Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Силов Тунинг

"мощно"C16NZ

ivanovbg снимка ivanovbg 18 май 2010 - 20:31

Ето тук е описано всичко http://www.opelmosco...c16nz-e16nz.htm
А ето и малко описания със снимки http://www.opelmoscow.ru/c16-e16.htm
В неделя го експериментирахме с един приятел и останахме приятно изненадани от ефекта.Единствено за разхода незнам -тия дни ще се видиме и ще ми каже.
Както и да е...
Мога да ви кажа и за настройката.
1. не сме настройвали потенциометъра както пище там(освен първоначално) ,а по газ анализатор на CO-0,5%.Потенциометъра беше от деунексия-такъв имахме наличен.
2.Най добри показатели по целия скоростен диапазон,колата показа при базов ъгъл на изпреварване -11,5 градуса.За тези които не знаят се окъсяват крачетата на буксата за комуникация с компа все едно ще се четат грешки(А и Б накъсо) и се пали колата-чека трябва да мига и тогава се настройва аванса със стробоскоп.Забравих да кажа че двигателя трябва да е напълно загрял и перката на вентилатора да не работи.
3.При по голям аванс колата е по пъргава в ниските малко, но над 3500 почва да индицира чукане на контролния прибор и не си струва риска(основно така ги мачка буталата горкото).Бензина беше 95.Ако се кара с 98 или 100 може е и 2 градуса повече.
Забравих да кажа че след тази интервенция смяната на вал, изпускатели ,портване и други, горивото се коригира само с няколко врътки на потенциометъра
Мнението беше редактирано от ivanovbg: 18 май 2010 - 20:43
Отговори

Kondo снимка Kondo 03 юни 2010 - 16:26

Моя го преправих по руската схема но разхода ми се качи с 1 до 2 литра,а вървежа не е кой знае кво макар и да дърпа по-отрано така,че мисля да си сложа пак ламбдата -май не е само за екология там. Обаче съм намислил да го турбинирам на 0.4,0.5 бара,рейка с инжектори вместо моното и мегасмърт да ги управлява,друга горивна помпа с регулатор,радиатор за маслото,кулер за въздуха за тва налягане е излишен и хм така може и да дойдат някви реални 110-120 коня и поне C20ne -тата да ги къртя:-)
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 04 юни 2010 - 07:44

Разхода ще ти падне ако настроиш потенциометъра на газанализатор.Това с напреженията е само първоначално.
Отговори

Kondo снимка Kondo 04 юни 2010 - 11:42

В какъв режим се настройва потенциометъра и емисиите не зависят ли от оборотите и натоварването? Все си мисля,че така просто се бодва повечко бензинец и от там и леко повечко вървене за сметка на завишен разход. Реално няма датчик който да казва на компа да намали бензина когато сместта е богата.
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 04 юни 2010 - 22:51

 Kondo, на 04 Jun 2010, 12:42, каза:

В какъв режим се настройва потенциометъра и емисиите не зависят ли от оборотите и натоварването? Все си мисля,че така просто се бодва повечко бензинец и от там и леко повечко вървене за сметка на завишен разход. Реално няма датчик който да казва на компа да намали бензина когато сместта е богата.

сместа си е оптимизирана софтуерно а с потенциометъра се наглася само на празен ход на CO-около)0,5-1%
А и софта се сменя от E16NZ
Мнението беше редактирано от ivanovbg: 04 юни 2010 - 22:52
Отговори

Kondo снимка Kondo 06 юни 2010 - 10:06

Разликата между C16nz и e16nz е,че последния няма сонда и не знае богата ли му е сместта за да я коригира. Но не искам да спорим,а да те питам нещо.Как компа коригира аванса в зависимост от октан коректора и началния ъгъл на делкото. Примерно ако начално делкото е врътнато на повечко аванс и октан-коректора е на 91 възможно ли е при слагане на коректора на 95 да се получи хм повечко аванс отколкото трябва понеже си мисля,че при мене стана точно така и освен това работата на мотора стана по-шумна и веднага си го върнах на 91?
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 06 юни 2010 - 21:09

 Kondo, на 06 Jun 2010, 11:06, каза:

Разликата между C16nz и e16nz е,че последния няма сонда и не знае богата ли му е сместта за да я коригира. Но не искам да спорим,а да те питам нещо.Как компа коригира аванса в зависимост от октан коректора и началния ъгъл на делкото. Примерно ако начално делкото е врътнато на повечко аванс и октан-коректора е на 91 възможно ли е при слагане на коректора на 95 да се получи хм повечко аванс отколкото трябва понеже си мисля,че при мене стана точно така и освен това работата на мотора стана по-шумна и веднага си го върнах на 91?

Значи има така наречена базова настройка на аванса за да е адекватна 91-95 корекцията.Корекцията се отнася най вече когато двигателя е натоварен и там са най големите разлики.
Относно преработката-колата си кара по настройките които са зададени в компютъра.Плюс това ламбда сондата не потдържа сместа както е най добре за двигателя а както е най добре за катализатора и еко нормите-има разликаА след 80000 ламбда сондата(дори и да е оцеляла :mhihi: ) вече не работи както трябва и ако не я смениш колата най малко става по тромава.Понеже става постепенно забелязването е трудно.Особено при рязко подаване на газ се чувства най добре разликата.Приятелчето е доволен и от вървежа и от разхода.
Мнението беше редактирано от ivanovbg: 06 юни 2010 - 21:11
Отговори

Ивчо снимка Ивчо 06 юни 2010 - 22:37

Добре някой ще обясни ли на широката публика какво точно правите,от прочетеното разбрах се сваля компа,маха се чипа-трие се и се записва такъв от E16NZ и се слага RCO(някакъв резистор),който се настройва по колата с газ анализатор.Та питането ми е това ли е точно процедурата и къде-на кои пинове на компа се закача този резистор,с някойко думи разяснете повече за процедурата.
Отговори

Kondo снимка Kondo 06 юни 2010 - 23:11

Премахва се ламбдата от съзнанието на компа с всичките последстви от това. С изправна ламбда C16NZ има по-нисък разход като цяло но E16NZ дърпа малко по-добре в ниски т.е. въртящия момент идва по-рано.
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 06 юни 2010 - 23:27

 Kondo, на 07 Jun 2010, 0:11, каза:

Премахва се ламбдата от съзнанието на компа с всичките последстви от това. С изправна ламбда C16NZ има по-нисък разход като цяло но E16NZ дърпа малко по-добре в ниски т.е. въртящия момент идва по-рано.

Изправна ламбда и работещ катализатор :mhihi: Катализатора забавя малко изгорялите газове и това води до положителен ефект.На чисто нова кола ако и махнеш катализатора,няма да се очароваш, във високите ще е по добре но и бягат ниските.Повечето катализатори се махат когато са вече запушени и собствениците са забравили как са вървяли в началото и им се струва че е по-добре.
А колко стари нз-ки са в изправност? :mhihi:
Както виждаш в заглавието съм писал че това е едно от малкото неща....Някой който иска може да се възползва.Побликувал съм го защото го открих случайно,изпробвах го и имаше положителен ефект.
Отговори

Kondo снимка Kondo 07 юни 2010 - 12:46

Моя катализатор е напълно изправен и разлика след като го махнах усетих точно в ниските -тръгна по-добре.Малкото неща по тоя двигател са:
1. Затапване на ЕГР
2. Махане на катализатор
3. Махане на клапата която кара двигателя да смуче топъл въздух от колекторите (тая зима бях без клапа и си пали и заграва по същия начин както и със т.е. много повече зависи от термостата отколкото от тая клапа) и прекарване на въздухопровода под предната броня(има си фабрични дупки за колите с филтърна кутия на калника така, че е супер лесно.
Другото са компромиси с дълготрайността и не си заслужава -буталата се чупят при голям аванс и бедна смес,а не щопто са си трошливи по принцип така,че ако някой иска да настъпва съветът ми е да обърне октан -коректора на 91 и да си сложи начален ъгъл на предварение така,че двигателя да не чука т.е. може и малко над 10 градуса.
Мнението беше редактирано от Kondo: 07 юни 2010 - 12:48
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 08 юни 2010 - 06:49

 Kondo, на 07 Jun 2010, 13:46, каза:

Моя катализатор е напълно изправен и разлика след като го махнах усетих точно в ниските -тръгна по-добре.Малкото неща по тоя двигател са:
1. Затапване на ЕГР
2. Махане на катализатор
3. Махане на клапата която кара двигателя да смуче топъл въздух от колекторите (тая зима бях без клапа и си пали и заграва по същия начин както и със т.е. много повече зависи от термостата отколкото от тая клапа) и прекарване на въздухопровода под предната броня(има си фабрични дупки за колите с филтърна кутия на калника така, че е супер лесно.
Другото са компромиси с дълготрайността и не си заслужава -буталата се чупят при голям аванс и бедна смес,а не щопто са си трошливи по принцип така,че ако някой иска да настъпва съветът ми е да обърне октан -коректора на 91 и да си сложи начален ъгъл на предварение така,че двигателя да не чука т.е. може и малко над 10 градуса.

С е16нз ли си или с друа вече?Егр-а като е в изправност служи точно за това -да предотвратява детонациите-без него вярно трябва да караш на 91.Студения въздух е хубаво нещо но надупчи тръбата под бронята да не смукнеш вода от някоя голяма локва.
Аванса се регулира по следния начин:На напълно загряла кола се дават накъсо А и Б -лампата на моторната електроника започва да мига с постоянна честота-това значи че е влязла в базова настройка,маха се октан коректора и тогава се центрова ъгъла.Гасиш махаш мостчето и си готов.Всеки друг начин за центровка е грешен и после сбогом бутала.
Гореописаната процедура трябва да се извършва дори и когато не се налага центровка ,а и при флашвания на рампаметта в екуто,смяна на датчици или смяна на акомулатор.Затова не са редки проблемите с малък аванс при опелите, необясним невървеж и често се сменя компа заради това.Рам паметта се намира в процесора и няма нищо общо с епрома в който е програмата и картите.Посочената процедура изтрива старите стойности на АЦП-то и ги замества с правилите за коректна работа на октан коректора и работата на процесора като цяло.
Мнението беше редактирано от ivanovbg: 08 юни 2010 - 18:56
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 08 юни 2010 - 10:08

Струва ми се, че съвсем правилно са поставени кавичките още в заглавиета на темата, а съдържанието е изпълнено с онзи наивен романтизъм, от който тръгна и универсалния модификатор.
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 08 юни 2010 - 18:56

 AlexMav, на 08 Jun 2010, 11:08, каза:

Струва ми се, че съвсем правилно са поставени кавичките още в заглавиета на темата, а съдържанието е изпълнено с онзи наивен романтизъм, от който тръгна и универсалния модификатор.

:icon_wink2: :icon_wink2: :icon_wink2: вярно е но приятелчето е доволно-Харчи по малко и е по пъргаво(като е върл противник на газта разхода е от голямо значение),а в края на краищата всичко е субективно -важното е да ти е кеф :icon_razz2:
Мнението беше редактирано от ivanovbg: 08 юни 2010 - 18:58
Отговори

Kondo снимка Kondo 09 юни 2010 - 16:13

 ivanovbg, на 08 Jun 2010, 7:49, каза:

Аванса се регулира по следния начин:На напълно загряла кола се дават накъсо А и Б -лампата на моторната електроника започва да мига с постоянна честота-това значи че е влязла в базова настройка,маха се октан коректора и тогава се центрова ъгъла.Гасиш махаш мостчето и си готов.Всеки друг начин за центровка е грешен и после сбогом бутала.
Гореописаната процедура трябва да се извършва дори и когато не се налага центровка ,а и при флашвания на рампаметта в екуто,смяна на датчици или смяна на акомулатор.Затова не са редки проблемите с малък аванс при опелите, необясним невървеж и често се сменя компа заради това.Рам паметта се намира в процесора и няма нищо общо с епрома в който е програмата и картите.Посочената процедура изтрива старите стойности на АЦП-то и ги замества с правилите за коректна работа на октан коректора и работата на процесора като цяло.

Искаш да кажеш,че тая рам памет не се резетва като се откачи акумулатора за няколко минути?
След затапването на ЕГР никви детонации не съм забелязал просто като смених коректора на 95 двигателя не чука,а забуча повече и завибрира което не ми хареса и си го върнах.
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 09 юни 2010 - 17:05

 Kondo, на 09 Jun 2010, 16:13, каза:

Искаш да кажеш,че тая рам памет не се резетва като се откачи акумулатора за няколко минути?
След затапването на ЕГР никви детонации не съм забелязал просто като смених коректора на 95 двигателя не чука,а забуча повече и завибрира което не ми хареса и си го върнах.

Ресетва се но е празна-само 0.В процеса на каране компа си записва нещо -но дали е правилно?Нещо друго не ти е наред.Нали караш 95 бензин.Мисли малко :newsm05_41:
Или инжинерите дето са мислили колата са глупаци или имаш друг проблем.
Отговори

Kondo снимка Kondo 09 юни 2010 - 19:05

Сичко е на 6 вече съм пак с ламбда и стария чип ,компа не е показвал никакви грешки -най-вероятно съм с повечко аванс от делкото и като се натрупа и от октан-коректора и от 250 ватовата турбинка ковто вкарва студен въздух на положение на коректора 95 не ми харесва как работи-може на някой рацер да му харесва да му бучи в купето,а при мене мотор не се чува как работи до 120 :newsm05_41:
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 09 юни 2010 - 20:18

 Kondo, на 09 Jun 2010, 20:05, каза:

Сичко е на 6 вече съм пак с ламбда и стария чип ,компа не е показвал никакви грешки -най-вероятно съм с повечко аванс от делкото и като се натрупа и от октан-коректора и от 250 ватовата турбинка ковто вкарва студен въздух на положение на коректора 95 не ми харесва как работи-може на някой рацер да му харесва да му бучи в купето,а при мене мотор не се чува как работи до 120 :newsm05_41:

ако вярно имаш и турбинка не я карай на 95-аванса ще и дойде в повече.Каква е тази 250 ватова.Линк ще дадеш ли да я разгледам.
Отговори

Kondo снимка Kondo 09 юни 2010 - 21:19

Нищо особенно, охлюва най-вероятно е от някакво парно но си е с турбинно колело,а не с перка и с пренавития на 250 вата мотор ако не налягане има поне дебит за рейс и филтърната кутия е студена и в най-големите жеги -утре ще кача снимка. :newsm05_41: Можеше и да я направя с някакъв регулатор от ТПС-а но при тая малка мощност не виждам смисъл и рапнах едно реле и се включва на контакт и от 3-4 месеца карам "турбо" кола :mhihi:
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 09 юни 2010 - 21:26

 Kondo, на 09 Jun 2010, 22:19, каза:

Нищо особенно, охлюва най-вероятно е от някакво парно но си е с турбинно колело,а не с перка и с пренавития на 250 вата мотор ако не налягане има поне дебит за рейс и филтърната кутия е студена и в най-големите жеги -утре ще кача снимка. :mhihi: Можеше и да я направя с някакъв регулатор от ТПС-а но при тая малка мощност не виждам смисъл и рапнах едно реле и се включва на контакт и от 3-4 месеца карам "турбо" кола :mhihi:

Ако потока е достатъчен за в ниските обороти ще е добре но няма да е зле да върнеш аванса малко.Имаш ли с какво да четеш живи данни-интересува ме показанието на мапа при равномерен ход и 3000 оборота.По добре е да го включваш при ниските обороти само докъм 4000 а после да смуче въздух директно чрез някаква клапа.Опитно можеш да видиш кога ще почне да я спъва и тогава да превключваш клапата.Ако имаш желание може и чипче да направиме :newsm05_41:
Мнението беше редактирано от ivanovbg: 09 юни 2010 - 21:35
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg