Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Astra G - Клапан на парното за въртене на въздуха в купето

Jossph снимка Jossph 24 декември 2010 - 18:52

Здравейте колеги,

Доста четох и се борих и търсех моторчета 1 или 2 употреба. Накрая попаднах на тази тема и на мнението на astrolog. Ами точно така си е. Вземате един каноколит фиксирате магнита в положение в което да работи моторчето и залепвате. Най трудната част е свалянето на модула, но с една тресчотка на която се слагат битове се развинтват всички винтова без да се чупи нищо. В моторчето няма никаква електроника и е постоянно под напрежение - това е проверено.

Сега моторчето работи, но върти в обратна посока, което доста ме дразни защото когато духа само към прозореца затваря клапата в положение циркулация на въздуха в купето и се получава обратния ефект. Някой знае ли каква може да е причината. Не е от жиците не са разменени. случи се още преди да го разглобя при едно от блокиранията. как може да се върне към нормален ход?
Отговори

patz снимка patz 10 март 2011 - 23:48

Здравейте младежи и девойки (щото и те са шофери, и те се сблъскват с подобни проблеми).
Да уточня, че съм на трета бира и не ми придиряйте, ако правя печатни грешки.
След година и нещо четене по форума и около месец със свалена жабка и мултицет на пасажерската седалка искам да се опитам да сглобя картинката на нашите общи проблеми с прословутата "клапа за циркулация на въздуха".
Карам Зафира А, която е на базата на Астра Г. Клапата/вентилатора за купето при мен е "BEHR".
Има две причини, които могат да причинят проблеми със запотяването на стъклата (през зимата при затворена клапа) и недостатъчното охлаждане от климатика (през лятото при отворена клапа).
ОК, първо - какво наричам ОТВОРЕНА и ЗАТВОРЕНА клапа?
ОТВОРЕНА наричам, когато (при свалена жабка, поглед откъм седалката на пасажера) НЕ се виждат перките на вентилатора. Тогава потока на въздуха е отвън, през вентилатора, през филтъра за купето, през питата на климатика (охлаждаща), покрай топлообменника на купето и нататък по въздуховодите - в купето (или към предния прозорец). РЕЗУЛТАТ - бавно загряване на въздуха в купето (зимата вкарва постоянно студен външен въздух) или неефективна работа на климатика за изстудяване (постоянно вкарва външен топъл въздух). Общ резултат за сезоните - вкарва мръсен въздух и изгорели газове от колите пред вас.
ЗАТВОРЕНА - когато (при свалена жабка, поглед откъм седалката на пасажера) СЕ ВИЖДАТ перките на вентилатора. Тогава потока на въздуха е само от купето! РЕЗУЛТАТ - бързо загряване на въздуха в купето, НО - запотяване на стъклата (през зимата се върти само вътрешен въздух) и ъъъ... май само това.
Продължавам в следващия пост, щот' минах на четвърта (хората с')бира и може да огелпя нещо. :mhihi:
Мнението беше редактирано от patz: 11 март 2011 - 00:32
Отговори

patz снимка patz 11 март 2011 - 00:22

Добрееее, we're back online, как'се вика.
Първа причина за горепосочените проблеми - изгоряло моторче. Моторчето е постояннотоково (+ и - 12V) и се върти в различни посоки, когато му разменим "+" и "-". Това става чрез копчето за циркулация на въздуха (светнало или загаснало). И да - намира се под постоянно напрежение! Как спира да върти - като управлението му има "защита по ток"? Ако има по-добър превод, някой да го каже. Това означава, че когато палеца на моторчето стигне малките буферчета (стопери) в задната си част, тока (усилието) през него става прекалено висок и то се изключва. Идеален вариант, нали? Да, но когато управлението не реагира (по една или друга причина) и не прекъсне тока, тогава моторчето продължава да работи и а) изгаря, или б) изронва (дори и малко) зъбче или измества остта на някоя от зъбчатките, те зацепват накриво и блокират. Износването, стареенето и др. са, предполагам, и другите причини да се получава блокирането.
Такааа, имаме два причини: а) изгаряне и сори, ама ш'се купува ново моторче, и б) зъбчатки - изронени или криво зацепващи и, сори ама ш'са купува нова кутия.
Могат да се решат как? Като се използва опит от колегите поляци. И те като руснаците са мноо хитри и изобретателни.
Вижте това:микроключета
Тези микроключета действат като втора защита на моторчето. Вместо да лостчето му да се напряга в/у стоперчетата, самото лостче прекъсва (чрез микроключетата)веригата, която го е задвижила.
Микроключетата се купуват от почти всеки магазин за електроника. И - трябва да се работи с поялник и много нерви!
Успех!
Мнението беше редактирано от patz: 11 март 2011 - 00:34
Отговори

Жорко снимка Жорко 11 март 2011 - 09:25

 diadovi, на 01 февруари 2010 - 18:06, каза:

Цитат(dulo @ 11 Jul 2009, 17:28) В четвъртък в една морга в Пловдив ми казаха за същото моторче с кутийката и рамото 60 лева. Видя ми се много. А и както писах в една друга тема си побългарих отварянето и затварянето на клапата. Сваляте моторчето или само откачате рамото отварящо клапата от тялото (кутийката), след това към рамото привързвате по някакъв начин твърдо и дълго тяло. Аз използвах рамо от чистачка (зъбчетата заключиха около лостчето). Подбирате си подходящата дължина (лостът стърчки доли в ляво под жабката, има си отвор, не се пробива) и с лоста отваряте и затваряте клапата. Минус - не става в движение, т.к, не можете да се наведете под жабката, т.е. зад някой камион ще дишам изгорели газове. Плюс - не иска пари и дори да се повреди е лесно ремонтируемо.



И аз миналото лято реших проблема с перо от чистачка. Сложих край на мъките ми с проклетото моторче. Сега всичко си е чиста механика!:mhihi:
Мнението беше редактирано от Жорко: 11 март 2011 - 09:26
Отговори

docenta снимка docenta 26 септември 2011 - 17:42

Здравейте,
проблемът при мен е следния: моторчето си работи, но не спира. Клапата стига до затворено положение и пада, отново се затваря и пак пада и така до безкрай. Свалих моторчето, което си работи коректно, но оста на клапата прескача. След, като свалих моторчето на ръка затворих клапата и, когато леко я натегна нещо изпуква и тя се отваря.
Имате ли идея, какво да направя в този случай? По-горе в темата прочетох, че трябва да сваля клапата и да я обърна (била симетрична) това ли трябва да направя?

Как моторчето разбира кога да спре? По-горе пише следното: "Как спира да върти - като управлението му има "защита по ток"?"
Това го разбирам така: моторчето е под напрежение и когато затвори клапата тя го натоварва и то спира докато не се натисне копчето за смяна на посоката на въртене. Ако това е така би трябвало ако хвана с клещите предавателния механизъм, който влиза в оста на клапата то да спре (не защото съм го счупил) и след натискане на копчето за спиране на въздуха отвън, да почне да се върти наобратно и така докато не го хвана отново с клещите.

Не знам дали ме разбрахте...
Отговори

pu6olin снимка pu6olin 06 октомври 2011 - 08:54

Здравейте колеги,
:knee:Поклон пред колегата patz за това че е дал линкче към форума на великите братя руснаци.Според мен са стигнали до брилянтно решение на проблема с клапата,по-точно с моторчето на клапата.Ще си позволя да сложа направо снимките от тяхния форум тук с една малка забележка към схемата.Тези два диода,които съм оградил с червено според мен са напълно излишни,тъй като взаимно се елиминират.Публикувано изображение Публикувано изображение

Моето моторче съм го заменил с такова от една кола с дистанционно на сина (естествено колата отиде в моргата още на първата седмица), обаче не бях го монтирал защото блокираше в крайните позиции и не тръгва в обратна посока.Сега след като прочетах поста на колегата patz,веднага се захващам за работа и до довечера ще съм го монтирал.
Успех на всички.
Мнението беше редактирано от pu6olin: 06 октомври 2011 - 08:55
Отговори

docenta снимка docenta 06 октомври 2011 - 21:40

Аз пък моето го махнах, после махнах и моторчето на парното, но клапата не можах да сваля по никакъв начин... сега я оставих отворена. Ако някой има някаква идея, какво да правя може да я сподели.

Поздрави.
Мнението беше редактирано от docenta: 06 октомври 2011 - 21:41
Отговори

Гостbvisochkov_* 21 октомври 2011 - 22:42

Здравейте.Искам да споделя и моя вариант.Изгорелия мотор го замених от видео механика, с лека доработка по корпуса на пластмасовата кутия и последователно свързах крушка 12 волта 1,5 вата. И проблема се реши.За крушка с нагреваема жичка се знае-при ниска консумация(когато мотора се върти) има ниско съпротивление, а при висока консумация(когато мотора е в крайно положение) крушката е с високо съпротивление.Вкраина сметка се получава консумация в крайно положение около 100 милиампера и моторчето въобще него бърка тази консумация(даже не грее).И най вече господата от бош не взимат поредните 150 лв. за мотора на клапата :newsm05_41: .Ако има нещо неясно на среща съм.
Отговори

Karlos снимка Karlos 06 юни 2012 - 11:10

 emamata, на 04 юни 2009 - 17:53, каза:

Ми да ти кажа там немеца е постъпил даста глупаво(е според мен).
Моторчето получава захранване още като подадеш контакт и стои под напрежение постоянно,в положение което ти му оказваш чрез бутона(да пуска вуздух от вън или да върти този от вътре).
Та ако като подадеш контакт и чуваш мотерчето да върти имаш проблем с клапата(обикновенно превърта в остта,моята е така)или с червяка(намира се между моторчето и клапата),ако не го чуваш да върти може би имаш ел. проблем или самото моторче нещо...
Ми това от мен.
дано съм бил полезен.Успех....

колега на вецтра Ц по същия начин ли е под джапката, защото имам едно страно тррррр кане от старната на дйапката, точно като натисна коп4ето за циркулация ?

 Laxy20, на 01 февруари 2010 - 10:59, каза:

Да ви кажа при мен какъв е проблема.Значи при подаване на контакт постоянно се чуваше едно щтракане.След като свалих жабката видях че моторчето ми работи,но клапата се движи постоянно.Опитва се да я затвори но неможе защото наи вероятно превъртат зъбите.Тъкмо да се затвори и пак пада надолу.моторчето работи,но незнам от него ли е или от друго нещо,пък и немога да го сваля.Единият му винт е много назад и незнам с какво да бръкна.Сега съм му откачил захранването и си стои така.

колега имам подобен проблем като твоя,имаш ли идея каде е тва моторче на вецтра Ц
поздрави
Отговори

drem снимка drem 28 юни 2012 - 16:52

здравейте,
аз също имам проблем с въпросното моторче но мисля че при мен проблема е по-различен а именно когато копчето е натиснато на клемите на моторчето имам 12 волта но когато натисна копчето за изключване полярността не се сменя тоест в едното положение на копчето имам напрежение а в другото не.
доколкотот прочетох тук трябва да имам напрежение на моторчето и в двете посоки - тоест има млектрически проблем.
Някой може л ида ми помогне с насоки какво да проверя сега - бушони или нещо подобно ?
Отговори

pu6olin снимка pu6olin 10 юли 2012 - 12:59

 drem, на 28 юни 2012 - 16:52, каза:

здравейте,
аз също имам проблем с въпросното моторче но мисля че при мен проблема е по-различен а именно когато копчето е натиснато на клемите на моторчето имам 12 волта но когато натисна копчето за изключване полярността не се сменя тоест в едното положение на копчето имам напрежение а в другото не.
доколкотот прочетох тук трябва да имам напрежение на моторчето и в двете посоки - тоест има млектрически проблем.
Някой може л ида ми помогне с насоки какво да проверя сега - бушони или нещо подобно ?



Поляритета се сменя от електронен блок,който се намира зад самите копчета за климатика отоплението на задното стъкло и копчето на клапата за въздуха.
Отговори

drem снимка drem 10 юли 2012 - 22:09

 pu6olin, на 10 юли 2012 - 12:59, каза:

Поляритета се сменя от електронен блок,който се намира зад самите копчета за климатика отоплението на задното стъкло и копчето на клапата за въздуха.


Здравей и благодаря за отговора. В такъв случай трябва да разглобя и да сваля този електронен блок? и ако да дали ще се наложи сваляне на цялото табло ?
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 11 юли 2012 - 09:25

Какви електронни блокове ше сваляте, какви 5-лева ви гонят.. Вземете разровете малко с тая търсачка, вземете прочетете темата ОТ НАЧАЛО и ще видите, че поляритета (АКО предположим, че наистина е обърнат <-- което мен лично СИЛНО ме съмнява), но дори да е обърнат наистина.. може бързо и лесно да се върне в правилното положение само с контактния ключ и натискане няколко пъти на бутона за циркулация. Ровете, 100% го има това нещо, защото и аз съм го търсил!

Но дори да не се справите с това, пак прочетете и вижте кое е правилното положение на клапата, в краен случай ако не друго.. отрежете и сменете жиците на бутона или на моторчето. Какви блокове ше сваляте незнам !?
Отговори

dakatack снимка dakatack 18 юли 2012 - 22:01

Здравейте на всички , да споделя и аз малко опит. Става дума за Астра Г 1999г. , с вентилация Delphi. Проблема ми беше , че още при завъртане на контакт , моторчето , което движи клапата за рециркулация се движеше постоянно , а самата клапа издаваше някакви звуци , сякаш постоянно се отваря и затваря. И така след всичко изчетено тук , реших ,че не ми се занимава с рамена на чистачки и др. такива и потърсих решението сам.
1.Сваляме джабката
2. развиваме болтовете на ел. мотора на вентилацията 4бр. 5.5 мм , при мен имаше и една фиксаторна скоба. Като се освободят болтовете на ел. мотора той си излиза много лесно и единственото , което го държи са двата му кабела , тях ще откачим по-късно.
3.развиваме 3 те болта на ел. мотора на клапата , откачаме буксата и го сваляме.
4. Развиваме 2 та болта на кожуха на клапата , те са само два завити от горе на долу.
5. сваляме чистачките и издърпваме кората под предното стъкло , но не много , за да не изтръгнем маркучите на пръскалките.
6. развиваме 4 те винта - еврейска звезда или както се казваше , които държат предпазната решетка , която се вижда , като се издърпа кората под предното стъкло, след което се вижда и последният винт , който е завит от кожуха на клапата към средната основа на вентилацията(наричам я основа , защото отдолу е захванат ел. мотора , а от горе е захванат кожуха на клапата с моторчето)
7. издърпват се двете кабел -обувки на ел. мотора и се издърпва на вън.
8. Внимателно се избутва кожуха на клапата на вътре под таблото , след което от вътре се изкарва със завъртане.
Самата клапа се маха , като издърпаме двата странични щифта, в единият от които се зацепва и моторчето , което я движи. Някой от колегите беше писал , че клапата е симетрична , коети си е така, просто залепвате спуканата ос на клапата , обръщате я на обратно и слагате щифтовете отново. Аз за по-сигурно ги залепих и тях към оста на клапата , и така поне за сега реших проблема с постоянното въртене на моторчето. Мисля си , че този проблем може да се избегне ако се сложи едно реленце , което да изключва моторчето в крайно положение или при претоварване , ама не съм токлкова на ти в електрониката.

Направих и малко снимки ама нещо не можах да ги кача, не че са кой знае какво.

Дано да съм бил полезен!
Отговори

STEFANAKI85 снимка STEFANAKI85 03 септември 2012 - 12:34

 patz, на 10 март 2011 - 23:48, каза:

Здравейте младежи и девойки (щото и те са шофери, и те се сблъскват с подобни проблеми).
Да уточня, че съм на трета бира и не ми придиряйте, ако правя печатни грешки.
След година и нещо четене по форума и около месец със свалена жабка и мултицет на пасажерската седалка искам да се опитам да сглобя картинката на нашите общи проблеми с прословутата "клапа за циркулация на въздуха".
Карам Зафира А, която е на базата на Астра Г. Клапата/вентилатора за купето при мен е "BEHR".
Има две причини, които могат да причинят проблеми със запотяването на стъклата (през зимата при затворена клапа) и недостатъчното охлаждане от климатика (през лятото при отворена клапа).
ОК, първо - какво наричам ОТВОРЕНА и ЗАТВОРЕНА клапа?
ОТВОРЕНА наричам, когато (при свалена жабка, поглед откъм седалката на пасажера) НЕ се виждат перките на вентилатора. Тогава потока на въздуха е отвън, през вентилатора, през филтъра за купето, през питата на климатика (охлаждаща), покрай топлообменника на купето и нататък по въздуховодите - в купето (или към предния прозорец). РЕЗУЛТАТ - бавно загряване на въздуха в купето (зимата вкарва постоянно студен външен въздух) или неефективна работа на климатика за изстудяване (постоянно вкарва външен топъл въздух). Общ резултат за сезоните - вкарва мръсен въздух и изгорели газове от колите пред вас.
ЗАТВОРЕНА - когато (при свалена жабка, поглед откъм седалката на пасажера) СЕ ВИЖДАТ перките на вентилатора. Тогава потока на въздуха е само от купето! РЕЗУЛТАТ - бързо загряване на въздуха в купето, НО - запотяване на стъклата (през зимата се върти само вътрешен въздух) и ъъъ... май само това.
Продължавам в следващия пост, щот' минах на четвърта (хората с')бира и може да огелпя нещо. :mhihi:


ИНТЕРСНОТО Е,ЧЕ В USER MANUAL-A НА АСТРА Г 132СТР. Е ЯСНО КАЗАНО ,ЧЕ ЗА МАКСИМАЛЕН РЕЖИМ НА ОХЛАЖДАНЕ ТРЯБВА БУТОНА ЗА ЦИРКУЛАЦИЯ НА ВЪЗДУХА ДА Е ВКЛЮЧЕН,А ПОД ВКЛЮЧЕН АЗ РАЗБИРАМ ОТВОРЕНА КЛАПА???ТИ ТВЪРДИШ ТОЧНО ОБРАТНОТО ...КОЙ КРИВ КОЙ ПРАВ...
Мнението беше редактирано от STEFANAKI85: 03 септември 2012 - 12:36
Отговори

P.Milev снимка P.Milev 22 септември 2012 - 20:59

При мен проблемчето се оказа не само в ел.мотора а и в напреженията.Изпълних схемата с крайните изключватели,смених мотора с такъв от машинка за централно.
Потривайки доволно ръце от свършената работа,пристъпих към монтаж.
Да,ама не!!
Пак греда!В едната посока си работи.В другата не иска.Предварително бях тествал направеното от мен на акомулатора и всичко си работеше нормално.
След замерване на напреженията в натоварен режим,установих,че в едно от положенията на копчето напрежението спада на 3.5 волта.
А това пречи да се врътне клапата в другата посока.
Та май ще се наложи сваляне на модула който променя поляритета.
Някакви идеи как може да се оправи и начин на демонтаж на това велико германско изобретение?
Отговори

Astra G  1.6 16xel снимка Astra G 1.6 16xel 03 юни 2013 - 20:20

Здравейте колеги.На клемите на моторчето нямам 12в.Освен електронния блок има ли предпазител на веригата.Проверих ги всичките са здрави.Проблема се появи след връзването на моторче с по голяма консумация,след опиране в крайно положение изпуши от голямата консумация.Сега не ми свети бутона и нямам 12в Четох из форума но за моя проблем не открих нищо.Моля знаещите да ме насочат къде да търся Има ли предпазител??Благодаря ви предварително
Отговори

Ник.опел снимка Ник.опел 06 юни 2013 - 01:31

Колега, и аз имах същият проблем. Няма предпазител, при мен се повреди платката в блока за управление на парното и по-точно управлението на клапата. Другите бутони си работиха нормално.
Електронен блок е силно казано, става въпрос за модел BEHR. Вътре е една платка с няколко бутончета и няколко съпротивления. В моя случай, една от пътечките на платката беше изиграла ролята на предпазител, направо се беше отлепила и прекъснала. Мой приятел, направи опит да я възтанови, но не се получи. Явно проблема не беше само в пътечката, имало е и нещо друго засегнато. Достъпа до платката е силно ограничен и ремонта е труден.
Проблема го отстраних, с монтаж на подходящо моторче за клапата и подмяна на блока за управление на парното.
Отговори

Astra G  1.6 16xel снимка Astra G 1.6 16xel 15 юни 2013 - 22:50

 Ник.опел, на 06 юни 2013 - 01:31, каза:

Колега, и аз имах същият проблем. Няма предпазител, при мен се повреди платката в блока за управление на парното и по-точно управлението на клапата. Другите бутони си работиха нормално.
Електронен блок е силно казано, става въпрос за модел BEHR. Вътре е една платка с няколко бутончета и няколко съпротивления. В моя случай, една от пътечките на платката беше изиграла ролята на предпазител, направо се беше отлепила и прекъснала. Мой приятел, направи опит да я възтанови, но не се получи. Явно проблема не беше само в пътечката, имало е и нещо друго засегнато. Достъпа до платката е силно ограничен и ремонта е труден.
Проблема го отстраних, с монтаж на подходящо моторче за клапата и подмяна на блока за управление на парното.
Отговори

Astra G  1.6 16xel снимка Astra G 1.6 16xel 15 юни 2013 - 22:55

 Ник.опел, на 06 юни 2013 - 01:31, каза:

Колега, и аз имах същият проблем. Няма предпазител, при мен се повреди платката в блока за управление на парното и по-точно управлението на клапата. Другите бутони си работиха нормално.
Електронен блок е силно казано, става въпрос за модел BEHR. Вътре е една платка с няколко бутончета и няколко съпротивления. В моя случай, една от пътечките на платката беше изиграла ролята на предпазител, направо се беше отлепила и прекъснала. Мой приятел, направи опит да я възтанови, но не се получи. Явно проблема не беше само в пътечката, имало е и нещо друго засегнато. Достъпа до платката е силно ограничен и ремонта е труден.
Проблема го отстраних, с монтаж на подходящо моторче за клапата и подмяна на блока за управление на парното.

Благодаря,Колега.Като ми остане време,ше разглобя блока за управление.Откъде си взе подходящо моторче??
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg