Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Зарядно за акумулатор от зарядно за лаптоп

Stefan Hadjov снимка Stefan Hadjov 01 януари 2013 - 18:31

 Georgi - Plovdiv, на 01 януари 2013 - 17:14, каза:

Системното повишаване на напрежението на акумулатора над 15 V води до скъсяване на живота му. Не случайно регулаторът в колата е настроен на 14-14.5 V

Доколкото съм запознат с теорията,причината за ограничаване на заряда на 14,4в при колата е от съвсем друго естество.При 14,4в акумулатотра е зареден на 75%.Един НОВ акумулатор се смята за зареден 100% когато напрежението е достигнало до 2,8в на клетка в края на заряда и повече е престанало да нараства/при заряд с номинален ток-1/10 от капацитета на зареждащия се акумулатор/.Това прави 16,8в за 6-те клетки и в случая имаме интензивно гозоотделяне от акумулатора.Поради точно това газоотделяне,което не може да се допусне за непрекъснато състояние при експлоатация при колата напрежението е ограничено на 14-14,8в.Разбира се един стар акумулатор не може да достигне при заряд 2,8в на клетка и за това се зарежда до спиране на нарастването на напрежението при заряда и тогава се смята че е зареден 100% за капацитета който му е останал като стар.Но във всички случаи е над 14,4 в.
Отговори

borochvoro снимка borochvoro 02 януари 2013 - 04:29

 Stefan Hadjov, на 01 януари 2013 - 18:31, каза:

При 14,4в акумулатотра е зареден на 75%.

Това изобщо не е верно.И с 13 волта можеш да го заредиш на 100%. Но зарядния ток е прекалено малък и за това е избрано максимално възможното напрежение при което няма кипене.
Отговори

Stefan Hadjov снимка Stefan Hadjov 02 януари 2013 - 12:24

 borochvoro, на 02 януари 2013 - 04:29, каза:

Това изобщо не е верно.И с 13 волта можеш да го заредиш на 100%. Но зарядния ток е прекалено малък и за това е избрано максимално възможното напрежение при което няма кипене.

С 13в акумулатора не може да бъде зареден 100% никога.100% е зареден когато при номинален ток на зареждане престане да му нараства напрежението,а това става при доста над 13Вв.Има много писано по този въпрос.
Отговори

Georgi - Plovdiv снимка Georgi - Plovdiv 02 януари 2013 - 19:33

 Stefan Hadjov, на 02 януари 2013 - 12:24, каза:

С 13в акумулатора не може да бъде зареден 100% никога.100% е зареден когато при номинален ток на зареждане престане да му нараства напрежението,а това става при доста над 13Вв.Има много писано по този въпрос.

UPS-ните акумулатори се зареждат до 13.5-13.8 V. Разликата между тях и автомобилните са само 2. Че не са стартерни, а тягови и че са със желиран електролит и могат да се монтират и с главата на долу. Това напрежение обикновено се поддържа месеци или до като не спре тока. На колко процента се зареждат? ?
Отговори

Коцето снимка Коцето 02 януари 2013 - 21:24

 Georgi - Plovdiv, на 02 януари 2013 - 19:33, каза:

UPS-ните акумулатори се зареждат до 13.5-13.8 V. Разликата между тях и автомобилните са само 2. Че не са стартерни, а тягови и че са със желиран електролит и могат да се монтират и с главата на долу. Това напрежение обикновено се поддържа месеци или до като не спре тока. На колко процента се зареждат? ?

Разликата м/у тягов и стартерен е в структурата и материала на плочите а не в електролита , стартерния е създаден за по-бурни и променливи от гледна точка на заряд и разряд процеси докато тяговия е по-линеен в това отношение и се изчислява за опреден товар като и зарядното пък се изчислява и настройва специално за него . Колегата Stefan Hadjov най-точно е обяснил , само да го допълня че в автомобила напрежението се ограничава до около 14,5 волта за да има ограничение в заряда след достигане на това ниво на заряд на аку-то иначе какво би се получило ако напрежението е 16 волта и караме да речем 10 часа без да спрем?
Отговори

borochvoro снимка borochvoro 03 януари 2013 - 00:59

 Коцето, на 02 януари 2013 - 21:24, каза:

Колегата Stefan Hadjov най-точно е обяснил , само да го допълня че в автомобила напрежението се ограничава до около 14,5 волта за да има ограничение в заряда след достигане на това ниво на заряд на аку-то иначе какво би се получило ако напрежението е 16 волта и караме да речем 10 часа без да спрем?

Колегата каза и глупостта, че про 14 волта акумулатора бил зареден на 75%. Това е откровенна глупост. Ето една таблица на напрежение/зареденост на оловен акумулатор.
12.65 V

1.265 g/cm3

100 %


12.45 V

1.225 g/cm3

75 %


12.24 V

1.190 g/cm3

50 %


12.06 V

1.155 g/cm3

25 %



11.89 V

1.120 g/cm3

0 %

Всеки който е зареждал акумулатор знае какво става -акумулатора се зарежда на макс и след това за съвсем кратко време дига напрежението ако зарядното позволи на 15-16 волта и почва да кипи електролита. Както казах и по-горе 14-14.4 волта е максималния компромис за да има максимално голям заряден ток още на ниски обороти (иначе след няколко бързи паления и гасения и каране на фарове току виж сме останали без ток особенно дизел) и да няма кипене на електролита.
Така, че и с 13 волта може да бъде зареден на макс.Обаче това ще става прекалено бавно за автомобил който често спира и тръгва. Виж за кораб който пали веднъж и бачка 2-3 седмици или месеца 13 волта си е идеалка понеже кипенето е още по-малко и живота на акуто още по-голям:-)
Мнението беше редактирано от borochvoro: 03 януари 2013 - 01:03
Отговори

Stefan Hadjov снимка Stefan Hadjov 03 януари 2013 - 09:52

 borochvoro, на 03 януари 2013 - 00:59, каза:

Колегата каза и глупостта, че про 14 волта акумулатора бил зареден на 75%. Това е откровенна глупост. Ето една таблица на напрежение/зареденост на оловен акумулатор.
12.65 V

1.265 g/cm3

100 %


12.45 V

1.225 g/cm3

75 %


12.24 V

1.190 g/cm3

50 %


12.06 V

1.155 g/cm3

25 %



11.89 V

1.120 g/cm3

0 %

Всеки който е зареждал акумулатор знае какво става -акумулатора се зарежда на макс и след това за съвсем кратко време дига напрежението ако зарядното позволи на 15-16 волта и почва да кипи електролита. Както казах и по-горе 14-14.4 волта е максималния компромис за да има максимално голям заряден ток още на ниски обороти (иначе след няколко бързи паления и гасения и каране на фарове току виж сме останали без ток особенно дизел) и да няма кипене на електролита.
Така, че и с 13 волта може да бъде зареден на макс.Обаче това ще става прекалено бавно за автомобил който често спира и тръгва. Виж за кораб който пали веднъж и бачка 2-3 седмици или месеца 13 волта си е идеалка понеже кипенето е още по-малко и живота на акуто още по-голям:-)

@borochvoro
Колега,това твое твърдение не отговаря на истината.С 13в никога няма да зареддиш един акумулатор на 100%,просто се заблуждаваш.Има писано доста по този въпрос-попрочети.А,ако си зареждал с професионално устройство акумулатори/с възможност за контрол по ток и напрежение/нямаша да твърдиш това.Зареди един акумулатор с 13в и зареди друг с номинален ток до макс.нарастване на напрежението му и след това им измери капацитета,за да разбереш кой е зареден на 100%.А тази табличка,която си цитирал я задръж за себе си,като направиш експеримента.
Мнението беше редактирано от Stefan Hadjov: 03 януари 2013 - 14:45
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 03 януари 2013 - 17:05

Ето в този пост има достоверна информация за някои алтернатори, при които зарядният ток е от 14,2-15,2 волта(защо ли така) при определени обстоятелства ЦЪК.
Колега Stefan Hadjov, @borochvoro е скаран с опитите и нямаш никакъв шанс да го убедиш в каквото и да е, а то има ли и смисъл, не се хаби с него, он е професор по Алабалистика!
Отговори

Georgi - Plovdiv снимка Georgi - Plovdiv 03 януари 2013 - 21:16

За колегите, фенове на високите напрежения може да предложа да им бъзикна плочките (регулатора на напрежение) с което да си зареждат акумулаторите до по-високи напрежения по избор на клиента. 15, 16 и дори 17 V. Просто подпрете масата на плочката с съоъвеъния брой диоди.
Отговори

Stefan Hadjov снимка Stefan Hadjov 03 януари 2013 - 22:12

 Georgi - Plovdiv, на 03 януари 2013 - 21:16, каза:

За колегите, фенове на високите напрежения може да предложа да им бъзикна плочките (регулатора на напрежение) с което да си зареждат акумулаторите до по-високи напрежения по избор на клиента. 15, 16 и дори 17 V. Просто подпрете масата на плочката с съоъвеъния брой диоди.

Аз не виждам в темата фенове на високи напрежения.Прави разлика на зареждане на акумулатора в колата при движение и зареждане извън колата.
Отговори

borochvoro снимка borochvoro 03 януари 2013 - 23:18

 Rosen Popov, на 03 януари 2013 - 17:05, каза:


Колега Stefan Hadjov, @borochvoro е скаран с опитите и нямаш никакъв шанс да го убедиш в каквото и да е, а то има ли и смисъл, не се хаби с него, он е професор по Алабалистика!

Ало байно не си позволявай да ме квалифицираш с тъпите си квалификации защото не ме познаваш.
Та аз лично на моя генератор над 14.2 волта показания не съм видял нито на студен нито на топъл нито на средно притоплен мотор. Сигурно и за това кара вече 8-ма година акумулатора.
А на другия колега какво да кажа след като не вярва, че напълно заредения акумулатор е с 12.6 12.7 волта? Ами да вземе да зареди едно аку най-после ако ще до 16.8 волта на клемите и после да види колко време ще задържи тва напрежение. Особенно ако свърже консуматор. Примерно 55 амперчасово аку да го зареди до 16.8 волта, да свърже една крушка за фар 55 вата за 1 минута т.е. капацитета на акуто няма да падне и с процент и да измери напрежението на клемите. Аз мога да се хвана на бас, че ще е под 13 волта и според него акумулатора е зареден под 75%. Но той реално си е на 100%.Така, че таблицата си е вярна и не подвеждайте хората -който мерне 12.6 на загасена кола акуто му е в перфектно здраве на почти 100%,а не както колегата говори, че на 14.4 нямал и 75% това е подвеждащо, заблуждаващо и не е изобщо верно.
П.С. И тва е съвсем ненужно отплесване от темата. Изобщо не бих препоръчал на някой да зарежда акумулатор особенно затворен тип с повече от 14 волта. Все пак това е форсмажорно обстоятелство принудителен дълъг престой, принудителен разряд и т.н. а не някакво всекидневие. Когато всичко си е ок дори и по 2 км да се кара генератора си дозарежда и няма нужда от допълнителен заряд. ако някой върти по 5 минути да си оправи колата,а не да дозарежда акумулатора:-)
Мнението беше редактирано от borochvoro: 03 януари 2013 - 23:26
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 04 януари 2013 - 07:44

Когато се научиш да говориш с уважение с другите колеги тогава ще спра с тъпите си класификации. Начина по който говориш/изразяваш оставя много лошо впечатление за теб! Сега твоят алтернатор като зарежда с 14,2 ние какво да направим, да ги хвърлим от моста нашите, че зареждат по 14,7в. по заводски данни? Ако се зачетете в PDF-а ще видите, че 15,2 се достига само от някои марки-любители на високите напрежения:) при определени обороти.
Та напрежение от 15-16 волта си е напълно нормално за зареждане на акумулатор, не случайно всички зарядни са именно на тази стойност. Напрежението при заряд няма нищо общо с напрежението в покой на акумулатора.
Това е от Байното :icon_wink2:
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 04 януари 2013 - 07:44
Отговори

Коцето снимка Коцето 04 януари 2013 - 09:04

Напрежението при заряд няма нищо общо с напрежението в покой на акумулатора.

Ей те това няма как да разбере колегата " борочворо " . Предлагам му да измери напрежението на зарядното без товар ( без да е вързано към аку-то ) ако не повярва на тези показания да измери напрежението на автомобила при откачен акумулатор ( ама на неговия дето е 14,2 волта ) . Има строга зависимост между тока и напрежението във всяка електрическа верига която е открита и доказана още когато е открито електричеството и на която се подчиняват всички процеси в нея , ако ти е позната тази зависимост ще можеш да си обясниш защо се прилага по-високо напрежение от необходимото за да заредиш аку-то извън колата . В колата е ограничен заряда по напрежение защото няма как да го ограничиш по ток и освен това като се зареди няма да го свалиш нали ! а продължаваш да си караш с него , и за да не се презареди и да кипи като достигне тези 14.4 волта продължава да се зарежда но с много малък ток . Когато го зареждаш извън колата филма е съвсем друг , там като се зареди го откачаш и готово . Ако е на UPS примерно и не се откача също се ограничава по напрежение и то по ниско на около 13.6 - 14 волта защото постоянно се зарежда което се нарича режим на подзаряд при който тока е минимален .
Мнението беше редактирано от Коцето: 04 януари 2013 - 09:27
Отговори

borochvoro снимка borochvoro 05 януари 2013 - 02:39

 Rosen Popov, на 04 януари 2013 - 07:44, каза:

Когато се научиш да говориш с уважение с другите колеги тогава ще спра с тъпите си класификации. Начина по който говориш/изразяваш оставя много лошо впечатление за теб! Сега твоят алтернатор като зарежда с 14,2 ние какво да направим, да ги хвърлим от моста нашите, че зареждат по 14,7в. по заводски данни? Ако се зачетете в PDF-а ще видите, че 15,2 се достига само от някои марки-любители на високите напрежения:) при определени обороти.
Та напрежение от 15-16 волта си е напълно нормално за зареждане на акумулатор, не случайно всички зарядни са именно на тази стойност. Напрежението при заряд няма нищо общо с напрежението в покой на акумулатора.
Това е от Байното :icon_wink2:

Виж сега байно -аз пиша по темата понеже ме интересуват токовете и напреженията, а ти явно си сгрешил форума щом търсиш тук уважение.Особенно с тия глупости за 16-те волта на закрит акумулатор което автоматично значи на по-дълъг път да останеш без електролит. Както и да е зареждайте ако щете и с 220 волта -на мене на колата си ми стигат и 14.2, а на зарядното 14.4.
Колега Коцето -съветвам те да не рискуваш да зареждаш извън колата до 16-17 волта особенно ако акуто е без капачки т.е. закрит тип. Защото после няма как да долееш електролит -така, че си зареждай като в колата за да ти е мирно акуто:-)
Мнението беше редактирано от borochvoro: 05 януари 2013 - 02:43
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 05 януари 2013 - 14:17

 borochvoro, на 03 януари 2013 - 00:59, каза:

Колегата каза и глупостта, че про 14 волта акумулатора бил зареден на 75%. Това е откровенна глупост. Ето една таблица на напрежение/зареденост на оловен акумулатор.

Аз уважение не търся и никога не съм търсил, ти се разподскача и почна да качваш таблици на акумулатор който не е под заряд. Радвам се, че се интересуваш от "токове и напрежения" продължавай някой ден ще се научиш и ще се сетиш и да премериш напрежението на което и да е зарядно без да си го вързал за акумулатора и ще разбереш за 16 волта и че никой не се опитва да ги достига или поддържа
Айде със здраве, че с теб темата отива на: " Ти мьен уважааш'ли ме :icon_wink2:
Отговори

nikinikolov снимка nikinikolov 05 януари 2013 - 19:09

За много години на патерица, живи и здрави ний и колите ни. Към колегата Georgi - Plovdiv, схемата на младия констуктор е със транзистор, като изровя списанието ще ти я пратя за архива. Доволен съм от работата.

Първи отзиви от зарядното за лаптопа. Прибирам се на село и намирам акумулатора на майка ми на 5,5 волта; побеляха ми косите, студена пот ми изби, ужас. Набързо удължих кабелите с 50 см. от оригиналното лаптопско зарядно и сложих щипките за акумулатора и веднага в контакта, както и мултицета за сверка какво става дефакто. Наблюдаван през час, нямаше прекъсване на заряда от каквито и да било защити на зарядното, свърши си работата перфектно. Следва направата на следящата електроника, разбира се когато имам време. Поздрави.
Отговори

borochvoro снимка borochvoro 05 януари 2013 - 19:58

 Rosen Popov, на 05 януари 2013 - 14:17, каза:

Аз уважение не търся и никога не съм търсил, ти се разподскача и почна да качваш таблици на акумулатор който не е под заряд. Радвам се, че се интересуваш от "токове и напрежения" продължавай някой ден ще се научиш и ще се сетиш и да премериш напрежението на което и да е зарядно без да си го вързал за акумулатора и ще разбереш за 16 волта и че никой не се опитва да ги достига или поддържа
Айде със здраве, че с теб темата отива на: " Ти мьен уважааш'ли ме :icon_wink2:

Иди някъде се образовай и не говори глупости на килограм, а после да търсиш уважение. Мене не ме интересуват експериментите със зарядни и акумулатори от преди 40 години.За мене идеалния вариант на зарядно е като това в колата и щом там се поддържа 14.2-14.4 волта и акуто ми е живо 8 години това е оптималното.То не вярвам да има толкова глупав човек да зарежда до 16-17 волта затворения си акумулатор така, че изобщо за какво беше включяането ти в темата така и не стана ясно. Колкото до зарядното -моето на отворен режим е 19.5 волта заради електролитния кондензатор но това какво отношение има към зареждането след като изключва при 14.4 на акумулатора?
Отговори

CH_M снимка CH_M 05 януари 2013 - 20:30

Eй, стига си мерихте ония работи бре.....всяка пета тема и се почва със заяждания и спорене :devil-smiley-019: Нека се уважаваме и се придържаме към добрия тон :love_opel:
Някой модератор да изчисти спама....в крайна сметка е важен крайния резултат:

 nikinikolov, на 05 януари 2013 - 19:09, каза:

Първи отзиви от зарядното за лаптопа.
Наблюдаван през час, нямаше прекъсване на заряда от каквито и да било защити на зарядното, свърши си работата перфектно.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg