Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

"Дисекция" на катализатор

Jony снимка Jony 13 август 2006 - 18:19

Не че особено ме притеснява липсата на катализатор и влиянието в/у околната среда, но нещо съм се зачудил дали след "разцепване" на металния кожух не е възможно с пароструйка, газова горелка или нещо друго да се поотпуши и изчисти керамичната сърцевина на катализатора. Тук някъде във форума четох, че се изкупуват (над 100 бр.) и т.н. Може пък да има чалъм да им се вдъхне нов живот.

Признавам, че не съм виждал разглобен такъв и въпроса ми може да е малко риторичен, но така или иначе ще свалям скоро моя, нищо не мога да загубя, но ако спечеля ще спечели цял форум ;)

Ако някой има идеи, нека сподели!!!
Отговори

gas666 снимка gas666 13 август 2006 - 19:04

Значи катализатор по принцип е вещество което участва в химичен процес като в крайна сметка не се променя (това са ми далечните спомени от часоветв по химия в училище..). Та по тази логика би трябвало да има начин за рециклирането на катализатори. Има и един друг момент - има вещества, които химически променят катализатора и той губи функциите си като такъв. Като се има предвид наште "добре пречистени" горива.... едва ли ще се получи нещо ако се изчисти само с пароструйка (може би ще се отпуши но няма да може да изпълнява пълноценно функциите си). Просто ги изкупуват за да извлечат от тях ценните елементи (благородни метали).
Отговори

Jony снимка Jony 13 август 2006 - 22:08

Това което казваш е точно така, но смятам, че в случая това е просто керамично тяло с определена форма и параметри, което създава условия за доизгаряне на дима при задържане на микрочастиците от изгорелите газове в оребрената вътрешна структура, при висока температура.

Каквито и да са прахови и други съставки, биха се затлачили много преди 150к км, колкото е живота на катализатора.

:devil-smiley-019:
Отговори

Гостboxer_* 14 август 2006 - 10:05

Аз наскоро имах глупостта да сменя моя катализатор.Добре се виждаше през него не изглежда задръстен.Мислил съм си,че ако сърцевината е керамична-значи прочистване с бензин или спирт би трябвало да махне натрупаната мръсотия.
Отговори

lakarimas снимка lakarimas 14 август 2006 - 10:42

я кажи кви пари струва тоя пустиняк и дали си заслужава да го сменям че има момент когато го свалиш колата бега пове4е ????? :devil-smiley-019:
Мнението беше редактирано от stepo3: 21 април 2011 - 14:46
Причина за редактиране:: Премахнат цитат
Отговори

Гостboxer_* 14 август 2006 - 14:16

Значи извинявам се ама съм се изразил грешно.МАХНАХ го-сложиха ми едно малко резонаторно гърне на негово място.Никаква разлика във вървежа!Затова казах,че съм направил глупост като го махнах,щото ми се стори ,че "не й стига въздуха",а явно е било от системно зареждане със скапан бенз от ОМВ :devil-smiley-019:
Мнението беше редактирано от stepo3: 21 април 2011 - 14:46
Причина за редактиране:: Премахнат цитат
Отговори

IGNEV снимка IGNEV 14 август 2006 - 16:10

boxer не знам при теб как е било, бате, ма аз като го махнах и определено се отпуши колата...доста повече се режеше :bishop:
пък нали казват че животеца на ката е 100к мах :devil-smiley-019:
Отговори

yadren снимка yadren 14 август 2006 - 16:29

Според моя майстор на гърнетата живота на Опел катализатор е 160000к,но това не е от голямо значение!От значение е,че и при мен както при Шуми колата тръгна да върви когато махнах катализатора и на негово място ми сложи една права тръба!Лично мое мнение е,че при повечето които караме по-старите модели на Опел катализатора вече е заминал щото рядко се среща кола на тия години/10,12,14 и тн./,на по-малко от 150000км.!Успех! :devil-smiley-019: :a049: :19a: :fire:
Мнението беше редактирано от stepo3: 21 април 2011 - 14:46
Причина за редактиране:: Премахнат цитат
Отговори

Jony снимка Jony 14 август 2006 - 19:17

Че за 150к км си е "заминал", спор няма. Все едно да ползваме порцеланова купа за храна 10 години, без измиване и на края да се чудим, че отвора е станал като за игла.
Мисля да пробвам яко спиртосване и пароструйка на моя към края на месеца. :devil-smiley-019:
Отговори

Гостboxer_* 15 август 2006 - 10:12

schumi.fan, на Aug 14 2006, 05:10 PM, каза:

boxer не знам при теб как е било, бате, ма аз като го махнах и определено се отпуши колата...доста повече се режеше :bishop:
пък нали казват че животеца на ката е 100к мах :devil-smiley-019:
 


Ами може и да го е сменил предния собственик знам ли? :first: Изглежда запазен!
Отговори

Duke_BG снимка Duke_BG 16 август 2006 - 11:06

boxer, на Aug 14 2006, 10:05 AM, каза:

Аз наскоро имах глупостта да сменя моя катализатор.Добре се виждаше през него не изглежда задръстен.Мислил съм си,че ако сърцевината е керамична-значи прочистване с бензин или спирт би трябвало да махне натрупаната мръсотия.
 


ако гледаш през него значи е пипан (изтърбушен) и е нормално да няма никакъв ефект
Отговори

bat_jorko снимка bat_jorko 16 август 2006 - 11:37

Jony, на Aug 14 2006, 08:17 PM, каза:

Че за 150к км си е "заминал", спор няма. Все едно да ползваме порцеланова купа за храна 10 години, без измиване и на края да се чудим, че отвора е станал като за игла.
Мисля да пробвам яко спиртосване и пароструйка на моя към края на месеца.  :devil-smiley-019:
 


Колега, катализатора не е само керамика - има и активни съставки. Напр. прословутите благородни метали, заради които ги изкупуват и заради които нов струва толкова пари.

Вътрешното съдържимо на катализатора след години работа става силно токсично, така че те съветвам да не се пробваш да го чистиш. Ако ставаше да се чисти, щеше да се знае и бизнес да се върти. А такъв бизнес аз не съм чувал да има ...
Отговори

Jony снимка Jony 16 август 2006 - 13:00

Говорих и с един друг френд, който ме посъветва да не се занимавам и ме прати при едни агенти, които произвеждали заместители на катализатори (с разни мрежи и т.н. вътре) а внасяли и някакви английски на цената на Астрата :)

Следобяд или утре ще ги проверя, и ще драсна някой ред :padlock:
Отговори

Гостboxer_* 16 август 2006 - 19:38

Duke_BG, на Aug 16 2006, 12:06 PM, каза:

ако гледаш през него значи е пипан (изтърбушен) и е нормално да няма никакъв ефект
 

В смисъл вижда се добре през "мрежата".Няма някакви видими сажди и отлагания по нея.
Отговори

Astra_ALX снимка Astra_ALX 16 август 2006 - 19:50

Тук измествам малко темата по встрани, но така и така говорите за катализатори предполагам някои са си ги сменили с резонаторно гърне.
Искам да попитам някой правил ли е дисекция на резонаторно гърне или има ли някакви снимки, защото така и така съм махнал катализатора и искам в неговия корпус да си направя нещо подобно...
Отговори

Duke_BG снимка Duke_BG 16 август 2006 - 20:34

намери си една тръба която да може за влезе плътно в тръбата на катализатора, разпробий я хубаво с поне 6 мм бургия, набий я вътре и си готов а за разкош можеш да сложиш малко каменна вата вътре преди да я набиеш и си готов
Мнението беше редактирано от stepo3: 21 април 2011 - 14:47
Причина за редактиране:: Премахнат цитат
Отговори

Гостboxer_* 17 август 2006 - 00:14

Или ако те мързи като мен скачаш 60 левчета за смяната. :19a:На мен ми сложиха такъв резонатор:
Публикувано изображение
само,че е от неръждаема стомана. :padlock:
Отговори

Astra_ALX снимка Astra_ALX 21 август 2006 - 19:31

Да благодаря за информацията.

Значи изкормих го моя катализатор, взех една тръба надупчих я здраво :) заварих я вътре челно, като предварително отворих катализатора като консервна кутия. Останалото пространство го запълних с азбестово одеало, което се ползва или се е ползвало при пожарникарите, сега работи много добре и гадния резонанс вече го няма. :padlock:

Интересно ми тези резонаторни гърнета които ги продават дали са изчислени или просто се изпозват за заглушаване и обиране на звуковите вибрации.

Нека някой който е минал по мойте стъпки и после си е монтирал такова да си каже мнението, има ли смисъл?
Отговори

sevdi_s снимка sevdi_s 25 август 2006 - 07:27

hi na vsichki az chak sega nauchih za takuv sait za opeli i eto me i men tuk
otnosno katalizatorite
na konstantin velichkov ima edin arabin slaga rezonatorni gurneta do tuk e banalnoto interestnoto e che cenata e samo da si ostavish stariq katalizator koeto e perfektno za vseki koito trqbva da smenq :flag:
Отговори

Duke_BG снимка Duke_BG 04 септември 2006 - 09:45

добре дошъл
като за начло прочети правилата :19a: - тук се пише на кирилица
има такива сервизи и даже беше разисквано това предложение - пробвай да го намериш с търсачката
Мнението беше редактирано от stepo3: 21 април 2011 - 14:47
Причина за редактиране:: Премахнат цитат
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg