Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Шум при стартиране Астра К

gencho freeman снимка gencho freeman 08 февруари 2021 - 18:05

Здравейте,моля собствениците на коли оборудвани с двигател 1.6 cdti (136)да споделят за прословутото тракане при палене.До колко е нормално ,сменяли ли нещо по колата,на колко км,информация която имат от OPEL и всичко полезно по темата за такива като мен ,закупили си първия Опел в живота.
Отговори

benzy снимка benzy 08 февруари 2021 - 19:33

На колко километра е колата? Да не трака на верига?
Отговори

ulieliadi снимка ulieliadi 08 февруари 2021 - 22:58

 gencho freeman, на 08 февруари 2021 - 18:05, каза:

Здравейте,моля собствениците на коли оборудвани с двигател 1.6 cdti (136)да споделят за прословутото тракане при палене.До колко е нормално ,сменяли ли нещо по колата,на колко км,информация която имат от OPEL и всичко полезно по темата за такива като мен ,закупили си първия Опел в живота.

Не знам за какво говориш?!?
Отговори

benzy снимка benzy 08 февруари 2021 - 23:17

 ulieliadi, на 08 февруари 2021 - 22:58, каза:

Не знам за какво говориш?!?

Мисля, че Росен Попов писа преди няколко дена за шумове от обтегачите или нещо подобно около веригата на 1.6 цдти, докато напълнят, но неговата е на близо 200 хил км и каза, че го чува от време на време при по-продължително градско, а като я опъне на магистрала да я разтрие изчезвало за известно време. Не мога да намеря в коя тема беше, да видя по-подробно какво пишеше...
Мнението беше редактирано от benzy: 08 февруари 2021 - 23:19
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 09 февруари 2021 - 07:48

Всичко си описал точно, за повече информация трябва да се чете по Английските форуми. Общо казано верига се сменя когато почне да потропва на празен ход.
Отговори

gencho freeman снимка gencho freeman 09 февруари 2021 - 12:55

Така,четох английските форуми там темата започва от 2016 г.Общо взето техните дилъри ги уверяват че всичко е наред,на някой са сменили гаранционно верига и обтегачи и пак същото,има и клипове в youtube.Странното е че има колеги които ,Не знаят за какво говоря.Моята кола е на 145к.
На колко км се сменя веригата по принцип ?Този двигател каква разрабоотка е на Опел,Пежо ?
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 09 февруари 2021 - 13:33

Потърси инфо за Фиат. Пежо все още не е- там е друго решението.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 09 февруари 2021 - 13:44

Моторът е чиста GM-ка
И като не знаем за какво говориш, направи клип. Има хора от форума с такива двигатели, ще ти кажат това ли е, не е ли това. Има ли го при тях, няма ли го.

А относно "на колко сме сменя", няма точен интервал. Всичко зависи от обслужването и качеството на филтрите и маслата. Ако сллагаш боклуци, може и 100 да не изкара, ако имаш по-качествени материали, може и 200 да отиде. Нищо не се знае. Както вече са казали - хубавото е , че тя сама си казва.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 09 февруари 2021 - 13:52
Отговори

gencho freeman снимка gencho freeman 09 февруари 2021 - 14:27

линк Ето за това си говорим...
Мнението беше редактирано от gencho freeman: 09 февруари 2021 - 14:28
Отговори

gencho freeman снимка gencho freeman 09 февруари 2021 - 14:49

:thu:

 Д-и-м-о-в, на 09 февруари 2021 - 13:44, каза:

Моторът е чиста GM-ка
И като не знаем за какво говориш, направи клип. Има хора от форума с такива двигатели, ще ти кажат това ли е, не е ли това. Има ли го при тях, няма ли го.

А относно "на колко сме сменя", няма точен интервал. Всичко зависи от обслужването и качеството на филтрите и маслата. Ако сллагаш боклуци, може и 100 да не изкара, ако имаш по-качествени материали, може и 200 да отиде. Нищо не се знае. Както вече са казали - хубавото е , че тя сама си казва.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 09 февруари 2021 - 17:11

Във въпросния клип има диалог, в който казват, че това най-често се дължи на обтегача, който няма невъзвратен клапан, за да държи маслото и затова при такова палене се чуват тия неща.
Явно както повечето вериги, проблемен обетгач. Той има и пружина, не е само маслото. Но явно тук нещо липсва.
И говорят за 17 plate, че нямало такъв проблем. Това би трябвало да означава 2017 година.. Това го твърди човекът с проблема, не аз, след разговори с Воксхол. Може да са обновявали нещо в тази година, не знам.
Твоята коя година е ?

Освен това, в чужд форум се споменава и за намерен изхабен водач на веригата. Та и двете неща са възможни. Вярвам , че все са предприели нещо, за да отстранят това.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 09 февруари 2021 - 17:24
Отговори

gencho freeman снимка gencho freeman 09 февруари 2021 - 17:35

Пускам линк с обяснение на проблема по руските земи.С две думи човека казва:Както споменахме във видеото, замених веригата за синхронизация, ролките, амортисьорите, обтегача, веригата на ролката и инжекционната помпа.Но това всъщност не реши проблема.(Преведено с Гугъл)Та това което разбрах ,хидравличния обтегач който опъва веригата изпуска маслото и при запалване му трябва време да се напълни и да опъне.И съответно линк с решението на проблема по руски.Не разбрах точно какво правят или сменят на обтегача,който разбира да го изгледа и да обясни.Изглежда може да се смени само обтегача без да се вади целия мотор.
Отговори

gencho freeman снимка gencho freeman 09 февруари 2021 - 17:41

 Д-и-м-о-в, на 09 февруари 2021 - 17:11, каза:

Във въпросния клип има диалог, в който казват, че това най-често се дължи на обтегача, който няма невъзвратен клапан, за да държи маслото и затова при такова палене се чуват тия неща.
Явно както повечето вериги, проблемен обетгач. Той има и пружина, не е само маслото. Но явно тук нещо липсва.
И говорят за 17 plate, че нямало такъв проблем. Това би трябвало да означава 2017 година.. Това го твърди човекът с проблема, не аз, след разговори с Воксхол. Може да са обновявали нещо в тази година, не знам.
Твоята коя година е ?

Освен това, в чужд форум се споменава и за намерен изхабен водач на веригата. Та и двете неща са възможни. Вярвам , че все са предприели нещо, за да отстранят това.

Моята е 2017г.
Мнението беше редактирано от gencho freeman: 09 февруари 2021 - 17:41
Отговори

gencho freeman снимка gencho freeman 09 февруари 2021 - 18:28

Това е въпросния обтегач.линк
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 09 февруари 2021 - 19:57

Поста ще е дълъг за което се извинявам!
Това е гадният звук, който ни къса сърцата! На затворен автомобил не се чува. Когато купувах колата имаше 1,7 и 1,6 дизелчета спряни една до друга, запалихме ги и звука си беше там, нарочно им го натъртих, защото се колебаех между двете, все пак Официален представител, не би трябвало да си прави експерименти с клиентите си, а цените им бяха почти индентични! От там чух уверение, че няма смисъл от притеснение, то кой не си продава стоката?! Но собственичката на сервиза е голяма приятелка със съпругата ми! Та поразпитахме се и ме увериха, че това не е симптом, а едва почващото звънтене на празен ход...

Чух го лятото един-два пъти, да ама декември месец зачести почти на всяко палене, без значение топъл или студен мотор. Не се бях вясвал на магистрала , нито бях карал повече от 20 минути в посока, все градски режим-до работа и обратно.Притесних се разбирасе и се замислих за смяна(2к) Наложи ми се да отида при тях за диагностика и смяна на подгревна свещ, палят колата и тя си изтропва с веригата, те невъзмутени ми:нормален звук, разходи се до София и обратно и си готов! Направих го и веригата мълчи засега :icon_wink2: Дано са прави, че само на тяхното мнение уповавам :love_opel:
Аз си мисля, че обтегача няма дупка през която да циркулира маслото и с кратки курсове се затлачва, достигайки работна температура маслото го почиства и така.
Да ти кажа доста други теми има в UK форумите и някъде бях попаднал на тема на човек отишъл в дилърството с рекламация заради този звук. Дилъра го завел до една чисто нова Инсигния и стартирал мотора-звука бил същият. В Фейсбук групата онзи ден имаше тема за 1,6 дизелче и един колега качи доста снимков материал, ако ти е интересно погледни. Ще видиш и обтегача(същият като този който си постнал), банана който притиска и обтегача и водача, абе всичко. Ще видиш и че няма как да се смени само обтегача.
Иначе твърдението(от друг сервиз) е, че първо се износва пластмасовият водач на веригата, след което почва да звънти на празен ход, защото не се води право по-зъбните колела.
Поздрави и дано не ни сполитат верижни проблеми :icon_wink2:
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 09 февруари 2021 - 19:59
Отговори

ufer снимка ufer 10 февруари 2021 - 09:13

Ами пружинката на този обтегач? Имах подобен проблем с Тойота. Не е съвсем същият, но при студен старт след дълъг престой поне една седмица се получаваше един вой от разпределителните валове, докато качи масло. Проблемът се разреши като смених възвр. клапан и пружинката на конзола, за която се навива масленият филтър. Старата пружинка беше доста омекнала, а клапанът освен за разтоварване на налягането играе известна роля и за задържането на маслото по маслените магистрали по-дълго време, без да се стича докрай в картера. Наскоро пробвах след 2-седмичен престой студения старт при 0 градуса - няма и помен от стария звук...
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 10 февруари 2021 - 10:39

Проблемът при този двигател е, че има малко място , отредено за обтегача, не може и да се измисли кой знае какво друго. Като гледам и сравнително малкия диаметър, това ще значи че пружината не е кой знае колко "силна".

За да измислят нещо, вероятно ще трябва да изменят пластмасовия водач, за да може да се издължи самият обтегач, усилена пружина.. и тя стана една....
Нали всяко нещо трябва да има и слабо място. Със сигурност, това не трябва да е така, защото при поредното "изтракване", може и да попрескочи нещо и тогава вече....както казва един приятел "сЕри у него"
Отговори

ufer снимка ufer 10 февруари 2021 - 11:30

Пружините също се изчисляват и дори вероятно не е необходимо да бъде усилена, а да бъде точна. След няколко години работа различните температурни режими амортизират подобни уж дребни детайли и когато започнат да излизат от допуск (в случая да омекват), се случват разни проблемчета... Аз моя проблем го реших само със смяната на пружинката, а старото буталце (клапанче) и него смених, въпреки че беше добре... Слава богу, че беше хем евтино, хем достъпно за работа! :icon_razz2: Когато сравних двете пружини, старата можех да я събера около 1 см с 2 пръста, а новата само 1-2 мм... :icon_wink2:
Мнението беше редактирано от ufer: 10 февруари 2021 - 11:32
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 10 февруари 2021 - 16:05

Няма такова нещо, горе обясниха че са закарали човека до чисто нова инсигния и тя така запалила. Там няма нищо износено. Не е изчислено добре - това е. И е нарочно, бъди сигурен. След определен брой такива "изтраквания", ще изтрака за последно и толкова.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 10 февруари 2021 - 16:07
Отговори

dan666 снимка dan666 10 февруари 2021 - 17:26

Да, това е звука, който се появява понякога при първоначално палене. После при старт-стоп го няма. Може би прекалено сме се вторачили в него - сигурно понеже двигателя е безшумен за дизел и само първоначално палене понякога ни напомня , че е дизел. Има коли на по 200 000 км. с такова палене и не съм прочел по английските форуми при някого да попрескочи нещо. Аз го чух за първи път след като смених маслото на двигателя на първата година - Astra J sedan1,6 CDTI 2016г. Съответно отговора в сервиза беше - това е характеристика на мотора. Не знам дали има някаква връзка с маслото, но от 2020г в официалните сервизи на OPEL/по препоръка на производителя/ смениха маслото на тези дизели - от dexos 2-5W30 на Opel Fuel Economy Longlife-0W20, но не виждам разлика. Original Opel Fuel Economy Longlife 0W-20
Мнението беше редактирано от dan666: 10 февруари 2021 - 18:00
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg