Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Може ли да се настрои турбото да се

hatchetman снимка hatchetman 14 май 2007 - 10:43

И ако се настрои да се развърта да кажем при 1500 - 1600 оборота, ще намалее ли разхода на гориво при градско шофиране? И как би се държал двигателя с така настроено турбо при високи обороти 3000 - 3500? :b070:
Отговори

хари снимка хари 14 май 2007 - 11:07

Ако се разтърсиш във форума ще откриеш за гениалния начин "навиване на турбо" - практикува се във Видинско и резултата е от 68 к.с. дизел вървиш колкото 2.0 115 к.с. и градско гориш около 4 литра нафта. Така че с въпроса си удари десятката само да се разровиш във форума и си О.К.
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 14 май 2007 - 11:13

хари, на May 14 2007, 11:07 AM, каза:

Ако се разтърсиш във форума ще откриеш за гениалния начин "навиване на турбо" - практикува се във Видинско и резултата е от 68 к.с. дизел вървиш колкото 2.0 115 к.с. и градско гориш около 4 литра нафта. Така че с въпроса си удари десятката само да се разровиш във форума и си О.К.
 


Колеги, питам сериозно :thu: :blink: :icon_biggrin:
Отговори

Оги снимка Оги 14 май 2007 - 11:19

Хари недей е, ще вземе някой да го направи и да съжалява. По темата ... човече, разбери, на тоя мотор целта му не е да е бегачка, не стаа да се прави ... дори и да успееш то ще му намалиш ресурса толкова, че ще съжаляваш :icon_biggrin:
Принципно турбото не се настройва ... всичко зависи от големината му и дебелината на изпускателните тръби ... колкото по-малко е и колкото са по-тънки тръбите толкова по-бързи минават газовете и съответно ще го завъртят по-бързо.
Ако сложиш по-малко турбо то ще "тръгва" от по-рано, но и ще спира да надува по-рано ... но дори и да го направиш, представи си колко се обърква цялата схема на работа на мотора ...
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 14 май 2007 - 11:40

Оги, на May 14 2007, 11:19 AM, каза:

Хари недей е, ще вземе някой да го направи и да съжалява. По темата ... човече, разбери, на тоя мотор целта му не е да е бегачка, не стаа да се прави ... дори и да успееш то ще му намалиш ресурса толкова, че ще съжаляваш  :icon_biggrin:
Принципно турбото не се настройва ... всичко зависи от големината му и дебелината на изпускателните тръби ... колкото по-малко е и колкото са по-тънки тръбите толкова по-бързи минават газовете и съответно ще го завъртят по-бързо.
Ако сложиш по-малко турбо то ще "тръгва" от по-рано, но и ще спира да надува по-рано ... но дори и да го направиш, представи си колко се обърква цялата схема на работа на мотора ...
 


Значи моя въпрос беше дали ще гори по-малко градско, ако по-рано се развърта турбото? Питам, защото шофирам повече градско.
От твоя отговор разбирам, че турбото се развърта при определено налягане на газовете, които постъпват в него и излизат към колекторите, и след като достигне определени обороти на въртене, спира да ускорява нагнетателния газ към колекторите.
Та въпроса ми е, ако по-рано ми се развърта турбото, ще ми намалее ли разхода на гориво, като шофирам из града, или напротив - ше се увеличи?
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 14 май 2007 - 12:54

хари, на May 14 2007, 11:07 AM, каза:

Ако се разтърсиш във форума ще откриеш за гениалния начин "навиване на турбо" - практикува се във Видинско и резултата е от 68 к.с. дизел вървиш колкото 2.0 115 к.с. и градско гориш около 4 литра нафта. Така че с въпроса си удари десятката само да се разровиш във форума и си О.К.
 


Нещо против Видин ли имаш ? Или нещо против тези който обичат да си човъркат колите ? Да, аз съм си навил турбото почти до край и да ти кажа колата лети сега в сравнение с преди. Никъде не съм казал, че колата ми от 68 коня е станала 115 !!! Това че със вектра А 1.8 (90 коня) вървиме заедно е друг въпрос, вектра А 1.6 (75 коня) пък я разцепвам, така че като нямаш компетентен отговор поне не се прави на много знаещ. Също така никъде не съм казвал че ми гори 4 градско, а точно обратното, че разхода ми се дигна с около 1 на 100 и сега е около 7 на 100. Ае със здраве.
Отговори

mi60 снимка mi60 14 май 2007 - 17:34

hatchetman, на May 14 2007, 10:40 AM, каза:

Значи моя въпрос беше дали ще гори по-малко градско, ако по-рано се развърта турбото? Питам, защото шофирам повече градско.
От твоя отговор разбирам, че турбото се развърта при определено налягане на газовете, които постъпват в него и излизат към колекторите, и след като достигне определени обороти на въртене, спира да ускорява нагнетателния газ към колекторите.
Та въпроса ми е, ако по-рано ми се развърта турбото, ще ми намалее ли разхода на гориво, като шофирам из града, или напротив - ше се увеличи?
 


Както колегата по-горе написа: не може да развьртиш турбото по-рано!
Ако целиш икономия - икономоя с турбо няма... колкото по-кьсно ти се развьрта толкова по-добре за разхода! Сменяй предавките преди 2к оборота и ще имаш максимална икономоя.
За да постигнеш по-ранно развьртане трябва да смениш турбото с "по-малко" като големина на перките, което от своя страна не значи че "по-малкото" няма да може да дьржи по-голямо налягане.
Всичко това се смята и се нанася в турбо карта и се вижда вьобще кога ще се развьрта и на колко % турбото при сьответния мотор.
Отговори

bijuto снимка bijuto 14 май 2007 - 18:17

[quote name='mi60' date='May 14 2007, 05:34 PM']
[
....................Сменяй предавките преди 2к оборота и ще имаш максимална икономоя............................................................................................................................................................................................................................
Извинявай колега но забелязвам че всички твои мнения относно дизелови двг. ги изказваш най вероятно от наблюденията ти спрямо твоята кола 2.8тд,не всички дизели са направени така.При мен например ако сменям предавките преди 2000об.не само че няма да върви въобще ами и разхода се вдига осезаемо от това че колата се мъчи и трябва да се компенсира с натискане на педала на газта,а това неименуемо води до повишаване на оборотите и развъртане на турбото.Така че,всичко си идва пак на мястото обаче с малко по голям разход и не чак толкова "здравословен"(за колата )начин.
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 14 май 2007 - 18:42

Ми6о, колегата май има право, щото Фронтерата е с мощен двигател и той поема добре и при по-ниски обороти. Моята Вектра поема добре, акосъм развил 2000-2300 оборота на предната предавка и след превключването на следващата предавка съм поне на 1500 оборота.

Добре де, какво има предвид колегата от Видин с това, че е "натегнал турбото"?
Отговори

mi60 снимка mi60 14 май 2007 - 20:23

хехе грешите момчета :thu:
фронтерата е 113 кончета и е едно голямо дьрво относно ускорение!! Турбото ми се развьрта при 2500 оборота както трябва понеже е доста голямо и...
Абе с 2 думи 2тона дрьвце!

bijuto: Имам опит с доста различни автомобили от различни марки, двигатели и поколения. Твоят мотор е с елктронна помпа и е нормално да гори повече при каране на ниски обороти! Просто ЕКУто ти подава автоматични повече гориво. С този мотор сьм прибирал до Бьлгария една векта и една зафира и знам много добре как вьрвят. Май ти даваш мения вьз основа само на твоя автомобил!
Ставаше вьпрос за 1.7 мотора който е с механична помпа и карането на висока предавка ОСЕЗАЕМО намаля разхода.
Колегата се интересуваше как да кара градско с ниськ разход.. това че колата няма да "дьрпа" особенно добре е друга тема... то не може и китки и фитки :icon_biggrin:

hatchetman: под "натегнато турбо" се разбира качено налягане на турбото!
Примерно туробото ти вдига 0.8бара при 2000оборота и се ограничава от байпас вентила понеже иначе ще вдигне примерно 2бара и ще изпатка! "Натягането" е качване на тези 0.8бара на 1бар примерно! Това не е опасно а просто скьсява щивота на турбото ти осезаемо! Дали ще се пусне повечко нафта или не това зависи от вьрвенето на колата - понякога не се налага!
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 14 май 2007 - 21:47

mi60, на May 14 2007, 08:23 PM, каза:

хехе грешите момчета  :thu:
фронтерата е 113 кончета и е едно голямо дьрво относно ускорение!! Турбото ми се развьрта при 2500 оборота както трябва понеже е доста голямо и...
Абе с 2 думи 2тона дрьвце!

bijuto: Имам опит с доста различни автомобили от различни марки, двигатели и поколения. Твоят мотор е с елктронна помпа и е нормално да гори повече при каране на ниски обороти! Просто ЕКУто ти подава автоматични повече гориво. С този мотор сьм прибирал до Бьлгария една векта и една зафира и знам много добре как вьрвят. Май ти даваш мения вьз основа само на твоя автомобил!
Ставаше вьпрос за 1.7 мотора който е с механична помпа и карането на висока предавка ОСЕЗАЕМО намаля разхода.
Колегата се интересуваше как да кара градско с ниськ разход.. това че колата няма да "дьрпа" особенно добре е друга тема... то не може и китки и фитки  :icon_biggrin:

hatchetman: под "натегнато турбо" се разбира качено налягане на турбото!
Примерно туробото ти вдига 0.8бара при 2000оборота и се ограничава от байпас вентила понеже иначе ще вдигне примерно 2бара и ще изпатка! "Натягането" е качване на тези 0.8бара на 1бар примерно! Това не е опасно а просто скьсява щивота на турбото ти осезаемо! Дали ще се пусне повечко нафта или не това зависи от вьрвенето на колата - понякога не се налага!
 


Мишо, аз не разбрах моята помпа каква е: механична , или електронна? Става въпрос за Исузу мотора.

Значи май разбрах кво е натягане на турбото: има едно маркуче, което чрез масло под налягане натиска една пружина и при определено налягане тая система отваря един клапан, който отклонява част от изгорелите газове да не въртят турбото, а направо да си излизат и по тоя начин се предпазва турбото от развиване на критични обороти. Значи колегата от Видин е намалил дължината на лоста, с който пружината натиска и отваря предпазния клапан и при него турбото достига по-високи обороти, щото по-късно му се отваря този предпазен клапан...?
Значи той не е постигнал по-рано включване на турбото, а по-голяма мощност...
Поправи ме, ако се лъжа:)

аз се интересувах от по-рано включване на турбото, и дали ще ми гори по-малко на 2-ра и 3-та из града, ама май не става тая работа:( Иначе след 2300 оборота Дзверо набира доста добре...за дизел:))) Само дето не мога да чуя точния момент на включване на турбото:(((
Отговори

mi60 снимка mi60 14 май 2007 - 22:06

hatchetman, на May 14 2007, 08:47 PM, каза:

Мишо, аз не разбрах моята помпа каква е: механична , или електронна? Става въпрос за Исузу мотора.

Значи май разбрах кво е натягане на турбото: има едно маркуче, което чрез масло под налягане натиска една пружина и при определено налягане тая система отваря един клапан, който отклонява част от изгорелите газове да не въртят турбото, а направо да си излизат и по тоя начин се предпазва турбото от развиване на критични обороти. Значи колегата от Видин е намалил дължината на лоста, с който пружината натиска и отваря предпазния клапан и при него турбото достига по-високи обороти, щото по-късно му се отваря този предпазен клапан...?
Значи той не е постигнал по-рано включване на турбото, а по-голяма мощност...
Поправи ме, ако се лъжа:)

аз се интересувах от по-рано включване на турбото, и дали ще ми гори по-малко на 2-ра и 3-та из града, ама май не става тая работа:( Иначе след 2300 оборота Дзверо набира доста добре...за дизел:))) Само дето не мога да чуя точния момент на включване на турбото:(((
 


Да правилно си разбрал в общи линии принципа! Само дето тази трьбичка(понякога оправлявана от ЕКУто при новите типове двигатели) за която говориш е просто пьлна с вьздух и следи вьздушното налягане направено от турбото.
Та значи като налягането стигне 0.8бар (примерно) се отваря клапата за която говориш. Най-добрия начин за вдигане на налягането е монтирането на едно "кранче" което изпуска малка част от вьздуха под налягане от това маркуче и така льже ситемата. По-този начин имаме 1бар налягане в "смукателната" система което се редуцира в трьбичката на 0.8бара и чак тогава се отваря уестгейта(клапата)... надявам се да го обясних разбираемо :icon_biggrin:
Този начин позволява максимално точно и лесно определяне на желаното налягане!!
По-ранно включване за (мое) сьжаление не е вьзможно! Това упражнение за което говорим е сьщото нещо което прави един чиптунинг или powerbox или там какво му викат + конторл на впрьсканото гориво...
Просто този тип тунинг може да се прилага на нови автомобили при които това налягане в трьбичката се регулира електронно от ЕКУто!

П.С. и на X17DTL i na DT помпите са механични! Инфомацията е проверена и в ТИС за всеки случай!
Отговори

Jony снимка Jony 15 май 2007 - 11:52

mi60, на May 14 2007, 05:34 PM, каза:

...Както колегата по-горе написа: не може да развьртиш турбото по-рано!
Ако целиш икономия - икономоя с турбо няма... колкото по-кьсно ти се развьрта толкова по-добре за разхода! Сменяй предавките преди 2к оборота и ще имаш максимална икономоя.
За да постигнеш по-ранно развьртане трябва да смениш турбото с "по-малко" като големина на перките, което от своя страна не значи че "по-малкото" няма да може да дьржи по-голямо налягане.
Всичко това се смята и се нанася в турбо карта и се вижда вьобще кога ще се развьрта и на колко % турбото при сьответния мотор.
 


Напълно съм съгласен с мнението на Мишо. Аз с изключение на екстремните (в ситуация) ускорявания превключвам на около 2000-2100 оборота и колата поема префектно (на 1500 об. +1предавка). Мотора е класическо Исузу 82к.с. за който под 1500 за ускоряване са свързани с затормозяване и вибраций на мотора, но пък за подържане на скорост са ОК, особено в града с внезапни спирания и т.н.

Нещо повече, при ускоряване по надолнище понякога превключвам през без 4-та след малко повече (до 2500) форс на 3-та. Презкачането на скорост също води до икономия, но трябва да се "слуша" работата мотора.
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 15 май 2007 - 12:10

Jony, на May 15 2007, 11:52 AM, каза:

mi60, на May 14 2007, 05:34 PM, каза:

...Както колегата по-горе написа: не може да развьртиш турбото по-рано!
Ако целиш икономия - икономоя с турбо няма... колкото по-кьсно ти се развьрта толкова по-добре за разхода! Сменяй предавките преди 2к оборота и ще имаш максимална икономоя.
За да постигнеш по-ранно развьртане трябва да смениш турбото с "по-малко" като големина на перките, което от своя страна не значи че "по-малкото" няма да може да дьржи по-голямо налягане.
Всичко това се смята и се нанася в турбо карта и се вижда вьобще кога ще се развьрта и на колко % турбото при сьответния мотор.
 


Напълно съм съгласен с мнението на Мишо. Аз с изключение на екстремните (в ситуация) ускорявания превключвам на около 2000-2100 оборота и колата поема префектно (на 1500 об. +1предавка). Мотора е класическо Исузу 82к.с. за който под 1500 за ускоряване са свързани с затормозяване и вибраций на мотора, но пък за подържане на скорост са ОК, особено в града с внезапни спирания и т.н.

Нещо повече, при ускоряване по надолнище понякога превключвам през без 4-та след малко повече (до 2500) форс на 3-та. Презкачането на скорост също води до икономия, но трябва да се "слуша" работата мотора.
 


Е това аз го написах - че с моя Исузу мотор ми поема от 1500 оборота нагоре и че трябва на предната скорост да съм набрал 2000-2300 оборота...
Отговори

Оги снимка Оги 15 май 2007 - 12:45

hatchetman, на May 14 2007, 12:40 PM, каза:

Значи моя въпрос беше дали ще гори по-малко градско, ако по-рано се развърта турбото?


Вече ти отговориха ... аз само искам да питам: Човече, колко по-голяма икономия искаш да постигнеш. Тая печка гори 5 на 100 както и да я караш ... ако искаш да гори по-малко от това си земи Тико на метан <_<
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 15 май 2007 - 18:59

Оги, на May 15 2007, 12:45 PM, каза:

hatchetman, на May 14 2007, 12:40 PM, каза:

Значи моя въпрос беше дали ще гори по-малко градско, ако по-рано се развърта турбото?


Вече ти отговориха ... аз само искам да питам: Човече, колко по-голяма икономия искаш да постигнеш. Тая печка гори 5 на 100 както и да я караш ... ако искаш да гори по-малко от това си земи Тико на метан <_<
 


Аз се чудех същото още като прочетох първия пост... <_<
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 15 май 2007 - 19:33

Направих една фатка: намалих с 5 - 6 мм сечението на 15 см от тръбата, която вкарва въздуха в колекторите. Самата тръба е с около 50 мм сечение, аз го направих примерно 44 в продължение на 15 см от тръбата, веднага след дебелия маркуч, който иде от кулера и я обхваща. Просто вкарах в нея друга термоустойчива тръба (15 см) ,застопорих малката труба отпред, за да не може да влети навътре в нея и после наденах дебелия маркуч.. Покарах съвсем малко градско, но така и не усещам кога се включва турбото, ше трябва да покарам и на правото шосе...Предполагам, че поне малко съм вдигнал налягането, щото Дверо се набира доста добре на 1-ва и 2-ра, двигателя си работи грамотно и не се тормози...
Верно, че не върви като бензинка, но мисля, че е малко по-пъргава.

Между другото дебелия маркуч е станал мнохо мек и се понадува и мисля, че там се губи налягане. Виждал съм на същия двигател много по твърд маркуч
Отговори

mi60 снимка mi60 15 май 2007 - 20:11

Мисля че си постигнал обратен ефект!
Като си намалил сечението на трьбата може да си качил налягането, но не и дебита вьздух. Ако имаш 0.8бара при 50мм като намалиш сечението на 44 ще получиш примерно 0.85бара(ако някой знае формулите ще се радвам да даде точни данни на мен сега неми се занимава да ги тьрся), НО дебита вьздух си остава сьщия.
Обратния ефект се дьлжи на това че сега имаш примерно капацитет на 0.85бар а байпаса ти отваря на 0.8бара ... демек:
55мм при 0.8бара имаш X кубически метра вьздух което е равно на 44мм при 0.85бара. ОБАЧЕ като на 44мм се ограничи налягането на 0.8бара от байпаса и става..... обратен ефект.
Така ги виждам поне аз нещата... ако греша моля ме поправете! Ще се радвам да науча нещо ново <_<
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 15 май 2007 - 20:17

Аз съм на същото мнения за обратния ефект като колегата Мишо. Ако искаш опитай моя метод със рейката на турбото само за 1 ден и после кажи какво мислиш...
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 15 май 2007 - 20:26

mi60, на May 15 2007, 08:11 PM, каза:

Мисля че си постигнал обратен ефект!
Като си намалил сечението на трьбата може да си качил налягането, но не и дебита вьздух. Ако имаш 0.8бара при 50мм като намалиш сечението на 44 ще получиш примерно 0.85бара(ако някой знае формулите ще се радвам да даде точни данни на мен сега неми се занимава да ги тьрся), НО дебита вьздух си остава сьщия.
Обратния ефект се дьлжи на това че сега имаш примерно капацитет на 0.85бар а байпаса ти отваря на 0.8бара ... демек:
55мм при 0.8бара имаш X кубически метра вьздух което е равно на 44мм при 0.85бара. ОБАЧЕ като на 44мм се ограничи налягането на 0.8бара от байпаса и става..... обратен ефект.
Така ги виждам поне аз нещата... ако греша моля ме поправете! Ще се радвам да науча нещо ново  :c010:
 


Мисля, че не си прав... <_< <_< :clap:
Турбото се развърта, когато налягането в тези тръби достигне определена стойност. Тук още не говорим за 0,8 - те бара, щото турбото не се е развъртяло още. Турбото прави 0.8 бара, след като се включи.
А и аз не търся дебит (съответно мощност), а по-рано включване на турбото. Като е стеснено сечението на тръбата, съпротивлението на въздуха срещу турбото се увеличава и то се включва по-рано- поне аз така разсъждавам.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg