Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Разход на масло 600мл на 1000км по книжка

end1 снимка end1 17 ноември 2012 - 13:55

Колеги, моята вектра се оказа голям маслояд, засекох го около 3,5л на 7000км, ходих по какви ли не сервизи, различни майстори , различни мнения. В книгата на колата видях следно- дават по разход на масло 600мл на 1000км. Излиза че разхода ми е в граници. Какво е вашето мнение? Ето и книжката.

Публикувано изображение
Отговори

borochvoro снимка borochvoro 17 ноември 2012 - 14:15

Според мене тоя разход е даден като застраховка да не им върне човек мотора за основен ремонт докато е гаранционна колата. Иначе е ясно, че е ненормален щом е повече от на 40 годишна жигула:)
Отговори

BatSlav снимка BatSlav 17 ноември 2012 - 15:00

Много е до 1 литър на 10000 км е в норми.Какво масло и слагаш?
Отговори

sathv снимка sathv 17 ноември 2012 - 15:04

Не. Вектрата не е маслояд. Просто двигателя е сдухан тотално.
Отговори

Dido_di снимка Dido_di 17 ноември 2012 - 17:37

по скоро този разход е максимално допустимия за 1000 км...след което
се налага ремонт ...лошото е че доста трябва да доливаш
Отговори

end1 снимка end1 17 ноември 2012 - 19:22

 BatSlav, на 17 ноември 2012 - 15:00, каза:

Много е до 1 литър на 10000 км е в норми.Какво масло и слагаш?


В момента сам с 10W40 GM.
Някой да е имал същия проблем и да го е решил?
Отговори

dth_user снимка dth_user 17 ноември 2012 - 19:41

След като минах преди няколко месеца от GM 10W 40 на друго масло, разхода ми падна повече от два пъти - факт!
Отговори

swetla777 снимка swetla777 17 ноември 2012 - 19:59

Аз пък съм с дизел на 21 г и досега не е отварян и като сипя до смяна на около 8000 км ми е наполовината между макс и мин. и съм с ГМ от няколко години, но го взимам от Олимпия и съм сигурен, че не е ментак. ГМ за мен си е хубаво масло щом моята баба яга не го гори, за тези на които им го гори мога да кажа,че за мен или маслото е ментак, гумички за смяна или най тежкия вариант издухал мотор ама тотално кой знае как каран и с какви масла и на какви километри и периоди. А ми прави впечатление, че основната маса от форума в главите са им само скорости и набирания и надбягвания, тези коли не са направени за такива натоварвания пък да не говорим, че не си знаят километрите.
Отговори

end1 снимка end1 17 ноември 2012 - 20:52

 swetla777, на 17 ноември 2012 - 19:59, каза:

Аз пък съм с дизел на 21 г и досега не е отварян и като сипя до смяна на около 8000 км ми е наполовината между макс и мин. и съм с ГМ от няколко години, но го взимам от Олимпия и съм сигурен, че не е ментак. ГМ за мен си е хубаво масло щом моята баба яга не го гори, за тези на които им го гори мога да кажа,че за мен или маслото е ментак, гумички за смяна или най тежкия вариант издухал мотор ама тотално кой знае как каран и с какви масла и на какви километри и периоди. А ми прави впечатление, че основната маса от форума в главите са им само скорости и набирания и надбягвания, тези коли не са направени за такива натоварвания пък да не говорим, че не си знаят километрите.


И аз го взех от олимпия, но май ще сменя маслото преди да почна в по сериозни ремонти.

 dth_user, на 17 ноември 2012 - 19:41, каза:

След като минах преди няколко месеца от GM 10W 40 на друго масло, разхода ми падна повече от два пъти - факт!


Сега с какво масло си?
Отговори

sathv снимка sathv 17 ноември 2012 - 21:10

 dth_user, на 17 ноември 2012 - 19:41, каза:

След като минах преди няколко месеца от GM 10W 40 на друго масло, разхода ми падна повече от два пъти - факт!

Това изобщо не означава, че маслото GM не е качествено а точно обратното. По принцип този пост мислех да го пусна в раздела за маслата но както и да е. Както знаете всички масла са съвкупност от базово масло и присадки. Една от тези присадки е тъй наречената присадка повишаваща адхезията на маслото към детайлите. И понеже в другото масло което си налял тези присадки са в намалено количество , маслените сегменти на сдуханият ти двигател успяват да смъкнат остатъчното масло. Това е и основната причина за повишен разход на масло при синтетично 5W40 и полусинтетика 10W40. Визкозитетите на двете масла са еднакви при работна температура на двигателя и единствено износената бутало-цилиндрова група като цяло не е в състояние да свали остатъчния маслен филм на синтетичното масло обратно в картера, тъй като синтетичното масло е по-качествено и е с по-голяма адхезия към метала. По принцип има изключения но нека коментираме в съответния раздел.
Мнението беше редактирано от sathv: 17 ноември 2012 - 21:28
Отговори

dth_user снимка dth_user 17 ноември 2012 - 21:35

С моето мнение просто исках да дам съвет на колегата да пробва с нещо друго, а да не избързва, защото е възможно да е попаднал на не дотам добра партида... Както и да е - след GM 10W 40 сипах 5W 40, на опаковката пишеше пълна синтетика, марка няма да споменавам... А, да, трябваше да снимам източения GM - желе... Поздрави!
Отговори

Coko83 снимка Coko83 17 ноември 2012 - 21:39

 sathv, на 17 ноември 2012 - 21:10, каза:

Това изобщо не означава, че маслото GM не е качествено
Мисля си, че GM-маслото си е наред(стига да е истинско), но за автомобили в добро състояние.Това от личен опит.
Имам шевролет авео(гадна кола) закупен лично от мен чисто нов който в момента е на 200.000км.Кара се предимно градско и само с GM-масло.Не доливам изобщо.
Астрата(Z18XE) е на 140.000км(значи е поне на 440.000). Сипах GM-10W40 - за 8000км досега съм долял 1.5л и в момента е на макс.
Та си мисля, че на читав мотор каквото и масло да сипеш стига да е истинско няма да има проблем и обратно... на извадена душа каквито и да ги дробиш все тая =@
Мнението беше редактирано от Coko83: 17 ноември 2012 - 21:41
Отговори

BatSlav снимка BatSlav 17 ноември 2012 - 21:40

Пълни глупости за маслото...адхезия или сцеплението поне това е превода....няма нищо общо щом двигателя е износен или поне другите неща вътре(сегменти гумички и още много неща).Отваряне!
Отговори

sathv снимка sathv 17 ноември 2012 - 22:02

 Coko83, на 17 ноември 2012 - 21:39, каза:

Мисля си, че GM-маслото си е наред(стига да е истинско), но за автомобили в добро състояние.

Не само GM , всичките масла са си оригинални и отговарят на спецификациите си. Е оставям 5 % ментета за разни гаражни хитреци но само толкова. Вие да ни си мислете, че моторното масло е някаква космическа технология? Елементарно производство с по-ниска себестойност от зехтина с който си поливаме салатите. И не е необходимо фирмата производител да има рафинерия както съм чел в други постове.

 BatSlav, на 17 ноември 2012 - 21:40, каза:

Пълни глупости за маслото...адхезия или сцеплението поне това е превода....няма нищо общо щом двигателя е износен или поне другите неща вътре(сегменти гумички и още много неща).Отваряне!

Извинявай, че сме писали по едно и също време. Това точно им обяснявам. При издухан мотор -ремонт. Не е проблема в маслото.
Отговори

borochvoro снимка borochvoro 18 ноември 2012 - 20:15

И според мене си е за ребилд мотора. Но иначе не съм съгласен с теб.Много хора са забелязвали промяна в работата на мотора след смяна на различно масло. Но нещата са много специфични за конкретното масло и мотор.Цената макар и да не е задължителен фактор понякога трябва да говори - на мен принципно не може да ми вдъхне доверие масло от неизяснен производител (ГМ масло не произвежда- само дава етикет( при който 5 литра 10в40 струват 45 лева. Ми толкова не струват и минералните и то 4 литра на ясните производители които си имат даже и рафинерии т.е. не се ръсят ненужно за базово масло.
Отговори

Burn_0ut снимка Burn_0ut 18 ноември 2012 - 21:18

Хора, едва ли проблема е в маслото, разлика сигурно ще има от прехваления ГМ и някое друго сносно масло, но да оправи разхода и колата да гори 8 пъти по малко само от смяна на масло...няма как да стане.
Отговори

gilbart снимка gilbart 18 ноември 2012 - 21:46

Дори 1 литър на 10000км е много, нормалното доливане е 200-300 грама. Аз като купих зафирата и сложих GM, на 10000 и долях около 200 гр. но мотора ми се стори малко шумен и минах на мобил. Вече съм на 8 смени мобил и не доливам изобщо, сипвам до макс за около 10000км пада почти до минимум но не доливам.Така ,че за мен мобила е едно от хубавите масла само да не е менте....
Отговори

simons снимка simons 20 ноември 2012 - 19:42

Аз минах по твоя път ,пусни в търсачката тема разход на масло на Z18XE от преди две години и ще видиш повече подробности. Според мен започни със смяна на гумичките, при този двигател става без да се сваля главата и ако не се оправи отиваш като мен-смяна на компресионните и маслообирателните сегменти.След ремонта съм изминал над 20 000 километра и доливам не повече от 0.5 литра на 10 000 километра, като имаш впредвид ,че имам леки течове. Z18 общо взето е здрав двигател и горенето на масло е вследствие на спичане на маслообирателните сегменти,което пък най-често е от прегряване на двигателя.
Отговори

kolin 4 снимка kolin 4 20 ноември 2012 - 20:21

Ако е само от спекани сегменти газта ще ги оправи-помага в 95% от случаите!Пробвай,не струва почти нищо!Успех.
Отговори

BatSlav снимка BatSlav 21 ноември 2012 - 10:04

 gilbart, на 18 ноември 2012 - 21:46, каза:

Дори 1 литър на 10000км е много, нормалното доливане е 200-300 грама. Аз като купих зафирата и сложих GM, на 10000 и долях около 200 гр. но мотора ми се стори малко шумен и минах на мобил. Вече съм на 8 смени мобил и не доливам изобщо, сипвам до макс за около 10000км пада почти до минимум но не доливам.Така ,че за мен мобила е едно от хубавите масла само да не е менте....

По голяма глупост не бях чувал.Те от завода дават 600-700 грама на 10000 км:).Само за реклама си!Напиши в търсачката масло и чети на воля.....Карам с ГМ поредна 3 смяна давам 45 лева за него с филтър и карам както си искам...т.с. бързо, бавно на бургия няма рязлика 600-700 на 10 к.
Мнението беше редактирано от BatSlav: 23 ноември 2012 - 12:53
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg