Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Масло ГМ?

Тази тема е заключена

mrsch66 снимка mrsch66 18 април 2020 - 17:42

Абе те от Опел не се притесняват да твърдят че маслото на автомата не се сменя ти се притесняваш за една дата.Със сигурност е по-добро от чорбата дето ще източиш от този автомат.
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 18 април 2020 - 19:02

Според мен на неотваряно масло нищо му няма. Притеснява ме вторият файл в линка ти"https://aslpic.com/InRn", защото не е просто изображение! Аз лично не потвърдих, може да съм параноик, ама не ми харесва!
Отговори

senses снимка senses 18 април 2020 - 19:47

Нещо съм объркан. В Maxcar това мосло OPEL 19 40 184 - 6 manual gear box 1L го водят за ръчни 6 степенни кутии, а то GM 19 40 184 излиза за автоматични! Къде е истината?

http://alfa.kachi-sn...1587232190w.jpg
Мнението беше редактирано от senses: 18 април 2020 - 19:53
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 18 април 2020 - 20:53

За ръчните кутии е 19 40 182.
Или номер по GM 93165290

За 5 за 6 скоростни, все тая за Astra H /Zafira B


184 е за автомати.
Там пише и за хидравлика, но не за твоята, само за Вектра Б назад , там е механична.

За електро-хидравлики е друго.
Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 18 април 2020 - 21:05
Отговори

бомбето снимка бомбето 26 април 2020 - 12:35

Последно се спрях на valvoline all climate 5w40 , a3/b4 ,gm opel LLa025 като подходящо за мотор z10xe бензин на 180000км, 2001г с euro4
Мнението беше редактирано от бомбето: 26 април 2020 - 15:15
Отговори

sathv снимка sathv 26 април 2020 - 15:58

Хубаво е маслото. То си е наше българско. Производство на Приста ойл.
Мнението беше редактирано от sathv: 26 април 2020 - 16:13
Отговори

Тодор Ялъмов снимка Тодор Ялъмов 24 май 2020 - 20:12

Ами тогава какво!? Всички сайтове и онлайн магазини за авто масла да вървят на майната си?! На мен също ми предстои смяна на маслата и на двата ми автомобила. И за двата важи dexos 2 спецификация тъй, като са на GM. Мноного пъти съм се изкушавал да им налея GM 5W30 и все не мога да посмея! Защото тук важи фразата "сапьора греши веднъж! Винаги досега съм наливал на двигателите си 5W40 въпреки, че изискването е за 5W30, макар да знам, че грешката която допускам не е малка. Единия двигател е 2.2 TiD а другият е 3.6i V6 с LPG Prins. Заводите производители и на двата автомобила препоръчват Mobil, който аз никога не съм им наливал единствено поради страх от МЕНТЕ ЧОРБА! Винаги съм съблюдавал маслата които купувам да са с добре проучени марки но твърде слабо или неизвестни по нашите земи. Като пример ще дам австрийска пълна синтетика на която дори забравих вече името и Галп пълна синтетика португалска. Не мога да кажа и за двете нищо лошо! Да обаче от две години не ги намирам и треската беше голяма докато не открих подходящо масло. Между другото това е единственото масло на което,когато отидох да закупя ми показаха све докумрнтация и сертификация за оригиналност на продукта. Виждате, че не споменавам магазини, фирми и марки за да не изпадна в рекламиращ режим! Сега пак много съм се зачудил но защо ли!?Две години ползвам тази пълна синтетика, не съм специалист,не съм лаборант но като си слушам работата и двата мотора ми е много приятно. 5 литра ми струва 53 лева. И все пак много съм му навит на GM 5W30 но не знам къде му е оригинала. За София Франс Ауто какво ще ми кажете? 37,44 лв.
Мнението беше редактирано от Тодор Ялъмов: 24 май 2020 - 22:28
Отговори

sathv снимка sathv 24 май 2020 - 22:35

Толкова много приказки за нищо. Първо тук правилото за сапьора не важи, защото няма доказан случай за прецакан двигател от менте масло. Още повече, че то ментета по добрите магазини реално няма. Цените на внос са нищожно малки, продажните цени големи и никой няма да се занимава с менте масло за 50 стинки печалба. Дали ще вземеш мобил или Елф или каквото и друго разлика няма. Качеството на маслата надвишават многократно изискванията на двигателя. Някой от новите автомобили вече се карат с масло 0W8 с вискозитет на водица и проблеми няма.
Тия неизвестни фирми за които говориш са си най обикновени гаражи. Не казвам, че маслото им не е качествено. То масло всеки може да забърка според изискваните спецификации. Та казвам гаражи защото именно от София ауто един приятел като теб си купи масло от слабоизвестна марка за да е сигурен че е оригинално. Марката е белгийска Ardeca. Добри отзиви в нета. Обаче вижте го завода в гугъл стрийт. Типичен долнопробен гараж. Нито дестилационни кули, нито големи резервоари нито нищо. Приста в сравнение с него са като Шератон. Пък маслото си е идеално. Та , като искаш напълно да си сигурен в оригиналноста, върви до Приста с една тубичка и си купи, кеф ти Ваволин кеф ти нещо друго. Знаеш че Приста произвежда повече от 10% от маслата в Европа. Кофти че цените не са никак низки за краен потребител.
Отговори

Тодор Ялъмов снимка Тодор Ялъмов 24 май 2020 - 23:22

 sathv, на 24 май 2020 - 22:35, каза:

Толкова много приказки за нищо. Първо тук правилото за сапьора не важи, защото няма доказан случай за прецакан двигател от менте масло. Още повече, че то ментета по добрите магазини реално няма. Цените на внос са нищожно малки, продажните цени големи и никой няма да се занимава с менте масло за 50 стинки печалба. Дали ще вземеш мобил или Елф или каквото и друго разлика няма. Качеството на маслата надвишават многократно изискванията на двигателя. Някой от новите автомобили вече се карат с масло 0W8 с вискозитет на водица и проблеми няма.
Тия неизвестни фирми за които говориш са си най обикновени гаражи. Не казвам, че маслото им не е качествено. То масло всеки може да забърка според изискваните спецификации. Та казвам гаражи защото именно от София ауто един приятел като теб си купи масло от слабоизвестна марка за да е сигурен че е оригинално. Марката е белгийска Ardeca. Добри отзиви в нета. Обаче вижте го завода в гугъл стрийт. Типичен долнопробен гараж. Нито дестилационни кули, нито големи резервоари нито нищо. Приста в сравнение с него са като Шератон. Пък маслото си е идеално. Та , като искаш напълно да си сигурен в оригиналноста, върви до Приста с една тубичка и си купи, кеф ти Ваволин кеф ти нещо друго. Знаеш че Приста произвежда повече от 10% от маслата в Европа. Кофти че цените не са никак низки за краен потребител.

С това което казваш не мога да се съглася изцяло! Пазаря е пълел с ментета в лъскави опаковки. Нито австрийската рафинерия, нито португалската и особено тя са гаражи. Бих казал, че са си много сериозни и конкурентни производители но неизвестни на нашенския пазар. Приста не съм разбрал да произвеждат Валволин но Халволин, да произвеждат и до там. Другия вариянт е да ги правят тайно защото в сайта им няма нищо но така ще са преследвани от закона и Интерпол! Относно Белгия, от там бих си купил доста работи но двигателно масло никога!
Отговори

sathv снимка sathv 24 май 2020 - 23:44

Значи gm маслото струва 37.70. като махнеш ДДС става 30 лева. Слагаме минимум 50 процента надценка, макар че печалбата за вносителя е повече става 15лева. 1 лев транспорт до тук, един лев бутилка с капачка и етикет 2-3 лева печалба за склада в чужбина щото не го взимат директно от завода и маслото стана 10 лева за 5 литра. Реално 2 лева литъра. За колко ще го купиш ментето? За 1.90? И ще рискуваш да те хванат? Забрави.
Отговори

Тодор Ялъмов снимка Тодор Ялъмов 25 май 2020 - 00:16

 sathv, на 24 май 2020 - 23:44, каза:

Значи gm маслото струва 37.70. като махнеш ДДС става 30 лева. Слагаме минимум 50 процента надценка, макар че печалбата за вносителя е повече става 15лева. 1 лев транспорт до тук, един лев бутилка с капачка и етикет 2-3 лева печалба за склада в чужбина щото не го взимат директно от завода и маслото стана 10 лева за 5 литра. Реално 2 лева литъра. За колко ще го купиш ментето? За 1.90? И ще рискуваш да те хванат? Забрави.

Така погледнато, логиката е желязна но, има много Но! Защо да речем с маслата на нашата Приста или Плама или Инса нещата не стоят така? Това масло, което струва 37 лева съм много склонен да приема за поделка както му казват руснаците.И ако това масло отиде в лаборатория съм сигурен, че нито ще е дексос2, нито ще мие, нито куп други неща! Напълно възможно е дори да не е синтетика. Всъщност някой знае ли къде точно се произвежда? Разбрах от коментарийте, че имало гръцко.Като стана на въпрос гръцкия Циклон 5в40 никак не е лош, поллзвал съм го на Зафирата преди да я продам.
Мнението беше редактирано от Тодор Ялъмов: 25 май 2020 - 00:44
Отговори

CuMo снимка CuMo 25 май 2020 - 08:03

Пичове, спорите за нищо, истината винаги е някъде там и никога няма да я научим. Работил съм в официален сервиз на френска марка, същия ползваше 40% отстъпка от големи складове в Пловдив, още помня как един колега с мазда си поръча масло кастрол от Тех Ко, което на клиентска цена беше към 100 кинта, на него му го дадоха 55 за пет литра. Да направим същата сметка както и за опелското масло, само като се замислим как Тех Ко го дават даже и на тия пари с печалба, при тях за колко трябва да идва и всъщност като съпоставим парите за литър каква ще е разликата тогава?

По отношение на марките - на другата ми кола, която не е опел до момента пробвах три - тотал от уж доверено място, но по спецификация на двигателя - работеше отвратително и на 4500 км. го нямаше никакво, последва смяна с яко - уникално утихна, заработи като редови шестак, че и по-меко, за близо 15 000 км. предимно градско съм долял няма и 400 милилитра. Последната смяна е с немско равенол, двигателят работи по същия начин като якото, но хората много брутално държат на качеството - всяка туба има номер, който можеш да изтъркаш след като си я закупил, има специален сайт, в който можеш да провериш какво си взел - и като вискозитет и като модел и като разфасовка. Най-якото е, че ако се опиташ да провериш втори път същия номер от бутилката веднага ти излиза голяма червена удивителна и ти казва, че същия този номер е бил проверен вече на еди коя си дата, в еди колко си часа.

Колкото до това кой какво налива в двигателя като вискозитет и спецификация, ще си позволя да копирам консултация с момче от магазина на яко, за да видите, че нещата не са много прости и не е много правилно да трябва да е с 5в30 и като мине 200 000 км. да се налива вече 5в40.
Кореспонденцията:
"Приемаме че първата генерация двигатели с DPF филтър изискват SAE 5W-30 ACEA C2 масло. И спецификацията ACEA C2 на първо място се явява смазочна норма за двигателя. Масло по нея е нисковискозно и задължително с понижено триене. Производителя препоръчва такъв тип масло когато е конструирал на специфични хлабини двигателя. Защото от маслото се изисква маслената помпа лесно да го подкачи и да осигури течно триене в лагерите на коляновия вал, а след това маслото бързо да стигне до всички най-далечни възли за смазване. Не се ли осигури това, то с всеки един старт, износването ще е драстично. Отделно ACEA C2 осигурява икономия на гориво, която е най-силно изразена точно в студения старт където вискозитета на маслото е най-висок. На Fuel economy тестовете ACEA C2 е тествана при мин 2.5% спрямо референтно масло. На трето място ACEA C2
като Mid SAPS категория защитава DPF филтъра. Масло по ACEA C2 в чистия му вид (LUBE P+ 5W-30/LUBE P 5W-30) има нисък вискозитет около 10 cSt при 100С, за да се осигури лесната течливост. Да не забравяме и смазването на турбокомпресора.

Другия вариант. Премахнат DPF и слагане на SAE 5W-40 масло. Голяма грешка. Първо този вискозитетен клас поради високия си вискозитет не може да бъде едновременно и ACEA C2. Т.е. смазочната норма за двигателя е коренно различна и се отива на плоскостта "двигателя колкото изкара". Защото вече разчетеното смазване и охлаждане се променя. Турбото също не ще да е защитено с по-бавното масло. икономията на гориво хич ще я няма, защото SAE 5W-40 е извън класацията на такъв, който може да я осигури. И ако нещо стане с двигателя, Вие не може да имате претенции нито към Toyota като производител, нито към марката масло която сте наляли. И 2-те ще Ви кажат че маслото не е по спецификация и предназначение и на Вас като собственик ще се паднат всички ремонти.

Накратко едно масло с туба SAE 5W-30 ще бъде в работна температура такова, чак когато температурата на двигателя достигне до 100С. Но обикновено е по-ниска около 93С. Ако се екстраполира кинематичния вискозитет на маслото, такова от типа на LUBE P+ 5W-30 би имал поведение все още като SAE 5W-30 с около 11-12 cSt. Така напр. LUBE M 5W-30 понеже е с висок HTHS ще има вече поведение като SAE 5W-40 масло с кин вискозитет около 14 cSt. Налятото обаче SAE 5W-40 при 93С ще има поведение като SAE 5W-50 масло с около 18 cSt. И това в работна температура където всичко трябва да е разчетено безукорно. Масло с по-високия вискозитет по-бавно ще циркулира из двигателя, лагерите на
коляновия вал ще по-бавно ще се охлаждат, а за турбото SAE 5W-50 ще е фатално в дългосрочен план.

Французите съветват. напр ако Вашия двигател има консумация на масло с масла от типа на LUBE P+ 5W-30 заради ниския си вискозитет, да запазите смазочната норма ACEA C2 но в същия вискозитетен клас (LUBE M 5W-30). Да fuel economy ще бъде занижено, но това е по-малкото зло от това да сложите производно SAE 5W-40. Да не говорим ако двигателя е предвиден само за SAE 0W-30 масло, каква драма става. Но преценка на всеки собственик е каква и до колко смазочна защита да осигури."
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 25 май 2020 - 10:54

А теч на масло как се спира?
Бензинова Вектра Б, тече от семерините откъм ангренажа.
Смених сам семерините с такива Elring.Тече.Сипах Тотал 15W40, тече.Декември миналата година я карах на майстор за смяна на съединител.Майстора ми смени и семерините с оригинални от Опел които бях купил предваритено.Пак тече.Реших, че е от маслото.Преди месец смених маслото с GM 5W30.Пак тече.Сега съм взел масло MANOL 10W40, още не съм го сменил.
Май ще се наложи на всяка смяна на маслото да сменям и ангренаж!
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 25 май 2020 - 11:25

Ако говорим за колянов вал(пък и за разпределителни, нали и те се въртят), то най-вероятно имаш вече канал, образуван на мястото , на което уплътнява самият семеринг, лично съм виждал такъв на 1.6-ца на коляновия, сякаш не беше на етап толкова голям че да тече с нов семеринг, но и това ще дойде. В тоя случай каквото и да слагаш, 90% е сигурно че няма да го спреш.

Някой прилагат схема с ненабиването докрай на семеринга, други намират други модели, който са както ЕТ-то на джантите, тоест уплътняват преди или след образувалият се канал... такива работи.. може и други похвати да има.... знае ли човек.
Отговори

Тодор Ялъмов снимка Тодор Ялъмов 25 май 2020 - 12:29

 CuMo, на 25 май 2020 - 08:03, каза:

Пичове, спорите за нищо, истината винаги е някъде там и никога няма да я научим. Работил съм в официален сервиз на френска марка, същия ползваше 40% отстъпка от големи складове в Пловдив, още помня как един колега с мазда си поръча масло кастрол от Тех Ко, което на клиентска цена беше към 100 кинта, на него му го дадоха 55 за пет литра. Да направим същата сметка както и за опелското масло, само като се замислим как Тех Ко го дават даже и на тия пари с печалба, при тях за колко трябва да идва и всъщност като съпоставим парите за литър каква ще е разликата тогава?

По отношение на марките - на другата ми кола, която не е опел до момента пробвах три - тотал от уж доверено място, но по спецификация на двигателя - работеше отвратително и на 4500 км. го нямаше никакво, последва смяна с яко - уникално утихна, заработи като редови шестак, че и по-меко, за близо 15 000 км. предимно градско съм долял няма и 400 милилитра. Последната смяна е с немско равенол, двигателят работи по същия начин като якото, но хората много брутално държат на качеството - всяка туба има номер, който можеш да изтъркаш след като си я закупил, има специален сайт, в който можеш да провериш какво си взел - и като вискозитет и като модел и като разфасовка. Най-якото е, че ако се опиташ да провериш втори път същия номер от бутилката веднага ти излиза голяма червена удивителна и ти казва, че същия този номер е бил проверен вече на еди коя си дата, в еди колко си часа.

Колкото до това кой какво налива в двигателя като вискозитет и спецификация, ще си позволя да копирам консултация с момче от магазина на яко, за да видите, че нещата не са много прости и не е много правилно да трябва да е с 5в30 и като мине 200 000 км. да се налива вече 5в40.
Кореспонденцията:
"Приемаме че първата генерация двигатели с DPF филтър изискват SAE 5W-30 ACEA C2 масло. И спецификацията ACEA C2 на първо място се явява смазочна норма за двигателя. Масло по нея е нисковискозно и задължително с понижено триене. Производителя препоръчва такъв тип масло когато е конструирал на специфични хлабини двигателя. Защото от маслото се изисква маслената помпа лесно да го подкачи и да осигури течно триене в лагерите на коляновия вал, а след това маслото бързо да стигне до всички най-далечни възли за смазване. Не се ли осигури това, то с всеки един старт, износването ще е драстично. Отделно ACEA C2 осигурява икономия на гориво, която е най-силно изразена точно в студения старт където вискозитета на маслото е най-висок. На Fuel economy тестовете ACEA C2 е тествана при мин 2.5% спрямо референтно масло. На трето място ACEA C2
като Mid SAPS категория защитава DPF филтъра. Масло по ACEA C2 в чистия му вид (LUBE P+ 5W-30/LUBE P 5W-30) има нисък вискозитет около 10 cSt при 100С, за да се осигури лесната течливост. Да не забравяме и смазването на турбокомпресора.

Другия вариант. Премахнат DPF и слагане на SAE 5W-40 масло. Голяма грешка. Първо този вискозитетен клас поради високия си вискозитет не може да бъде едновременно и ACEA C2. Т.е. смазочната норма за двигателя е коренно различна и се отива на плоскостта "двигателя колкото изкара". Защото вече разчетеното смазване и охлаждане се променя. Турбото също не ще да е защитено с по-бавното масло. икономията на гориво хич ще я няма, защото SAE 5W-40 е извън класацията на такъв, който може да я осигури. И ако нещо стане с двигателя, Вие не може да имате претенции нито към Toyota като производител, нито към марката масло която сте наляли. И 2-те ще Ви кажат че маслото не е по спецификация и предназначение и на Вас като собственик ще се паднат всички ремонти.

Накратко едно масло с туба SAE 5W-30 ще бъде в работна температура такова, чак когато температурата на двигателя достигне до 100С. Но обикновено е по-ниска около 93С. Ако се екстраполира кинематичния вискозитет на маслото, такова от типа на LUBE P+ 5W-30 би имал поведение все още като SAE 5W-30 с около 11-12 cSt. Така напр. LUBE M 5W-30 понеже е с висок HTHS ще има вече поведение като SAE 5W-40 масло с кин вискозитет около 14 cSt. Налятото обаче SAE 5W-40 при 93С ще има поведение като SAE 5W-50 масло с около 18 cSt. И това в работна температура където всичко трябва да е разчетено безукорно. Масло с по-високия вискозитет по-бавно ще циркулира из двигателя, лагерите на
коляновия вал ще по-бавно ще се охлаждат, а за турбото SAE 5W-50 ще е фатално в дългосрочен план.

Французите съветват. напр ако Вашия двигател има консумация на масло с масла от типа на LUBE P+ 5W-30 заради ниския си вискозитет, да запазите смазочната норма ACEA C2 но в същия вискозитетен клас (LUBE M 5W-30). Да fuel economy ще бъде занижено, но това е по-малкото зло от това да сложите производно SAE 5W-40. Да не говорим ако двигателя е предвиден само за SAE 0W-30 масло, каква драма става. Но преценка на всеки собственик е каква и до колко смазочна защита да осигури."

Така си е! За цени няма какво да си говорим но поне когато плащаме маслото си да ни дават фактологически уверение за оригинален продукт. Такава практика обаче никъде няма и много производители наистина започнаха да слагат на опаковките си различни способи за доказеване на оригинален продукт. На всеки му се иска да закупи марково масло но как да го стори когато е наясно, че най-много тях ги фалшифицират. Именно поради тези причини вече трета година карам автомобилите си с руско сертифицирано масло Газпромнефт премиум С3 SN 5W40. Имат на всяка туба уникален разпознавателен код. Само, че този път ще е по предписание 5W30.
Отговори

sathv снимка sathv 25 май 2020 - 15:35

Проблема с теч от семеринга е известен и той не е само при опел. Понеже се ползват евтини семеринги без предпазен прахов маншон при първото прокапване на масло се прикрепят песъчинки и се загнездват между вала и семеринга. След кратко време те като шкурка оформят матов канал на вала и се компроментира уплътнението. Стига се даже до ясно видим канал при продължитена употреба. Решението е новия семеринг да се монтира или по- навътре или по навън в леглото като целта на уплънтняващия ръб е да попадне на незасегнато от пясъка място. Ако това е невъзможно аз сменям семеринга в друг тип. При различните типове уплътняващия ръб е на различно място. Перфекти резултати се постигат с монтиране на семеринг тип DA, DB или DC които са с 2 уплътнителни ръба и повредения участък от вала се намира точно между двата ръба.
Видове семеринги
PS. Семеринги, лагери и други стандартни детайли по DIN, не се купуват от магазини за авточасти.
Мнението беше редактирано от sathv: 25 май 2020 - 15:37
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 26 май 2020 - 19:02

 sathv, на 25 май 2020 - 15:35, каза:

PS. Семеринги, лагери и други стандартни детайли по DIN, не се купуват от магазини за авточасти.

А от къде да се купят качествени?И от къде да видя какъв размер да търся?
Тези дето купих ги търсих по код на мотора и ВИН.
Отговори

sathv снимка sathv 26 май 2020 - 23:28

Малко не си ме разбрал за това, че казах части по DIN демек стандартни като лагери, семеринги, болтове, гайки и т.н , както и различни релета и прочие не се купуват от магазини за авточасти не защото там са некачествени, а защото са ужасно скъпи. Скорошен пример. Семеринг за полуоска на митсубиши спейс струва 27 лева. Същия от магазин за лагери 1.40 марка Guffero. Български мисля, че беше лев.По принцип размерите на семеринга са Външен диаметър/вътрешен диаметър и широчина както и тип. По тези размери са стандартизирани. Трябва да отбележа, че вътрешния диаметър не е реалния диаметър на семеринга, а диаметъра на вала който ше се уплътнява. Реалния вътрешен диаметър на семеринга е по малък от означението. Нормално нали трябва да е стегнат по вала с пружинката. Във всеки град има магазин за лагери, семеринги и крепеж по Din. И пак повтарям, това, че тече не е от семеринга. И българските струващи стотинки первектно уплътняват ско шийката на вала е полирана. Лично аз купувам чешки Guffero щото такива има в магазина в Габрово. Отделно в много случаи можеш да сложиш по-широк семеринг. Нищо че ще стърчи извън леглото.
Между другото има семеринги които не са стандартни по DIN, особено при японките. И лагери има такива. В този случай си прекаран и плашаш дебело.
Мнението беше редактирано от sathv: 26 май 2020 - 23:32
Отговори

dxl снимка dxl 31 май 2020 - 19:04

Темата за мента маслата винаги е актуална. Познавам хора, които започнаха да внасят скъпи масла от "бутикови" производители от Белгия, Холандия и Германия, с идеята, че не са толкова популярни и съответно няма ментета. А цените им са много високи. До сега съм ползвал два пъти GM, един път Valvoline и сега Champion от метален варел. Всичките 10W40 и не съм забелязал да има някакви разлики при работата на мотора и харча. Стори ми се, че с Valvoline беше по-тиха работата, ама по-скоро съм си въобразил.
Отговори

Тодор Ялъмов снимка Тодор Ялъмов 13 юни 2020 - 13:56

Кажете сега, GRANVILLE HYPALUBE C3 5W-30 или WOLVER 5W30- ULTRATEC C3 или Gazpromneft Premium C3 5W-30 ? И малко разяснение от компетентните ако може, какво означава - "универсално HC-синтетично многостъпално двигателно масло от най-ново поколение"?
Мнението беше редактирано от Тодор Ялъмов: 13 юни 2020 - 14:40
Отговори
Тази тема е заключена
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg