Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Пушек от двигателя 1.9 150k.c

senses снимка senses 25 май 2020 - 20:38

Здравейте, днес ми се случи следното нещо на прибиране към дома. При загрял двигател, всичко беше нормално, докато в един момент не започна да ми дава разход 12-15л. при скорост 80-90км/ч. извънградско. Никога при тази скорост и при това трасе не ми е давала повече от 5,5 - 6,5л.
Няма пушене отзад, няма загуба на мощност. Когато спрях пред в къщи, усетих странна миризма. Отворих предният капак и имаше леко пушек от двигателя отзад. Проверих температурата на мотора 86 градуса. Отзад през ауспуха няма пушек.
От какво може да е този пушек и тази миризма, като на леко горяла гума?
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 25 май 2020 - 20:55

Изглежда като активирана регенерация на ДПФ...
Отговори

senses снимка senses 25 май 2020 - 20:57

И аз така си помислих, но пушека не трябва ли да е през ауспуха, а не в двигателния отсек?
Забравих да спомена, че в нафтата има XADO DPF Cleaner. До сега не съм имал никога регенерация на DPF-a. Сложих добавката превантивно.
Мнението беше редактирано от senses: 25 май 2020 - 20:59
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 25 май 2020 - 21:01

То че трябва трябва, ама нали знаеш че температурите на изпускателната система, особено до дпф-а става бая голяма, та не е ясно дали е нямало нещо полепнало по нея или пък нещо да е опряло в нея. Не се ли наведе да погледнеш отдолу. Едва ли си имал канал под ръка ама, все пак.


Няма как да си нямал, просто не си го усещал
Закачи я на диагностика нешо оп-ком и виж показания на ДПФ данни, на датчик и други, да видим дали има нещо съмнително.

Другото е да се види дали температурният сензор показва вярно.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 25 май 2020 - 21:05
Отговори

senses снимка senses 25 май 2020 - 21:06

Благодаря много за бързите отговори. Имам OP-COM от склад 66. Утре ще видя данните.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 25 май 2020 - 21:07

Не забравяй и да я оставиш да загрее и следи температурата на охлаждащата течност дали е вярна.
А ти с какво видя че е 86 градуса ? През Оп-кома или от дисплея ?
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 25 май 2020 - 21:12
Отговори

senses снимка senses 25 май 2020 - 21:12

Би трябвало да е вярна температурата от дисплея, защото термостата не беше отворил. Карах на парно, че днес е студено при нас доста. И аз първо се уплаших да не е прегряла.
Мнението беше редактирано от senses: 25 май 2020 - 21:24
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 25 май 2020 - 21:31

А да имаш спомен дали след като видя този разход, да си я гасил или като стигна до вас , както казваш, този разход продължаваше ли да е същият(не същият, но повишен) докато спря? Или се "укроти" по някое време?
Защото това може да значи че си е имало регенерация, която ти си прекъснал.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 25 май 2020 - 21:32
Отговори

senses снимка senses 25 май 2020 - 21:33

:)
Мнението беше редактирано от senses: 25 май 2020 - 21:44
Отговори

senses снимка senses 25 май 2020 - 21:41

Вероятно я прекъснах. Просто се уплаших в първия момент. Оставих я на място 30 секунди и после я загасих. Почти съм убеден, че прекъснах регенерация. Случи се следното:
Тръгнах от града и разхода си беше нормален. След около 3 километра след излизане от града забелязах повишен разход 12-14л. С този разход карах около още 6-7км. Докато стигна дома си. Пред в къщи на място разхода беше 2,5-3л. Обикновено е доста под литър. Оставих я да работи на място, докато отворя гаража. Като я вкарах я загасих и тогава забелязох миризмата. Отворих капака и видях лек пушек в задната част на двигателя. След като загасих мотора пушека изчезна. След малко я запалих отново, но вече не пушеше.
Мнението беше редактирано от senses: 25 май 2020 - 21:43
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 25 май 2020 - 21:51

Нищо притеснително тогава не виждам.
Значи следващия път като тръгнеш, сигурно пак ще се включи регенерация, защото си я прекъснал, ако това стане, карай докато свърши.
Отговори

senses снимка senses 26 май 2020 - 05:45

Ако реша да го премахна софтуерно и физически, къде ще ме посъветвате да го направя?
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 26 май 2020 - 06:00

Когато се кара градско или на къси разстояния, така се получава. Качи на магистралата и газ до ламарината на 4к и изчакай регенерацията. Ще падне и разхода. Това, докато решиш кво да прайш.
Мнението беше редактирано от JorkataG: 26 май 2020 - 06:01
Отговори

senses снимка senses 26 май 2020 - 13:33

Довечера ще погледна през opcom, както каза д-и-м-о-в, да го видя колко процента е запушен, кога му е била последната регенерация. Мога да му пусна една принудителна при нужда.
Мнението беше редактирано от senses: 26 май 2020 - 13:35
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 26 май 2020 - 13:42

И земи некоя пържола :smile3560: че отзад става забавно. Моеш да я пекнеш.
Отговори

senses снимка senses 26 май 2020 - 13:50

Правил съм на приятели с моя opcom, знам какво става. Принципно премахването е най-доброто за един мотор. Просто до сега никога не беше правила регенерация. 101% щях да я усетя. Винаги наблюдавам разхода и щеше да ми направи най-малкото впечатление. Колата 90% се кара извънградско. Толкова ме хапе кучето, че на всичките ми коли маслата се сменят максимум на 5000км., винаги добавки в маслото и в нафтата, но явно вече се е позапушил и е се почва филма с регенерациите. В никакъв случай няма да чакам и да умувам, какво да правя. Ще го премахна още до края на тази седмица, като ще се го запазя DPF-a, няма да го оставям в сервиза.
Мнението беше редактирано от senses: 26 май 2020 - 13:58
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 26 май 2020 - 14:56

И каквото и да решиш да правиш, няма нужда от 4к оборота, карай си нормално, тя колата като го пусне, знае какво да прави. А махането си е махане, където и да го махнат, обикновено това е съпроводено и от ремап. Ако и това правиш, искаш да няма пушеци и разбира се първо трябва да намериш къде да го направят. Вече който знае, да ти казва места.
Отговори

sathv снимка sathv 26 май 2020 - 15:23

 senses, на 26 май 2020 - 13:50, каза:

Толкова ме хапе кучето, че на всичките ми коли маслата се сменят максимум на 5000км., винаги добавки в маслото и в нафтата...

Много са 5000 километра. Сменяй го на 2500. Даже по-сигурно на 2000. Пък може и всяка седмица ако караш доста. Пък добавките сипвай в двойна или тройна доза щото знаеш ,че в България ги разреждат. За горивото ясно. Българското не става. Поръчваш си от чужбина. По интернет.
И все пак знай, че каквото и да правиш,го правиш заради тон и половина джелезо. И то рециклирано джелезо.
Отговори

senses снимка senses 26 май 2020 - 17:47

Маслата си ги взимам от Щатите. Работата ми е такава, че мога да си внасям всичко от там с безплатен транспорт само мито плащам и самото масло естествено. Карам с Red Line всичките си коли,като в случая Зафирата я карам с Red Line 5w30
Но темата се измества.
Мнението беше редактирано от senses: 26 май 2020 - 17:47
Отговори

senses снимка senses 26 май 2020 - 21:22

Пушила е от регенерация на DPF. SATHV, ако знаеш само колко си прав.
Мнението беше редактирано от senses: 26 май 2020 - 22:13
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg