Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Автомобилни Газови Уредби [АГУ]

Зафира Б/Zafira B, 1.8, бензин, 140 к.с. [A18XER20]

ILS снимка ILS 11 октомври 2018 - 14:31

Здравейте!

От няма и два месеца съм собственик на въпросната кола – Зафира Б/Zafira B, 1.8, бензин, 140 к.с. с двигател A18XER20. На 86 000 км я купих, сега е на 88 000. Мисля след месец да сложа ГУ, затова отварям тази тема. Изчетох почти всички теми назад чак до 2015 г. Тази тема ми се струва най-близка до моята, но вече е доста старичка. Надявам се да е достатъчно! :newsm05_41:

Общите ми впечатления са, че е абсолютно оправдано слагането на ГУ. Прочетох и в чуждестранни форуми и статии, че газта все повече се налага и така или иначе е една от най-добрите опции. Също така установих, че над 1000 лв. разликите в ГУ стават все по-малки, като е по-важно кой и как ти слага уредбата (което, разбира се, е логично). В началото се бях спрял на Еврогаз, но впоследствие бях спечелен от Павката и Лъчо от Княжево. Това са двама симпатяги, които от 15-20 г. слагат ГУ, като единият вече повече се занимава с други занимания (станал е поп или нещо подобно) и по-рядко прави коли. Цената е около 1500 лв. за висок клас ГУ (OBD2 и т.н.). Бях много приятно впечатлен, когато ми обясни, че ще намаже ГУ (тороидна, на мястото на резервната гума) с нещо (като грунд/подобна смес), което ще запази бутилката години наред, тъй като от сняг и др. се скапвали сравнително бързо. Никъде другаде преди това не ми бяха казали подобно нещо.

Идеята на настоящата тема е да посъберем актуална информация за този модел (най-малкото заради големия брой същи коли, които засичам по улиците), за ГУ и т.н. Затова заглавието е сравнително общо.

И сега въпросите ми са следните:
1. Навсякъде пишете двигател с означение Z18XER20, моят е A18XER20. Защо така? Същият двигател ли е това, или не?
2. Сравнително двупосочни са мненията дали този модел „търпи газ“, но генерално по-скоро мненията клонят към „При качествна уредба и правилно поставяне и поддръжка няма да има проблем“. Споделяте ли това мнение?
3. Какви са вашите уредби и колко км сте минали, какви проблеми сте срещнали?
4. Каква е вместимостта на вашите ГУ (на мястото на резервната гума), защото срещам различни мнения? Не би ли трябвало винаги да е една и съща, защото целта, логично, е да бъде максималната!?
5. Имате ли някакви специални препоръки (tips & tricks), нещо, за което да бъда особено бдителен?

Благодаря Ви предварително и се надявам да откликнете, въпреки че темата е дъвкана многократно!

П.п. Тук чета, че всички хвалят въпросния човек. Може да се свържа с него, за да видя за мнение и при него.

:flag:
Мнението беше редактирано от ILS: 11 октомври 2018 - 14:42
Отговори

Dimov снимка Dimov 11 октомври 2018 - 17:55

Понже бях отговорил по другата тема в която си писал, ще пусна отговора си и тук:

 Dimov, на 11 октомври 2018 - 13:35, каза:

Това 20 не се гледа, то е част от серийния номер. Гледаш до R-то така да се каже :)
Та твоя съответно е А18XER - наследника на Z18XER. Конструктивно няма особена разлика, само софтуерно. Май също е сменена позицията на ECU-то. Основната разликата е в еко нормите - стария е евро 4 а твоя покрива евро 5.
Относно АГУ-то - мнения всякакви, моя опит не беше положителен, но няма да си налагам мнението. Ако километрите ти са реални, значи не си броил малко пари за нея и ще ти служи още дълго време. Съвета ми е ако все пак го правиш - хубава система, кадърен и проверен майстор.


Z16XER, A16XER, Z16XEP, Z18XER, A18XER са идентични по конструкция (не са с хидравлични повдигачи) съответно биха имали идентича носимост на газифициране така да се каже. Пиша ти го за да се ориентираш из темите с проблеми, щото има писано доста наистина.
Отговори

T.Todorow снимка T.Todorow 11 октомври 2018 - 20:45

Аз съм с А18XER, бях в същата чуденка преди време и наплашен от прочетеното по форумите, но сложих ГИ и над 85к км не съм имал проблем. Преди време ми замерваха хлабините на клапаните, но стойностите не ми се струват меродавни предвид това, че нямам колебания в оборотите нито на студен мотор нито на загрял. Уредбата е Антонио Романо с корекция по ОБД което държи смесите оптимални. Бутилката е на мястото на резервната гума с вместимост 37л. Гаранцията на уредбата е 5г или 150к км. Сложих и система за смазване на клапаните, нямам идея има ли смисъл от нея, но вече ми писна да я регулирам и след 200 км или спира да пуска или 3 пъти повече капе, от 30к км не я ползвам пак е затегнала стои си пълна. Не съжалявам, че сложих газ, ако се наложи ремонт на главата, мисля не надхвърля 1000 лв. Това се сещам за сега.
Отговори

ILS снимка ILS 17 октомври 2018 - 12:57

Здравейте! Благодаря много и на двама ви за отговорите!

Виждам, че единият е с Астра, другият – с Инсигниа. Но в случая са важни двигателите, които явно са еднакви/сходни. За зафирата ми казаха, че може би ще влезе бутилка над 40 литра, което би било супер (представям си София – Бургас/Варна да го правя с едно зареждане, както и София – Белград, тъй като това са ми г-д чести дестинации).

3 въпроса:
1.

Цитат

Сложих и система за смазване на клапаните, нямам идея има ли смисъл от нея, но вече ми писна да я регулирам и след 200 км или спира да пуска или 3 пъти повече капе, от 30к км не я ползвам пак е затегнала стои си пълна.
– може ли да обясниш по-подробно, тъй като не разбрах?
2. Малко лаишко, но все пак – все още ли (и при най-новите системи) колата се пали на бензин, а с подаване на повече газ се минава автоматично на газ? Или вече палят директно на газ?
3. Знам, че е дъвкано хиляди пъти, изчетох доста по въпроса, но все пак – къде зареждате газ в София (и по-конкретно в източните квартали; аз съм в Слатина)?

Поздрави
Отговори

ivo_ranchev снимка ivo_ranchev 17 октомври 2018 - 17:16

Аз съм с A16LET в Инсигния, който също е механични повдигачи и мога да споделя следния опит...монтаж на газовото на 80 000 на 96 000км реглаж клапани поради потънал смукателен клапан,последва монтаж на електронна система за мазане на клапаните(дали има файда само Бог знае),в момента е на 105к и за сега няма ядове.
С 48 литрова бутилка София-Бургас минавам зорлем(от караулка до караулка с ограниченията).
В България газта е пълен шит(лични наблюдения), в Македония с една бутилка минавам 420~450км по планински пътища,а тук 300~320км(пак при сходни условия).
По въпроса за прехвърлянето на газ...програмира се на ооределена температура на ДВГ-то.
Поздрави!
Отговори

T.Todorow снимка T.Todorow 17 октомври 2018 - 20:29

Системата за смазване на клапаните има нещо като капкомер и с две вътки се настройва колко капки в минута да пуска. Колата винаги пали на газ и обръща при достигане на 35 гр Ц. Може да се настрои и ако е загряла да си пали директно на газ, както и при желани обороти да върне на бензин. Газ зареждам предимно на Лукойл.
Отговори

Dimov снимка Dimov 18 октомври 2018 - 11:14

Системата за мазане представлява едно казанче с маркуче, което влиза в смукателния колектор. Вакуума при работа на двигателя засмуква от течността. Регулира се с една врътка на самото казанче колко да капе.
Тва за мене е пълен шит и не върши никаква работа, понеже смазката изгаря в цилиндъра и не знам как може да стигне до изпускателните клапани и да ги защити...
Както и да е, и аз се бях нашил с такава система като имах газово. Настройвам я да капе колкото е описано, след известно време спира - нещо се запушва явно. Настройвам на ново - пак същата работа. Накрая взе че се нацепи маркуча и си смучеше въздух от него. Смених го - пак се нацепи и накрая махнах всичко.

Освен това за по-бързо ми бяха присъединили системата към 1ви цилиндър - там където беше присъединен MAP-a на газовото, така че дори и да е вършело нещо само първи цилиндър е видял файда от тая работа.
Отговори

ILS снимка ILS 18 октомври 2018 - 12:58

ivo – Майсторът ми каза, че би трябвало да се справям с 400 км с едно зареждане (в което влизат Бургас и Белград, Варна евентуално, тъй като пък там нерядко караш с 80-100). При теб би трябвало „относителният полезен обем“ на 48 л да е около 38-40 л, т.е. да ти дава разход 11-12, което пък всъщност е напълно нормално за такава кола. Тоест не е чак толкова шокиращо. Но със сигурност и газта ни е пълен боклук. :D
По чисто политически и субективни причини не зареждам на Лукойл (а и не са ми много удобни така или иначе), така че сигурно ще гравитирам към ОМВ и Шел.
Todorow/Dimov – Ясно, май разбрах. Ще се правя на ощипан, докато не заговорим за въпросните чарколяци. Ако майсторът сподели вашето мнение, ще вземе да излезе читав. Макар пък, сега се замислям, ако е направено като хората (да не е само на първия цилиндър, да кажем) и ако материалите са качествени (допускам, че има разлика между турски и немски маркуч! :dance: ), би трябвало да има полза. Тоест, за да е измислено, сигурно има защо?

Надявам се в рамките на месец ноември да я сложа, като после ще докладвам. И дано сложим 52-литрова бутилка, по разни сайтове и форуми гледам, че успяват да сложат толкова голяма.
Отговори

Dimov снимка Dimov 18 октомври 2018 - 18:22

При мен влезе 45 литрова бутилка, а размерите на гумите на Астра H и Зафира B са еднакви в повечето случаи. Зареждаше до към 37-8л. До Буграс е много трудна работа да изкара, освен ако не караш със 100.
Отговори

ILS снимка ILS 22 октомври 2018 - 16:36

 Dimov, на 18 октомври 2018 - 18:22, каза:

При мен влезе 45 литрова бутилка, а размерите на гумите на Астра H и Зафира B са еднакви в повечето случаи. Зареждаше до към 37-8л. До Буграс е много трудна работа да изкара, освен ако не караш със 100.


Пфу, куцо! Явно на Стара Загора и Ниш ще се спира.
А всъщност има ли вариант, в който да се сложи същият диаметър, но по-висока бутилка? Да не е 22 см, а 24 примерно, откъдето и обемът да е по-голям? Мисля, че бях чел, че има законови пречки, с които разбира се ще се съобразя, но все пак ми е интересно!
Пък и по-добре по-често да зареждам, отколкото да я перна някъде бутилката и да стане... страшно!
Отговори

Dimov снимка Dimov 22 октомври 2018 - 17:05

Всъщност... сега се усетух, че на Зафирата резервната гума виси отдолу, а на Астра не е така - има си "гнездо" в самия под на багажника така да се каже. Та затова не можах да сложа по-голяма - просто отвора позволява толкова.
http://mapw.co.uk/bl...136848637-O.jpg

Така че някой със Зафира да каже колко може да влезе, ама предполагам там някъде ще е.
Отговори

ILS снимка ILS 26 октомври 2018 - 14:58

Вчера бях при газаджията – или 49, или 55-литрова бутилка. Първата ще „потъне“ плътно и даже няма да се вижда. Втората може би ще се изравни с гърнето и ще се вижда, когато застанеш на 4-5-6 метра зад колата (така, както се вижда и самото гърне, падащо се отляво). Едната е 20 см, другата е 22 см височина.
Той каза, че 49-литровата е по-добрата от гледна точка на сигурност, но само взимайки предвид маневриране назад, високи бордюри (ако я качваш назад) и т.н. Иначе няма никакво значение реално.
Аз все пак мисля да се спра на 55-литровата по логичните причини. С около 44-45 литра (~80% от общия обем) би трябвало да се справям с Бургас и Белград.

Другата седмица ще я слагам, така че после може да кача снимка и да дам отзиви за този газаджия, ако някой се интересува (пичът е много грамотен, има и други бизнеси, в това число и криптокопане – т.е. не е Пешо с чука и давай да млатим). Каза, че харесва този двигател, защото в общи линии се е доказал като надежден и здрав.

Гърловината ще е при пълначката за бензин, бутилката се маже с битум 2 ръце, 1430 лв. ще ми вземе за цялото нещо (изцяло от А до Я система на Ланди Ренцо).
Мнението беше редактирано от ILS: 26 октомври 2018 - 14:58
Отговори

ILS снимка ILS 16 ноември 2018 - 19:33

Пиша да докладвам – сложих 55-литровата, не можах да устоя на изкушението. Ще опитам да снимам тези дни, но стана много добре. Много съм доволен. Под капака всичко изглежда много „чисто“, в купето – само едно бутонче с размер 1х1 см. Много елегантно.
Преминава автоматично на газ след достигане на 40 градуса на двигателя и над 1600 оборота. Абсолютно неусетно е – нищо не трака, нищо не цъка. Гаранцията е 2 г. по документи, като майсторът дава една година допълнително от себе си. Направи монтажа за ден и половина, като аз я взех на 2-рия (оставих я във вторник и я взех в четвъртък, като тя беше готова в сряда).
Майсторът е Павел – Павката, намира се на бул. „Цар Борис III“ №383, тел.: 0888 749 795. Надявам се да не го приемете като реклама, просто споделям информация, защото съм много доволен засега.
Хареса ми, че ме „покани“ да се повозим, когато имаме и двамата време, за да може да усети колата и т.н. за допълнителна настройка.

Все още съм минал много малко разстояние, но засега съм изключително доволен!

Редакция: Каза, че след крайната и финална настройка (ако се наложи) би трябвало да побира към 46 – 48 литра. Би трябвало при 130-140 км/ч да стигам спокойно до Бургас и Белград, но... да видим! Ще докладвам, когато се върна (засега Белград се очертава чак юни догодина).
Мнението беше редактирано от ILS: 16 ноември 2018 - 19:35
Отговори

петко 12 снимка петко 12 16 ноември 2018 - 21:56

Поздравления със здраве да си я караш.
Отговори

benzy снимка benzy 17 ноември 2018 - 15:07

Честито и безаварийно,

прехвърлих се от другата тема, беше ми просто любопитно, защото аз лично ставам все по-скептичен към газта. При 20-тина хил км годишно определено ще си избиеш парите, но си остава една въпросителна. На старите мотори няма проблем, но вече прекалено често виждам хора с по-нови коли да си скубят косите с газта и при сериозен пробег по-скоро бих заложил на дизел (а момчетата вече имат идея колко хич не ми е на сърце това гориво :biggrin: )

А и друго си мисля и мисля каниш се с едно пълнене да минаваш София - Белград, което е 400 км значи се надяваш грубо на 8.5 разход на газ значи за 20 000 км грубо 1800 лв годишно за газ - имаш и разход на бензин и то не е малко защото си на бензин точно, когато харчи най-много, да кажат колегите, но може да стигне и литър на 100 това са си още 400 лв айде ти караш на дълго да го закръглим на 2000 за гориво.

1.9 cdti 120 кс при същите тия условия трябва да ти харчи около 5.5 - грубо 2500 лв на година, значи печалбата ти е 500 лв . до 3тата година ще избиваш газовата и от там ти остава да се молиш да газта да не доведе до ремонт иначе просто зануляваш ползата и кяра ти е, че месечните ти разходи са по-ниски. С новите безбожно скъпи газови ситеми и капризни мотори газта вече не е това, което беше...

Разбира се всеки си има предпочитания, ти си си решил, че ти е ОК и си я сложил...
Но при същите условия аз, като откровен любител на бензиновите мотори щях да заложа на дизеляк 8)

И да завърша както започнах - все пак честито ти возило, да те радва и да си доволен от избора :beer:
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 17 ноември 2018 - 15:13

Прекрасно, хубав автомобил, да си го караш със здраве и да е безаварийно!
Изглежда, че ще можеш да стигнеш Белград с една бутилка все пак.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 17 ноември 2018 - 15:14
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 17 ноември 2018 - 18:10

Честито и от мен, карай си със здраве

И само две три изречения към Бенза:
Бенз, с тоя ти последен пост, заслужаваш минимум две неща
1. Да ти забранят достъпа до газовата секция
2. Да се съберат 5-6 бензинджии и да те обесят

.... надявам се имаш по-голямо чувство за хумор :)
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 17 ноември 2018 - 18:10
Отговори

ILS снимка ILS 19 ноември 2018 - 10:26

Благодаря, благодаря, момчета! :)

Бензи – явно неслучайно си с този ник (макар май е време да минеш на... Diesely? :icon_razz2: ).

Честно казано не съм го смятал по този начин. Иначе по-скоро го смятам към 10-12 разхода (ако приемем, че бутилката събере 48). 400 км/10~ разход = 40-45 литра. И грубо смятам, че е на 50% разхода спрямо бензина. Да опитам да го сметна:
15 000*9.5 разход (средно толкова дава на бензин)/100 = 1425 литра х 2.20 лв./л = 3100 лв.
15 000/10 газ = 1500 литра х 1.10 лв./л = 1650 лв.
Съвсем грубо е това, но показва, че за 1 г. ще избия. Дори и да сложиш 400 лв. за бензин (струва ми се малко много, но не го изключвам, може пък и толкова да е), пак за 1.5 – 2 г. би трябвало да почна да „пестя“. Абе... сметки без кръчмар хаха.

Иначе чисто статистически в Западна Европа и газта, и метанът набират сила, като тези данни и тези данни показват, че за 10 г. са се удвоили колите на газ в Европа. В някои държави е над 2 пъти (България), в други – близо 5 пъти (Словения)! Испания – 30 пъти! :) В света употребата е скочила с 40% за последните 10 г. И т.н.

Това ме обнадеждава, че в следващите 10 г. (грубо живота, който съм определил и се надявам да достигна с опелчето) положението ще е добре – и като части, и като майстори, и като станции и мрежа генерално.

А пък сложих тази уж най-скъпа газова точно с идеята да дава по-малко проблеми. Стискам палци...!

П.п. Не на последно място сложих газ, защото е много по-чисто гориво в сравнение с бензин и дизел.
Мнението беше редактирано от ILS: 19 ноември 2018 - 10:39
Отговори

radotrifo снимка radotrifo 19 ноември 2018 - 17:56

Нека споделя и аз малко опит с газта, тъй като смело мога да кажа, че съм натрупал такъв. Освен колата от профила карам и Опел Астра 1.8 комби 1992г. Взех я през 2004 на 218х и веднага сложих газ. Сега е на 618х. и по груби сметки ( разход 20-25% повече от бензин ) ми е спестила около 35х лева. Карането на газ износва по-малко двигателя според мнения на специалисти, тъй като газта като по-лош разтворител по-слабо измива масления филм от стените на цилиндрите. Готов съм да повярвам в това, тъй като Астрата все още от смяна до смяна на маслото (10х км) харчи 700-800 мл. Вектрата също ми е на газ, но с газов инжекцион Ланди Ренцо, монтиран в Германия още като чисто нова. Аз я взех на 185х през 2104, сега е на 250х и ми харчи колкото Астрата, макар че е с 50к.с. отгоре. Доста се притеснявах за въпросните проблеми с клапаните, няма система за мазане, но засега е добре. Нека противниците на газта си направят изводи сами. освен чисто икономическите съображения, газта е и по-екологична, което не е за пренебрегване.

 radotrifo, на 19 ноември 2018 - 17:54, каза:

Нека споделя и аз малко опит с газта, тъй като смело мога да кажа, че съм натрупал такъв. Освен колата от профила карам и Опел Астра 1.8 комби 1992г. Взех я през 2004 на 218х и веднага сложих газ. Сега е на 618х. и по груби сметки ( разход 20-25% повече от бензин ) ми е спестила около 35х лева. Карането на газ износва по-малко двигателя според мнения на специалисти, тъй като газта като по-лош разтворител по-слабо измива масления филм от стените на цилиндрите. Готов съм да повярвам в това, тъй като Астрата все още от смяна до смяна на маслото (10х км) харчи 700-800 мл. Вектрата също ми е на газ, но с газов инжекцион Ланди Ренцо, монтиран в Германия още като чисто нова. Аз я взех на 185х през 2104, сега е на 250х и ми харчи колкото Астрата, макар че е с 50к.с. отгоре. Доста се притеснявах за въпросните проблеми с клапаните, няма система за мазане, но засега е добре. Нека противниците на газта си направят изводи сами. освен чисто икономическите съображения, газта е и по-екологична, което не е за пренебрегване.


Сега видях, че за Вектрата съм писал 2104г, а не 2014..... де да сме живи тогава :)
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 20 ноември 2018 - 00:32

 ivo_ranchev, на 17 октомври 2018 - 17:16, каза:

Аз съм с A16LET в Инсигния, който също е механични повдигачи и мога да споделя следния опит...монтаж на газовото на 80 000 на 96 000км реглаж клапани поради потънал смукателен клапан,последва монтаж на електронна система за мазане на клапаните(дали има файда само Бог знае),в момента е на 105к и за сега няма ядове.
С 48 литрова бутилка София-Бургас минавам зорлем(от караулка до караулка с ограниченията).
В България газта е пълен шит(лични наблюдения), в Македония с една бутилка минавам 420~450км по планински пътища,а тук 300~320км(пак при сходни условия).
По въпроса за прехвърлянето на газ...програмира се на ооределена температура на ДВГ-то.
Поздрави!



Не че нещо, ама от това, което казваш, излиза че с 48 литра газ(от нашата) минаваш 320 км, което значи 15/100 разход извънградско? А с "македонската" имаш 11.5 разход на 100. И това е при ограниченията за движение(пак по твои думи)? Някой хора тук казват 9.5 разход и били карали със 130.

Малко се обърках и не знам сега кое е вярно. Ако на тях вярваме, то изниква въпрос: Сигурен ли си че уредбата ти е наред ?
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 20 ноември 2018 - 00:32
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg