Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Мотор Z16xe , Z16xel , Z16xep , Z16xer

taxiruse снимка taxiruse 11 февруари 2008 - 19:59

едната ми кола е с мотор Z16XE от които съм супер доволен , все пак колата е такси и се експоатира ЯКО , кара се на метан , има и оригинален ремус , варви на самолет , въпроса ми е каква е разликата между тези мотори :
Z16XE , Z16XEL , Z16XEP , Z16XER ........
:3: Z16XE за този писах по горе и знам че е с нормална глава с 16 клапана и хидравлични повдигачи , може би идеалния за сега ;
:beer: Z16XEP този го има един колега на астрата си , направо и` побеля главата на хората два пъти правиха главата , защото тя не е с хидравлични повдигачи , а с там некакви пулове , които регулират самата хлабина на клапана , но от метана се набиват яката самите легла на клапаните и самият пул/става на мекица/.... на Астра пише Twinport , уж е направена да варви повече , ама и` е слаба главата явно ;
:beer: Z16XER
този знам че е с променливи фази на газоразпределение , ама е супер нов и няма още много отработени както се казва мнения за него ;
:unsure: Z16XEL за този нищо незнам ;
идеята ми е който каквото знае за :
разликата в самите мотори
за различното изпълнение на главата
и за другите там системи на мотора да пише :knee:
Отговори

Стельо снимка Стельо 11 февруари 2008 - 20:08

Z16XEL още не е произведен такъв мотор ама специално за тебе може да направят ... Z16XER май беше около 120 коня с променлива геометрия има го на astra h пак е с размерни повдигачи или демек с такива пулове както ги наричаш специално за тоя мотор и аз не вярвах че го има ама на .. видях го и повярвах .. ко друго да ти кажа .. както всеки друг мотор на опел ако те интересува става да се кара на газ с пълен инжекцион :)

що си мислиш че като пише twinport колата тряя да върви повече ???
Отговори

taxiruse снимка taxiruse 11 февруари 2008 - 22:36

Х16XEL може би така съм го срещал , ама тоя Z16XER знам че е най-новият мотор на GM го слагат на най-новите астри и зафири , но от малкото такива коли чух че имало опити с метан уредби и пак проблеми , явно колата трябва да е с хидравлични повдигачи задължително ако ще се слага метан уредба
Z18XER със сигурност знам че е 140 к.с. , даже го слагат на най-новата астра Н седан :unsure:
Отговори

Стельо снимка Стельо 12 февруари 2008 - 20:02

значи слагат го не само на астра седан има го на зафира б вектра ц астра х сигнум .... а за това дали трябва да си с хидравлични повдигачи за да сложиш газово там не мога да ти помогна ..
Отговори

taxiruse снимка taxiruse 12 февруари 2008 - 20:52

Метанов газов инжекцион е най-добре да е на глава с хидравлични повдигачи ,
метана ебава мамата на останалите глави , регулираш клапани на 20 000км / едно такси може да ги направи за по малко от два месеца /
но вече опел не правят такива глави май..... :unsure:
явно хидравличният повдигач обира удара или силното и бавно горене / с многото топлоотдаване свързано / при мотор направен на метан
Отговори

Sotkata снимка Sotkata 03 април 2008 - 20:57

Kolegi moq e Z16XE20R
Отговори

inko снимка inko 04 април 2008 - 11:25

дане пускам нова тема ще питам в тази колегата само данесе сърди че му използвам темата:
интересуваме как да разпозная с каква глава е двигатела искам даси взема астра караван 2000-2001 ????
Отговори

Dead Fox снимка Dead Fox 04 април 2008 - 12:30

Колега Z16XE е 101 к.с. Z16XEL няма има X16XEL ако не се бъркам и е дефорсиран и е 82 к.с. , Z16XEP е двигателя TwinPort с 103 к.с а Z16XER е новия 1,6 115 к.с. който го слагат на Астра H и е 115 к.с. (Ицко да каже дали не се бъркам :newsm05_41: )

П.П. @Sotkata твоя е като моя Z16XE.
Отговори

ickko снимка ickko 04 април 2008 - 12:32

 Dead Fox, на Apr 4 2008, 12:30 PM, каза:

Колега Z16XE е 101 к.с. Z16XEL няма има X16XEL ако не се бъркам и е дефорсиран и е 82 к.с. , Z16XEP е двигателя TwinPort с 103 к.с а Z16XER е новия 1,6 115 к.с. който го слагат на Астра H и е 115 к.с. (Ицко да каже дали не се бъркам :blahblah: )


Не се бъркаш :newsm05_41:
Z16XER го слагат от началото на 2007г., така че нямам как Астра Г да е с такъв двигател :)...REVVVVED :beer: (4 V-та , а не 2 W-та :))

П.П: Твойта също е twinport Z16XE

за P-то не съм сигурен какво значи :blink:
Отговори

don_ray снимка don_ray 04 април 2008 - 12:55

 inko, на Apr 4 2008, 11:25 AM, каза:

дане пускам нова тема ще питам в тази колегата само данесе сърди че му използвам темата:
интересуваме как да разпозная с каква глава е двигатела искам даси взема астра караван 2000-2001 ????


Разпознава се по номера на двигателя :newsm05_41:
Отговори

vectra снимка vectra 04 април 2008 - 20:27

 taxiruse, на Feb 11 2008, 07:59 PM, каза:

...варви на самолет


кога ще ме повозиш на този извънземен автомобил? Искам да видя как е вАрвежа... :newsm05_41:
Отговори

Sotkata снимка Sotkata 05 април 2008 - 09:49

 Dead Fox, на Apr 4 2008, 12:30 PM, каза:

Колега Z16XE е 101 к.с. Z16XEL няма има X16XEL ако не се бъркам и е дефорсиран и е 82 к.с. , Z16XEP е двигателя TwinPort с 103 к.с а Z16XER е новия 1,6 115 к.с. който го слагат на Астра H и е 115 к.с. (Ицко да каже дали не се бъркам :newsm05_41: )

П.П. @Sotkata твоя е като моя Z16XE.


Колега ти какво мислиш за този мотор??
Отговори

Sotkata снимка Sotkata 06 април 2008 - 17:18

:newsm05_41:
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 10 октомври 2008 - 16:29

Добре де какви са тези пулове на Z16XEP и Z16XER??
Някой може ли да даде повечко инфо?

Навсякъде където чета пише:
Valve Adjustment: automatic - hydraulic bucket tappets

Който и да питам ми казва че Z16XER си е с хидравлични повдигачи и трябва да внимавам със смяната на маслото най вече заради тях. Доколкото гледам не се предвижда регулировка на клапани т.е. тези пулове отново сами си обират луфта, но не на принципа на хидравличен повдигач, на какъв приницп тогава?

Ако нямате инфо поне една снимка може ли да пусне някой да го видим това чудо на техниката - явно заместител на хидравличните повдигачи??

Въпрос: Z16XER няма връщащ бенизнопровод! как се регулира налягането в инжекторната рейка? Някаква специална помпа ли се изполва?

Колко му е работната температура на Z16XER, защото гледам нормални 100 градуса и перка при 110! да не вземе да стане белята някой ден :unsure:
Отговори

kalin09 снимка kalin09 10 октомври 2008 - 18:47

X16XEL=101 кончета
Отговори

Swing снимка Swing 10 октомври 2008 - 21:57

 dj_simo_boy, на Oct 10 2008, 05:29 PM, каза:

Който и да питам ми казва че Z16XER си е с хидравлични повдигачи и трябва да внимавам със смяната на маслото най вече заради тях. Доколкото гледам не се предвижда регулировка на клапани т.е. тези пулове отново сами си обират луфта, но не на принципа на хидравличен повдигач, на какъв приницп тогава?

Z16XER не е с хидравлични повдигачи. Повдигачите представляват чашки, като дъното им (грубо казано) е с различна дебелина. Според дебелината му се определя хлабината на клапаните. Повдигачите имат маркировки, предлагат се в различни размери през не знам си колко десети и стотни и т.н. Реглаж на клапаните практически няма. Повдигачите са подбрани за конкретния мотор и когато се износят се сменят.

 dj_simo_boy, на Oct 10 2008, 05:29 PM, каза:

Въпрос: Z16XER няма връщащ бенизнопровод! как се регулира налягането в инжекторната рейка? Някаква специална помпа ли се изполва?

Помпата не е кой знае колко по-специална. Просто регулатора за налягане на горивото е на самата нея. Принципа е същия както досега, но са спестили няколко метра маркуч.

 dj_simo_boy, на Oct 10 2008, 05:29 PM, каза:

Колко му е работната температура на Z16XER, защото гледам нормални 100 градуса и перка при 110! да не вземе да стане белята някой ден :unsure:

Работната температура е или 90, или 105 градуса. Термостата е малко по-специален. Управлява се температурно и електрически. При ниски и средни натоварвания се отваря като класически термостат на 105 градуса. При по-високи натоварвания електронния блок на мотора го задейства електрически при 90 градуса. А перката няма определена температура на включване. Отново всичко се определя от електронния блок според обороти, натоварване, външна температура, скорост на движение, включен климатик, бла - бла...
Ако двигателя по някаква причина започне да прегрява се намалява подаваното гориво, мощността пада, изключва се климатика, перките тръгват с максималните си обороти и светва предупредителна лампа на таблото. Ако и това не помогне, електронния блок гаси мотора.
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 10 октомври 2008 - 22:57

Благодаря колега за изчерпателните отговори :wall: Сега определено взех да си представям нещата по-добре :unsure: Явно в новите двигатели много концепции са сменени към по-добро.

 Swing, на Oct 10 2008, 10:57 PM, каза:

Реглаж на клапаните практически няма.


Това доста ме притеснява обаче, аз все си мисля че след няколко хиляди километра ще има макар и малко износване и щом няма кой да го компенсира то ще се разчука мотора. Това значи ли че примерно след 20000 км трябва да ги сменям тези пулове?? Един вид консуматив ли се явяват вече?
Иначе е добре че няма да има повече досадно цъкане на студен двигател :unsure:
Отговори

imitev снимка imitev 11 октомври 2008 - 00:42

 dj_simo_boy, на Oct 10 2008, 11:57 PM, каза:

Благодаря колега за изчерпателните отговори :wall: Сега определено взех да си представям нещата по-добре :unsure: Явно в новите двигатели много концепции са сменени към по-добро.
Това доста ме притеснява обаче, аз все си мисля че след няколко хиляди километра ще има макар и малко износване и щом няма кой да го компенсира то ще се разчука мотора. Това значи ли че примерно след 20000 км трябва да ги сменям тези пулове?? Един вид консуматив ли се явяват вече?
Иначе е добре че няма да има повече досадно цъкане на студен двигател :unsure:


Колега помисли малко!

Като се износят леглата на клапаните и контактните повърхности на клапаните хлабината НАМАЛЯВА. Тоест риска е да спре да ти чука мотора, после да се издухат клапаните защото ще спрат да затварят...
Отговори

Swing снимка Swing 11 октомври 2008 - 14:14

 dj_simo_boy, на Oct 10 2008, 11:57 PM, каза:

Това доста ме притеснява обаче, аз все си мисля че след няколко хиляди километра ще има макар и малко износване и щом няма кой да го компенсира то ще се разчука мотора. Това значи ли че примерно след 20000 км трябва да ги сменям тези пулове?? Един вид консуматив ли се явяват вече?

Не са консуматив. Opel никъде не им дават определен пробег. На практика вече има Z16XEP мотори на по над 100'000 - 120'000 км и нямат никакъв проблем с газоразпределителния механизъм. А пък Z16XER е със същия газоразпределителен механизъм. Явно от Opel са помислили достатъчно преди да махнат хидравличните повдигачи :)
Отговори

Moonlord снимка Moonlord 11 октомври 2008 - 14:45

Добре де, аз ли съм в грешка или Z16XEL няма? Може и да е грешка на автора, но си мисля, че по-скоро става дума за Z16XE1... Който е Z16XE, обаче с Twinport. Z16XE1 и Z16XEP се монтират само на Astra H, нали така?

Z16XE, Z16XEP се монтират на различни купета - Z16XE като по-стар го има и във Vectra B и Zafira A, Z16XEP във Astra H, Vectra C, а отделно и двата ги има в Astra G (+Classic?) и Meriva.

Z16XE, Z16XE1 и Z16XEP са с Multec S управление, а Z16XER е със Simtec 75.1

Z16XER пък е с променливо въртене на изпускателния/всмъкателния вал?

А последните букви в случая означават:
  • P - Twinport система
  • R - форсиран двигател
  • L - дефорсиран двигател
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg