Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

проблем с ECU при X12SZ

besniaa снимка besniaa 16 май 2009 - 12:25

Колата е корса Б, X12SZ с газ и работата е следната - вдига оборотите (~3000) на свободна, когато реши - на бензин, и на газ.... ходих на комп. диагностика - всичко е ОК, там ми казаха да сменя стъпковия мотор, защото след като го свалиха и почистиха - проблема намаля (преди на всяко кръстовище, сега на 3 кръстовища 1 път)... смених моторчето аз и сега пак чепец - същата работа... новото стъпково е от Ауто Плюс, с 1 год гаранция, някаква марка с Т беше.... уж качествено... въпроса ми е - да търся ли проблема в ECU-то, защото ако приема , че моторчето е здраво - само там може да е проблема... или от друга страна - след почистване на старото - проблема видимо намаля, което пък ме навежда на мисълта, че новото моторче може да е куцо... 
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 16 май 2009 - 14:48

Здравей колега,най вероятно ЕКУ-то трупа грешки от газта която предполагам не газинжекцион.Газаджиите са спестили да сложат емулатор или той е заминал ако е имало монтиран такъв.Съвета ми е да нулираш компютъра и ако моментно колата се управи проблема е от там,купуваш си емулатор(15лв)и си готов.Поздрави
Отговори

aan_astra снимка aan_astra 16 май 2009 - 14:48

Марката на стъпковото моторче да не беше ТОПРАН . Ти като го сложи погледнали дали на него си стои гуменото уплътнение и дали леглото във което затваря конуса в инжекциона е чисто да нма нагар по него и да неможе да затваря . Другото което може да погледнеш е ЕГР клапана и по точно гарнитурата му отдолу да не би да взима въздух от там.
Отговори

besniaa снимка besniaa 16 май 2009 - 14:57

 aan_astra, на 16 May 2009, 03:48 PM, каза:

Марката на стъпковото моторче да не беше ТОПРАН . Ти като го сложи погледнали дали на него си стои гуменото уплътнение и дали леглото във което затваря конуса в инжекциона е чисто да нма нагар по него и да неможе да затваря . Другото което може да погледнеш е ЕГР клапана и по точно гарнитурата му отдолу да не би да взима въздух от там.


да, Топран е марката.... имаше го гуменото уплътнение, нямаше нагар и мръстотия в леглото му... къде да търся ЕГР клапана... мислих за рестарт на компа, за всеки случай и след малко ще го направя.... газовото е обикновено, за моноинжекция, защото такъв е мотора ми... мисля, че няма ламбда-емулатор - как мога да разбера със сигурност ? :)
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 16 май 2009 - 15:18

Лично аз си откачих ламда сондата от куплунга карах я два дена само на газ и тя спря да прави тези магарии.Принципно ламдата улавя че сместа е бедна и заради това увеличава оборотите.Първо нулирай като най лесно и виж как ще се държи,гадно е да започваш от най трудното.Иначе емулатора е черна кутийка с 6 кабела(на нея пише емулатор)два за дюзата,два за ламдата и два за релето на газта.Ако прегледаш връзките на изброените неща би трябвало да го видиш,ако го има голям е колкото кутия от цигари.
Отговори

besniaa снимка besniaa 17 май 2009 - 13:24

 Rosen Popov, на 16 May 2009, 04:18 PM, каза:

Лично аз си откачих ламда сондата от куплунга карах я два дена само на газ и тя спря да прави тези магарии.Принципно ламдата улавя че сместа е бедна и заради това увеличава оборотите.Първо нулирай като най лесно и виж как ще се държи,гадно е да започваш от най трудното.Иначе емулатора е черна кутийка с 6 кабела(на нея пише емулатор)два за дюзата,два за ламдата и два за релето на газта.Ако прегледаш връзките на изброените неща би трябвало да го видиш,ако го има голям е колкото кутия от цигари.

такааа... ресетнах компа, няма ефект... проверих за ламбда емулатор - НЯМА ;) преди малко действах по твоя съвет - откачих ламбдата от куплунга и на газ нямаше проблем при палене и форсиране, след малко ще се покара повечко и ще видим.... ако пак имам проблема - утре майстора ще действа по ЕГР клапана.. :)
Отговори

besniaa снимка besniaa 17 май 2009 - 19:19

такаааа... няма ефект и от откачането на ламбдата, пак същата работа.... възможно ли е проблема да се крие в датчика, който дава информация за температурата на мотора към компютъра.... утре ще гледам ЕГР да видим какво ще излезе там...
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 17 май 2009 - 22:06

Датчика за температурата на охлаждащата течност също командва електромоторчето.При мен когато се прецака оборотите бяха неустойчиви но не задържаха както в твоя случай,ако се съмняваш в него го замери с омметър,нов датчик е 15-20лв.Незнам какво да те посъветвам,затаването на ЕГР при твоя мотор е добра идея,другия вариант е да караш така и да чакаш да светне чека за да не даваш излишни пари.Огледай дали не смуче въздух от някъде.Поздрави и бързо решение на проблема
Отговори

besniaa снимка besniaa 17 май 2009 - 23:55

 Rosen Popov, на 17 May 2009, 11:06 PM, каза:

Датчика за температурата на охлаждащата течност също командва електромоторчето.При мен когато се прецака оборотите бяха неустойчиви но не задържаха както в твоя случай,ако се съмняваш в него го замери с омметър,нов датчик е 15-20лв.Незнам какво да те посъветвам,затаването на ЕГР при твоя мотор е добра идея,другия вариант е да караш така и да чакаш да светне чека за да не даваш излишни пари.Огледай дали не смуче въздух от някъде.Поздрави и бързо решение на проблема

мерси.. утре продължавам и дано се оправи... работата с чека не помага, светва често - само на газ, но диагностиката отчита само грешката с дюзата, която е редовна, заради газовото... други грешки не отчита и явно всичко е ок... ако този температурен датчик е заминал (или проблемен) - това ще бъде ли отчетено и записано като грешка ? днес свалих няколко въздуховода и маркучи, по които минава въздух, прегледах ги, но всичко изглежда ок - няма цепнато, няма скъсано, няма изгоряло... притегнах ги и утре ще видим... 


това, което ме навежда на мисълта , че смуче въздух е , че оборотите са само високи или нормални - не са ниски..... и при високи обороти - като отворя леко кутията на въздушния филтър, оборотите падат... и колкото повече отварям - толкова повече падат, докато накрая гасне... а когато са в нормата - при отваряне на кутията - няма съществена разлика....
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 18 май 2009 - 11:30

При мен не датчика за температура не го отчете компютъра,дори при проверка с омметър стойностите бяха наред.Смених го на моя отговорност и колата се управи-извадих късмет.Прегледай вакумчетата от дросела и този към сервото.Поздрави
Отговори

besniaa снимка besniaa 18 май 2009 - 17:08

 Rosen Popov, на 18 May 2009, 12:30 PM, каза:

При мен не датчика за температура не го отчете компютъра,дори при проверка с омметър стойностите бяха наред.Смених го на моя отговорност и колата се управи-извадих късмет.Прегледай вакумчетата от дросела и този към сервото.Поздрави


ново 20 днес - едвам запали... вчера - високи обороти, днес толкова ниски, че гаснем по светофарите...свалих капака на дросела, прегледах и почистих 2та тънки маркуча на самия капак - едното за възд.филтър, другото влиза долу в дросела - ОК са... пак долу в дросела има още един маркуч, по-дебел, който също е за някакъв въздух, предполалагам,че изкарва остатъчни изгорели газове или пък е тоз на сервото - продължението му отива е един тройник с някакъв датчик..... та като ги сваля, оборотите са ОК.. като ги сложа стават ниски... дали защото без тях си взима въздух , колкото прецени и така нормализира.... ЕГР клапан не можах да намеря, говорих с един по-опитен приятел и с него гледахме, ама не можахме да намерим... чудя се утре дали да ида пак на комп.диагностика в БОШ... незнам какво друго да гледам.. катализатор има, явно е позапушен, ама не може на единия ден да сме на 3000 оборота, на другия ден да гаснем....
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 18 май 2009 - 18:11

Може да се е издухала гарнитурата на смукателния колектор,според мен взима въздух от някъде.Отивай на диагностика.
Отговори

loudnes снимка loudnes 18 май 2009 - 19:03

:whistle: Имам подобен проблем които не мога да разреша.
Пиши като имаш резултат.
Отговори

besniaa снимка besniaa 19 май 2009 - 12:23

отидох днес на друг диагностик и той хвана потенциометъра на газта.... бях го сменял преди нова година, ама явно менто или пък му е дошло времето... сложи ми ориг. втора употреба и сега е ОК (да си чукна на главата :) )... не стигнах до БОШ в Ст.Загора, защото прочетох много кофти мнения за тях...
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 19 май 2009 - 16:45

Колега, при слагане на стъпковото моторче се настройва едно разтояние от 28мм от върха на конусчето до площа с която опира в корпуса на моното. А датчика за положението на дроселовата клапа много лесно и сигурно се проверява с ом-метър/защото датчика е най обикновен потенциометър/ по данни от аутодата за твоя мотор.
С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

besniaa снимка besniaa 20 май 2009 - 12:54

 rusin atanasov, на 19 May 2009, 05:45 PM, каза:

Колега, при слагане на стъпковото моторче се настройва едно разтояние от 28мм от върха на конусчето до площа с която опира в корпуса на моното. А датчика за положението на дроселовата клапа много лесно и сигурно се проверява с ом-метър/защото датчика е най обикновен потенциометър/ по данни от аутодата за твоя мотор.
С уважение,
Русин Атанасов

колега, чел съм няколко твои поста и явно се интересуваш и разбираш от доста детайли, в които именно се крие майсторлъка... това за стъпковото моторче не го знаех, но ми се случи следното - поръчах си нов стъпков мотор, който за моя мотор е само един... докараха ми го и се различаваше от този, който в момента е на колата (сегашния е с малко по-късо лостче и явно е от друг мотор)... оказа се, че сегашния е здрав и работи , но това е друга тема... ще проверя датчика, за да съм 100% сигурен, че не е изправен ;) благодаря ти за поста , хора като теб са рядкост и познанията им са изключително полезни за околните ;)
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg