Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

дали е само от VSS

iordan_ снимка iordan_ 03 март 2007 - 19:54

Здравейте имам много странен проблем. Когато карам на празен ход (на моторна спирачка) Жълтата лампа светва и след като изключа от скорост колата изгасва със скоростта на светлината, самодиагностика диагностика - грешка 24 (VSS). Смених цялото табло не стана проблема си остана, сега смених само датчика същото положение. Днес се опитах да направя процедурата описана в autodata за проверка на VSS (B2, C4, със LED) ИЗЛЕЗЕ ЧЕ ДАТЧИКА ПОДАВА ИМПУЛС ПРИ ВЪРТЕНЕ НА КОЛЕЛОТО Някой може ли да ми помогне дали само от VSS датчика е проблема или може и да е от друго достачно се набутах вече табло диагностика и т.н. :b060:
Отгоре на всичко колата гори като обезумяла не знам дали проблемите са свързани. :wall:
колата е Астра C16SE
Отговори

stepo3 снимка stepo3 04 март 2007 - 04:44

Ламбда :wall:
Отговори

Skip снимка Skip 04 март 2007 - 09:59

iordan_, на Mar 3 2007, 07:54 PM, каза:

процедурата описана в autodata за проверка на VSS (B2, C4, със LED)но преди да изпълня последната стъпка (да въртя колелото) диодчето ми изгоря (не знам дали беше случайно) ...
 

Ако не си сложил последователно да светодиода баластен резистор - няма как да не изгори.

Според характеристиките на светодиода се смята колко трябва да бъде този резистор. Ако не знаеш какъв диод имаш - някакъв резистор 390, 420, 470, 510 или 560 ома ще свърши работа. Селф мейд ... :

Публикувано изображение

http://www.electronics-tutorials.com/test-...d-test-lamp.htm
---------------------------------
По темата:
Щом жълтата лампа светва - компютъра записва грешка и после на самодиагностиката трябва да покаже кода.
Ако не го показва - или ЕКУ-то е скапано (малко вероятно), или някое от захранванията му се губи (по-точно това дето идва от акумулатора, а не това дето минава през ключа за запалването). Ако е така - след всяко изключване от ключа, "автоматично" изчистваш паметта на ЕКУ-то. А Мултека има режим на самообучение, през което време двигателя не е е най-икономичен. И ако караш често на къси разстояния - нищо чудно да ти е висок разхода ... щото след свяко палене почва да се самообучава.
Пробвай това: извади кабела от някой сензор (примерно темп. датчик към ЕКУ-то), запали двигателя ... лампата трябва да светне ... угаси, изчкай минута и направи самодиагностиката. Ако пак дава само 12-12-12---12-12-12 ... :b060:

ПП/
Да не ти се пали лампата за зареждане на акумулатора или тая за маслото? :wall:
Т.е., да има нещо объркано по ел. инсталацията, защото тая лампа се захранва с един кабел от ЕКУ-то и тоя кабел не отива никъде другаде.

Това дето ти го е казал майстора има логика ... но тоя номер примерно може да го направи и МАП сензора ... ламбда сондата може да има вина за големия разход.
Отговори

iordan_ снимка iordan_ 04 март 2007 - 16:13

мерси колега утре ще си направя подобна писалка не се бях сетил, и за другото може да се окажеш прав напоследък съм я карал само на къси разтояния, освен това имам малки (поне така си мислех) проблеми с токовете (например примигване на осветлението на панела с копчетата за парното, веднъж както си карах изгубих всички токове - фарове, радио, и т.н.) свалях клемите почистих ги притегнах масата и всичко кото че ли е ОК. но ще си играя и там.

Да не ти се пали лампата за зареждане на акумулатора или тая за маслото?

това не го разбрах много на ако имаш предвид да светят постояно, НЕ съвсем нормално си работят пък и никой не беше ровил по колата преди да даде този проблем
Отговори

Skip снимка Skip 04 март 2007 - 21:42

iordan_, на Mar 4 2007, 04:13 PM, каза:

Да не ти се пали лампата за зареждане на акумулатора или тая за маслото?

 

Имах предвид че може проблема да е заради скапана ел.инсталация ... примерно притрит/оголен кабел някъде да окъсява ... или лош контакт или маса ...
Отговори

iordan_ снимка iordan_ 05 март 2007 - 19:40

здравей колега днес направих процедурата описана по autodata показа че датчика отчита импулси.
КАКВО ДА ПРАВЯ НАПРАВО СЪМ В ШАХ :doh: компа ли е виновен в случая ако можете помагайте :bishop: :61:
Отговори

iordan_ снимка iordan_ 16 март 2007 - 20:15

днес най-сетне смених и датчика (със същия индекс благодаря на колегата 3p_за таблото) но уви промяна никаква (още при първата проба и умря като панагюрски въстаник :col01cop: ) вече не знам какво да правя :wall: :crazy: :col01cop: :crazy: :col01cop: :doh:
Отговори

Skip снимка Skip 16 март 2007 - 22:55

Какво става с жълтата лампа ако откачиш VSS датчика и караш без него?

Като правиш селф-диагностика без включен VSS - ЕКУ-то отчита ли някакви грешки? ... и след като си карал изестно време колата ...
Отговори

svetliokk снимка svetliokk 16 март 2007 - 23:08

колега а провери ли връзката между датчика и ЕКУ-то.Виж кабела да не е прекъснат някъде за аларма или там за към дисплея.
Отговори

iordan_ снимка iordan_ 17 март 2007 - 22:13

Skip, на Mar 16 2007, 10:55 PM, каза:

Какво става с жълтата лампа ако откачиш VSS датчика и караш без него?

Като правиш селф-диагностика без включен VSS - ЕКУ-то отчита ли някакви грешки? ... и след като си карал  изестно време колата ...
 


лампата си светва и при селф и при истинска диагностика показва (вече) грешката за датчика 24
и с откачен датчик и с двата които пробвах (единия беше с различен индекс) все тая
Отговори

iordan_ снимка iordan_ 17 март 2007 - 22:38

[quote name='lisi4oka' date='Mar 16 2007, 11:08 PM']
колега а провери ли връзката между датчика и ЕКУ-то.Виж кабела да не е прекъснат някъде за аларма или там за към дисплея.
 
[/quot

ок но какво общо има той с алармата или дисплея (алармата ми е стара и изключена още от както съм взел колата)
Отговори

Skip снимка Skip 18 март 2007 - 02:45

Малко смешно питане, ... но сигурен ли си че кабела от датчика стига до ЕКУ-то ... и най-вече наистина ли VSS датчика ти е на таблото, а не на скоростната кутия ... :col01cop:

Ако не е то това - остава май само проблема да е в куплунга към ЕКУ-то или в самото ЕКУ.
Освен да си голям карък и да си нацелил два пъти последователно все дефектни табла.
Отговори

iordan_ снимка iordan_ 18 март 2007 - 10:03

Skip, на Mar 18 2007, 02:45 AM, каза:

Малко смешно питане, ... но сигурен ли си че кабела от датчика стига до ЕКУ-то ... и най-вече наистина ли VSS датчика ти е на таблото, а не на скоростната кутия ...  :col01cop:

Ако не е то това - остава май само проблема да е в куплунга към ЕКУ-то или в самото ЕКУ.
Освен да си голям карък и да си нацелил два пъти последователно все дефектни табла.
 
със сигурност е на таблото
днес ще проверя кабелите а що се отнася до куплунга припроверката с LED-a (мерси за "писалката") показа че там идва сигнал значи би трябвало там да нема проблем

:col01cop:
Отговори

iordan_ снимка iordan_ 19 март 2007 - 18:33

еееееегати случея днеска ходих в сервиза на OPEL слага теха прочита грешката (24) тръгваме да се разходим кара ме кара ме нищо датчика си отчита през цялото време сваляме цялото табло проверка на всички кабели-мабели куплунзи пинове-минове и т.н. всичко уж е ОК тръгвам си аз доволен и ............ОПА греда старата песен на нов глас
Отговори

Duke_BG снимка Duke_BG 21 март 2007 - 13:49

iordan_, на Mar 19 2007, 06:33 PM, каза:

еееееегати случея днеска ходих в сервиза на OPEL слага теха прочита грешката (24) тръгваме да се разходим кара ме кара ме нищо датчика си отчита през цялото време сваляме цялото табло проверка на всички кабели-мабели куплунзи пинове-минове и т.н. всичко уж  е ОК тръгвам си аз доволен и ............ОПА греда старата песен на нов глас
 


работата понамирисва на кофти спойка или изфирясал елемент в еку-то
или е плувала някъде тая кола преди да стане твоя - отвори компа и огледай да няма окиси или пукнати спойки и му изчисти платката с чист спирт..
Някой може ли да каже каква трябва да е амплитудата (като напрежение ) на сигнала от датчика ?
да не би сигнала да е с ниско ниво от кофти захранване на ВСС-а ...

явно нещо не е наред възможно е и буферната (или формиращата )група на входа на еку-то да прави мизерии
Отговори

iordan_ снимка iordan_ 28 март 2007 - 22:51

тая кола сигурно ме мрази, след толкова мъки (сервизи морги и т.н.) изведнъж се оправи :25: вече стана цяла седмица не ми е правила мизерии, :25: без да правя нищо по нея, мислех да свалям и проверявам компа както ме посъветва Duke_BG (благодаря на него и всички отзовали се), но "като се оправи УЖ", се отказах засега няма да пипам до следващия път :25:
Отговори

Skip снимка Skip 29 март 2007 - 15:12

iordan_, на Mar 28 2007, 10:51 PM, каза:

тая кола сигурно ме мрази, ... изведнъж се оправи ... 

Не те мрази бре ... обича те и ти е простила ... :25:
----------------------------------------------------------------------

Другата възможна причина е някой кабел да минава близо до кабела от VSS датчика ...
То изхода от VSS е сравнително нискоомен и следователно би трябвало да е шумоустойчив ... пускането на един ширмован кабел от таблото до ЕКУ-то трябва да реши кардинално проблема ...

Но продължавам да си мисля, че при теб по-вероятно е проблемите да са от лош контакт (някой куплунг, маса и т.н....) ...
Отговори

viho снимка viho 29 март 2007 - 15:30

Аз съм с C14NZ Астра 1992 , сменях таблото понеже исках с оборотомер
Сложих новото но след няколко километра ми светна жълтата лампа но колата си вървеше нормално .
Проблема беше че на ново табло няма VSS , смених само километража и лампата изгасна .

Искам да кажа че моята кола си работи нормално дори без VSS
Отговори

iordan_ снимка iordan_ 29 март 2007 - 22:50

Но продължавам да си мисля, че при теб по-вероятно е проблемите да са от лош контакт (някой куплунг, маса и т.н....) ...
 
[/quote]

възможно е щом се оправи от самосебеси след като ме побърка и прерових всички жичкалаци, ако в това е проблема той отново при това скоро ще се покаже тогава ще му мисля, :25: а що се отнася до ширмовката какъв толкова голям шум може да се получи там, че да го "замърси" :25:
Отговори

iordan_ снимка iordan_ 29 март 2007 - 22:53

Искам да кажа че моята кола си работи нормално дори без VSS
 
[/quote]

ами то и моята работи нормално докато не карам на празен ход :25:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg