Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Проблем Зафира Б Z19DT

naka76 снимка naka76 13 октомври 2019 - 18:38

Здравейте , по идея доста чета преди да пусна тема , но ми свършват идеите.

Проблема е следния. Празен ход е ОК , но няма мощност , едвам тръгва.
Грешки няма. Какво е правено: нов ЕГР , изчистена клапа за меко гасене , нов МАП , нов дебитомер.

Когато механично затапя ЕГРа нещата се оправят , но набива грешка, оттам си купих и нов ЕГР ,но когато не е затапен проблема го има.
На ОРСОМа егр е на 100% на ПХ и нещо го държи отворен. Има нещо , което не ми е ясно съвсем Throttle PWM signal.....5%
Другото , което ми прави впечатление е изчисления дебит и отчетения от МАФА не са близки , а имат не малка разлика , примерно 30 иска , мери 18.
Наляганията в рейла са ОК.
Моля за някакви идеи , че взеха да свършват моите. Тия дни ще взема друга клапа за меко гасене да пробвам и нея.

Поздрави!
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 13 октомври 2019 - 18:47

Щом нямаш необходимото количество въздух, значи и горивната система пуска по-малко гориво.

Извади го МАФ-а и пробвай да го почистиш със спрей за дебитомери, САМО ! С нищо друго, защото може да го повредиш.

Аз само не разбрах кое е наложило всичките тия смени ?
Какъв е дебитомера ? Важно е защото не работи коректно с всички марки. БОШ трябва да е.
А МАП-а защо и с какъв е сменен ?
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 13 октомври 2019 - 18:51
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 13 октомври 2019 - 18:48

Пробвай с друг дебитомер преди да пробваш друго. Вземи от някой със същия мотор. От италианките също става. И да, само Бош и нищо друго.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 13 октомври 2019 - 18:49
Отговори

naka76 снимка naka76 13 октомври 2019 - 19:13

Благодаря за отговорите , МАФа е нов , и със стария стойностите са същите. Не е Бош , а на Зафирите слагат Хитачи , даже по-скоро се води GM ски, проверено е, поне според номерата.

ДПФ фа е свалян и чистен .
Насоките по-скоро са затова , кое държи ЕГР ра отворен , тая клапа освен за меко гасене има и други функции , доста електроника и датчик за положение има вътре , че само да затваря при гасене. Утре ще постна малко данни от ОРСОМа да поумуваме.

Щом и двамата сте за БОШ , да не би пък да има някакви разлики. Колата беше с GMски дебитомер и според номера е ОК . FGP 55350046 AFH60-29 са номерата на корпуса.
Мнението беше редактирано от naka76: 13 октомври 2019 - 19:21
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 13 октомври 2019 - 20:55

Оф, на някои мотори са хитачи, но не на всички. Засега не се занимавай с него.

Виж с опкома какви налягания имаш в колектора- търсено и реално. Гледаш двата Boost presure-а.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 13 октомври 2019 - 20:59
Отговори

naka76 снимка naka76 16 октомври 2019 - 06:57

Здравейте ,
вчера се заиграх с вакуумите на турбото, но нямаше проблеми. Дадох накъсо :) вакуума на турбото , т.е без ел клапана , отворена докрай геометрия и нещата се влошиха.
Уточнявам само , колата не може да се форсира на място дотолкова , че до 3000 оборота да речем отнема около 5 сек , педала до долу, и е с прексвания.

Сетих се още нещо. Мотора е с ламбда сонда. Да не би да казва , че ми е много богата сместа и да ми орязва сериозно горивото , донякъде има логика , защото като запуша ЕГР , т.е. като махна допълнителните изгорели газове , нещата се оправят.

Не видях , или по-скоро не гледах достатъчно в ОПКома за показания на ламбда.
Мнението беше редактирано от naka76: 16 октомври 2019 - 06:58
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 16 октомври 2019 - 07:04

Еми значи ЕГР-а не е наред, какво да го умуваме повече.

Ламбда нямаш.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 16 октомври 2019 - 07:04
Отговори

naka76 снимка naka76 16 октомври 2019 - 09:31

ламбда няма , объркал съм се със температурата на изгорелите газове , макар , че по някой каталози , има като резервна част.
ЕГР е чисто нов , пиербург . Аз също обвиних ЕГР и го купих нов , оригинален, но за съжаление не е той.
Мнението беше редактирано от naka76: 16 октомври 2019 - 09:33
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 16 октомври 2019 - 10:33

За да не набиваш повече пари за ЕГР-и и други глупости, очевидно имаш проблеми с въздуха по една или друга причина:

1. Провери си маркучите от изхода на филтърната кутия до входа на турбото за сцепено и пропускане, скобите и т.н.

Ако всичко е наред, купувай си един емулатор за ЕГР от Тафмет полските с планка(навсякъде пишат че работят без проблем) и приключвай с тия глупости, които някой седнал един ден и казал "ще горим изгорялото".... да му кажа аз на него "ще гориш на макя си ...".

Само да ти кажа че дори и с нов ЕГР, са имали проблеми. Чел съм по други форуми за това. Така че нов не означава че работи добре. Това е същото както с дебитомерите.

Има и друг вариант, да ти е толкова задръстен всмукателния тракт че вече да отчита наполовина въздух. И това не е изключено, въпреки че е по-малкото вероятно. Двигателите, които връщат изгорели газове, рано или късно се задръстват.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 16 октомври 2019 - 10:53
Отговори

naka76 снимка naka76 16 октомври 2019 - 10:53

Като цяло , аз половин година я карах със затапен ЕГР с планка , но със грешка съответно. Сега ми се намира повече време и реших да се опитам да установя проблема. Колата се държи все едно е пуснат теста на ЕГРа , давам линк към клипче как точно. https://www.youtube....h?v=udo8bHu8Sac
Съответно съвсем ако ми писне , затапвам го и продължаваме, или с емулатор ( ще прочета повече за тия неща). Варианта за съвсем запушен колектор не е невъзможен , мисля че има откъде да намеря камера да погледна.
Мнението беше редактирано от naka76: 16 октомври 2019 - 10:56
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 16 октомври 2019 - 10:59

Ако стигнеш до чистене, не забравяй освен колектора(защото ще го извадиш), да бръкнеш с някоя четка и навътре в отворите на главата към клапаните. Там обикновено се забравя и резултатът може да не е задоволителен накрая. Има гъвкави четки за винтоверти даже. Може да се процедира и с обезмаслител (на затворени клапани) и да издухваш с въздух после. И така на всеки цилиндър, завърташ да затвори клапаните, пръскаш обезмаслител и издухваш с въздух докато не спре да вади черно от там. Това смятам е ефективен метод.

Чак до там няма да можеш да погледнеш с камера, защото има много завои по пътя до клапаните.
Щом казваш че имаш време, обърни внимание на колата си и си го направи както казват хората "като за себе си".

Общо взето смятам че едно хубаво изчистване на всмукателния тракт нацяло + спиране на задръстването му е най-доброто, което може да се направи.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 16 октомври 2019 - 11:07
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 16 октомври 2019 - 11:12

Всъщност така ли прави и твоя двигател, като на клипа ? Останах с впечатление че каза че празния ход няма проблеми, поне в първото мнение така си писал?
Но ако прави така, причината определено се върти около оста ЕГР
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 16 октомври 2019 - 11:38
Отговори

naka76 снимка naka76 18 октомври 2019 - 08:25

Извинявам се за късния отговор. Да така прави , в първия пост съв ви подвел , пропуснах да спомена една подробност , за което се извинявам. Егр а има поставена продупчена пластинка , и затова ПХ е ок. Когато я няма тази пластина , е точно като на клипа.

Смятам да се занимая със разликата в МАФА, ето малко данни , сори , копи пейст са от таблицата. Показанията са наполовина. МАФа е с три кабела , мисля даже да му сложа нещо , което имитира показания (т.е. потенциометър) да му докарам исканите стойности и да видя какво ще се получи. За проба ще прескоча и интеркулера , и накрая ще остане смук колектор.

Measuring blocks information:

Battery Voltage 13.4 V
Fuel Pump Relay Active
APP at Idle Position (Accelerator Pedal Position) Active
APP Sensor 1 (Accelerator Pedal Position) 0.96 V
APP Sensor 2 (Accelerator Pedal Position) 0.47 V
Calculated Pedal Position 0 %
Desired Engine Idle Speed 800 RPM
Engine Speed 800 RPM
Camshaft Speed 375 RPM
Idle Speed Modified No
Calculated Air Flow 22 kg/h
Mass Air Flow Sensor 11 kg/h
Charge Air Temperature 31 °C
Charge Air Temperature 2.83 V
Coolant Temperature 24 °C
Coolant Temperature 3.65 V
Fuel Temperature 20 °C
Fuel Temperature 3.30 V
Oil Level Normal
Oil Pressure Normal
Engine Oil Level Status Okay
Barometric Pressure 101 kPa
Barometric Pressure 3.98 V
Boost Pressure Command 120 kPa
Boost Pressure 100 kPa
Boost Pressure 1.60 V
Pulse Ratio Boost Pressure Solenoid Valve 75 %
EGR Position Commanded (Exhaust Gas Recirculation) 100 %
EGR Pulse Ratio (Exhaust Gas Recirculation) 4 %
Throttle Position PWM Servo Signal 5 %
Desired Common Rail Fuel Pressure 27.70 MPa
Common Rail Fuel Pressure 29.88 MPa
Common Rail Fuel Pressure 1.15 V
Rail Pressure Control Solenoid Valve PWM 29 %
Rail Pressure Control Solenoid Valve Current 0.80 a
Fuel Metering Solenoid Valve PWM 37 %
Fuel Metering Solenoid Valve Current 1.42 a
B1S1 Exhaust Gas Temperature (Bank 1 Sensor 1) 40 °C
B1S1 Exhaust Gas Temperature (Bank 1 Sensor 1) 0.9 V
B1S2 Exhaust Gas Temperature (Bank 1 Sensor 2) 32 °C
B1S2 Exhaust Gas Temperature (Bank 1 Sensor 2) 0.9 V
Differential Pressure Diesel Particulate Filter -1 kPa
Differential Pressure Diesel Particulate Filter 0.47 V
Diesel Particulate Filter Saturation 28 %
A/C Information Switch Inactive
A/C Pressure (Air Conditioning) 585 kPa
A/C Pressure (Air Conditioning) 0.9 V
A/C Cutoff Mode (Air Conditioning) System OK
A/C Relay (Air Conditioning) Inactive
Brake Switch 1 Inactive
Brake Switch 2 Inactive
Clutch Switch Active
Vehicle Speed 0 km/h
Vehicle Speed in Cruise Control Range Inactive
Cruise Control Tip Switch Inactive
Cruise Control Inactive
Glow Time Relay Active 0V
Diagnosis Glow Time Relay Active
Glow Time Telltale Off 12V
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 18 октомври 2019 - 08:51

Хм... този двигател не беше ли с 850 оборота празен ход?? И защо имаш разлика от 25 оборота при разпределителния вал ? Там обикновено си коват точно 2:1 съотношение.

Имаше един човек с твоя проблем, който не можеше да запали колата заради отворен ЕГР. припалва, прави 10-ина оборота и гасне. Няма чист въздух защото всичките изгорели газове се набиват в смукателя.

Извади си маркуча от дросела и виж какво прави. Ако трябва махни я тая пластинка за теста.

Не прави глупости с МАФ-а и разни потенциометри, да режеш кабели и т.н.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 18 октомври 2019 - 08:52
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 18 октомври 2019 - 09:25

За мен е ясно, че пробелма е около ЕГР-а. Щом затапен работи. Може да е около него, не в него, но имаш насока. Във Варна има VRperformance. Те могат да ти спрат феед бека за егр-а и да ти чипосат колата. Ако си сигурен, че това е проблема действай.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 18 октомври 2019 - 09:39

За да я чипоса, трябва най-малкото да е сигурен че има пълното количество въздух, което прави турбото, тоест да му е чисто навсякъде. Иначе какъв смисъл има от това? Така и така няма вече да му работи ЕГР-а да му цапа, по-добре е първо да почисти и тогава да чипосва, според мен ще стане по-качествено.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 18 октомври 2019 - 10:10

Принципно чип се прави на здрава кола, иначе няма смисъл. Правиш грешен мап-а. Въпроса е, ако се установи, че с затапен ЕГР работи правилно, но набива само грешка от феедбек-а, да се изключи грешката. Вярвам, че могат да го направят на място или поне може да им се обади да пита. Иначе съм съгласен, най-добре е да се изчисти и провери всичко и тогава да се мисли, но трябва сам да си го направи.

Иначе тая кола ДПФ има ли. Да не прави той мизериите?
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 18 октомври 2019 - 11:10

Ако има ДПФ, то показанията са нещо неверни, тоя минус там... От друга страна има волтаж 0.47 волта. Значи има сензор за диференциално налягане, който може и да не работи коректно.
Да провери маркучите към него за пробив.
Отговори

dusty rain снимка dusty rain 18 октомври 2019 - 11:36

Ето я горе цитираната тема.
там проблема се оказа в механичната част на ЕГР-а, но при теб има и други проблеми както са а ти посочили вече.
Отговори

Mimko снимка Mimko 17 ноември 2019 - 20:18

Здравейте имам зафира б 2006, 1.9cdti.120,имах проблем с дюзите от лоша нафта, намерих други дюзи втора употреба, проверени в сервиз след което колата заработи но сега при палене свети чека и показва грешка 0002 блок дозиране на гориво. Смених моя клапан на помпата с друг като колата спря да влиза в авариен режим, но след 2 км каране пак започна да влиза в авариен режим,нуждая се от помощ, сменен е горивния филтър, трябва ли да се свали резервоара да се изчисти, възможно ли е да има боклуци
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg