Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Зафира Б - запитване конкретен автомобил

Gari Ivanov снимка Gari Ivanov 05 януари 2022 - 08:18

Здравейте!

Решил съм да се "задомя" със Зафира Б, двигател 1.8 бензин.
Харесал съм си конкретна кола, но се намира в гр. Сливен.
Колата е тази: https://www.mobile.b...23&slink=mt7eos

Моля за мнение!
Някой ходил ли е да я гледа и по-важното за мен е има ли желаещ колега от гр. Сливен, който ще я погледне преди да хукна за нея?

Благодаря!
Мнението беше редактирано от Gari Ivanov: 05 януари 2022 - 08:22
Отговори

FaKeR снимка FaKeR 06 януари 2022 - 10:49

Откъм екстри е сравнително постна, предната броня е леко отворена откъм шофьорската страна - демек е била или подпирана или сваляна поради някаква причина (при Зафирите дори за ремонти в двигателният отсек се налага сваляне на бронята, както и демонтаж на гредата над радиаторите).
Иначе оглеждай хубаво праговете - под гуменото уплътнение, което е под вратите, както и вътрешната страна на калниците откъм праговете. Също така ръжда може да има и в отсека, който стои между калника и купето (предната вертикална колона на вратата), тъй като там се събира доста гняс от гумите, както и от изгнили листа. Виж и как е уплътнението на антената на радиото, тъй като ако е изядено може да започне да тече вода върху облицовката на тавана.


ПС : Виж и дали не влиза влага/вода в стоповете - това също им е детска болест. Проблема е или в уплътнението, което е между купето и стопа, или в самият стоп ако е счупен.
Мнението беше редактирано от FaKeR: 06 януари 2022 - 10:50
Отговори

Gari Ivanov снимка Gari Ivanov 06 януари 2022 - 16:48

Благодаря!
Масово на "светлите" цветове, предната броня е в различен цвят, та си мислех, че е фабрична доработка... един джамбазин ми каза, че 101% е боядисвана бронята, но това не би трябвало да ме притеснява ако не е удряна челно колата.
Имало някакви щипки отпред, които не били най-доброто техническо решение и за това често провисвали броните.
За гниенето - благодаря за съветите, ще ги имам предвид!
За двигател съм си харесал твърдо 1.8, без турбо (минимизиран риск според мен), много "напудрени коли не оглеждам, защото риска е голям според мен.
Разпитвам за сервизна история ако има все пак някаква - от там си личи ако е бил мърляч предишния собственик няма смисъл да рискувам...
Надявам се да съм се насочил добре.
Отговори

benzy снимка benzy 06 януари 2022 - 18:00

Това със сервизната история е доста бошлаф работа - единствено ако има в официалния сервиз някаква, другите приказки са от 1001 нощ.

Ограничавайки се само до един мотор сам ще си направиш живота черен в намирането на читава кола. 1.8 може би е добрия избор, но 1.6 мотора не е по-лош откъм надеждност - по-слаб е откъм вървене, но това е субективно състояние и си струва поне да се качиш да пробваш (предимно визирам фейслифт 115 кс). А 2.0 турбо в Зафира Б е много добра моторизаця, турбини се правят под път и над път вече и не е толкова скъпо, че да го смятаме за някакъв особен риск.

Аз лично не съм съвсем сигурен, че челния удар е проблем, там има доста зони, които поемат енергията, бих се страхувал от кола удряна странично, понякога е доста трудно да върнеш геометрията в норма. Като цяло въпросът винаги е в силата на удара и в качеството на ремонта. За щипките е така, както е казал и колегата дори само за ремонт да е сваляно може да има явно провисване. Но пък провиснала ли е 100% внимателна проверка за следи от удар - боя в коша, заварки, панели и т.н.
Отговори

dusty rain снимка dusty rain 06 януари 2022 - 18:12

 benzy, на 06 януари 2022 - 18:00, каза:

но 1.6 мотора не е по-лош откъм надеждност - по-слаб е откъм вървене, но това е субективно състояние и си струва поне да се качиш да пробваш (предимно визирам фейслифт 115 кс).

Поредния виц за мравка влачеща локомотив.
Отговори

Gari Ivanov снимка Gari Ivanov 06 януари 2022 - 20:56

Обикновено тези със сервизна история са водени в Опел "някъде си" и продавача е склонен да даде ВИН-а за проверка.
Относно вървенето -не съм състезател, предишната ни семейна кола е Пежо 307св, пострадахме тежко със семейството ми в челен удар (безумци много на пътя) и за това търся ван заради хлапетата.
Газ задължително след покупката и за това се насочих към 140к.с. , 1.8 мотор се слави във форума като сравнително безпроблемен.
1.6 метановите ме блазнят, но са на доста километри и това ме разубеждава в 99% от случаите, а и чувам мнения, че почне ли се с инжекторите и ... Така, че отпадат като вариант за мен.
Разни опц ми звучат доста фън, но не бих возил с влака децата си с 200км/ч,а директ моторите чух за ядове с помпа, скъпичко газифициране.
Така стигнах до 1.8, фейслифт и дано късмет да попадна на кола. Наясно съм, че купувам 2-ра ръка и риск има...
За километри не питам, че там са ясни нещата...
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 06 януари 2022 - 21:26

ОПЦ не е директ! Става си перфектно на газ и за мен е единствената бензинова Зафира Б, за която си струва да се дадат пари.
И знам добре какво пиша.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 06 януари 2022 - 21:27
Отговори

Gari Ivanov снимка Gari Ivanov 06 януари 2022 - 21:55

 tisho.74, на 06 януари 2022 - 21:26, каза:

ОПЦ не е директ! Става си перфектно на газ и за мен е единствената бензинова Зафира Б, за която си струва да се дадат пари.
И знам добре какво пиша.


Благодаря!
Какво е специфично за тези модификации освен 240к.с., които са си фън?
Интересуват ме недостатъците.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 06 януари 2022 - 22:00

Нищо особено няма. Гледаш обичайните неща за Зафира Б и да е на под 230-240к, че после си е амортизиран мотора. Гледал съм две-три за последните две години, но си бяха кошници и затова съм пак с Пежо.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 06 януари 2022 - 22:02
Отговори

benzy снимка benzy 06 януари 2022 - 23:41

Тъй като говориш за фейслифт те и двата мотора са XER 16 и 18 - конструктивно и като електроника доста подобни, тоест и двата понасят еднакво добре или еднакво зле газта - това дали ще газифицираш успешно накрая май опира повече до уменията на майстора, не до двигателя (мои си размишления по темата)

Тук 90% от колегите на въпрос какъв мотор по-малък или по-голям, при еднакви условия ще препоръчат по-големия мотор, щото малките са "навървящи" - независимо каква двойка мотори ще сравняваме дали 1.2 и 1.4 в Корса или 2.0 и 2.8 в Инсигния. Истината е, че процентно повече продажби се падат на 1.6 мотора. Карал съм почти само малолитражки, вече над 20 години и истината е, че ВЪРШАТ РАБОТА. Да изпреварването е по-лесно с по-мощния мотор, да по-приятно е, но да стигнеш от А до Б със свободата на личен автомобил и малкото е много, просто му приемаш ограниченията! А добавяйки го в списъка значително ще увеличиш вероятността да намериш запазен екземпляр - той "по-рождение" е каран от някой спокоен шофьор. Зафира като 7 местен модел беше представена преди повече от 20 години и аз лично за това време не съм видял и една, в която да са се натъпкали 7човека - ако регулярно ще превозваш 7 човека с багаж на дълго то бензинката и без това не е твоя мотор, а ти трябва дизеловата тяга. (Изцяло лично мнение) - струва си да погледнеш и 1.6 и ДА ТЕСТВАШ, за да решиш доколко вървежа му съответства на това, което очакваш от бъдещата ти кола.

За 2.0 турбо - това, че имаш 200 коня под капака, не е непременно гарант, че ще ги ползваш... там гъдела е, че можеш... ако искаш. Не е казано, че непременно трябва да се оглеждаш за този модел, но ако има 10 обяви за 1.8, добавяйки 2.0 ще станат 12 обявите за отсяване... добавяйки 1.6 ще станат 30 и шансовете ти за прилична кола се вдигат (отново лично мнение)
Отговори

Gari Ivanov снимка Gari Ivanov 07 януари 2022 - 07:44

Благодаря за мненията.
До сега съм се качвал един път в Зафира, никога не съм се возил и карал.
Ще опитам различните мотори.
Не съм някой "нервен" шофьор, но обичам да има коне за някоя непредвидена ситуация на пътя.
7 човека се качваме рядко, за някоя кратка екскурзия обикновено хлапетата , че да не разкарвам две коли, смятам го за удобство.
Търся ван заради многото багаж и както аз казвам, пералнята трябва да влиза цяла отзад и да се затваря капака...
Отговори

Bareto снимка Bareto 07 януари 2022 - 08:56

Привет колега, жалко че не си пуснал темата по Коледно-Новогодишните празници, бях в Сливен по това време и поне 5 пъти минавах покрай тази автокъща, можеше да и хвърля едно око на зафирата. Иначе си прав, пералнята влиза права в багажника и остава място за още багаж :).
Отговори

FaKeR снимка FaKeR 07 януари 2022 - 10:11

 Gari Ivanov, на 06 януари 2022 - 20:56, каза:

Относно вървенето -не съм състезател, предишната ни семейна кола е Пежо 307св

И аз карах 6 години същото комби, макар и дизел. Зафирата ще ти се види космически кораб в сравнение с пежото, разликата е огромна - откъм пространство, комфорт, както и от малки детайли, които са приятно измислени.
Отговори

Кинов снимка Кинов 07 януари 2022 - 10:51

 Gari Ivanov, на 07 януари 2022 - 07:44, каза:

До сега съм се качвал един път в Зафира, никога не съм се возил и карал.
Ще опитам различните мотори.
Не съм някой "нервен" шофьор, но обичам да има коне за някоя непредвидена ситуация на пътя.

Един глас и от мен за по-големия мотор т.е. 1.8. Не съм състезател, но определено този двигател с тези коне е абсолютният минимум за кола като Зафирата, ако искаш да изпреварваш що годе нормално. Дори в началото ми беше леко тромава но вече и свикнах.
Колега Иванов, не знам от къде си, но ако имаш път към Габрово или ти е наблизо се обади :20ashley_results: 0898/374512 - Калин. Моята Зафира е точно феислифт с 1.8 двигател. Може да се качиш да покараш, да ти покажа нагледно някои неща, за които да гледаш при избора и т.н. Ако ли не успех с избора! :icon_wink2:
Отговори

FaKeR снимка FaKeR 07 януари 2022 - 12:56

Аз пък съм в София, при желание може да се видим и на спокойствие да огледаш колата.
Ако имаш интерес ми драсни на лично :drinks:
Отговори

Gari Ivanov снимка Gari Ivanov 07 януари 2022 - 14:55

Благодаря на всички!
В Габрово минаха 6г от живота ми... ТУ.
Ще дадете ли мнение за 1.6 мотора, колко к.с., кой отморите е по-проблемен, бих се пробвал с този, който е 150к.с , въпреки турбината,която ме притеснява...
Какво да гледам при огледите, ако има нещо по-специфично?
Явно, че може и метан да харесам нещо...
Колегата с пежото ми е познат, та нали и в Пежо форума сме писали! Иска ми се на спокойствие да огледам някоя реална кола и да получа мнение от колега, та да зная какво да търся.
Благодаря!
Отговори

FaKeR снимка FaKeR 07 януари 2022 - 15:28

Да, там съм със същият ник. Като решиш ми пиши, ще помогна с каквото мога :icon_wink2:
Отговори

Кинов снимка Кинов 07 януари 2022 - 16:37

Нямам наблюдения за метановите двигатели, по скоро съм чувал отзиви за такива втора употреба - отрицателни са, което според мен е породено най-вече от многото километри. Потърси из форума има писано за метанови двигатели, например тук - https://www.opelclub...howtopic=87953. Може да потърсиш познат таксиметров шофьор, има доста такива Зафири таксита.
Отговори

Жоро снимка Жоро 07 януари 2022 - 16:51

 dusty rain, на 06 януари 2022 - 18:12, каза:

Поредния виц за мравка влачеща локомотив.

Това да го карам не бих си го причинил...

 Gari Ivanov, на 07 януари 2022 - 14:55, каза:

Ще дадете ли мнение за 1.6 мотора, колко к.с., кой отморите е по-проблемен, бих се пробвал с този, който е 150к.с , въпреки турбината,която ме притеснява...

1,6 турбо е кола която е взета за изминаване на милиони километри и трудно ще намериш читава. Имахме 1,6 116коня в Астра и жена ми казваше, че била охлюв. Излиза ли сме 2 пъти на дълго с нея преди да я продадем и ми гръмна главата с тази 5 скоростна кутия. Държи високи обороти и аз такова пак не бих си взел...
Отговори

Gari Ivanov снимка Gari Ivanov 07 януари 2022 - 16:52

 Кинов, на 07 януари 2022 - 16:37, каза:

Нямам наблюдения за метановите двигатели, по скоро съм чувал отзиви за такива втора употреба - отрицателни са, което според мен е породено най-вече от многото километри. Потърси из форума има писано за метанови двигатели, например тук - https://www.opelclub...howtopic=87953. Може да потърсиш познат таксиметров шофьор, има доста такива Зафири таксита.


Да, тази тема съм я изчел, когато търсих информация кой бензинов мотор да избера...
Метанов бус съм имал преди 17г, метана беше поставен в Бг, на година му правех по 72 000км и ми излизаше много евтино за машина 4х4 и тежаща над 2т.
На пазара тук масово 1.6 моторите са със заводски метан, това ме спира и темата по-горе цитирана от теб.
Да гледам 1.6 мотор, но кой е най добре представен -94к.с, 105к.с (преди фейса)или 115 след фейса? За 150к.с ме блазни много, но имам притеснение как върви този влак с турбина, а и там ми се струва по-капризен мотора.
Някакво инфо как се справя такъв мотор с поставена вторични газова, а не фабрично?
Зная, че на фабричния метан са с конструктивни изменение и различни бутала, клапани, компютър, един вид заводски заложено и пресметнато...
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg