Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Смяна на съединител

mart снимка mart 28 юли 2010 - 16:38

Здравейте колеги, дойде времето и на моя съединител мисля да си го сменям сам тоест с един приятел имам условията. Имам само едно въпросче трябва ли ми някакъв специален инструменти при смяната на съединителя питах един приятел той вика сигурно ще ти трябва "опашка". Колата е Астра 1992 г. 1.7Д чист немски дизел
Отговори

Zdravkicha снимка Zdravkicha 28 юли 2010 - 17:53

Здравей. По принцип " опашката" е стар първичен вал от скоростна кутия. Идеалния вариант е да имаш такъв и шлиците да си пасват с твоя съединител. Но ако си достатъчно сръчен става и без него. Просто преди да стегнеш болтовете на притискателя докрай трябва да центроваш феродовия диск така че шлиците му да дойдат в средата на отвора на притискателя. Иначе не можеш да затвориш скоростната кутия. Аз лично ползвам дългото рамо на гидорето и до сега не съм имал проблем. Но ако не си сменял съединител до сега най- добре иди на сервиз. Имаше едни модели двигатели на които съединителя се сменяше без да се цепи скоростната кутия. Ако твоя е такъв става много бързо и лесно. Успех.
Отговори

mart снимка mart 28 юли 2010 - 18:28

Еми нямам представа какъв е! Съмнява ме да е от тези. Скоростната кутия е Ф13. Отдоло имам едно капаче на няколко болтчета което се сваля предполагам да се види колко е износен. Най-вероятно ще си го сменям аз един приятел който е сменял ще ми помага.
Отговори

Ник.опел снимка Ник.опел 28 юли 2010 - 18:45

Колега, ако имаш въпросното капаче, то не е просто да си видиш съединителя а от там се сменя всичко без маховика (за маховика не съм сигурен на 100%). Приспособленията са един болт 7мм за стъпката на резбата не се сещам,но го имам някъде записан, с него се изтеля вала и се освобождава съединителя от шлиците. След това вече се сменя феродовия диск, аксиалния лагер и притескателния диск през въпросното капаче. Друго приспособление са едни скобичики, които центроват целия пакет при затягане на болтовете и създават съосност за шлиците при избутване на вала обратно. За съжаление не ги продават отделно, а ги има в някои комплекти (феродов диск, притескателен диск и аксеален лагер), които се продават по магазините. Понеже и на мен ми предстои тази операция и аз ще търся такива скобички, да видим от къде ще се намерят.
Мнението беше редактирано от Ник.опел: 28 юли 2010 - 18:47
Отговори

silvaro снимка silvaro 29 юли 2010 - 07:55

Колегата ник.опел е прав , комплект съедеинтел се сменя без да се сваля скоростната. Въпроснита скобички може да си ги направиш като отрежеш от гаечен ключ 17мм и си подлагаш една или две шайби, а болта с който се изтегля вала отговаря 1 към 1 с резбата и размера на края на жилото за съединитела на същата кола (там където се натяга на скоростната кутия), ще ти трябва и менгеме обаче за да събереш новия притискател преди да го монтираш.
Отговори

mart снимка mart 29 юли 2010 - 19:22

Колеги просто незнаете каква хубава новина ми съобщихте току що просто си нямате на идея. Сега ще разуча как точно става ще търса и снимки. Да вида дали ще се справя. Поздрави
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 29 юли 2010 - 19:36

Като си купиш комплект съединител на Валео примерно вътре трябва да има и скобичките!!! Обаче живеем в БГ тука са извадени и ти се продават отделно за по 5 кинта. :dance:
Отговори

vectra_rules снимка vectra_rules 29 юли 2010 - 20:20

Ами не е непосилно да го смениш и сам! Въпросните "скобички" се продават и отделно в магазини за професионални инструменти - нашите тука бяха английски и струваха 10 тина лева(цената е от преди една седмица, понеже моя го смених тогава). Отделно си приготви гарнитура на страничния капак на ск. кутия, защото първо сваляш този капак. Самата гарнитура е много тънка и се къса лесно, затова си вземи предварително такава.Отделно ще ти трябва поне една опаковка масло за ск. кутия, защото едва ли ще успееш да събереш всичкото, което ще изтече. Та "алгоритъма" е следния:
1.Вдигаш колата отляво и махаш колелото.
2.Сваляш пластмасовия калобран поне до половината, за да имаш достъп до страничния капак на кутията.
3. Развиваш болтовете на капака - М13 - дълги, М11 - къси.
4.Махаш вътрешната зегерка на първичния вал. Развиваш капачката под нея - при мене беше с къдрава звезда М8.
5.Навиваш един по-дълъг болт 7мм в него.
6.Сваляш капачето на съединителя.Преди да си свалил жилото помошник отвътре го натиска и вкарваш самата скобичка - те са 3, като въртиш вала - ще се справиш.След това сваляш жилото.
7.Дърпаш болта 7мм и вала излиза към тебе
8.Развиваш болтовете на притискателния диск и целия, заедно с феродовия излизат надолу - внимаваш да не ти падне на главата.
9.Развиваш болта на вилицата и вадиш аксиалния лагер, мисля че болта беше М13.
10.Сглобяваш по обратния ред.
11.Пиеш една бира :dance: и пишеш във форума какви си я свършил!!!
Ние с брат ми се мотахме цял един ден, ама нямахме доста инструменти, ти предполагам ще се справиш по-бързо!
Успех!
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 29 юли 2010 - 22:02

Аз като истински карък се хванах в сервиза да сменям подобен тип съединител. Всички се изредиха да ми повтарят колко било лесно. Е уви маховика беше май плосък и не позволяваше набутването на новия съединител обратно вътре. Всички викнах да ми покажат как се слага съединителя, никой не успя. Отпуснах по сантиметър всички болтове на кутията, и разстоянието стана достатъчно. Горчив опит, но няма не може!!!

ПП - Ти колега не се притеснявай. Надали ще ти се падне подобно нещо. Моя случай беше на Деу Рейсър.
Мнението беше редактирано от IvanGrigorov: 29 юли 2010 - 22:03
Отговори

mart снимка mart 29 юли 2010 - 22:13

Колеги инструменти имам. Само тия скобички ще питам за тях в магазина дето пазарувам те пичовете знаят ако ги няма в комплекта ще ми кажат от къде да си ги купа. Иначе отностно маслото ще се радвам ако изтече цялото не част от него цялото искам да го сменя, че зимата нещо имам проблем в ключването на първа и втора предавка. Мерси за описанието. Ще прочета още не звучи толкова трудно ако за един ден се справа ще съм много щастлив.Благодаря отново на сички Поздрави. Щом се захвана да го сменям ще пиша какво се е получило.
Отговори

iskren4o снимка iskren4o 18 август 2010 - 17:25

Някой ако знае къде в София има скоби за съединител нека сподели ,че вече втора седмица не мога да си намера.
Отговори

Duke_BG снимка Duke_BG 24 август 2010 - 10:22

колега, не знам дали не е късно но ето ти едно "цветно" обяснение на процедурата
скоростна кутия F13, старата ми вектра C16NZ



Демонтаж и монтаж (смяна) на съединител :

Необходими инструменти :
Крик, ключ за гуми, зегер клещи ( прави работещи на затваряне ), гедоре с удължител 13, 11, гаечен ключ или звезда 11, камък дванадесетостен 8, дълъг болт 7 мм, скоби за съединител

повдига се на крик предна лява гума и се демонтира.
Демонтира се долния капак на скоростната кутия за достъп до съединителя.
трябва ви помощник да натиска съединителя докато монтирате трите скоби ( монтират се на натиснат съединител ( ако трябва и с чук )

Публикувано изображение

демонтира се страничния капак на скоростната кутия ( подложете нещо - ще изтече малко масълце )
Публикувано изображение

тук на тази зъбчатка има една зегерка - вади се зегерката и се развива болта под нея, на негово място навивате дълъг болт 7 мм и изтеглате остта
Публикувано изображение

Публикувано изображение

развивате 6 те болтчета които дъжат притискателя към маховика и той излиза заедно с феродовия диск
на снимката е показано точно как трябва да бъде поставен феродовия диск в притискателния
в долата част на притискателя има един триъгълен прорез - той трябва да съвпадне с белега на маховика

Публикувано изображение

а това е белега на маховика

Публикувано изображение
Отговори

mart снимка mart 24 август 2010 - 15:09

колега супер евалата сега няма време, но след месец мисля да го сменя и това ще ми помогне доста само лагера още не стоплям как точно се сваля но ще го измисля като го вида. Поздрави и пак мерси много :61:
Отговори

kalin09 снимка kalin09 24 август 2010 - 16:42

След като свалиш притискателя и феродото,се бърка с луличка 13 и се развива болта ,които държи лагера.
И след слагането на скобите откачи жилото на съединителя та лагера да не ти се пречка при свалянето.
Отговори

Duke_BG снимка Duke_BG 25 август 2010 - 11:33

както каза колегата развиваш болта, но има едно НО :
болта се развива нацяло а не се разхлабва само и вадиш вилката на съединителя ( тази в която влиза жилото ) нагоре
така освобождаваш вилката която държи лагера а от там и лагера
при монтажа гресирай добре вилките и ако се наложи смени и пластмасовата втулка.

и след като свалиш съединителя огледай добре дали няма масло в камбаната или под маховика - ако има значи имаш издухана семеринга на коляновия вал

Успех
и пиши какви си ги свършил
процедурата е не повече от половин час

при монтажа на новия съединител може да се наложи да лашнеш малко биолтовете между двигателя и скоростната кутия и да ги разделиш малко
Отговори

kalin09 снимка kalin09 25 август 2010 - 20:23

Не е нужно да се вади вилката нагоре.Като се извади напълно болтчето лагера излиза към маховика.
И на над 20 съединителя нито веднъж не ми се е налагало да разхлабвам кутията.Скобичките се прехвърлят на новия притискател,като лично аз ползвам винтова преса,но става и с крик,под които си сложил нещо кръгло да натиска на "слънцето"
Отговори

mart снимка mart 26 август 2010 - 14:05

само едно въпросче имам като отвора капака на скоростната кутия сичкото масло ли което е в скоростите изтича, защото искам да го смена!
Отговори

silvaro снимка silvaro 26 август 2010 - 14:42

Няма да изтече всичкото масло.... диференциала е по-ниско от това капаче. За да изтече всичкото трябва да махнеш отдолу капачето ...прилича малко на картерче с няколко болта!
Отговори

JorkaTa_555 снимка JorkaTa_555 04 октомври 2010 - 17:44

А може ли някой ми покаже какво прецтавляват тези скоби. Мерси предварително.
Отговори

ivanm69 снимка ivanm69 05 октомври 2010 - 11:24

Трите бели лъскави П-образни железца които се виждат на снимките от колегата Duke_BG.На първата снимка е 1 а на петата се виждат трите как са поставени :confused: .
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg