Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

ТУРБО, тунинг и още нещо!

waleto снимка waleto 11 юни 2009 - 08:30

Хе-хе!Само си я чопля!
Теорията ми е ясна,щото другата ми кола от атмосверка,премина в турбо.
Аз също предполагах че турбинката изглежда по-този начин,но тази клапа,съм сигурен че не затваря в нито едно от двете положения.Уейстгейта я дърпа до едно положение,но като го откача,лостчето на клапата може да се движи още доста.
Ще сваля,ауспуха и ще видя дали въобще има клапа или е изгоряла.
Всичко е вързано,където трябва.
Отговори

Shades снимка Shades 11 юни 2009 - 10:47

А самото лостче отвън движи ли се свободно? Някой път клеясват доста стабилно и не помръдват ...
Как разбираш, че клапата не затваря напълно? Бууста ли е кофти, или ... ?
Отговори

waleto снимка waleto 11 юни 2009 - 12:20

Лостчето се движи перфектно.Но като откачиш Уейстгейта,това лостче се върти докато не опре в чугуна и на едната и на другата страна.Това е което не е нормално.Би трябвало поне на едната страна да затвори клапата,преди лостчето да е опряло в охльова.
А Опелчето е малко по-тромаво,сравнявайки го с други DTL-и.Ама в момента имам доста друга работа и не ми остава време.Иначе ще разглобя всичко!
Отговори

Shades снимка Shades 11 юни 2009 - 12:21

Я направи малко снимки или едно клипче, че много ме заинтригува :newsm05_41:
Отговори

Merric снимка Merric 03 юли 2009 - 12:35

Здравейте колеги имам едно въпросче понеже карам Астра X20DTL обаче нещо турбото не е наред не върви както трябва, почти съм сигорен че е от турбото защото няма "ряс" какъв може да е проблема !?
Благодаря преварително !! :mhihi:
Отговори

Shades снимка Shades 03 юли 2009 - 14:37

Какво те кара да мислиш, че има проблем? Шумове, повишен разход на масло, грешки на компа? Като цяло X20DTL не е самолетен двигател и не е от най-пъргавите. Отделно, има по-малък лаг от DTH и ако не се заслушаш за турбината, може да се заблудиш, че е без турбо.
Отговори

Merric снимка Merric 04 юли 2009 - 18:17

Ами да ти кажа до някаде си прав, но все пак съм 100% сигурен, че може още ще ходя да я проверя.
Благодаря все пак.

Цитат

7. Писането в теми и постове се извършва единствено и само на БЪЛГАРСКИ език, използвайки КИРИЛИЦА, без замяна на съществуващи букви с цифри.

Мнението беше редактирано от siegfrid: 04 юли 2009 - 18:45
Причина за редактиране:: Правопис...
Отговори

ceko снимка ceko 12 октомври 2009 - 20:57

Я да събудя малко темичката че отдавна не е писано!Преди бях споделил една идея за излолиране на турбопътищата от температурата на двигателя защото както знаете в конкретния случаи при y20dth тръбите минават непосредствено над мотора и се загряват много.Та идеята ми е да ги изоилирам от турбото до всмукателя с някаква термоустойчива вата и отгоре алумитиева лента няколко пласта като си мисля че температурата на постъпващия в интеркулера въздух ще намалее и така ще се облекчи работата на и без това крайно малкия кулер!!!Но ме притеснява едно,незнам каква е температурата на непосредствено излизащия от турбото въздухи дали тя е по висока от тази в моторния отсек над двигателя и ако е така с това изолиране да не повиша температурата още повече и да доведа до отрицателни резултати!!

Очаквам идеи и предложения ,казвайте и ние в опел да правиме малко upgrade а не само тея в VW :icon_wink2: защото замислям да обновя и изпускателната система, като премахна и средното гърне всичко до края да е тръба с еднакво сечение и накрая някакво гърненце по така!!!
Отговори

Жорко снимка Жорко 26 ноември 2009 - 10:57

Според мен, ако махнеш средното гърне, ще започне да бучи много силно. То средното гърне представлява една тръба, която е перфорирана. Устройството му е по-различно от това на задното. На моята астра, като избушиха катализатора, започна да бръмчи малко по-шумно, но пък върви по-добре.
Отговори

ddd_ok снимка ddd_ok 04 март 2010 - 19:31

здравейте, аз имам опел астра 1,7 тди - 95г. с isuzu двигател. Водих го на диагностика във гр. Варна, че ми излизаше черен дим през ауспуха. Там след много форсиране на двигателя ми казаха че турбото било добре за годините си, но не правило необходимото налягане - на 4000об./мин. ми давало налягане 0.3. Възможно ли е клапата, която шунтира преминаването на изгорелите газове да е заяла и да останала в положение полуотворена и поради това да не достига турбото до определеното налягане на въздух в двигателя. моля за съвет какво да предприема.
Мнението беше редактирано от Auris 1.6 vvt-i: 13 март 2010 - 10:40
Причина за редактиране:: Колега, попълнете си профила по правилата, ако обичате. Благодаря за разбирането.
Отговори

_dI_ снимка _dI_ 04 юни 2010 - 12:51

Здравейте и от мен,

Прочетох темата до момента и разбрах доста полезни неща, благодаря за информацията, но имам няколко въпроса. Гордия притежател съм на опел корса б 1.5 тд (x15dt) 68к.с., преди малко разбрах, че турбо компресора e IHI RHB3 и поне според мен се включва към 2000-2100 обр/мин. Доста е икономична и е евтина за подръшка без да правя реклама направо кола за "бедни студенти" :mhihi: .

Моя въпрос е може ли да си сменна турбо компресора IHI RHB4 (например от астра ф) и да се сложи някакъв интерколер или например да се вземе от 1.7 tdi isuzu (за които нямам никаква информация) турбо компресора и интерколера, или ако някои има друго предложение да сподели с мен. Нямам намерение да променям нещо друго по двигателя. Не очаквам много голям ефект от "tuning"-а (при положение, че няма да пипам по горивната система ).
Благодаря предварително. :rofl:

Мнението беше редактирано от _dI_: 04 юни 2010 - 12:55
Отговори

Rodjero снимка Rodjero 10 юли 2010 - 19:11

Колеги имам Вектра Б X20DTL,миналата зима скъса тубина колата и си купих турбо от DTH,сега ми попаднаха и едни дюзи от DTH.Дали може да се сложат на колата и да се увеличи дебита на помпата?Даите идея как става.Благодаря
Отговори

yotov снимка yotov 17 юли 2010 - 15:40

Колеги, здравейте.Имам и аз един въпрос.Карам си аз една астричка Ф 1.7 ТД 82 к.с. и си ми харесва мотора и турбината работи много добре и се чува силно :newsm05_41: .Точно както в книжката пише включва при 2000 об/мин. и изключва на 4400об/мин.Във аутодатата пише че турбината е с налягане 0.72бара/4400об./мин.Въпроса ми е може ли без да се копуват някакви средства(или не много скъпи) да се надуе до 1.0 бар и ше има ли някакъв ефект, плюсове и минуси. :smile3560:
Отговори

DanZKi снимка DanZKi 20 юли 2010 - 18:34

Най-доброто решение за теб е да си напълниш резервоара и да се радваш на количката.Този мотор не е създаден за бегачка... :)
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 24 юли 2010 - 15:52

Искам да Ви попитам колеги.. според Вас кой кого: ASTRA G diesel (DTL, DTH) vs. AUDI A4 TDi ???

DTL-ките като мойта отпадат предполагам, но ми е интересно ако примерно ASTRA-та е с чип (DTL-мотора), а А4-ката е stock ?

И сега по-интересното.. как стои положението при stock-вариант и на двете ASTRA G Y20DTH(примерно) и AUDI A4 TDi.. и евентуално при чипосване на двете да ли има промяна на силите с чип вече ?
Отговори

Николай Коев снимка Николай Коев 24 юли 2010 - 17:06

Някой може ли ми обясни ако искам да сложа на Х20ХЕВ Вектра Б турбина нормална какво трябва си търся и какво трябва да смена говорим без я надувам турбината ами нормално на 0.8 бара? Идеята не да ходя на гонки с нея,а просто да живне малко!
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 18 ноември 2010 - 21:43

Имам едно теоретично питане: мотор турбо-дизел и същия такъв (примерно X/Y DTL и мотор DTH <- какви са разликите, освен че 1-вите нямат кулер ? Интересува ме, само в кулера и ECU-то ли е разликата, или примерно са с различни турбини, дюзи и т.н. ? И ако се "присади" кулер на моя X20DTL + чип колко коня могат да се изцедят и възможно ли е това да доведе до някакви неблагоприятни последствия върху отделни възли (турбина, мотор) ?
Отговори

Марто снимка Марто 18 ноември 2010 - 21:50

Ето тук има доста писано по въпроса. Има разлики между двата мотора, но може да се сложи кулер и пътища и ремап. Правено е вече.
Отговори

mihayloff снимка mihayloff 18 ноември 2010 - 22:53

Здравейте колеги,
Има ли някой представа колко би струвало да се добави турбо на X20XEV ?
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 18 ноември 2010 - 23:07

 Марто, на 18 Nov 2010, 21:50, каза:

Ето тук има доста писано по въпроса. Има разлики между двата мотора, но може да се сложи кулер и пътища и ремап. Правено е вече.


-Тия 2 темички с душа чакам някой да пише нещо смислено и съществено в тях, но - уви.. рядкост е това. Престраших се и направо попитах, щото въпросите, които ме интересуват не са обсъдени. Инак знам за Вектрата на Качо (той бе 1-вия човек, с който си писах от тоя форум), след това и с колегата Шадес също съм коментирал някои работи, но точно това, което питах днес тук не сме коментирали. А и аз събирам информация, ако пристъпя към действие няма да има теми и въпроси - ше действам на лични с определени майстори на дизеловия тЮнинг.. :biggrin:

п.п. Както обичаше да казва майка ми докато бях ученик в школото: "Повторението е майка на знанието!" -Май наистина са описани разликите, извинявам се.. Почвам да ПРЕпрочитам на ново темите, ако има нясноти вече тогава продължавам с питанките.
Мнението беше редактирано от DALGONSKi: 18 ноември 2010 - 23:17
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg