Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Помощ АБС

Гостdigi_r_* 09 октомври 2005 - 16:58

здравейте.преди около месец си купих Опел астра 1.6 екотек. имам проблем с АБС. някои може ли да помогне или да ми каже каде е релето за системата.
Отговори

Mahoney снимка Mahoney 09 октомври 2005 - 23:56

Има 2 релета за системата =)
Ти много информация си дал за проблема!
И 2те релета са под пластмасовия капак при контролния блок - там отпред в двигателния отсек дето ти е целия блок на abs-a
Отговори

HotBlg снимка HotBlg 10 октомври 2005 - 07:43

Колега - дай повече инфо за проблема! Как разбра, че е от релето проблема? Щото и аз смених моето, но като отворих старото и си беше здраво, пък откъде я даде тази грешка на комп-а така и не се разбра! Кой е номера на релето ти?
Отговори

bugatti снимка bugatti 12 октомври 2005 - 20:51

Проблемът на АБС най вече пройзлиза от датчиците поставени на всяко колело. От годините тези датчици се натрупват с марсотия (не че им пречи пряко) и през зимата когато замръзне водата която е попаднала между датчика и неговата стойка сплесква самия датчик който пък от своя страна е много нежен защото той представлява бубинка. Една от жичките да прекъсне и айдееее. За да разбереш кой от датчиците ти е прекъснал трябва да разкачиш куплунга и да поставиш уред за мерене на напрежения саответно единия кабел на уреда на едната жица другия кабел на другата. Превключи уреда на функцията която отчита окъсяване (когато двете жици на уреда се допрат или по просто дадът на късо) уредът започва да свири и така за да работи датчикът уредът трябва да ти свирне щом не работи значи бубинката е прекъснала и няма да свирне.
Отговори

Mahoney снимка Mahoney 13 октомври 2005 - 11:38

bugatti, на Oct 12 2005, 09:51 PM, каза:

За да разбереш кой от датчиците ти е прекъснал трябва да разкачиш куплунга и да поставиш уред за мерене на напрежения саответно единия кабел на уреда на едната жица другия кабел на другата. Превключи уреда на функцията която отчита окъсяване (когато двете жици на уреда се допрат или по просто дадът на късо) уредът започва да свири и така за да работи датчикът уредът трябва да ти свирне щом не работи значи бубинката е прекъснала и няма да свирне.
<{POST_SNAPBACK}>

:rolleyes: Този уред се нарича омметър и мери съпротивление а не напрежение!
Отговори

bugatti снимка bugatti 13 октомври 2005 - 15:01

Необходимия уред за да извърши проверката е МУЛТИЦЕТ просто защото омметърат няма функция която да покаже че бубинката е прекъснала а ще му покаже съпротивление което може и да се променя от самия кабел или допряните жици на бубинката :D :rolleyes:
Отговори

VectraB снимка VectraB 13 октомври 2005 - 15:31

;) Аиде влака тръгна. Не се отклонявайте от темата. Не че защитавам kravarka, но мисля че той е наясно с това кой уред как се нарича.
Освен това Мултицета включва и омметър, а пък това дето "свири" , мери пад на напрежение до 2V и е за полупроводноикови преходи. В някои мултицети е на отделна позиция и е само веригопроверител. Така или иначе пак косвено измерва съпротивление.
С 2 думи и по двата метода може да се провери датчика само дали е прекъснал и нищо повече. Ако дава слаб и замазан сигнал трудно ще се разбере с мултицет.
Освен това ABS-а си има диагностика и кодове на грешки. Колегата не е дал нито грешката, нито модела на ABS-a, нито годината на производство.
:thu: Е каква схема тогава търси ? :rolleyes:
Отговори

bugatti снимка bugatti 13 октомври 2005 - 18:36

А колегата VECTRA B можеш ли да ми кажеш как по точно се прави диагностиката на АБС защото аз не съм чувал досега :D
Отговори

VectraB снимка VectraB 14 октомври 2005 - 12:32

Абе аз мога да ти кажа, но въпроса ти звучи малко странно. Да не ме бъзикаш нещо ? ;)
Отговори

bugatti снимка bugatti 14 октомври 2005 - 22:58

Не бе съвсем сериозно питам защото и моята има абс и нз как да си провера като стане нещо. А иначе за диагностиката на двигателя и автоматика съм на ясно
Отговори

Mahoney снимка Mahoney 15 октомври 2005 - 10:37

Уфф писах 5 часа и накрая го затрих!
Значи сега на кратко - диагностиката на ABS-а се прави пак от диагностичиня куплунг с кламер! - свързват се 2те най-горни - А и K
Ето схема на куплунга

K oo A
I oo B
H oo C
G oo D
F oo E

Е тук на тоя адрес има кодовете и повече обяснение!
http://www.opelmoscow.ru/FAQ/ABS.htm

За който не знае - през този куплунг могат да се правят и други диагностики!
А и H - за диагностика на вградената аларма - който я има!
А и D - за MID - който го има!
А и I, А и C - едното е за airbag-a а другото е за скоростната кутия - автоматичната не помня кое за кое - щото нямам автоматична скоростна кутия и AirBag и не съм правил! - ама мисля, че за AirBag-a беше C
=)

:rolleyes: Та аре пак за уредите малко - Мултицет - означава уред който може да мери повече от една величина - за това е мулти =) - демек може, напрежение, ток, съпротивление /нищо, че всяка е производна на другите и като цяло се мери едно нещо и се преобразува - ама няма да задълбавам/, повечето вече имат температура - която пак е съпротивление, имат капацитет и проверка на транзистор, честота и т.н. - удобства!

Като цяло за проверка на верига трябва омметър - който мери съпротивлението на веригата - това, че пищи когато съпротивлението е примерно под 20 ома е заложено в процесора на уреда!
А това, че съпротивлението се мери чрез напрежението и тока е друг въпрос!

Offtopic-е ама малко тъпо е да се каже - трбява ти волтметър да премериш съпротивлението на веригата!
Все едно трябва ти гачечен ключ за да развиеш болта с глава еврейска звезда! А и в магазините за електроника обикновено са големи скумрии - обиколил съм ги всичките из София - и ако тук дадем съвет на колегата да си вземе волтметър за да измери съпротивлението - ония там или ще се разсърдят или ще се подиграват на незнанието му!
Отговори

VectraB снимка VectraB 17 октомври 2005 - 10:08

:rolleyes: Точно така. Колегата kravarka ми спести доста писане. :thu:
С две думи, преди да се търси повредата, трябва да се направи диагностика. Тя ще каже дали е датчик на колело, кой точно, или пък нещо друго.
Ами товае ! :D
Отговори

bubo_e снимка bubo_e 18 октомври 2005 - 08:58

в АБС-а ми даде грешка 55 Electronic Control Unit (ECU) - failure
какво да направя, страшно ли е МОля помогнете ми!!!
Вектра x16sz

Обединих я със съществуваща тема по този въпрос.
Мнението беше редактирано от VectraB: 18 октомври 2005 - 10:05
Отговори

ГостPMG_* 18 октомври 2005 - 09:54

Restrat на еку-то приложи :D
Отговори

VectraB снимка VectraB 18 октомври 2005 - 10:07

Абе колега bubo_e, днес да не ти е ден за грешки.
Код 55 е доста кофти грешка. Съвета на Opel в такива случаи е замяна на ECU-то.
Отговори

bubo_e снимка bubo_e 18 октомври 2005 - 11:56

За сега изтрх грешките на АБС-а доже4ера схте ресетна и останалото дано да се пооправи, че иначе ще се наложи да си :thu: карам без АБС гаднооо :thu: :rolleyes: ама ко да се прави сигурно едно ново ECU е доста парички ??? :thu:
Отговори

Mahoney снимка Mahoney 18 октомври 2005 - 16:48

Ами блока електронния със все релетата и соленоидите - както го виждаш там от горе (това е за система без etc) за 100лв на старо! - толко го взех аз =)
Отговори

bubo_e снимка bubo_e 19 октомври 2005 - 09:06

Егати гадното ресетнах си ECU-то и за ден два ми се оправи АБС-а ама сега нещо пак почна да присветква :crazy: направооооо :thu: :p
И така ако някои мозе да ме насочи към това как и какво трябва да сменя и от де да го взема пък даже и ако може да помогне Малеее :p :thu: :thu: ще съм му много благодарен :p :rolleyes: :p
МОля за помощ щот още съм много бос в тая област и ама нищо не отбирам дет се вика до скоро не знаех къде са ми свещите :dancin:
Така че ПОМОЩЩщщ
Отговори

Aladin снимка Aladin 31 октомври 2005 - 19:05

Къде се намира ECU-то на моята Астра?
И имам ли такова нещо въобще?Трабва ми за да си направя самодиагностика на АБС-а,че от много майсторлък нещо му взех здравето :ranting:
Отговори

Владо снимка Владо 31 октомври 2005 - 20:04

Исузу матора няма ЕКУ ;)
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg