Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

RFID достъп

marto7067 снимка marto7067 22 ноември 2009 - 12:09

Здравейте-нов съм в този форум...и дано да съм се ориентирал правилно къде да пусна темата(извинявам се ако несъм го направил),та мисълта ми е-аз съм човек който не се съблазнява от оптичните и силови тунинги-интересувам се повече от електрониката в автомобила,искам да отворя тема за т.н. Keyless entry или как да си отключа колата-само като се доближа до нея(всъщност,не като се доближа-а като натисна някакъв бутон на дръжката),през главата ми минават идеи за RFID карта(на 400 Мhz-например),бих се зарадвал ако има хора,които да помогнат-заедно да намерим рещение...
Поздрави...
Отговори

Shades снимка Shades 22 ноември 2009 - 14:07

Аз съм намерил вече решение. Не е много евтино, но мисля, че си струва. Има аларми, с интегриран keyless entry (при доближаване/отдалечаване на дистанционното до колата, тя съответно се отключва/заключва). Отделно, че има интегрирани 1 тон функции (дистанционно палене, дистанционно "убиване" вграден пейджър и т.н.)
Отговори

dionisi снимка dionisi 23 ноември 2009 - 23:08

Здравей колега,
Може ли малко да раздуеш за тези аларми, както и да дадеш пример за такава /или сайт с цени/, че се заинтригувах. Също така какво означава

Цитат

дистанционно "убиване"


Мерси предварително.
Отговори

marto7067 снимка marto7067 24 ноември 2009 - 16:19

знам ги тези-ама мн солени- идват към 300 лева,а пък и тия които съм виждал са с мн. грозни дистанционни-направо ме вбесяват,а и незнам дали ще е мн удачно да ми се отключва само като се доближа до нея.Повече ме радват тези фабричните(с малко бутонче на дръжката-натискаш го и се откл.,излизаш от колата и си я заключваш с бутончето или с дистанционното)ама все пак,както каза колегата- дай някакъв саит да ги видя.Тр. да седна да помисля малко-идват ми някакви идейки,ама все не ми остава свободно време за да ги разработя...
Отговори

stefan_suny снимка stefan_suny 26 ноември 2009 - 20:45

Здравейте колеги.
Предполагам има разработени такива фабрични варианти за въпросното отключване - не съм се интересувал, ама предполагам при всички случаи става въпрос за аларми от висок клас и съответно висока цена.
marto7067 не знам колко си навътре с електрониката, ама да ти дам една идейка за домашно изпълнение. На пазара има радио-микроконтролери които могат да свършат тази работа, ама си е необходимо програмиране. Иначе няма да е сложно като се има в предвид каква функция ще върши. Не знам как е в БГ ама би трябвало да могат да се намерят на Microchp - водят се RFpic серия. Хубавото е че така ще стане цифрово и по сигурно (при добро желание може и някво криптиране да се вкара). Сигурен съм че може и аналогово да се направи и ще е още по евтино , ама има риск - примерно отиваш във Варна и там местното радио Вероника ти отключва колата...
Отговори

marto7067 снимка marto7067 29 ноември 2009 - 11:28

За PIC-ве на Microchip,да има ги-даже съм си купувал,и на мен ми мина тази идея само,че няма кои да ми напише програмата,сега се уча на Assembler обаче още съм мн. бос,аз затова се сетих за RFID карти,щото ги има на готово и няма да се занимавам с програмиране и отстраняване на бъгове...знам ли-кофтито е че сега съм без пари и свободно време и мн немога да мисля ползотворно
:D :D :D
Поздрави!!!
Отговори

stefan_suny снимка stefan_suny 29 ноември 2009 - 14:58

Ми ако се търси нещо готово от сорта на RFID карта то задължително трябва да е правено за коли, оттам става доста скъпо. Мисълта ми е че за да хваща на разстояние особено в случаите когато се ползва индукционна карта(без собствено захранване, а май повечето дето ги слагат по портали и подобни са такива) се изисква някакъв постоянен и предполагам немалък разход на енергия за поддръжка на магнитно поле. Това ти гарантира че и да влезеш така в колата ... няма да може да запалиш после щото не е останал ток.
Ако се прави с PICове го избягваш тоз момент, защото откъм колата PICa само ще "слуша" което не е голям разход на ток. А в "картата" ще имаш още eдин PIC, който ще ти предава определен код примерно на няколко секунди веднъж, а през останалото време ще е в sleep и по този начин се докарва много малка консумация.
Програма сложна не ти трябва. То идеята е да предеваш някакво число което да се получава в колата - ако се получава може да отключиш, ако не се получава - не можеш, дето се вика на два реда се пише. Само като идея от гледна точка сигурност може да предаваш различни числа за да не може да се сканира(нещо като плаващ код) и примерно да се вкара контрол по четност , един вид предаваш само четни или само нечетни числа от един рандом генератор. Или нещо друго за заблуда на противника.
Лошото е че и аз нямам много свободно време да се занимавам с такива работи. Иначе с удоволствие ще помогна. Сега е лудница покрай мен ама след нова година ако намеря време може да разработя едно проектче заедно с хардуера и софтуера ... поне така за идеята, щото и на мен ми се струва интересна.
Отговори

marto7067 снимка marto7067 29 ноември 2009 - 15:32

Стефчо,гледам ,че има потенциал в тая твойта тиква :D...
...то да ти кажа,аз затова мислех да има бутон на вратата(даже може и вътре в нея-само като вдигнеш леко дръжката и да цъква) и като го затвори-тогава да излъчва магн.поле-за да не харчи ток през др. време а и не ми се струва удачно вс. път като се завъртя околу колата и да ми щракат машинките.
Това с RFID картата ми беше само идеика,която като се замисля не е мн удачна,защото обхвата на антената е малък-то има и такива с по-голям де,ама наистина става доста скъпо,ще съм ти мн благодарен ако ми помогнеш със софтуера-защото не ми е силна страна.
Поздрави!!!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg