Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

утечка от ел. стъкла

kstamenov снимка kstamenov 09 януари 2010 - 16:49

Здравейте колеги, мъчи ме един проблем с утечка от ел. стъклата. Проблема е следния: при замерване с мултицет за утечка разбрах, че консумацията на ток е 0,02А, но когато заключа колата с централното големината на тока става 0,09А. Започнах да вадя бушоните и когато извадих бушона за ел.стъклата консумацията падна на 0,01А. В момента съм извадил бушона и буксите за копчетата при ръчната, защото лампичките на бутоните остават да светят дори и когато е заключена колата без бушона за ел.стъклата. Колата има комфорт модул за вдигане на стъклата. Дали проблема може да е от комфорт модула или имам проблем с някоя от машинките на вратите? Може ли да изключа този комфорт модул от някъде, защото ако е от него въобще не ми трябва? Ако проблема не е от комфорт модула, как да разбера коя машинка е за смяна. Искам да си реша проблема, защото сега ми пада акумулатора за 4-5 дни без да я карам.
Отговори

dionisi снимка dionisi 09 януари 2010 - 17:30

Под комфорт модул, какво разбираш? Направил си го по описания тук във форума начин или ти е реализиран по друг начин??
Защото по реализирания тук метод /където се прави мост между два кабела/ на моята кола се получава утечка от 30на ма. След като резнах кабелчето и премахна комфорт модула утечката ми е в нормите /<20ма/.
Като ти допрочетох мнението виждам, че си написал че дори след като са затворени вратите бутоните за ел.стъклата светят, а това не трябва да е така. Трябва след като извадиш контактния ключ отвориш и след това затвориш някоя от вратите лампата на бутона за ел.стъклата да изгасне, като по този начин вече и бутоните стават неактивни до следващото палене/даване на контакт на автомобила.
Възможно е предишния собственик да си е преправял инсталацията по свой вкус :)

Поздрави.
Отговори

kstamenov снимка kstamenov 09 януари 2010 - 17:43

Лампите на бутончетата светят постоянно само когато е изваден бушона. Когато си е сложен бушона лампичкте светят когато колата е на контакт или до първото отваряне и затваряне на която и да е от вратите. Не съм преправял нищо по инсталацията. Под комфорт модул разбирам това, че когато я заключа се вдигат стъклата на вратите. Има ли някакъв начин да извадя "нещо" и да не се вдигат прозорците, когато заключвам колата и след това да замеря пак консумацията?
Отговори

Rodjero снимка Rodjero 09 януари 2010 - 20:02

колега здравей,

моля би ли ми обяснил как да си измеря колата дали има утечка някаде,че много бързо ми пада акумулатора.Ще ми обясниш ли какво да направя,благодаря
Мнението беше редактирано от Rodjero: 09 януари 2010 - 20:04
Отговори

kstamenov снимка kstamenov 09 януари 2010 - 20:22

Ами аз правя така: 1.Откачаш минусовата клема на акумулатора. 2. Слагаш мултицета на измерване на ампери (10А). 3.Слагаш едната сонда на мултицета на акумулатора, а другата я слагаш на освободента клема. Получава се пак затворвна система, само че през мултицета. 4. След като свържеш последователно акумлатора и клемата последователно посредстом мултицета изчакваш малко и наблюдаваш стойностите. Мултицета трябва да показва от 0,01А до 0,05А. Всичките врати трябва да са затворени и всички кнсуматори да са загасени. 5. Заключваш колата с алармата или чрез центалното. Изчакваш да се задейства алармата (различно е като време)и пак наблюдаваш стойностите на мултцета. Трябва да са пак в тези граници. Ако не са ще се потиш като мен :).
Отговори

Rodjero снимка Rodjero 09 януари 2010 - 21:03

мерси много колега за инфото :n055:

а става ли да се заключи през мултицета?кабела на мултицета на 10А ли трябва да е ?не съм много на ясно с електрониката и за тоав питам толкова обстоино
Мнението беше редактирано от Rodjero: 09 януари 2010 - 21:07
Отговори

kstamenov снимка kstamenov 09 януари 2010 - 21:13

Може да се заключи през мултицета. Да на 10А трябва да е, защото за момент скача тока на 4-5А. :n055:
Отговори

Rodjero снимка Rodjero 09 януари 2010 - 21:42

ок :icon_twisted: мерси много за инфото утре ще пробвам да видим какво ще стане и ще пиша как и има :) :n055:
Отговори

stefan_suny снимка stefan_suny 09 януари 2010 - 21:43

Колеги по въпроса с меренето - една хитрост и от мен:
Първо си закачате сондите на мултицета, едната към кабела а другата към клемата, и след това разединявате кабела от клемата, за да мине тока през мултицета.

Така се избягва протичането на началния ток когато клемата е разкачена предварително, който е значително по голям докато зареди електрониката(кондензаторите) и е възможно да си изгорите мултицета. По този начин можете да си сложите и по нисък обхват (ако не е електронен) и от там да мерите с по-голяма точност :n055:
Отговори

Rodjero снимка Rodjero 09 януари 2010 - 21:52

:icon_twisted: :n055: мерси колега утре ще даде резултати
Отговори

kstamenov снимка kstamenov 11 януари 2010 - 21:13

Здравейте колеги. Искам да ви кажа за развитието по моя проблем. След като размислих по думите на dionisi, слезнах на паркинга и започнах да разглобявам корите под кормилото. Забелзах, че на едно място жиците не са изолирани по фабричния начин. Започнах да разлепвам изолацията и видях това: http://kstamenov.sni...s/vectra.462164. След като развързах "моста", консумацията падна 4 пъти. Вече няма да съм гъзар с "комфрт модул", но няма и да купвам акумулатор през 3 месеца :icon_wink2: .
Отговори

dionisi снимка dionisi 12 януари 2010 - 22:10

Ахам, а си мислех че проблемът е само при мен, понеже гледам никой друг не се оплакваше <_<
Само да стане топло и ще го измисля как да си направя отново комфорт, но не по този начин, тъй като гледам е "проблемен" :icon_wink2:

Поздрави.

п.с. малее скоро не бях виждал такова "свързване" на кабели
Отговори

hudson снимка hudson 12 януари 2010 - 22:51

 dionisi, на 12 Jan 2010, 22:10, каза:

п.с. малее скоро не бях виждал такова "свързване" на кабели

Щото не си виждал моето <_< Същото, само че без диода. Първо го вързах само за проба, видях че действа, но нямах поялник и реших че временно ще остане така. Но както се става винаги - временното стана постоянно :icon_wink2:
И при мен го има момента с падането на акумулатора, ако колата не е палена повече от 8-9 дни.
Ако изнамериш начин да имаме автоматично вдигане на стъклата, без да има голяма утечка - да не забравиш да пишеш.
Отговори

redspirit снимка redspirit 07 март 2010 - 16:17

И аз искам да попитам нещо, след като си свалях акомулатора да го зареждам имам следния проблем. Като задържа бутона за вдигане на стъклата не ми работи функцията сами да се затворят до горе. Или там както му викат някой комфорт модул. Преди задържах за около 1-2 секунди и стъклата сами се вдигаха догоре,а сега трябва да държа бутона до края на вдигането :( . Някъде бях прочел, че тази комфорт функция се пускала и спирала но не беше обяснено как ? Някой има ли идеи как става?
Отговори

ancho снимка ancho 07 март 2010 - 17:02

колега и примен беши станало така-проблема го реших като затворих прозорците задаржах копчетата натиснати в положение за затваряне за около 5 сек и вечи няма проблем надявам се и при теб да стани
Отговори

redspirit снимка redspirit 08 март 2010 - 11:23

 ancho, на 07 Mar 2010, 17:02, каза:

колега и примен беши станало така-проблема го реших като затворих прозорците задаржах копчетата натиснати в положение за затваряне за около 5 сек и вечи няма проблем надявам се и при теб да стани

Оспях да активирам функцията отново, много благодаря клега :devil-smiley-019:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg