Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Разбит картер, 4 км каране без масло

jassenjj снимка jassenjj 10 ноември 2009 - 00:05

Здравейте!
Пиша вече от позицията на карък-професионалист.

В неделя вечерта карах от Бистрица по пътя за Кокаляне, когато се надянах на камък, който ми проби картера.
Понеже бях "в нищото", като си видях маслото на шосето... тръгнах към Бистрица. Не ме питайте по какви асоциации реших, че кола може да се кара "малко" без масло.

Закарах колата до един сервиз в Бистрица, до който стигнах през много катерене и я оставих... Чакам сега цени за заварка на картера и за ремонт. Въпросът ми е каква е вероятността да съм си стопил нещо, защото колегите днес ме убедиха, че няма шанс колата да е изправна, след като съм карал 3-4 км. без масло.
Преди случката двигателят беше добре поработил, към 350 км..., това беше финалът на "круиза".

На въпроса дали е имало някакъв шанс да има поне малко масло в картера, отговорът е "не". Льосна си се цялото на асфалта за 10-те метра след удара с камъка...
Мнението беше редактирано от jassenjj: 10 ноември 2009 - 00:11
Отговори

becinko снимка becinko 10 ноември 2009 - 00:17

Ако си късметлия и то голям може да се разминеш,което според мен е малко вероятно но все пак ти пожелавам много късмет !
Отговори

ivanov_km снимка ivanov_km 10 ноември 2009 - 00:27

Как не е заковал мотора не знам. Съвет пълно разглобяване и внимателен оглед на всички части на мотора.
Отговори

Svetoslav снимка Svetoslav 10 ноември 2009 - 01:22

Аз бих дал същия съвет!
И успех все пак ! :unsure:
Отговори

jassenjj снимка jassenjj 10 ноември 2009 - 07:30

:unsure:

Преминавам в божествената фаза... ще се моля.
Хода на колата не се беше променил, никакъв мирис на изгоряло или звуци не се появиха. Просто като я изключих, за 2-ри път откакто я имам, бях видял двигателя да достига 100 градуса и толкова.
Мнението беше редактирано от jassenjj: 10 ноември 2009 - 07:31
Отговори

Liubeznia снимка Liubeznia 10 ноември 2009 - 07:44

:unsure:
Колега защо изобщо си продължил да караш след като е лиснала маслото и то цялото? Като сигурно знаеш, че има риск.
А това, че е качила 100 градуса... хич не е хубаво.
Подкрепям мнението на колегите преди мен - да се отвори и прегледа целия мотор внимателно...
Отговори

fanatic снимка fanatic 10 ноември 2009 - 09:53

При мен имаше одавна същото положение, но камъка беше под водата на пликтко поточе. Само че когато видях че е пукнат картера я карах максимално във високи обороти до сервиза.

Нямаше никакви поражения по мотора, освен разбира се отдолу мизерията. Фиат Регата беше колата....
Отговори

jassenjj снимка jassenjj 10 ноември 2009 - 10:17

 Liubeznia, на 10 Nov 2009, 7:44, каза:

:unsure:
Колега защо изобщо си продължил да караш след като е лиснала маслото и то цялото? Като сигурно знаеш, че има риск.
А това, че е качила 100 градуса... хич не е хубаво.
Подкрепям мнението на колегите преди мен - да се отвори и прегледа целия мотор внимателно...


Истината е, че побеснях... защото първо се чух със застрахователя, за да помоля за пътна помощ.
След като обясних, че съм насред плато горе на Витоша по четвъртокласен път между някакви села ми обясниха: "Елате на м**ната си и си регистрирайте щета. Когато имаме възможност идната седмица ще изпратим екип за оглед. Хубаво е да извикате КАТ, след като автомобила не е в движение."

Точно това си мечтаех да чуя, незнаейки къде съм и как ще се прибера...
Припомних си една статия за безполезността на добавките в маслото и за прочутите тестове как като сложиш незнам-си-каква добавка и източиш маслото, замразения двигател, закачен на опитна постановка, триумфално работи час. Та в тези статии детайлно се обясняваше как това било абсолютно нормално и че тайната не е в добавките... и потеглих с псувни.

Както и да е... сега оправят картера. Мигът на истината ще е при първото врътване на ключа, но беше важно да знам, че практически може да съм останал без двигател. Не е хубаво такива новини да идват изведнъж...
Отговори

Вымпел снимка Вымпел 10 ноември 2009 - 15:22

има един вариант да ти няма нищо,ако си сложил от руската добавка в маслото !!!
Отговори

THE FORCE снимка THE FORCE 10 ноември 2009 - 15:28

 Вымпел, на 10 Nov 2009, 15:22, каза:

има един вариант да ти няма нищо,ако си сложил от руската добавка в маслото !!!

Ти сериозно ли :unsure: ...Според мен колегата е постъпил доста неразумно и последствията от прибързаното решение ще са си само за негова сметка :wall:
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 10 ноември 2009 - 15:42

Според мен е правилно да хванеш някой да свали и да види лагерите, докато картера е долу. После и да се молиш и да не се молиш, ако са заминали лагерите ще прецакаш и вала. И не вярвай на всичко, което гледаш по телевизията. Няма масло- няма возене.
Отговори

aleksandar снимка aleksandar 10 ноември 2009 - 15:56

Колега задължително лагерите на коляновия вал, разпределителния вал, маслена помпа, сегменти, бутала, клапани абе всичко по двигателя най вече много внимателен оглед на лагерите вътре. Как не е блокирал мотора незнам, на едно пежо 308 му слагат 2 гарнитури на масления фултър и маслото изтича. За няма и 5 секунди без масло и мотора блокира. Ремонта е доста солен ако има щети. Не е трябвало да я караш, по добре е да си си викнал пътна помощ. Според мен по евтино е щяло да ти излезе. Дано не е нещо сериозно.
Отговори

chriss снимка chriss 10 ноември 2009 - 16:42

Дори да запали сега ще гори масло поне питър на 1000 км
Отговори

Nikolai снимка Nikolai 10 ноември 2009 - 16:55

Според мен за 2-3 километра не може да и стане нищо. А и това е опел. Както и да го погледнеш са 2-3мин. работа на двигателя, а за толкова малко време не може да се обезмасли системата.
Отговори

aleksandar снимка aleksandar 10 ноември 2009 - 17:26

Колега зависи от пукнатината и от теча, системата може да се обезмасли за секунди. Ако е както той казва веднага му е изтекло маслото от картера, маслената помпа не може да нагнетява масло и да смазва всичките елементи. А щом няма мазане в какъвто и да е двигател това не е добре за самия него. Имай предвид, че маслото охлажда някой части и при сухо триене те прегряват. Масления сегмент ако ще и руска и американска добавка да е имал няма как да не е заминал, това може да е най-малкото според мен.
Отговори

jassenjj снимка jassenjj 10 ноември 2009 - 17:32

Колеги, взех колата на собствен ход. :unsure:
Не е ясно извадил ли съм късмет или всичко е заминало, но в хода на колата няма никакви промени.
За съжаление колкото и да се помолих в този сервиз да ме информират за разни неща, не го направиха, а ми се обадиха да отида и да си я взема. Включително се сетих да ги помоля да прегледат каквото е видно преди слагането на картера.
Отговори

jassenjj снимка jassenjj 10 ноември 2009 - 17:39

 aleksandar, на 10 Nov 2009, 17:26, каза:

Колега зависи от пукнатината и от теча, системата може да се обезмасли за секунди. Ако е както той казва веднага му е изтекло маслото от картера, маслената помпа не може да нагнетява масло и да смазва всичките елементи. А щом няма мазане в какъвто и да е двигател това не е добре за самия него. Имай предвид, че маслото охлажда някой части и при сухо триене те прегряват. Масления сегмент ако ще и руска и американска добавка да е имал няма как да не е заминал, това може да е най-малкото според мен.


Тук не разбирам. Ако е заминал "маслен сегмент" какви са ефектите и последствията.
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 10 ноември 2009 - 17:56

Преди половин година като си купих вектрата, 5 минути след регистрация в кат ми светна лампата на маслото. Проблема се оказа хлабава жица, ама бъди сигурен че те разбрам. Не рови колата излишно, трябваше когато картера е бил свален. Слушай я при палене при студен и топъл двигател за шумове. Ако има нещо ще си покаже. Следи внимателно нивото на маслото.
Отговори

aleksandar снимка aleksandar 10 ноември 2009 - 18:18

Аз ще ти кажа върви при майстор който му имаш доверие и му остави колата да ти я прегледа като хората. Проблемите в двигателя не изникват изведнъж с течение на времето стават по-големи и по сериозни следователно и по скъпи за поправяне.
Мнението беше редактирано от aleksandar: 10 ноември 2009 - 18:20
Отговори

lukan снимка lukan 10 ноември 2009 - 18:20

колега знам каквое :wall: ,за 3 месеца 2 пьти го свалям за заварка по 20 лв но аз несам я карал :unsure:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg