Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Загадка x16xe Tigra

dragoev снимка dragoev 26 август 2008 - 13:43

Колеги,надявам се някой да помогне.И така става дума за Тигра 1.6 двигател x16xe Multec S.Проблема е че няма значение колко е натиснат педала на газта колата не ускорява,дали е до края или до полвина се тая иначе кат проявя търпение си качва скороста до максималната за тази кола,но това става бавно.Дам ли газ от средно натиснат педал до дукка се чува как смуче въздуш през въз.филтър.Колата пали от раз.Скороста обаче на изгорелите газове ми се струва бая висока.Оборотомера го дига до прекъсвач,но не ще да върви.Даде грешка положение ЕГР клапан,смених го нищо.компресия на всички цилиндри има,MAP,TPS,ECT,IAT,EGR,свещи работят(слагани са за проба от друга работе6ща тигра) и се тая.Цялата изпускателна система е сменена,катализатора заменен с резонаторно гърне.Колата е с 10 пинов диагностичен куплунг,но изтриването на грешките не става с разкачане на акумулатора,та се чудя дали не е в авариен режим на придвижване.Остават ми съмнения за бобина и компютър или знам ли вече какво.Ако някои има идея или е имал същия проблем да пише.Предварително благодаря на отзовалите се!
Отговори

berba4a снимка berba4a 26 август 2008 - 13:50

колега по това което каза......изглежда всичко е на ред с електрониката.....а от това което каза "Оборотомера го дига до прекъсвач,но не ще да върви" си мисля:съединителя провери ли да не буксува ?каква ти е горивната смес в смисъл добре ли ти функционира инжекцията?
Отговори

dragoev снимка dragoev 26 август 2008 - 13:58

 berba4a, на Aug 26 2008, 02:50 PM, каза:

колега по товяа което каза......изглежда всичко е на ред с електрониката.....а съеединителя провери ли да не буксува и каква ти е горивната смес в смисъл добре ли ти функционира инджекцията?
За инжекцията как да кажа,но колата стига прекъсвач а съм я карал с 200км/ч ако не пръсташе достатъчно гориво нямаше предполагам да може да развие тази скорост.Съединител не е.Тя 6тесе да се форсира без да върви ако беше съединител.Пък то газ до дупка и нищо,само въздух смучи през филтъра въздушния
Отговори

s7ifl3r снимка s7ifl3r 26 август 2008 - 14:09

А дали случайно спирачките не ти задържат(малко е тъпо, но....).. :beer:
Отговори

ivanov_km снимка ivanov_km 26 август 2008 - 14:10

Колега щом удряш прекъсвача 100% не си в авариен режим . :beer:
Отговори

berba4a снимка berba4a 26 август 2008 - 14:21

Ааа значи аз не съм те разбрал добре за прекъсвача ,мислех си че се форсира а не върви.........а някой вакумче по инжекцията или пък където и другаде виж да не излезе...от това със смученато дето се чува изхождам. :beer:
Отговори

dragoev снимка dragoev 26 август 2008 - 15:09

 berba4a, на Aug 26 2008, 03:21 PM, каза:

Ааа значи аз не съм те разбрал добре за прекъсвача ,мислех си че се форсира а не върви.........а някой вакумче по инжекцията или пък където и другаде виж да не излезе...от това със смученато дето се чува изхождам. :beer:
смучи си през филтъра от дет си трябва 100% сигуно.Нали ти казвам загатка.

 s7ifl3r, на Aug 26 2008, 03:09 PM, каза:

А дали случайно спирачките не ти задържат(малко е тъпо, но....).. :beer:
не.смучи си въздуха наща и не ще да върви.От двигателя е проблема,но къв е загадка

 ivanov_km, на Aug 26 2008, 03:10 PM, каза:

Колега щом удряш прекъсвача 100% не си в авариен режим . :beer:

направо не знам вече в какъв съм.В филм ли съм,санувам ли.

 ivanov_km, на Aug 26 2008, 03:10 PM, каза:

Колега щом удряш прекъсвача 100% не си в авариен режим . :beer:



Не знам вече в къв съм.В филм ли съм,сънувам ли?Как разбираш една кола в авариен ли е или не?
Че по въпроса са писани доста противоположни мнения
Отговори

ivanov_km снимка ivanov_km 26 август 2008 - 15:13

Колега бих Те посъветвал да идеш някаде дето наистина разбират от Екотеци! Защото тук само ще те объркаме още толкова , просто се стреля на посоки , няма как.Проблем явно има и трябва да се локализира по някъкъв начин.За сжаление не мога да те насоча каде да идеш. :beer: :beer:
Отговори

berba4a снимка berba4a 26 август 2008 - 15:20

Бахти и главоблъсканицата :beer: ,все пак подкрепям тезата да си провериш вакумчетата нищо не ти коства, тия пущинки управляват повечето процеси.Не знаеш отде може да ти идва главоблъсканицата-признаците на "болестта" понякога по никакъв начин не показват от къде може да е проблема,както ми се случи на мен:колата спря да ми държи оборот защото ми се скъса жилото на километража-съвсем обикновенно жило....в моя случай се видя какво се е променило та се видя проблема ама при теб може да е всякъде :beer: .
Отговори

dragoev снимка dragoev 26 август 2008 - 15:31

 ivanov_km, на Aug 26 2008, 04:13 PM, каза:



Не мисля,че тук ще ме объркате повече.Чел съм доста теми в форума за различни проблеми и мога да те уверя че някои момчета са много в час,чели са повечко и могат да мислят логично.Тез разбирачи,аман от тях те зимат пари за да си дигнат раменете и да кажат:мииииии не знам.А що се отнася до Екотеците те не се различатат принципно от другите инж.системи.Може би тоз егр с датчик за позицията е малко ебня.Рещили са хората че трябва да го има работещ и толкоз.Та за това се съмнявах за авариен режим.ЕГР е сменен но грешката стои.

 berba4a, на Aug 26 2008, 04:20 PM, каза:




Всичко е проверено,цистено,продухвано.Аз затова и кръстих темата загадка.Като е скъсано жилото няма ко да се мисли толкова .Колата дава грешка че няма сигнал от VSS,а гасне като я изключиш от скорост в движение
Отговори

ivanov_km снимка ivanov_km 26 август 2008 - 15:33

 dragoev, на Aug 26 2008, 03:24 PM, каза:


Еми просто на посока , провери си ломбда сондата има доста случаи дето има откачен или по-точно прекъснат кабел и по този начин не го засича борда като проблем , както и диагностиката на скенер.Обърни внимание и на дебитомера.
Отговори

dragoev снимка dragoev 26 август 2008 - 15:40

 berba4a, на Aug 26 2008, 04:20 PM, каза:



Всичко е проверено,цистено,продухвано.Аз затова и кръстих темата загадка.Като е скъсано жилото няма ко да се мисли толкова .Колата дава грешка че няма сигнал от VSS,а гасне като я изключиш от скорост в движение

 ivanov_km, на Aug 26 2008, 04:33 PM, каза:




Ламбда сондата работи когато е загряла така или иначе,а колата си прави мизериите независимо колко е студета или загряла.Аз съм с MAP и както писах работи.
Отговори

kolean снимка kolean 27 август 2008 - 20:02

 dragoev, на Aug 26 2008, 01:43 PM, каза:


колега аз също си играя с тая система ама по бърза не стана
и пробвах един вариант да местя някой зъб на коляновия вал..
и изместих с един зъб напред на смукателния вал....
и да ти кажа
разликата в колата и във вървежа се увеличи поне в 5 пъти пипнеш газта и почва да пили гуми..
обаче има едно но
тогава бях сменял и гарнитура на глава и бяха празни повдигачите..
нали ти викам като я запалих беше самолет ама пробл;ема беше само че малко тропаха клапаните
и аз си викам аха те сигуро повдигачите са празни и като се напълнят ще спре
и я покарах 2 часа така и и се накефих много как върви
обаче ме фана шубето да не изкриви клапаните и си върнах пак белезите обратно и пак си окуця..
обаче преди месец пак си свалях ремъка че ме заяжда че е куца и си изместих 1 зъм само на кооляновия вал
и сега е по добре ама пак си е куца..
та мисълта ми е може и да ти е объркан някой зъб на ангренажа..провери все пак..
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 01 септември 2008 - 13:31

 ivanov_km, на Aug 26 2008, 04:33 PM, каза:

Еми просто на посока , провери си ломбда сондата има доста случаи дето има откачен или по-точно прекъснат кабел и по този начин не го засича борда като проблем , както и диагностиката на скенер.Обърни внимание и на дебитомера.



Колега, ако не си изтрил паметта от натрупаните грешки те ще се показват при тест, независимо, че ти си сменил даден компонент от системата. Най добрият вариант е да я закараш да ти изтрият грешките и да гледаш след това какво ще излезе. Щом не искаш на майстор... Моята правеше подобни мизерии от ЕГР, но не можеше да се изфорсира и на място.
Отговори

dragoev снимка dragoev 03 септември 2008 - 09:41

 AlexMav, на Sep 1 2008, 02:31 PM, каза:

Колега, ако не си изтрил паметта от натрупаните грешки те ще се показват при тест, независимо, че ти си сменил даден компонент от системата. Най добрият вариант е да я закараш да ти изтрият грешките и да гледаш след това какво ще излезе. Щом не искаш на майстор... Моята правеше подобни мизерии от ЕГР, но не можеше да се изфорсира и на място.



Разкажи по подробно за проблема с ЕГР,кави бяха симптомите(не иска да запали,или трудно пали,намалена мощност,лоша работа на двигателя).ЕГР клапана не работи на празен ход на двигателя,друг е въпроса ако е блокирал в положение различно от затвореното
Отговори

nedkos снимка nedkos 03 септември 2008 - 12:30

Като гледам темата и аз трябва да се включа.Та значи моята и тя има същия проблем ако съдя по написаното по-горе.Обаче при мен проблема с глъхненето и замислянето при подаване на газ се проявява при достигане на 90 градуса на мотора,като преди това ускорява доста прилично и няма признаци.Обаче като загрее все едно карам 1100 куб. мтор . Сущевременно разхода е доста приличен 5.5 - 6.0 при 100км/ч
Още нещо: при празен ход се усеща неравномерна работа на мотора който се чува от ауспуха като неизгорели газове-малки детонации-незнам какточно да го опиша
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 03 септември 2008 - 14:54

 dragoev, на Sep 3 2008, 10:41 AM, каза:

Разкажи по подробно за проблема с ЕГР,кави бяха симптомите(не иска да запали,или трудно пали,намалена мощност,лоша работа на двигателя).ЕГР клапана не работи на празен ход на двигателя,друг е въпроса ако е блокирал в положение различно от затвореното


Значи, пътувах по магистрала Тракия, 120-130, по едно време усетих, че почна много рязко да реагира на малките корекции на газта (карах само на бензин) и да придърпва. При Драгичево забелязах, че като намаля не мога да ускоря, незамисимо колко газ давам и вече на ОМВ на Владая спрях за да сипя бензин и там останах- палеше с невъобразима мъка и при подаване на газ не реагираше, работеше като на 3 цилиндъра, а ако съм достатъчно търпелив да я измамя да вдигне оборотите във високите се изфорсираше нормално. Като паднат оборотите- всичко отначало. И през цялото време светеше Чек-а. Свалих ЕГР, мих, чистих, от тогава нямам яд.
Отговори

dragoev снимка dragoev 09 септември 2008 - 10:10

 AlexMav, на Sep 3 2008, 03:54 PM, каза:




После ходи ли да ти чистят грешките,или разкачи акумулатора или нито едно от двете,а чека не е светвал повече?Коя година е твоята колица.Явно с егр ще пада люта битка,ако си намерил някакъв чалъм за свалянето му,сподели.Аз зашото бе да се махне разширителния съд не виждам как и пак е много ебано.

 nedkos, на Sep 3 2008, 01:30 PM, каза:


Че не е същия броблем не е,но така описания от теб проблем може да говори за недобре функциониращ датчик за температурата на охладителната течност.На празен ход като е загряла или докато е студена колата патка в ауспоха.
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 09 септември 2008 - 10:22

Грешките в паметта остават, независимо, че не свети лампата. Не става да се изтрият с откачане на клемата на акумулатора, поне не за кратко. Ако остане откачен месец, може би, не знам. Иначе с лаптоп и декодер става.
ЕГР клапана е супер заврян, аз на моята свалях горната част на колектора и откачах разширителния съд. Пак е тясно, но става. Единият болт се вижда, другият с напипване. Много внимателно с буксите, че се изпичат от жегата и стават трошливи щипките които ги държат. За самото чистене- в темата за ЕГР има доста предложения, аз го правих със спрей за почистване на карбуратори, струва ми се, че сваля по-добре трайни нагари.

А за придърпването- съвсем наскоро установих, че бензиновата ми помпа работи на тласъци- подава гориво, но неравномерно. Аз карам на газ, но при движение на бензин не реагираше адекватно на подаването на педала за газ. Просто идея- това няма да се установи на никаква диагностика и ако светне лампата ще е резултат от това- например ламбда сонда.
Колата ми е 97 година.


Поздрави!
Отговори

Тони снимка Тони 09 септември 2008 - 10:29

 nedkos, на Sep 3 2008, 01:30 PM, каза:

Обаче като загрее все едно карам 1100 куб. мтор . Сущевременно разхода е доста приличен 5.5 - 6.0 при 100км/ч
Още нещо: при празен ход се усеща неравномерна работа на мотора който се чува от ауспуха като неизгорели газове-малки детонации-незнам какточно да го опиша



ако колата ти наистина върви като 1100 кубиков мотор,я искам :beer: не мога да ви разбера вместо да се мъчите с глупости ,защо не отидете направо в официален сервиз на опел поне за диагностика на проблема ?
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg