Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Информация за конкретен модел Опел

Мнение за Опел Зафира 1.8 бензин

dvasilev снимка dvasilev 04 ноември 2016 - 00:30

Здравейте,

Обмислям да закупя по-голяма кола, ван и съм се насочил към Опел Зафира, бензин/газ 1.8 кубика. Бюджетът ми е до 6хил. лв. Бихте ли дали малко обратна връзка за тази кола:

1) Какви са проблемните области на Зафирите? Казаха ми, че имало проблеми с компютъра, бубината, но нищо конкретно. Имат ли проблем с ръждата?

2) Скъпи ли са частите? Какво най-често се чупи?

3) Коя година кола е по-добре да избера - 2000, 2001, 2002 или 2004г? По-принцип търся малко по-нова (2004г.), но ми казаха, че е по-добре да избера 2000г. тъй като от 2001-2004г. автомобилната индустрия е била в криза и заводите пестели от материали. Съответно и колите са по-некачествени.

4) Има един модел от 2004-та който е facelift (колата изглежда няколко години по-нова). Имате ли някакви наблюдения за него? Дали е проблемен? Предполагам, щом е с по-ново купе и частите са по-скъпи?

5) Кубатура 1.8 - Тази кубатура дали е ок за това купе ? За 1.6 знам, че е слабо но 1.8 и 2.2 предполагам са ок?

6) Може ли да препоръчате сервизи на опел? Искам да се консултирам с 1, 2 майстора за модела и също да я диагностицирам преди покупка.

Моля, ако имате някакви други мнения за модела пишете! Благодаря предварително!

поздрави,

dvasilev
Мнението беше редактирано от dvasilev: 04 ноември 2016 - 00:39
Отговори

misho.d снимка misho.d 04 ноември 2016 - 10:37

За модел-Opel Zafira A-Z18XE, мнението ми е положително, сложих газова инжекция смених някои износени части, ако имаш проблеми с компа трябва задължително диагностика намиране на проблема и чак тогава евентуално преместване от страни на двигателя.
Естествено за тези години няма как да нямаш проблеми но всичко се отстранява и колата си върви нормално.
Отговори

vladata снимка vladata 04 ноември 2016 - 10:39

Здравей колега и добре дошъл във форума. Аз също съм собственик на зафира А 1.8 и мога да ти обрисувам горе долу картинката.


1) най-често зафирите 1.8 без значение дали 115кс. или 125кс. имат проблем с компютрите поради разположението им върху всмукателния колектор. Компа там е изложен на топлина и много вибрации и оттам идват проблемите. Аз лично заложих на преместване на компютъра в отсека до акумулатора и казанчето за вода чистачки.Проблем с бобините нямат като цяло. Проблем с бобина има когато не са наред свещите а при нас е блок бубина и е доста скъпа. При некачествени свещи избива бобината. За сверка качествена бобина около 200лв. Друг проблем са ЕГР - клапаните на екотек мотора , но там се продават егр симулато за около 80лв. и проблема се решава. В описаните от теб години почти не съм виждал изгнила зафира, да не кажа изобщо. Ламарина е свястна и покритието е добро. особено внимание се отделя на областта около задните врати и подкалници да не се задържа кал и вода, оттам може да се образува ръжда. Гледаш ли я нормално няма да ръждяса. Пък и повечето коли са внос от италия заради по=доброто външно състояние, но пък италиянците имат славата на хора с тежък крак та внимавай за състоянието на мотора.

2) много колеги при проблем с комптютъра не ремонтират, ами продават на части поради високата цена ремонта. Успешно засега знам само един сервиз в пловдив ремонтиращ симтек70 с гаранция. На 1.8 масления филтър е тип елемент / 115кс./ има доста хора опитващи се да си сменят маслото и чупят месинговата чаша в която лежи филтъра , тя също е скъпа около 90лв. ползвана. По принцип може да се направи конверсия от тип елемент към обикновен маслен филтър но трябва да се направи един нипел и една резба с мечик.

3)аз лично мисля че няма значение коя година ще избереш. Те се делят на две групи - преди и след фейслифта. по-новите са с климатроник а не с обикновен климатик, ти ще решиш кое е по-добре за теб.

4) - 5) 1.8 е добър мотор за купето на зафирата като се има предвид че скоростите са ф17 КЪСИ! за да може колата предвид тежестта й да се движи и ускорява нормално. Частите преди и след фейса са почти на една цена смисъл поне аз не знам да има разлика. Моторът е сравнително лесен за газификаци и не е проблемен стига да е нормално гледан! Има и зафири 1.6 но като се има предвид славата на този мотор не бих го препотъчал/ лично мнение/ и е слаб за зафирата. Представи си следната ситуация, колата натоварена с деца, климатик и трябва да изпреварваш.... Моторър 2.2 - Z22SE е добър но гледам доста колеги се оплакват че прегрява и криви глава/ не разполагам с подробности/ там мисля имаше особеност и при газифициране - разпитай как стоя нещата. можеш да се консултираш с колегата от форума 2.0 16v относно газифициране.

6) за общ преглед на кола преди закупуване можеш да се обърнеш към стефафнов или булвария софия/ виждам че си от там по профил/ На мен във варна прегледа ми излезе 52лв. - 32лв. диагностика компютърна и 20 общо състояние ходова част, скорост и итн.

Надявам се да съм помогнал. Ако имаш други въпроси, питай :)
Отговори

kibo_tom3111 снимка kibo_tom3111 04 ноември 2016 - 15:06

Хвърляй се смело в Джаза. Виж аватара, твоят избор. Няма жалби и оплаквания. Не иска бурна динамика, а лежерно и доволно живуркане. Всичко е късмет, дано го имаш при избора си.
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 15 ноември 2016 - 02:40

Здравейте,
Благодаря на всички за отговорите!
Изчетох форумите на тема Зафира и честно казано останах със смесени чувства - от една страна искам да си купя ZX18XE, от друга май няма да ми се размине да сменям компютър, дебитомер, ламбда сонда, блок бобина. Може би трябва да спомена и причината за отрицателната ми настройка - идвам от френски дизел, който ме вкара в голямо приключение за дълго време (накратко казано стопи ми душичката и портфейла!).
Проблемът с компютъра май е доста често срещан и като се има предвид, че не всички пишат по форумите. Може ли да дадете повече информация:
- Колко струва един нов компютър?
- Колко пари струва рециклирането на компа?
- В кои сервизи ремонтират тези компове? Може ли да дадете координати, както и на сервиза в Пловдив?
- Колегата vladata казва, че е местил компа, но има ли някъде сервизи където предлагат тази услуга, тъй като аз не разбирам мн. от механика/електроника? Ако да, може ли да дадете координати?
- Колко пари струва едно такова преместване на компа?
- Може ли такова преместване да стане преди да се развали компа, за да го предотвратим?

За прегледа - от София съм да. Стефанов гледам, че има само офис в Пловдив на конарско шосе, така че май остава Булвария.

Иначе съм харесал няколко обяви. Дали може да дадете мнение по въпроса? (не знам дали е позволено да пействам линкове)

1) http://www.mobile.bg...40&slink=giewic - Тази засега най ми харесва. По-нова е от 2005г., километрите може и да са близко до реалните. От швейцария е внос, което май не е плюс заради зимата. Под 14 години е и ще уцеля големия данък. Иначе цената се надявам, че също подлежи на коментар.
2) http://www.mobile.bg...97&slink=giews2 - Тази е като горната, но май е по-оферта защото има газова и е от човек. Не разбирам обаче от газови. Може би е по-хубаво да си сложа нова газова, а не стара на 50хил. км.
3) http://www.mobile.bg...60&slink=gif8v4 - Тази на външен вид изглежда доста добре и цената е добра. Километрите са доста върнати и продавача не ми звучеше мн ок - малко бързо/прибързано говореше.
4) http://www.mobile.bg...75&slink=gif8v4 - Тази е от човек на добра цена, има малко забележки по външния вид.
Отговори

V. Petrov снимка V. Petrov 15 ноември 2016 - 13:24

Карах Зафира с мотор Z18XE шест години. За това време никъде във форума не видях някой де е сменял компютър, дебитомер, или ламбда сонди. Ако е от последната година на производство (2005), вземай смело, слагай газ и газ. Доста трудно се намира такава зафира, докато излезе интересна обява и изчезва веднага.От четирите обяви швейцарката е най-хубава, само дето е с автоматични скорости.
Мнението беше редактирано от V. Petrov: 15 ноември 2016 - 13:24
Отговори

airbase снимка airbase 15 ноември 2016 - 15:39

Колега бюджета само за автомобила ли е или трябва да се и обслужи и регистрира автомобила с него. И още нещо дали си гледал по новия вариант който е след 2005.
Отговори

misho.d снимка misho.d 17 ноември 2016 - 17:38

Ще имаш проблеми, просто няма как за 3700лв. да вземеш кола и само да караш и да пееш.
Аз смених; гуми,гърнета,спирачни дискове,накладки,карета,бобина и свещи,и накрая сам изместих компа.
И пак имам още много неща за смяна и ремонт.
Ако имаш късмет ще си най-богатия човек,вземеш ли да си правиш тънки сметки нищо няма да стане.
Пожелавам ти успех.
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 23 ноември 2016 - 00:30

Здравейте колеги!
От днес вече и аз съм горд собственик на Зафира ! Ето я красавицата - http://pictub.club/image/Oc6pY
Регистрирана и застрахована, остана само да я обслужа и да платя данъка.
Няколко неща сега забелязах, които не ми бяха направили впечатление преди това:
1) Таблото не свети. Светят индикаторите преди запалването, както и малкият дисплей за километрите, но цялото табло е тъмно. Предполагам диодите са изгоряли и трябва да се сменят, защото не намирам копче за усилване/намаляне на тази светлина.
2) Няма бутонче за лампичката/светлината, която е над шофьора. Първоначално си помислих, че е изгоряла, но се оказа, че се включва като се отвори шофьорската врата. Въпреки това ми е малко странно, че не намирам откъде се включва.
3) Копчето за фаровете може би не е мн ок, защото за да се пуснат трябва допълнително да се бутне.
4) Средните седалки се прибират напред, но най-задните се прибират само до половината. Предполагам се прави допълнителна манипулация освен натискането на горните бутони.
Като цяло съм много доволен от новата придобивка. Нямам търпение утре да я запаля и да отида на работа :)
поздрави
Отговори

k opel e снимка k opel e 23 ноември 2016 - 05:33

Да ти е честита!
Веднага се разбира, че за пръв път имаш Опел.
Дръпни ключа с който включваш габарити и фарове и ще светне горе. На четири сантиметра по долу от него е за регулиране на осветлението на таблото. И на Астрата на синът ми не е в ред ключа за фаровете и се донатиска. Купих за 25 лева от втората употреба.
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 23 ноември 2016 - 17:07

Здрасти колега!
Намерих копчето за шофьорската светлина, благодаря!
Относно светлината за таблото предполагам имаш предвид този ключ - http://www.screencast.com/t/8C7N7iKwP Пробвах го, но нищо не става. Явно са изгорели диодите.
Може ли да препоръчате сервиз за обслужване на опел в София освен Булвария? Гледам, че има тема за Бижо, но други не намерих.
Благодаря!
Отговори

Dechkko снимка Dechkko 23 ноември 2016 - 17:19

За светлината на таблото това е врътката, но явно при теб проблема е с диодите. А за сервизи Бижо или Майки ще ти свършат работа.
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 25 ноември 2016 - 01:03

Всъщност и светлините на таблото си работят - не съм включил правилно ключа на фаровете. От 0-та като го бутна по-наляво се пускат светлините, което е някакъв бъг, но реално се пускат надясно и тогава и таблото е ок и усилвателя на светлината :)

За обслужването в един сервиз ми дадоха следните цени - водна пома 70лв., ангренажен ремък и ролки 180лв., работа 100лв, т.е., общо 350лв.; имам за смяна и жило на ръчна 45лв + 25лв. работа = 70лв.; спирачна течност 10лв + смяната 20лв = 30лв. Как смятате тези цени дали се нормални, защото на мен ми се виждат леко завишени, но може и да греша?

За маслото в същия сервиз ми предлагат Бизол 10w40, но по спецификация дават пълна синтетика 5w30 и мисля него да сложа.
Отговори

sathv снимка sathv 25 ноември 2016 - 02:28

Как да ти кажа дали са добри цените, като не си казал какви са частите. Ако са оригинални цените са идеални. Щото има една камара производители с голяма разлика както в качеството така и в цените. Труда за София е нормален. За маслото при сегашната цена на пълната синтетика всичко друго се обесмисля.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg