Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Амортисьори и пружини

Смяна на задни пружини и амортисьори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 25 август 2010 - 18:45

Привет,
имах един проблем с задните пружини, който наложи смяната им, а в последствие се стигна до нови амортисьори. От форумите и от познати зная че задните пружини на Астра Ф Караван са слабо място по задното окачване и се чупят често. За това намерих от BMW E36, те са с 3см по-къси от стандартните за Астра, но пък са 1,6мм по-дебели /в най-дебелата част от една навивка/ и диаметъра на цяла навивка е по-малък. Мисля си че така ще имам по-твърдо окачване от оригиналонто, но и по-здраво и стабилно. Друга разлика е че на BMW-то пружините са с еднакви диаметри в крайщата си за разлика от Астра Ф. Ето и един от тампоните на BMW-то и на Опела:

Публикувано изображение

Реших да намаля малко от крайните навивки и така да разширя мястото за да влезе Астровият тампон. Рязъл съм от долната страна не повече от 3см а от горе, където е по-широк тампона с около 4-5см. По този начин скъсявам пружините пренебрежимо малко, като се надявам да няма риск след това.
Изглед от страна на долният тампон-оригинална пружина от Е36

Публикувано изображение

Ето и "модифицираната" част с изрязаните детайли. В края съм отрязал косо едно парченце за да не режя "цало" и да скъсявам в повече от навивката. Режа на малки парченца и меря за да не "хлопа" пружината в тампона:

Публикувано изображение

Старите ми тампони /долните/ бях изхвърлил поради старост и сега си взех от морга оригинални :

Публикувано изображение

При демонтирането на старите пружини реших по съвет на колеги да пробвам за по-лесно откачане на амортисьорите. При отвиване на гайката на шпилката от долу на моста, скъсах шпилките. Видях че може би в старият тампон е влезнала вода и шпилката е раждясала толкова че и от натоварването там се е получило изтъняване. По вътрешните стени на тампона имаше набити метални части от шпилката ронещи се от ръжда:

Публикувано изображение

От 10мм шпилка на мястото на скъсване от едната страна е около 4-5мм :61:
Тъй като едният амортисьор беше добре а другия имаше още живот в него помислих че мога да заваря здрави болтове и да карам така, но последствие сложих нови амортесьори.

Следва втора част:
Мнението беше редактирано от rusin atanasov: 25 август 2010 - 20:18
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 25 август 2010 - 18:54

Ето снимки на скъсаните шпилки, по скоро болтове заварени за дъното на амортисьора:

Публикувано изображение

вече имах нови амортесьори и пружини и оставаше "само" смяната. Ама това "само" ми разказа играта.
От горе за купето амортисьора се държи за едно ухо с болт завиващ се в гредата. Ето мястото:

Публикувано изображение

Този болт е зверски раждясъл /поне при мен/ и го развих много трудно. Може би половин ден: пръскане с WD-40, тонове псувни и развиване и завиване на половин оборот решиха проблема. Оше повече че нямах канал и на земята е още по-трудно. От страната на аспуха е по-неудобно, там първо за да разкарам болта ползвах това:

Публикувано изображение

След това с гедоре даразвих напълно:

Публикувано изображение

Както и да е болтовете излезнаха и за да не се мъча пак с тяхното монтиране купих нови болтове М10 резба със стъпка 1,25 и дължина 60мм с ниво на якост 9.10. вижда се че новият болт е скосен в началото на резбата и в шийката си е по-дебел. Скосенето се прави без проблем с малкък флекс, а като цяло болта си влиза в ухото на амортисьора нормално.

Публикувано изображение

При слагането почуквам леко от долната страна за да влезе ухото на мястото си смазвам всичко с грес и зазивам болта с лекота.

Публикувано изображение

От долу подлагам под часта от моста до задната главина и свалям малко с крика за да прибере амортисьора и да сложа тампоните. Преди това монтирам пружината като си помагам с щанга за да натисна моста на долу:

Публикувано изображение

Следва трета част:
Мнението беше редактирано от rusin atanasov: 26 август 2010 - 06:26
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 25 август 2010 - 19:25

Снимки на новите амортисьори, марка Билщайн:

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Старите оригинални BOGE-та:

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение
При работа съм ползвал ключове 17 за болта при ухото и гайката на шипилката на амортисьора.
С уважение,
Русин Атанасов
Мнението беше редактирано от rusin atanasov: 26 август 2010 - 06:32
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg