Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Бутон за вентилатора...

Stoikoff снимка Stoikoff 29 август 2006 - 16:47

Привет колеги :flag:

Вчера си сложих копче за ръчно включване на вентилатора като малка застраховка против прегряване на мотора. Операцията е много лесна но все пак щракнах няколко снимчици , за колегите които не знаят как става :

Първо си купих 2 метра двоен кабел (1.70лв) 2бр КАБЕЛНИ ОБУВКИ (0.20лв) и БУТОН (0.20лв)

Хубаво е кабела да е по дебел тъй като протича сериозен ток.

Датчика който контролира перката се намира в ляво на радиатора ЦЪК .



От него излизат два кабела. Когато ги дадем на късо перката се върти постоянно затова към тях запояваме два кабела отиващи към бутона в купето.

ТЕРМОСТАТ

прокарваме кабела в купето , връзваме го към бутона и работата е свършена :c010:

БУТОНЧЕ

Операцията е елементарна но предполагам има някой който не знае как става.
Ако някой има въпроси да пита :thu:


Надявам се инфото да е полезно :thu:

Поздрави
Мнението беше редактирано от Stoikoff: 29 август 2006 - 18:11
Отговори

30e снимка 30e 29 август 2006 - 16:51

Малко допълнение - там където пише термостат да се разбира като датчик,че термостата няма нищо общо и на вид и на функций и т.н. ;)
Отговори

Stoikoff снимка Stoikoff 29 август 2006 - 18:09

30e, на Aug 29 2006, 04:51 PM, каза:

Малко допълнение - там където пише термостат да се разбира като датчик,че термостата няма нищо общо и на вид и на функций и т.н. ;)
 


Мерси за корекцията , сега ще го променя :flag:
Отговори

vankata79 снимка vankata79 30 август 2006 - 08:28

Ех най-накрая нещо добре обяснено, супер си колега. Модовете да качват темата във важни. А от къде прокара кабела през купето, под волана ли ?
Отговори

Гостslawisss_* 30 август 2006 - 09:38

Myyy, на Aug 29 2006, 07:35 PM, каза:

Ako сложиш успоредно на ключа и един светодиод със съпротивление, ще знаеш винаги кога сработва вентилатора. Щом угасне диода значи върти.
 

колега ако сложиш реле на силовата верига ще стане много по добре :flag:
Отговори

Stoikoff снимка Stoikoff 30 август 2006 - 11:03

vankata79, на Aug 30 2006, 08:28 AM, каза:

Ех най-накрая нещо добре обяснено, супер си колега. Модовете да качват темата във важни. А от къде прокара кабела през купето, под волана ли ?
 


Ами колега някаде над съединитела има един сноп кабели който излиза навън. Пробих гумения маншон през който минават и от там го прекарах. От пред излизат точно ПОД РАЗШИРИТЕЛНИЯ СЪД ЗА АНТИФРИЗА

Поздрави :flag:
Отговори

Дамян снимка Дамян 30 август 2006 - 11:13

Ми ко забрайш за копчето ,че требва се натисне,ко праим,а ?

П.П. Аз къвто съм забраван. :flag:
Отговори

Scorpion_BV снимка Scorpion_BV 30 август 2006 - 13:31

Нищо не правиш! То си сработва и без копчето да го бараш! Копчето е само ако има нужда в няква по-напечена ситуация! Иначе датчика си бачка без значение от копчето. Аз го направих с реленце, все пак бая ток си минава от там!
Отговори

PeteRHR снимка PeteRHR 30 август 2006 - 14:59

По интересно е обратното - забравяш, че си щракнал копчето и слизаш от колата, отиваш си вкъщи и на сутринта :qright:
Ще будиш съседите да ти дадат ток.

По-добре е с реле, защото тока е голям, може би е около 10-ина ампера.
Отговори

Scorpion_BV снимка Scorpion_BV 30 август 2006 - 15:31

Е колега като врътна ключа за запалване и перката ми гасне! Поне астрите са така! А ако остане да работи, е малко вероятно да слезеш от нея и да не чуеш перката как фучи :)
Отговори

DJ IMC снимка DJ IMC 30 август 2006 - 15:39

Все пак е по-добре да минава през реле. Там тока наистина е много силен.
Отговори

pete0709 снимка pete0709 30 август 2006 - 18:32

Не съм запознат как е направено пускането на вентилатора за охлаждане на опелите но предполагам че включването се осъществява посредством реле което се командва от от този датчик който колегата Stoikoff е показал на снимката в случая той шунтира този датчик т.е ключа му е в оперативната верига на релето и тока протичащ през ключа ще е малък и няма нужда от допълнително поставяне на реле.
Една корекция към колегата Stoikoff това което си използувал не е бутон а ключ или прекъсвач както искаш го наречи.
Колегата Scorpion_BV е прав щом изгасиш контакта и вентилатора се изключва така че няма опастност да го забравиш.
Иначе евала за добрата тема.
Отговори

maniaka_ns снимка maniaka_ns 30 август 2006 - 23:56

Колеги не си циганете колите с щуротии .
1.Термостата отваря на 80 град.
2.Перката в зависимост на коя скорост е и дали работи се вкл. на 95град.1степен и 105 на 2ра.
3.Ако искате можете да си смените темодатчика на радиатора и да вкл. перката на 85 град.Не е много скъпо.Така ако перката е вкл.преди да отвори термостата тя не е от полза защото не е отворен големия кръг.
Отговори

Scorpion_BV снимка Scorpion_BV 31 август 2006 - 08:34

Ми колега щом ти си казал няма да си циганим колите!

Твоята перка може и да има две скорости ама моята няма! И като се качвам лятото по разни балкани дето пътя е като след бомбандировка и карам на първа перката се вклучва малко преди 100 градуса но понеже съм на ниски обороти и помпата се върти по-бавно температурата ми се качва над 100 градуса докато реално почне да се охлажда от перката! Е защо трябва да чакам това да става! Имам си ключе като видя че минава 93-4 градуса си го цъквам и кат падне на 90 го гася, така колата и много назор да е не стига в критични температури! Няма смисъл да се мъчи колата зарад някви си 10 лв.! Пък и ако изпълнението е читаво не виждам кое му е циганското?!

П.С. Оригиналния Астров термостат отваря на 90 градуса и е напълно отворен на 97 градуса!
Отговори

PeteRHR снимка PeteRHR 31 август 2006 - 08:44

Към Scorpion_BV

Всичко зависи как е вързан ключа, който е сложил Stoikoff.
А контактния ключ наистина изключва перката.

Към pete0709

Досега не съм виждал кола, която да има реле на тази верига. Вярно не съм разглеждал този елемент на много коли, но на старичките (каквито са нашите) датчика на радиатора включва ДИРЕКТНО перката.
Отговори

Ачо снимка Ачо 31 август 2006 - 10:36

колеги искам да ви кажа само какво стана с моео хлаждане
и така:
когато си купих колицата си работеше супер перката в последствие(когато KABBY я покара един месец) спрея да работи и така от есентта до началото на това лято когато вече взе да ме тревожи и започнах да извеждам кабели от датчика до купето но когато го дам на контакт ако знаете какви изкри хварча ама идея си нямате все едно +и- на акомулатора демек тока там е доста големичъ което си казваи с 30А предпазител
следователно си купих едно пеле 30А (руско за 3.5лв)малко тънко кабелче и всичко беше 6+
а забравих да спомена че преди да сложа релето си бях купил новдатчик за перката но нещо НЕ АРАБЙТЕН
за което се решх да сложа реленцето
и сега релето е директно към куплонга на датчика с тънкия кабел взинан минимален ток от таблото и когато си поискам си го вклъчва когато искам изключвам

но това с нов датчик забрави никога повече !!!
гледам t* на таблото и вкючвам това ако може да се сти да го направи циганин добре ито самичък
нее сложно но не е за цигани работа

за снимки още немога да качвам и затова немога да ви покажа
:flag: за всички от :c010:
Отговори

Stoikoff снимка Stoikoff 31 август 2006 - 10:44

maniaka_ns, на Aug 30 2006, 11:56 PM, каза:

Колеги не си циганете колите с щуротии .
1.Термостата отваря на 80 град.
2.Перката в зависимост на коя скорост е и дали работи се вкл. на 95град.1степен и 105 на 2ра.
3.Ако искате можете да си смените темодатчика на радиатора и да вкл. перката на 85 град.Не е много скъпо.Така ако перката е вкл.преди да отвори термостата тя не е от полза защото не е отворен големия кръг.
 


Колега както казах вече това е един вид "застраховка" а не цигания. На всеки може да се случи да се образува въздушна възглавница (както ми се е случвало на мен) или пък новия датчик да даде фира. Така че не мисля че това ключе е цигания :flag:


Поздрави :c010:
Отговори

Jony снимка Jony 31 август 2006 - 13:03

PeteRHR, на Aug 31 2006, 08:44 AM, каза:

Към Scorpion_BV

Всичко зависи как е вързан ключа, който е сложил Stoikoff.
А контактния ключ наистина изключва перката.

Към pete0709

Досега не съм виждал кола, която да има реле на тази верига. Вярно не съм разглеждал този елемент на много коли, но на старичките (каквито са нашите) датчика на радиатора включва ДИРЕКТНО перката.
 



Аз в началото на лятото си правих подобно подобрение (не обичам стрелката да минава 95') и установих, че от датчика излизат 3 кабела за двете степени и консумацията и на двете е 0,15А.

Използвах 4 метра двужилен кабел, който предварително увих с черен изолирбанд на Теса и пуснах в гуфрираните канали на ел. инсталацията.
:dancin:
Отговори

pete0709 снимка pete0709 02 септември 2006 - 19:31

PeteRHR, на Aug 31 2006, 08:44 AM, каза:

Към pete0709

Досега не съм виждал кола, която да има реле на тази верига. Вярно не съм разглеждал този елемент на много коли, но на старичките (каквито са нашите) датчика на радиатора включва ДИРЕКТНО перката.
 


Днес се поразрових да проверя как е пускането на вентилатора, наистина е директно и през датчика протича около 10А когато задейства. Наистина ако се прави тази рационализация е добре да свърже през реле.
Правил съм такова принудително пускане на друга кола която също не беше първа младост и там пускането беше през реле и затова предположих че и при нашите опели е така, ето и при колегата по-горе така.
Отговори

Di4o снимка Di4o 19 септември 2006 - 19:08

Myyy, на Aug 29 2006, 06:35 PM, каза:

Ako сложиш успоредно на ключа и един светодиод със съпротивление, ще знаеш винаги кога сработва вентилатора. Щом угасне диода значи върти.
 

Това е перфектно аз също съм го направил и работи вече втора година като видиш че светва поглеждаш термометъра и по този начин знаеш дали дтчика на радиатора работи както трябва :beer:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg