Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Проблем с парното Зафира Б

H.Hristov снимка H.Hristov 09 януари 2023 - 19:50

Здравейте,
От няколко дни се появи проблем със Зафира Б - не духа топло. Моторът загрява добре, държи си постоянна температура, но топлото го няма. Все едно клапата топло/студено не обръща. Някакви насоки от къде да тръгна? Или поне схема с моторчетата на парното?

П.П. Последно преди година сменях реостата на парното, но в момента работи коректно. Маркучите към радиатора са еднакво топли

Зафира Б 1.9 цдти 100 коня 2006г
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 09 януари 2023 - 20:04

Точно тая клапа, която си предположил, е сдала багажа. Моторчетата са си наред, една пластмаса се чупи от годините. Гадното е, че се сваля таблото, освен ако няма някой начин да се избегне това велико разглобяване.
Отговори

H.Hristov снимка H.Hristov 09 януари 2023 - 20:51

Ах, мам** й. Някъде попадах из чуждите форуми, че нещо се чупело ама крайно се надявах да е частен, а не масов случай. Знам за рециркулационната, че се чупи, и тази ли е на този принцип? Къде се намира на кожуха, голям ли е филмът с оправянето?
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 09 януари 2023 - 20:58

Клапата е за топло/студено. На астра е същата. Виж някъде снимки и видеа, сигурно има.
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 09 януари 2023 - 21:05

В ютуб има. Малко е неприятно на това време да се бачка, ама не е много сложно де.
Отговори

H.Hristov снимка H.Hristov 09 януари 2023 - 21:18

Гледах ги в ютуб, че промиват радиаторчета. Повече ме плаши счупена клапа, филмът е брутален, а няма и условия за него. Няма ли вариант без да пада всичко до последния болт да се закрепи тази клапа?
Отговори

H.Hristov снимка H.Hristov 09 януари 2023 - 21:33

Даже братята руснаци имат сериозна тема по въпроса, сега ми попадна - https://www.drive2.r...66238966482989/
Ако това се е случило и трябва да го разхвърлям така отива право на пазара. Дотегна ми от такива глупости.
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 09 януари 2023 - 21:40

За съжаление е така. При "по-новите" автомобили винаги има някакви специфични проблеми.
Отговори

H.Hristov снимка H.Hristov 09 януари 2023 - 21:46

Ориентировъчно колко струва някой да го ремонтира това "удоволствие"?
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 09 януари 2023 - 22:06

От кой град си?
Отговори

H.Hristov снимка H.Hristov 10 януари 2023 - 09:00

От Враца съм, но през седмицата съм в София тъй, че и двете места са вариант.
Мнението беше редактирано от H.Hristov: 15 януари 2023 - 19:38
Отговори

H.Hristov снимка H.Hristov 15 януари 2023 - 19:37

Така, днес беше интересен ден в който успях да се позанимая с проблема. Преди да правя каквото и да било покарах стоплих мотора и си заби на работни 85гр. Двата маркуча бяха еднакво топли, в последствие като поразглобих и пипнах радиатора, същият беше топъл и пареше, а топлото така и не идваше. На първо време изчетох колата с подръчната елм327 (нямам друго за опел, още повече под ръка) и нямаше записани грешки. Откачих моторчето и въртях градусите с моторче в ръка, и същото се движеше според мойте представи както трябва. Бръкнах в дупката където контактува моторчето и мърда клапата, завъртях я ръчно в крайни положения и се усещаше "тупване" и съпротивление все едно затваря добре. Хванах се за главата с мисълта, че и моторчето, и клапата са здрави. Сглобих обратно, покарах и започна да обръща топло/студено, но ми остава усещането, че при увеличени градуси на макс не духа достатъчно горещо, а по-скоро хладко. И тук идва мисълта дали някой датчик не казва на климатроника, че е топло в купето и от там клапата да се лъже?
Има ли вариант за тест на клапите?
Мнението беше редактирано от H.Hristov: 15 януари 2023 - 19:38
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 15 януари 2023 - 23:35

Пусни го на максимално висока температура и виж тогава как и какво духа. Така не се интересува от датчиците в купето.
Отговори

H.Hristov снимка H.Hristov 16 януари 2023 - 09:22

На максимално топло не духа горещо както би трябвало. Допускам нужда от някаква калибрация на клапите, защото пък обърна ли на макс студено си става леден въздуха
Отговори

H.Hristov снимка H.Hristov 20 януари 2023 - 11:04

Някой дали има някакви насоки или диагнозата е "таблото долу"? Предложения за кадърен майстор, който да се захване в района на София или Враца? Условията навън не позволяват да се занимавам аз...
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 20 януари 2023 - 11:26

Когато променяш положението на клапата топло/студено не се усеща промяна в работата на боторчето. Единственото което се усеща е температурата. Не е много студено навън така че не би следвало да е проблем. Тествай клапата за рециркулация. Дали минава от едната крайност в другата, тоест дали върти само в купето, или само външен въздух. Там вече се чува/усеща промяна в работата на моторчето.
Мнението беше редактирано от JorkataG: 20 януари 2023 - 11:37
Отговори

H.Hristov снимка H.Hristov 20 януари 2023 - 12:58

Клапата за рециркулация отваря и затваря, дори ми прави впечатление, че когато е пуснат компресора на климатика няма никаква възможност да я отворя - затваря си автоматично и ръчно с никой бутон не може да се отвори, освен с изключване на компресора.

А моторчето за клапата топло/студено дори му направих клип как върти от край до край - https://youtube.com/...U?feature=share
Струва ми се, че всичко е в реда на нещата с него...
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 20 януари 2023 - 14:44

Прави тогава това което Тишо ти е казал.
Отговори

H.Hristov снимка H.Hristov 20 януари 2023 - 14:53

Тоест смело и безотговорно да се разхвърля таблото... Защото на макс топло си духа хладно, но в никакъв случай студено. Преди да я базикам, впрочем, и на HI и на LOW духаше еднакво студено.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 20 януари 2023 - 18:02

Преди разхвърлянето провери дали моторчето работи под товар.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg