Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Перката не се включва

Тодор снимка Тодор 25 декември 2009 - 15:55

Здравейте колеги, от няколко дни наблюдавам проблем с перката на радиатора. До преди месец два всичко беше ОК, но сега перката не се включва.В едно задръстване дори щеше да стане белята.Сега значи термовключвателя е ок, преди малко мерих всичко но 12 волта до моторчето така и не идват, нито първа степен се включва нито втора, стрелката стига до над 100градуса и няма никой.Въпроса ми е следния, колата е с климатик а от скоро ми изтече фреона от една пропукана тръбичка, и от тогава естествено климкатика не се включва а предполагам и от тогава не се включва и перката.Просто карам предимно извънградско и не съм обърнал внимание, до онзи ден когато попаднах в задръстване в ценъра на София и температурата не се вдигна до над 100 градуса.Има ли връзка между изтеклия фреон и невключването на перката? Аз преполагам че има защото при включен климатик първата степен се включва принудително т.е веригата се управлява и през още някой датчик който не знам къде е. И дали може да се включва нормално перката ако системата на климатика е без фреон. Благодаря предварително на отзовалите се. Честита Коледа и бъдете здрави !
Мнението беше редактирано от Тодор: 25 декември 2009 - 15:57
Отговори

Коцето снимка Коцето 25 декември 2009 - 17:40

Перката трябва да се включва независимо от това дали климатика ти работи или не , не ти идва напрежение на двигателя защото трябва да дойде през термодатчика на радиятора т.е. ако той не е наред няма да ти работи и перката
Другия вариант е да е изгорял предпазителя на вентилатора .
Мнението беше редактирано от Коцето: 25 декември 2009 - 17:41
Отговори

bored снимка bored 26 декември 2009 - 11:22

 Коцето, на 25 Dec 2009, 17:40, каза:

...термодатчика на радиятора...


И аз съм за това. На едно приятелче също не му се включваше перката, и на двете степени, смени датчика на радиатора и се оправи, но само втората степен..
Ако ще го сменяш, свали го, на него пише разни градуси, коя степен от колко до колко е, че като ходихме ние за датчик казаха, че имали два варианта.
Отговори

Тодор снимка Тодор 26 декември 2009 - 12:35

Освен да го сваля и в магазина.Вчера си направих проба загрях колата и откачих буксата от термодатчика, окъсих но пак не се включи....а според мен трябваше да тръгне принудително, това ме наведе на мисълта че може да има и друг датчик.Ще сменя този и ще пиша какво е станало.Благодаря на отзовалите се.
Отговори

Тодор снимка Тодор 26 декември 2009 - 20:09

Явно проблема не е в термовключвателя.Отново не се включва.Има ли някъде другаде предпазител за перката освен при бушониерата в купето? Гледах отпред(в двигателния отсек), но не видях големи предпазители.И още един въпрос дали перката за охлаждането е дву или едно-степенна ?... май станаха много въпроси колеги :good:
Отговори

Ecotec_user снимка Ecotec_user 26 декември 2009 - 20:14

Ами там имаше една кутия при двигателя реле за тази перка намира се до акумулатора или в тази кутия до спирачната течност поне при мен е така на Х18ХЕ :).
Отговори

Росен Желев снимка Росен Желев 26 декември 2009 - 20:29

Колега подай 12 волта от акумулатора с кабели директно на перката да се увериш дали не е изгоряла.
Отговори

Тодор снимка Тодор 26 декември 2009 - 23:35

Още вчера направих този тест.Подадох директно 12 волта от акумулатора и вентилатора си работи нормално, явно някъде другаде е прекъсната веригата.Утре ще търся отново причината :) .Благодаря на всички ви за изказаните мнения!
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 26 декември 2009 - 23:45

Доколкото си спомням, перката е едностепенна.
Иначе имаш датчик за включването, реле към бушоните,
и още една букса мисля, виж там да не е окъсил някой кабел.
Отговори

bored снимка bored 27 декември 2009 - 10:43

 Ecotec_user, на 26 Dec 2009, 20:14, каза:

Ами там имаше една кутия при двигателя реле за тази перка намира се до акумулатора или в тази кутия до спирачната течност поне при мен е така на Х18ХЕ :).


Кутията е една черна, широка и продълговата, зад казанчето за спирачната течност, един майстор бара там, но проблема не беше там, а от датчика който писах по-горе. Там са релета, най-вероятно за по-малък и по-голям волтаж - първа и втора степен.
Отговори

Тодор снимка Тодор 28 декември 2009 - 10:38

Да там са релетата обаче едното е за свирката а другото за перката. Ами не е там проблема колеги вчера пробвах :) А сега отивам до някои сервиз и после ще пиша какво е било.
Отговори

Тодор снимка Тодор 28 декември 2009 - 17:25

Колеги някой знае ли къде точно се намира проклетото реле така и не го открих днес. Това което е до релето за свирката не е за перката на радиатора.
Отговори

Тодор снимка Тодор 29 декември 2009 - 11:55

Проблема е решен, причината беше в релето-нагорели контакти.След почистване всичко си дойде на мястото.Но самото реле се намира на супер завряно място и видях доста зор докато го достигна.Май май не е предвидено да се сменят лесно тези релета на гърба на бушониерата.Както и да е , весели празници и бъдете здрави!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg