Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Индикатор за поставен колан

becinko снимка becinko 23 юли 2013 - 17:26

Здравейте колеги, днес като разглобявах таблото видях, че имам индикатор за поставен предпазен колан, но естествено не работи. Въпроса ми е как действа въпросното нещо. Как е реализирана самата система при колите, на който този индикатор им работи. При рено сценик 97' индикатора е свързан само със шофьорския колан, искам да си я направя тази 'екстра' на тиграта да си я имам, но нямам идея как трябва да стане?

Поздрави!

Също така имам и едно друго питане свързано с airbag-a. Когато взех колата го нямаше фланеца с лентовия кабел, който захранва AIRBAG-a и клаксона. Тъй като глупав забравих да си запиша кой кабел кой е (тези излизащи от лентовия кабел), та сега въпроса ми е ако им сменя местата какво ще стане?
Лентовия ми кабел не е с оригинални букси, защото го взех без букси и го преправях (снимката по-долу)
Два са за БЕГ-а, два са свързани с клаксона, буксата на бег-а (по спомен бяха жълт+жълт с нещо си) ми виси долу свободна, но нямам идея кой с кой е:

Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от becinko: 23 юли 2013 - 17:40
Отговори

4ebura6ka снимка 4ebura6ka 23 юли 2013 - 21:12

Жълт+жълтобял трябва да са за възглавницата. Кафяв+кафявобял за клаксона.
Отговори

becinko снимка becinko 23 юли 2013 - 21:21

Аз знам че са два жълти. Въпроса е ако ги разменя какво се случва
Отговори

CH_M снимка CH_M 23 юли 2013 - 21:43

 becinko, на 23 юли 2013 - 21:21, каза:

Въпроса е ако ги разменя какво се случва

Е това =@ :mhihi:
Отговори

4ebura6ka снимка 4ebura6ka 23 юли 2013 - 21:51

Ако на една крушка с нажежаема жичка й размениш полюсите какво става :icon_wink2:
Отговори

4ebura6ka снимка 4ebura6ka 23 юли 2013 - 22:17

Аа, така да ги размениш, и аз мисля, че ще гръмне. Клаксона е на постоянен "+" и между двете жици в кафяво трябва да има напрежение, следователно и ток който би могъл да детонира капсулата.
Отговори

becinko снимка becinko 23 юли 2013 - 22:24

Крушката свети всякък. Ама иконката от на CH_M поста ме притеснява
Отговори

4ebura6ka снимка 4ebura6ka 23 юли 2013 - 22:31

Извади бушона на клаксона и виж къде няма да свети. Или откачи буксата на модула за възглавницата и пак виж къде няма да свети. Виж кой кабел е на маса.
Отговори

becinko снимка becinko 24 юли 2013 - 00:30

Мисля, че не говорим за едно и също. Ситуацията: от към инсталацията имаме букса с два кабела жълт и жълт+бял. От стряна на възглавницата знаем кои са тези два кабела, но незнаем кой е жълтия и кой жълт+ бял. Комбинациите са две, при грешка какво става. Иначе знам кой са на клаксона, просто като правих лентовия кабел забравих да ди запиша тези на бег-а. Иначе ще разглобя с надеждата че вътре във волана ги има по цветове, ще ги прозвъня и проблема е решен.
Отговори

becinko снимка becinko 24 юли 2013 - 01:43

По важния въпрос е как да направим работещ индикатор за колана на закопчалка в която това не е заложено
Отговори

Жоро снимка Жоро 24 юли 2013 - 08:00

 becinko, на 23 юли 2013 - 22:24, каза:

...Ама иконката от на CH_M поста ме притеснява

Е колко да те притеснява, виж има клипчета в нета, сядат върху капсулата и друг й подава напражение :) - летят само по 10тина метра... :drinks:
Отговори

becinko снимка becinko 24 юли 2013 - 08:01

Еми аз не искам да ставам пилот изпитател на въздушни възглавници и затова е темата :pardon:
Отговори

4ebura6ka снимка 4ebura6ka 24 юли 2013 - 09:22

 4ebura6ka, на 23 юли 2013 - 21:51, каза:

Ако на една крушка с нажежаема жичка й размениш полюсите какво става :icon_wink2:

това за възглавницата.

За коланите.
Предполагам в закопчалката има ключе и като вкараш токата или както-там-му-се-вика и се изключва индикацията която пък се захранва след контакт. Всъщност реално би трябвало да има и датчици в седалките да следи дали е седнал някой, иначе ще свети постоянно при отсъствие на пътник и не закопчан колан. Ключето може и да е в макарата и да следи за количество размотан колан. Но това по-малко ми се вярва.
Отговори

Жоро снимка Жоро 24 юли 2013 - 09:50

На повечето коли има ключе в седалката и ключе в катарамата. Когато има седнал човек, трябва да си сложи колана иначе бимбамка. За това и повечето бакшиши са си купили "токи" от ударени коли и са ги щракнали в катарамите...
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg