Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Общо за интериора,купето и екстериора на нашите Опели

Тема за полиране и пастиране

DALGONSKi снимка DALGONSKi 23 ноември 2012 - 09:06

Имам нужда от помощ, мамка му стара.. Не мога да снимам, щот апарата го няма, няма и да го има ненайси колко време.. ще опитам да обясня така. Имах едни драски по броните и по една от вратите. "Запълних" ги с малка четчица и боя по номер, оставих да съхне няколко дни, после даже малко лак имах и сложих на места. След още няколко дни изшкурих с 2000, после с 2500 и накрая даже с 3000 водно. По принцип като минавам с вода и не е изсъхнало петното - всичко изглежда просто блестящо! Като изсъхне обаче.. стои като 'захабено'.. все-едно посипано с брашно (буквално). Очаквах.. мислех като мина с паста и с машината го мина всичко шее наред, но.. - УВИ! Как ли не пробвах, та с 1-ва.. 2-ра.. 3-та паста - все-тая! Не става и не става! Много ви мол, ударете едно приятелско рамо, не знам кво да правя. Времето ли е студено, пастата ли не дърпа - незнам! Кажете някой чалъм ако има, ако трябва да нагрея детайлите с пистолет за горещ въздух, или върху пастата да го насоча, че така сега грозна картина. :unsure:
Отговори

swetla777 снимка swetla777 23 ноември 2012 - 10:28

Колега като няма лак вече какъв блясък искаш.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 23 ноември 2012 - 10:31

Мдаа, мислих и стигнах до същия извод.. За щастие боята е още там, не съм стигнал до основата. Само с лак да ли ше оправя положението, разбрах продават се авто-лакове на спрей !?
Отговори

kibo_tom3111 снимка kibo_tom3111 23 ноември 2012 - 13:59

Като пръснеш с лак мястото , там ще стане малко мъгла после пастиране и полиране трябва да излезе близко до оргиналното. Аз правих тази интервенция, личи но не може да е напълно еднакво. Най сигурно е боядисване на целия детайл (врата, калник и т.н).
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 23 ноември 2012 - 14:29

 kibo_tom3111, на 23 ноември 2012 - 13:59, каза:

Като пръснеш с лак мястото , там ще стане малко мъгла после пастиране и полиране трябва да излезе близко до оргиналното. Аз правих тази интервенция, личи но не може да е напълно еднакво. Най сигурно е боядисване на целия детайл (врата, калник и т.н).


-Попълвах драски и дупчици с боя по номер. Получи се разминаване обаче в цвета, защото при 50гр. боя отклонението е най-голямо. Взех шкурка и почнах да шкуря леко, но се наложи да мина на по-едра на места и така неусетно съм протрил лака. За щастие ми е останал спрей на лак, някакъв акрилен, знам че не е най-подходящия, но засега това.

За пръскане на цял детайл само заради няколко драскотини - е не мога да си позволя тоя лукс, нищо че доста често ми се иска. От друга страна.. до сега не съм останал доволен нито от тия, дето правят и уж на място по колата сравняват боята, нито от "майсторите" бояджии, които вече имаха честта, да осерат части от колата ми.
Отговори

swetla777 снимка swetla777 23 ноември 2012 - 22:25

За мен каквото и да направиш ще личи най малкото защото не си профи, тези частични поправки се правят с преливка, но трябва да си е майстор човека и най добрия вариант е целия детаил.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 23 ноември 2012 - 23:18

Както казах - оправих положението. С безцветен лак и малко облепяне с хартиено тиксо тук-там.. сега само да дръпне хубаво лака и пастиране за 'преливане' на лаковете. Драските иначе се позаличиха, смея да кажа добре се получи.

А относно преливките и боядисването на детайли - пожелавам на всички, освен мен.. да могат да пребоядисват при всяка драскотинка от камъче и т.н. :biggrin:
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 08 май 2013 - 13:02

 kir40, на 24 април 2013 - 13:06, каза:

аз мога да кажа само добри думи за сонакс!климатици


-Между другото, напоследък и аз събрах доста позитиви по отношение на пастите SONAX. И тъй като не смятам, че е толкова тежко положението, колкото си го мислех че е.. за сега мисля да отложа посещението при някой майстор. По ред причини разбира се, главната от които - тук при нас едва-ли има някой "специализирал" в тая насока, че да ми даде адекватен съвет и да си свърши работата така, че да не прецака нещата още повече.

Колата ми е сив-металик, и като цяло смея да кажа, че с малки изключения.. боята е в много добро състояние за годините си, лака е.. да кажем на ~95% (малки забележки на някои места - обяснимо). И тук едно малко отклонение.. незнайно защо, но забелязвам вече сигурно над 5 коли ОПЕЛ (АСТРА Г, ВЕКТРА Б предимно), на които задния десен панел почва да му се лющи лака !? :confused:

Та да си дойда на думата, май ще изпробвам някоя паста от тези любителските, на SONAX. Тъй като имам черти от миене (от четка), и тук-там някоя драскотинка от трева/храст.. и доколкото мога сам да преценя - ограничих избора си върху 2-конкретни пасти. Бих искал, ако някой има преки наблюдения, или е малко по-запознат по този въпрос, да ми даде адекватна насока, коя от двете да ползвам

Публикувано изображение

--> описанието: Политура+вакса Nano Pro (сребриста/сива) с естествен восък за всички стандартни и метални бои.

Благодарение на цветни пигменти покрива малки драскотини.

Придава на боята мощно сияние и блестящ гланц, които траят в продължение на месеци.

Осигурява изключително дълготрайна защита.


Публикувано изображение

--> описанието: Политура за нови и леко захабени автобои, с изключително трайно защитно действие.

Абразивните микрочастици почистват и полират повърхността, отстраняват следите от четките, оставени при измиване на автомивка.

Препаратът не оставя петна.

Висококачествените карнобови вакси предпазват боята за няколко седмици.



Тази 2-рата е по-евтината от двете, но и по-малка опаковката. Не е конкретизирана за определен цвят боя, но пък точно за нея намерих ужасно много позитиви в много от авто-форумите (българските). Прави ми впечатление обаче, че.. на тази пише, че "защитава за седмици", докато на 1-вата пише "защитава боята с месеци".. та тва ме кара малко да се замисля !? :unsure:
Мнението беше редактирано от DALGONSKi: 08 май 2013 - 13:03
Отговори

vectrafenn снимка vectrafenn 14 май 2013 - 11:04

Препорьчвам ти А1 Speed Polish или 3М Handpolish 05990 или 3M Rosa 80345 (вакса). Ако не ги намериш си потьрси или само Полир паста или само Вакса (временно замазване, ваксата не полира, не отнема от лака а само запълва леки драскотини и придава гланц, но пада след няколко седмици, затова пише -предпазват боята за няколко седмици -) Тези 2 в 1 не са оптимални
Мнението беше редактирано от vectrafenn: 14 май 2013 - 11:32
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 14 май 2013 - 11:47

 vectrafenn, на 14 май 2013 - 11:04, каза:

Препорьчвам ти А1 Speed Polish или 3М Handpolish 05990 или 3M Rosa 80345 (вакса). Ако не ги намериш си потьрси или само Полир паста или само Вакса (временно замазване, ваксата не полира, не отнема от лака а само запълва леки драскотини и придава гланц, но пада след няколко седмици, затова пише -предпазват боята за няколко седмици -) Тези 2 в 1 не са оптимални


-Тази 1-вата.. да си призная, за 1-ви път сега научавам за нея, но като гледам.. тя принципно трудно ще се намери.

А за тези на 3М - при нас (говоря на ниво 'област'), избора е леееко ограничен. За щастие има пасти на 3М, но не съм срещал до сега нещо различно от "1-ва, 2-ра и 3-та стъпка" на въпросната паста. Доколкото знам, 1-вата е най-абразивна, бистро бяла на цвят. 2-рата е една идея по-"мътно" бяла на цвят, май и тя е абразивна, но вече съвсем малко. 3-тият номер е сива на цвят, доколкото знам тя не е абразивна.

С тях мога да пробвам по всяко време, принципно. Но не знам с кой номер да подхвана, и да ли тези, които се намират тук са удачни за целта !? :confused: Принципно мисля, че ще ми трябва някаква дори и малка абразивност, защото по тавана например (и някои други детайли) има ясно изразени 'черти' от четка и др.
Отговори

vectrafenn снимка vectrafenn 14 май 2013 - 12:56

Аз използвам от около година 3М Handpolish Хохгланц (купувам я по интернет) и съм много доволен. Тя е с жълта капачка и е малко абразивна- идеална за новата ми астра, полирам драскотините с нея като при някои коли идва слаба но новите Опели имат меки лакове и е идеална за Опел. А за вектрата ползвам А1 пак от интернет закупена. В зависимост колко дълбока е драскотината бих ти препоръчал средно абразивната ако не е много дълбока драскотината.
Мнението беше редактирано от vectrafenn: 14 май 2013 - 12:57
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 14 май 2013 - 13:02

А как да позная кой номер точно са тези, които ми предлагат !? :confused: (предвид информацията, която изложих в горния пост)
Отговори

vectrafenn снимка vectrafenn 14 май 2013 - 13:43

Вземи 2ра стъпка от изброените. Видовете полирпасти които аз знам са:
1- шлайфпаста - най груба
http://www.carparts-...hleifpaste.4825
2- финна шлайфпаста - средно абразивна или 2ра стъпка както каза ти
http://www.carparts-...hleifpaste.4481
3- хохгланц (от немски) или анти холограм полирпаста- тя е за гланц и по принцип се прилага след използването на по груба полирпаста или за отстраняване на леки дефекти в лака като драскотини от четки на автомивките например
http://www.carparts-...anzpolitur.4480

Погледни пак какво пише на етикета на пастата

Ako някой колега може да допълни темата, ще се радвам да науча нещо ново, че ми е нещо като хоби :)
Мнението беше редактирано от vectrafenn: 14 май 2013 - 13:52
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 14 май 2013 - 13:58

Там е работата, че я купувам "наливно". Май ще трябва да попитам продавача, точно от кои номера туби ми слага от 3-те стъпки, за да мога да разбера коя каква е с точност.
Отговори

vectrafenn снимка vectrafenn 14 май 2013 - 14:03

Да, най добре попитай!
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 21 май 2013 - 16:26

Попитах в магазина и човека ми каза, че накрая номерата на тая 2-ра стъпка (бяла и леко абразивна), и 3-та сива са, съответно *75 и *76 накрая (като има и други цифри преди това май). Кажете сега как да мъдря схемата !? :confused:
Отговори

vectrafenn снимка vectrafenn 22 май 2013 - 14:58

09375 Fine Compound, леко абразивна
09376 e za мaшиннo полиранe, нe нa ръka
Мнението беше редактирано от vectrafenn: 22 май 2013 - 15:03
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 23 май 2013 - 09:53

 vectrafenn, на 22 май 2013 - 14:58, каза:

09375 Fine Compound, леко абразивна
09376 e za мaшиннo полиранe, нe нa ръka


-Точно така трябва да са! Съответно леко абразивната ще да е тази, 2-ра стъпка (бяла на цвят), а другата дето няма абразив е сивата, 3-та стъпка дето ми я дават.

Въпроса е, да минавам ли с тая леко-абразивната, евентуално с по-меко кече (и кечетата са 3-вида - бяло(едро и твърдо), розово(по-меко) и сиво(най-мекото) !? :confused:
Отговори

vectrafenn снимка vectrafenn 23 май 2013 - 11:55

полира се с твърдa гъба, т. e. бяло(едро и твърдо ili розово(по-меко) ako ne e super meko), с лек натисk i kragovi dvijenia, bez da 4aka6 pastata da izsahva, polira6 dokato ne se vijda ve4e mnogo pasta i zabarsva6 nakraq s drug parcal. (izvinqvam se 4e ne pi6a na kirilica no ne6to ne ba4ka butona...)
Мнението беше редактирано от vectrafenn: 23 май 2013 - 12:01
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 23 май 2013 - 12:24

Не знам само не ме четеш ли, аз ли не задавам ЯСНО въпроса - питам С КОЯ ПАСТА да се захвана, гъбата ще я взема в последствие (според пастата). И няма да пастирам на ръка, а и имам известен опит вече в това отношение.

Въпроса ми е - КОЯ ОТ ДВЕТЕ СТЪПКИ/НОМЕРА ПАСТА ДА ВЗЕМА !??
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg