Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

чуденка

kiki снимка kiki 14 февруари 2019 - 21:24

Здравейте,колеги, изправен съм пред дилема и тя е следната:да си оправя ли колата или да я разпарчетосвам.Историята е следната колата е Вектра Б 98 2000 ДТЛ 82к.с. на реални 330000км, бях решил да я продавам,но никои не предложи разуни пари /даже бях пуснал тема във форума/ и така до оня ден когато една мацка ме натресе от пред в десно- фар ,мигач,калник ,броня.долентампон на радиатора,смачкан рог,гредичка,счупено краче на лев фар,пласмасовия въздуховод до филтъра,и едната тромба,преден капак.Карах я на стенд няма изменение в геометрията.
Та чуденето ми е дали да я разпродам на части и с парите от застраховката,ще изкарам повече от исканото,но повече ми се иска да си я оправя като идеята ми е да мина на фейслифтова предница.
И всичкото това писане е за да дадете мнение колко според Вас би ми излезло като работа и части /втора употреба или нови/,забравих да кажа че имам изгнило на задна десна вежда до прага и обезателно и това ще се оправя, като ремонта искам да го направя както трябва а не само да мине номера и евентоално ще си я карам в близките години.
Благодаря предварително .
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 14 февруари 2019 - 22:51

Ако дебнеш по сайтовете и фейсбук за кола същия цвят, ще се вместиш в 200 лв максимум. Калници по 20, фейсови фарове 60/70, греда 10. Не разбрах точно какво друго ти трябва. Броня слагай каквато дойде - 50 лв. Според мен предфейсовите халогени са по-красиви, въпрос на вкус. Ако намериш донор същия цвят, за 200 лв ще си набереш и един багажник други работи.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 15 февруари 2019 - 13:37

Първите дни на Януари 2018 мойта вече бивша фейсова Вектра Б я сполетя почти същото- броня, десен фар, десен калник, предна дясна врата, задна дясна врата, огледало. Купих само калник и фар, останалото беше оправено. В последствие и фара беше оправен, защото моя беше доста по- добър от купения, а и най- вече беше същия като десния- и двата си бяха оригиналните на колата. Целия ремонт ми излезе 860 лева. Цената беше малко като за мен и не точно пазарна. Пазарната щеше да е със стотина лева отгоре. Боядисани бяха предна броня, десен калник, двете десни врати. "Новите" части бяха десен калник, подкалник, фар (щото беше платен). Работата беше свършена почти отлично като имаш предвид, че съм невероятно претенциозен все пак. Мога да опиша и труда по детайлите, ако е необходимо.
Едно нещо обаче ме изуми. Не можеш да си представиш какви боклуци ми се предлагаха за части без забележки. Направо не беше истина!
Мнението беше редактирано от tisho.74: 15 февруари 2019 - 14:23
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 15 февруари 2019 - 13:48

Тишо, ти смени амортисьори с нови и неща около тях защото бяха засегнати. Също и боядиса всички елементи. То може и за 5000 лв да не ти стигнат.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 15 февруари 2019 - 14:16

В цитираните суми не съм включил никакви други части. Влиза само това, което съм описал.

Засегнатите неща, за които спомена, като лагери на макферсони и тампони, и какво ли още не, си бяха за смяна по условие и не влизат в тези суми. А ако сложа и останалото към тази сума стават над 3000 лева.... Щото бяха доста неща.
Между другото имам разбивка на всичко сменено и още го пазя...
Мнението беше редактирано от tisho.74: 15 февруари 2019 - 14:25
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 15 февруари 2019 - 14:28

 kiki, на 14 февруари 2019 - 21:24, каза:



Сега загледах, че си от Монтана. Мога да те свържа с едни пичове, които са там и са готини, да ти помогнат в оправянето, ако се решиш.
И мойте цифри все пак са почти пазарни, но сигурно може всичко това да се направи доста надолу. Но да отбележа отново- при мен нещата бяха направени доооста добре.
Отговори

benzy снимка benzy 15 февруари 2019 - 16:08

Колега, мислил си да я махаш тая кола, а след удара се чудиш дали да я оставяш...
След като сам казваш, че заедно със застраховката ще изкараш повече от исканото що се чудиш още? Имал си обявена цена Х от която са щели да ти свалят малко - сега ще вземеше Х+1. Вместо да си преправяш маската с фейслифтова - вземи си цяла фейслифтова кола...

Вярно познаваш си колата, знаеш какво си сменял по нея, как си я поддържал и т.н. но всеки фейслифт или по-нов модел е с поне с малко по-добър та ако има мегдан мигрирай към нещо по-ново. Не схващам логиката как така ти стана по-мила тая колица след като са я ливосали. А дни преди това си търсел да я махаш...
Мнението беше редактирано от benzy: 15 февруари 2019 - 16:12
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 15 февруари 2019 - 16:20

Щях да напиша същото като Бензи, но той ме изпревари. За какво ти е да я правиш тая кола? Разпродавай я на части, вземи си парите от застраховката, посъбери някой и друг лев /ти си знаеш финансовите възможности/ и си вземи фейсова Вектра, както те посъветва Бензи. Още повече че сегашната ти е на 20 и/или повече години- за кога да я стягаш? Ще хвърлиш пари да я оправиш, но ще си остане вечно твоя. Да влагаш пари в 20 годишна кола след катастрофа при условие, че си искал да я махаш- не те разбирам.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 15 февруари 2019 - 16:45

Тя цялата работа е въпрос на конкретни цифри. Но според мен не ми се вярва да ти излезе сметката ако я правиш качествено. Освен това е преди фейса, старичка е вече. Мойта като цяло беше съвсем друга бира, и още си е, и може би дълго още ще е. При теб не е така, сигурен съм.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 15 февруари 2019 - 17:20

Ако желаеш и моята "стотинка" по темата. Щом става дума за Вектра Б и си преди фейса, то по-добре разпродавай + желязото на вторични и вземи фейсова.
Ето примерна обява, защото виждам, че твоята е с дизелов мотор. Само че тая е 101 коня, пак е в малкия данък като твоята. Двигателят по същество е същия, само че има кулер и му е качена мощността.

https://www.cars.bg/offer/c2982263

Само малко са послъгали за Евро4.

За 2 бона не си струва да се занимаваш според мен. Ако събереш дори и половината от това, което мислиш че ще вземеш със застраховката - пак си струва да вземеш фейслифт. Надявам се че ще вземеш по-доброто решение. Но дори и само желязото и помпата си да продадеш+някой лев от застраховката, си мисля че може и да се доближиш до хилядарката. Турбото също можеш да продадеш, защото май не става за 101 коня, поради друга извивка на изхода на студената част. Можеш също да си оставиш и нещо по двигателя за себе си. Опции много.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 15 февруари 2019 - 17:33
Отговори

kiki снимка kiki 15 февруари 2019 - 19:39

Благодаря за отговорите на всички, всички тия расъждавания са ми минали през главата.Мисълта за продажбата беше да се вземат някакви пари за колата който заслужава, преди да стане вечно моя или да ми се предлагат смешни пари.Смея да твърдя че колата ми технически е 6 като за последните 12 години както е при мене не са правени компромиси за подръжка и ако ударя чертата ще се окаже че не съм дал никакви сериозни пари / най-скъпите ми ремонти са били ремонт рейка , сяна радиатор на климатик и ремонт компресор и миналото лято профилактика на помпата без електрониката/и естествено консумативи.Идеята беше да взема кола поне евро 4 и да я карам пак 12г /живот и здраве/,а да взимам съшата кола само с по-модерни фарове и тепърва да чакам изненади не благодаря,а има и още един проблем зле съм с врето а зада я разпарчетосам трябва време,така че май ще се поослушам за части и майстор и ще я търкалям още някоя и друга година
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 15 февруари 2019 - 21:18

Е за евро4 вече ще трябват поне две блъснати и два пъти от застраховка да вземеш, защото H-ките/Вектри C почват от 4500 нагоре...
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 15 февруари 2019 - 21:47
Отговори

benzy снимка benzy 15 февруари 2019 - 21:24

Колега, само да знаеш, че тия 12 безпроблемни години, които си имал до сега с нея вече няма да са съвсем такива... взел си я 7 годишна а сега навършва 20. Тоя филм сега го играя. Момчетата знаят колко съм се клел в старата си Ф-ка, навърши 21 и дето се вика за последната година съм и правил повече ремонти отколкото за предните 10...

След удара колата е станала завинаги твоя, но вместо да и вземеш парите които си искал за да не бъде таква ти ще налееш още доста, за да може завинаги твоята кола да стане още по-скъпа. Никой не казва купи фейслифтов Вектра Б - това беше предложение идващо от желанието ти да сменяш маската. Искал си евро 4 значи си бил относително подготвен да додаваш пари след продажбата. Ако оставиш колата - тя с времето ще ти ги изяде и след няколко години ще струва само стойността си в желязо, а сметката ти ще е празна.
Ти си знаеш какви аргументи имаш за оставането и и преди всичко финансии, но по-разумното е както са казали и Здравкоп и Димов да помислиш за нещо ново. Вкарай малко време сега вместо да губиш пари после.
Мнението беше редактирано от benzy: 15 февруари 2019 - 21:29
Отговори

kiki снимка kiki 16 февруари 2019 - 19:57

Пак казвам всичко това съм го мислил,но за да разколача колата ще и трябва гараж,канал подемник,лебедки крикове и т.н. и най-вече време,ако я бях продал преди удара можех да и взема най-много 1500 лв за кола на която всичко и работи с нови гуми от магаина , ако я оправя за 600-800 лв в следващите години пак ще сменям само консумативи и ако нещо се повреди междувременно , като ремонтите ще са по-евтини от същите ремонти на по нова кола, повтарям колата е на 330000 реални км, а новия внос идват в БГ на реални повече,а както вървят нещата след 5 години в София може да забранят да влизат коли като моята и като тая която бих купил.Така разсъждавам в момента и още проучвам цени на части и труд.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 16 февруари 2019 - 21:00

Ами действай смело тогава и не се замисляй. Със сигурност ще можеш да я покараш още доста време, така че не виждам проблем да го направиш както ти искаш, а не както го искат други
Мнението беше редактирано от tisho.74: 16 февруари 2019 - 21:00
Отговори

freeqwerty снимка freeqwerty 18 февруари 2019 - 17:05

Ако имаш доверие на колата, оправи си я и си я карай. Не се знае на какво ще попаднеш и да си биеш главата после. Един приятел на брат ми си беше купил някаъв джип Хюндай и тръгва за морето на почивка със семейството си и след Стара Загора чупи автоматика. Бяха му обявили 5 бона за други скорости. Естествено, може да попаднеш и на читав автомобил, но всичко си е до късмет.
Отговори

rocket_strike снимка rocket_strike 19 февруари 2019 - 16:17

Здравей колега,

Ако в големия талон пише Евро 4, вземаш Вектра Б със мотор Z18XE. Има ги след 2000 година. Да ще е 20 годишна, но пък като гледам някои 10 годишни, няма да коментирам.
Отговори

kiki снимка kiki 09 април 2019 - 19:02

Здравейте,има развитие по темата ,колата е готова тия дни ще кача и снимки ,ще кажа и кой ми я направи и колко ми излеззе сега искам да питам друго.Понеже сложихме фейсови фарове и броня с халогени освен да преправя буксите на фаровете другото ще пасне ли и второто питане е имали моята кола готова инсталация и реле да вържа халогените или трябва да пускам нова и да мисля за реле и отделен бутон да ги пускам.
Благодаря предварително
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 09 април 2019 - 19:36

Ако имаш инсталация куплунзите и кабелите ще са под бронята ти, близо до самите халогени. Ако не ги намериш- значи няма и ще трябва да правиш почти всичко отначало- нов ключ за фарове с бутони за халогени и стопове за мъгла, реле в таблото с бушоните пред лявото ти коляно.... И т.н.

Фаровете са лесни- само куплунзите се сменят и си ти.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 09 април 2019 - 19:36
Отговори

kiki снимка kiki 12 април 2019 - 18:23

Продължение на темата, за който го интересва. По колата вече всичко е готово с изключение на халогените, които ще подвържа при по-хубаво време. Благодарение на момчетата от Pro Paint Luchezarov - Монтана, всичко е препипано, готово и много качествено. Момчетата се погрижиха да ми намерят необходимите части втора потреба. Оправиха ми и изгнилата вежда, боядисаха дясната страна, както и преден капак, и броня. Всичко това в рамките на обезщетението от застрахователите. Аз им помогнах единствено за подвързването на кабелите на новите фейслифтовите фарове. Прикачвам линк със снимки на всички етапи.
https://www.facebook...340389186597500
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg