Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

X16SZR прекъсва

greenhorn снимка greenhorn 19 ноември 2015 - 11:18

 Hristo Mutafov, на 16 ноември 2015 - 14:32, каза:

ламбдата проверявал ли си я?датчик темп входящ въздух

Привет! Ламбдата беше един от първите ми заподозрени и я смених директно - без ефект!
Да доуточня относно питането ми кое е това нещо което започва да работи при 18-20 градуса. Според мен има такива устройства във съвременните мотори и това обикновено са някакви еко истории които за ДВГ не е добре да работят докато е студен и затова се пускат при достигане на определена температура на мотора. Н есъм казал че нямам проблем при загрял мотор , имам, но е по слабо изразен и не пречи толкова иначе го има проблема - например след продължително каране на газ включвам на бензин в движение и колата почва да прехълцва да не ускорява , и постепенно се поизчиства тоя проблем , имам чувството че нещо се измива ли знам ли. В предичшни теми съм писал че съм пробвал да карам на само на бензин доста време (2 седмици примерно ) и симптомите намалява осезаемо , а забелязах че се усилиха адски след като сложих газовата и започнах да карам на газ ( и преди нея го имаше тоя проблем де но слабо изразен , като сега като покарам 2 седмици на бензин само) чистил съм дюзата на моното на ултразвук, добавки чистещи в бензина- без ефект , температурните ми датчици са проверени и са работещи в норма , чистен ЕГР - без ефект - проблема си стои (аз вече се примирих да ви кажа)
Отговори

Hristo Mutafov снимка Hristo Mutafov 19 ноември 2015 - 14:35

добре де това не е совалка да има извънземни части в двг виж си повдигачите ти казах но не отразяваш....виж също така и налягането на бензина...
Отговори

greenhorn снимка greenhorn 19 ноември 2015 - 15:15

 Hristo Mutafov, на 19 ноември 2015 - 14:35, каза:

добре де това не е совалка да има извънземни части в двг виж си повдигачите ти казах но не отразяваш....виж също така и налягането на бензина...

Бих ги погледал и повдигачите и налягането на бензина , но някак си не мога да разбера, как така когато при палене на студен мотор и температура на околната среда под 15 градуса до към минус 15 (при по малко не ми се е случвало да паля мотора) се оправят и повдигачи и налягане и от проблема и следа няма ?!? Не се заяждам, ядосвам или сърдя на никого естествено :) , та вие се опитвате да помагате !
Отговори

ШУМЕН снимка ШУМЕН 19 ноември 2015 - 18:31

 greenhorn, на 19 ноември 2015 - 15:15, каза:

Бих ги погледал и повдигачите и налягането на бензина , но някак си не мога да разбера, как така когато при палене на студен мотор и температура на околната среда под 15 градуса до към минус 15 (при по малко не ми се е случвало да паля мотора) се оправят и повдигачи и налягане и от проблема и следа няма ?!? Не се заяждам, ядосвам или сърдя на никого естествено :) , та вие се опитвате да помагате !

до 20 градуса двигателя работи с обогатена смес, режим като смукач, и затова работи.
когато мине в нормален режим, не му стига горивото, защото инжекцията е направена много ЕКО и е на ръба още като е нова, и бензина ако е под 98 по немския стандарт, е достатъчно да не работи добре на бензин. По горе описах как се решава проблема, това няма как да го знае някой който няма SZR двигател. Много е добре ако на този двигател се премахне екологичната система.
Отговори

inko снимка inko 19 ноември 2015 - 21:26

Колега "ШУМЕН" за тези дупчици ли говориш до болчетата на дроселната клапа http://media.snimka....1/008897575.jpg ?
Чудя се да ако се опитам разпробия на дроселната клапа x16szr същите дупки дали ще има ефект или ще я прецакам, имали с какво да ги запуша после ако не се получи :)
Отговори

ШУМЕН снимка ШУМЕН 19 ноември 2015 - 23:35

 inko, на 19 ноември 2015 - 21:26, каза:

Колега "ШУМЕН" за тези дупчици ли говориш до болчетата на дроселната клапа http://media.snimka....1/008897575.jpg ?
Чудя се да ако се опитам разпробия на дроселната клапа x16szr същите дупки дали ще има ефект или ще я прецакам, имали с какво да ги запуша после ако не се получи :)

Дупчиците ги има на инжекцията на двигателя НЗ, и са на корпуса точно където клапата се затваря, на инжекцията на сзр ги няма.
Предполагам че има възможност да се разпробие, но по добре е да се вземе инжекция от НЗ, да се измие с коресилин, ще работи много добре, ако всичко друго си е в ред.
Добре е да се направи и една проба, да се покара колата на бензин без капачка на резервоара, ако двигателя работи добре, трябва да се премахне канистъра под десния калник, и маркучите след него, и да се затапят всички отвори където са били мъркучите. А мъркучето от резервоара, да се пусне под купето.
Мнението беше редактирано от ШУМЕН: 19 ноември 2015 - 23:41
Отговори

greenhorn снимка greenhorn 20 ноември 2015 - 09:29

 ШУМЕН, на 19 ноември 2015 - 18:31, каза:

... защото инжекцията е направена много ЕКО и е на ръба още като е нова, и бензина ако е под 98 по немския стандарт, е достатъчно да не работи добре на бензин. ...

Ясно да , това за работата под 20 градуса че работи като на смукач не се бях сетил а звучи доста логично ! За октановото число на бензина- пробвал съм да сипвам само 100 октанов бензин на OMV и то няколко пъти един след друг за да съм сигурен че остатъците от 95 в резервоара са нищожни и подобрение в работата на бензин като че ли не установих !

Поздрави и хубав ден на всички!
Отговори

ШУМЕН снимка ШУМЕН 23 ноември 2015 - 17:45

Този двигател X16SZR е много особен и различен от другите моно инжекции, има малко общо с пълните инжекции, и е добре ако за този двигател има отделен раздел, в който да пишат колегите с опит от този двигател и да не се объркват нещата с другите двигатели.
Отговори

temil снимка temil 12 декември 2015 - 12:23

Да добавя и аз нещо, все пак знае ли човек от къде ще искочи "заек" При мен е същият проблем / от 2 г/ , но с малка разлика.Паля на място колата работи на бензин без проблем чак до пълното и загряване През това време мога да премина и на газ. Гася двг. След 20- 30 сек. пак я паля / на бензин/ няма проблеми, но ако я изчакам 10-ина минути че и много повече / да истине,но не като сутринта / тогава се явява този проблем - неравномерна работа на празни обороти. В движение на бензин е по-мудна отколкото на газ особено в началото при набиране на скорост.
Отговори

bozhob снимка bozhob 16 декември 2015 - 14:43

 temil, на 12 декември 2015 - 12:23, каза:

Да добавя и аз нещо, все пак знае ли човек от къде ще искочи "заек" При мен е същият проблем / от 2 г/ , но с малка разлика.Паля на място колата работи на бензин без проблем чак до пълното и загряване През това време мога да премина и на газ. Гася двг. След 20- 30 сек. пак я паля / на бензин/ няма проблеми, но ако я изчакам 10-ина минути че и много повече / да истине,но не като сутринта / тогава се явява този проблем - неравномерна работа на празни обороти. В движение на бензин е по-мудна отколкото на газ особено в началото при набиране на скорост.

Имах същия проблем.Оказа се замърсен филтър на газовия клапан и той не затваря.Моното се пълни с газ и се обогатява много сместа.Ако я палиш директно на газ този проблем не се проявява.Сменял ли си скоро филтъра на газовия клапан?
Отговори

temil снимка temil 16 декември 2015 - 18:28

Не , не съм сменял филтъра и смятам че той няма никакво отношение за работата на БЕНЗИН И аз както колегите от темата мисля, че проблема е някъде в електрониката, но нямам достатъчно средства за да сменявам наред елементите от нея.Освен това единият / най-упоритият/ от тях вече го е правил и не го е решил. Където и да ходих всички ми казваха че това е много често срещан проблем при тези двигатели.
Отговори

aan_astra снимка aan_astra 17 декември 2015 - 11:59

Имам астри с мотори х16сзр два броя , с мотор ц16нз и с мотор х16сз Трите мотора са доста различни макар и всеки да си мисли, че 1.6 моно са едни и същи мотори. Моторите нямат почти нищо общо и трите мотора имат различни колянови валове, бутала и разпределителни валове. Ако сте забелязали при мотори х16сзр дюзата не е черна а кафеникава . Този проблем и аз го имам и съм си правил какви ли не експерименти и мога да кажа едно от две коли с мотор х16сзр проблема го има тази която е на гас Другата която е на бензин няма такъв проблем. Сменял съм от едната на другата компютри дюзи бобини какво ли не и как на тази без гас всичко от другата работи и обратното на тази с проблема нищо не и помага. Мотора на тази с проблема е отварян вътре е като нов повдигачите може да ги изключите като опция със сигурност не е от тях. За мен проблема се крие изцяло в моното. По точно когато се сложи смесител за гас, явно нещо още трябва да се направи за да го няма този проблем . Със моноинжекция без смесител за гас от другата кола проблем няма.
Отговори

greenhorn снимка greenhorn 17 декември 2015 - 17:13

Колегата aan_astra е на доста прав път , при мен проблема се появи веднага след слагането на газовата инсталация :(. А другото което съм забелязъл но може и да е някакво субективно усещане е, че след каране само на бензин дълго време (няколко дни поне) проблема почти изчезва!
Отговори

ШУМЕН снимка ШУМЕН 17 декември 2015 - 19:46

 aan_astra, на 17 декември 2015 - 11:59, каза:

Имам астри с мотори х16сзр два броя , с мотор ц16нз и с мотор х16сз Трите мотора са доста различни макар и всеки да си мисли, че 1.6 моно са едни и същи мотори. Моторите нямат почти нищо общо и трите мотора имат различни колянови валове, бутала и разпределителни валове. Ако сте забелязали при мотори х16сзр дюзата не е черна а кафеникава . Този проблем и аз го имам и съм си правил какви ли не експерименти и мога да кажа едно от две коли с мотор х16сзр проблема го има тази която е на гас Другата която е на бензин няма такъв проблем. Сменял съм от едната на другата компютри дюзи бобини какво ли не и как на тази без гас всичко от другата работи и обратното на тази с проблема нищо не и помага. Мотора на тази с проблема е отварян вътре е като нов повдигачите може да ги изключите като опция със сигурност не е от тях. За мен проблема се крие изцяло в моното. По точно когато се сложи смесител за гас, явно нещо още трябва да се направи за да го няма този проблем . Със моноинжекция без смесител за гас от другата кола проблем няма.

колега прав си, и аз обясних по горе къде е проблема, само инжекцията на ц16нз става, има дупки около дроселовата клапа. Намери си такава инжекция и проблема се решава.
На х16сзр са решили, че само компютъра ще оправя нещата, и явно на бензин се справя. Но на газ не става.
Отговори

temil снимка temil 20 декември 2015 - 14:30

 ШУМЕН, на 17 декември 2015 - 19:46, каза:

колега прав си, и аз обясних по горе къде е проблема, само инжекцията на ц16нз става, има дупки около дроселовата клапа. Намери си такава инжекция и проблема се решава.
На х16сзр са решили, че само компютъра ще оправя нещата, и явно на бензин се справя. Но на газ не става.
/
Но защо когато двг.е загрял /88гр./ и спирам за минутка , паля /на бензин/ и работи на бензин без проблем а ако запаля след 10 мин. има .
Отговори

an4onenov снимка an4onenov 12 юли 2016 - 02:56

Може ли да ми кажете, къде са въпросните дупки около дроселовата клапа, ще постна снимката на колегата: клик

Взех дросел от NZ, но единствената разлика която виждам е едно вакумче в повече за егер клапана при NZ, защото е механичен. При SZ егера е с кабел и въпросното вакумче при дросела е запушено.
Отговори

djindjiplqktora снимка djindjiplqktora 05 декември 2016 - 13:45

 ШУМЕН, на 17 декември 2015 - 19:46, каза:

колега прав си, и аз обясних по горе къде е проблема, само инжекцията на ц16нз става, има дупки около дроселовата клапа. Намери си такава инжекция и проблема се решава.
На х16сзр са решили, че само компютъра ще оправя нещата, и явно на бензин се справя. Но на газ не става.


Колега, въпросните "дупки" всъщност е само едно отворче, от което се взима вакум за egr-а който на c16nz е вакумен. При x16szr, egr клапана е електрически и въпросния вакум е запушен. Според мен е безсмислено да се слага дросел с отвор за вакумен egr. Дросела на x16szr и на c16nz е еднакъв с изключение на въпросното вакумче.

Публикувано изображение
Отговори

xborox снимка xborox 29 юли 2018 - 08:21

Да раздвижа малко темата и аз :-) Същите проблеми при мен. Научих се как да ги заобикалям, просто лятото моментално превключвам на газ и моторът пее. Напоследък обаче се замислих в тази посока. Така и така се налагаше да сменям буксата на температурния датчик, та реших да го сменя и него. Веднага след този ремонт всичко си дойде на мястото, но радостта ми беше много кратка. Още на следващото палене проблемът на бензин се повтори, макар че автомобилът се държеше принципно по-добре. Беше видно, че има разлика.
Почнах да мисля какви може да са вариантите. Колегите са сменяли всичко без особен успех. Това означава, че след като се сложи плочката за газ, заводските параметри се променят и дюзата не подава достатъчно гориво. Когато автомобилът работи в режим на "автоматичен смукач", проблеми няма, тъй като има достатъчно гориво. Температурният датчик реално подава данни на компютъра за това дали да обогати сместа или не. Не може ли да го излъжем? Със сигурност температурният датчик е терморезистор, макар че не съм преглеждал точно характеристиките му. Не пречи обаче да коригираме показанията му (или чрез допълнително съпротивление или като намерим друг подобен датчик, който отговаря на изискванията ни).
Мислите ли, че това е адекватна посока, която да следвам?
Отговори

temil снимка temil 31 юли 2018 - 12:12

Колеги Вече свикнах с този проблем. Нищо не съм правил по двигателя,но установих, че когато карам 50/100км на бензин проблема изчезва.
Отговори

митко3005 снимка митко3005 29 януари 2020 - 19:07

 an4onenov, на 12 юли 2016 - 02:56, каза:

Може ли да ми кажете, къде са въпросните дупки около дроселовата клапа, ще постна снимката на колегата: клик

Взех дросел от NZ, но единствената разлика която виждам е едно вакумче в повече за егер клапана при NZ, защото е механичен. При SZ егера е с кабел и въпросното вакумче при дросела е запушено.

Здравейте колеги с двигатели X16SZ.
От няколко месеца ИМАХ проблем с прекъсване на двигателя при ниски обороти, при ускоряване,и още много други подобни ситуации. Изчетох доста, направих какво ли не. И ето че вече твърдо проблема ми е решен. Споделям го тук защото разбирам , че много от вас страдат. При мен се оказа следното. Тръбичката, чрез която сервоусилвателя е свързан с всмукателния колектор към 4 цилиндър, има едно разклонение, тънка тръбичка, ф/5мм, която отива в купето. Там се ползва вакуум за клапата за рециркулация на въздуха в купето. С годините се е получил пробив и по този начин, при ниски обороти се засмуква въздух след дюзата. Така горивната смес обеднява и се появяват много проблеми.
Ще се радвам ако на някого съм помогнал. Ако някой иска подробности нека пише.
Сега си карам колата и се кефя така, както беше преди 15 години.
Мнението беше редактирано от митко3005: 29 януари 2020 - 19:26
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg