Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Z18XER регулиране на клапани.

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 06 ноември 2019 - 19:25

Регулирането на клапани се налага тогава, когато двигателят не е с хидравлични подвигачи на клапаните, тоест хлабините се "самокомпенсират". А там където ги няма, се налага проверка и ръчна компенсация/регулиране на определено време според предписаните хлабини.

А реновиране/ревизиране на главата представлява оглед на състоянието, смяна на някой елементи ако е нужно (клапани, пружини, водачи и т.н.), задължителна смяна на гумички на клапани, напасване на клапаните в леглата им, проверка за нужда от шлайф и шлайф, почистването й.... и общо взето това е.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 06 ноември 2019 - 20:19
Отговори

DRIVE2GO снимка DRIVE2GO 19 ноември 2019 - 16:44

Да, наясно съм вече. Наясно съм и, че с регулиране не се решава проблема с потъналите клапани, а се прави нещо временно. Какъв е ефектът от такъв реглаж сабята ще покаже ;)
Отговори

DRIVE2GO снимка DRIVE2GO 27 ноември 2019 - 11:26

Направих такъв реглаж и нещата се оправиха, интересно обаче как трябваше да се измине един по-труден път в търсененто на проблема...
Отговори

martin_ganev снимка martin_ganev 09 февруари 2020 - 09:42

Колега, сподели какво смените по главата? Какви бяха симптомите преди да направите реглаж?
Отговори

Jivkos снимка Jivkos 19 февруари 2021 - 23:33

Има ли майстор от Пловдив който да провери и регулира хлабината на клапаните на Z18XER?
Отговори

Astra G  1.6 16xel снимка Astra G 1.6 16xel 02 март 2021 - 20:15

Регулирането на клапаните става много лесно и не струва абсолютно нищо!!! Симптомите са както са писали колегите плаващи обороти сутрин. На студен двигател се измерват хлабените и се записват. След което се разкача ангренажа,свалят се дефазаторите,демонтират се и разпределителните валове.И се стига до прословутите чашки, които имат от вътрешната страна нещо като одебеляване (пъпки). Та това нещо след изчисляване и замерване с микрометър се пристъргва в желания размер !!! Моите ги правих на колонна бормашина с диамантена бор коронка. Някои от чашките се поставят в други легла ,където пасват на размера , а другите се пристъргват. Няма никаква драма и няма нужда от купуването на чашки!!!. Най безболезнено може да мините при смяна на ангренажа. С този опел станах монтьор ????. Успех. И да допълна ,че след тази процедура съм минал 60к само на газ и нямам симптоми. На 100к ще сменям ангренажа и ще замера хлабините и ако се наложи пак пристъргване
Мнението беше редактирано от Astra G 1.6 16xel: 02 март 2021 - 20:20
Отговори

kalin09 снимка kalin09 02 март 2021 - 22:32

 Astra G 1.6 16xel, на 02 март 2021 - 20:15, каза:

Регулирането на клапаните става много лесно и не струва абсолютно нищо!!!

Да бе. 1-Много натрупан опит в монтьорството-колко смазани пръсти и о@рани коли има по пътя?
2-инструментална база-"гедоре",като минимум. Разни "пети" за зацепване ,гайковерт ,компресор ,маркучи ,"контри" и хитрини улесняващи рутината ,стойки за мотори ,отгоре и от долу, всякакви клещи , разни криви ключета...
3-още инструменти. Колонни,ръчни бормашини ,поне 2 флекса малки ,шмиргел ,всякакви пневматични инструменти ,електрически също...
4-измервателни-динамометри ,микрометри ,луфтомери,вътромери...
5-време-колко е ценно ,само ние си знаем.
И накрая малко от кухнята-на непипани чашки ,всички са един размер. И новите са само един размер -с 0,25 по-тънки.
Та ,ако някой ми каже "ма то много лесно и бързо"-да си отива в гаража и да почва. А любимите са ми майсторчетата ,дет се сещат за форума като им умре каляската...
Отговори

Astra G  1.6 16xel снимка Astra G 1.6 16xel 04 март 2021 - 11:27

Цялата информация я има в Ютуб, как се прави,и на колко нютона се затягат болтовете. Инструментите които съм ползвал са ударен ел. винтоверт 150лв. гедоре 150, пластини ?30-40 лв. Микромер 120лв. Комплект за зацепване на ангренажа 50лв. От Али експрес. Динамометричен ключ ? 150лв ? И един ключ 24 мисля ,че беше се изпилява за контра на валовете. Двигателят се подпира с трубче. Сега съм си купувал само микромера и комплекта за ангренажа. Чашките могат да се пристържат и на фреза за по 3лв. на брой,така ми казаха. Колата си я правя сам , защото ми омръзна разни псевдо майстори да ми обевяват извънземни суми за никаква работа. И то се подразбира,че който ще се захваща да си ги прави трябва да си има инструмент.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg