Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

X20DTL проблем с паленето

ivailo06 снимка ivailo06 31 януари 2010 - 08:26

Привет,

Изчетох абсолютно всичко, но проблема не е решен. Предварително ще поясня че колата не е правила никакъв проблем преди тази случка.

Ще започна от начало. Преди големите студове измих колата и я прибрах в гаража, беше останала с 13 литра летен V-power, 3-4 дена по-късно прогнозите сочеха -15/-20 за Русе, реших да изкарам колицата от гаража и да я заредя до горе със вече така наречения зимен V-power. Слезнах завъртях запали докато помирише ключа и след 3-4 секунди с падането на оборотите (по-точно) когато премигва лампичката на охладителната система (нали си прави тест и леко смига вижда се натъмно) колата загасна, помислих че някъде е стегнала нафтицата и реших да завъртя втори път, подгрях 2-3 пъти завъртях но уви, стартера върти като луд, колата не дава никакъв признак да запали. Оставих я и отложих за следващия ден наобяд, времето ще е по-меко евентуалното желе от нафта ще се е отпуснало и т.н. Отивам на следващия ден по обед температурата е около -6/-7, подгрявам въртя, не пали, 2-3 опита на 3 опит прекиха и запали, вадя от гаража, стоя около 1 час на място запалена, качи си нормална температура, отидох и я заредих догоре с така наречения зимен V-power. Всичко е ОК, колата си върви, покарах я 40-50 км хубаво да се омешат нафтите (допълнително и за всеки случай сложих добавка Castrol TDA две мерителни чашки). Прибрах я вечерта в гаража, през следващите 3-4 дена никакъв проблем. Престоя 2-3 дена в гаража аналогично пали 3-4 секунди и изгасва, въртях 4-5 пъти стартера никой не се обажда от двигателния отсек. На буксир до близкия сервиз, разкачихме горивопроводите от филтъра. Продухахме с компресор IN ако има нещо по него да си иде в резервоара, мушнах го в една бутилка и майстора наду през резервоара за да потече нафта, закачих го обратно на филтъра, майстора леко надуваше от резервоара докато потече от мястото на тръбичка OUT, потече и веднага закачих тръбичката. Започнах да въртя на стартер и майстора леко надуваше, въртях от 5 до 10 секунди, почивка между въртенето за да не прецакаме помпата, на 4-тия опит колата запали. Пак седнах карах 40-50 км спрях за около 2 часа, запали и изгасна, завъртях пак стартера колата се тресе и на 5-6 секунда запали, реших че не сък карал достатъчно вече беше около 10 вечерта като лудите жената с мен няма жива кола по улиците на Русе ние назад напред с колата. Между другото колата си върви както трябва не прекъсва, гладко работи двигателя всичко е ОК докато е запалена. Прибрахме се, колата в гаража, на следващия ден пак по обяд по меко време (ала бала), запали и пак изгасна. Пак при майсторите аналогична процедура продухване, но този път налях 3-литра бензин в резервоара имаше около 40 литра нафта, малко повече от 5% и сипнах но с надеждата да разтвори, купих нов филтър с нови О-пръстени, смених ги. Запалихме я (само че този път се наложи да я дръпнем около 20-30 метра, защото бая въздух беше глътнала в опитите, знам че не е добре за помпата, но като нямаш алтернатива и ти е писнало да и служиш на тази колица). Реших че предните дни малко съм карал навъртях 120 километра в града и леко извън него (тук като по филмите дърпахме и бутахме една затънала кола, гонихме един Пасат, който загуби задната си броня ...). Всичко това става в петък 29.01. Вчера сутрината ставам доволен слизам в гаража последна проверка по пласмасовата кора на двигатела, мъркучета за обратна нафта дюзи всичко е чисто не се вижда да сълзи, нямат нацепено мъркучетата, тройниците са бели като сняг. Сядам завъртам пали и изгасна, теглих и една майна, заключих я и си мислех че вече нямам нерви да се занимавам да си стои там в гаража. Обадих се на колегата BiserRS, грабна лаптопа момчето закачихме я на OP-com съответно излезнаха следните грешки:

P1635 (A) Glow device circuit general error
P1660 (B) Fuel cutoff solenoid circuit high input

Вече съм в гъбите и не знам, заключена е в гаража , като се замисля че предната зима си стоеше със снега по седмица-две и палеше от раз. Ако някой има предложение за справяне с проблема да казва.

Поздрави Иво
Отговори

vdwind снимка vdwind 31 януари 2010 - 09:02

Брутална работа брат, прецакано е подгряването, проблемът ще се реши или с оправяне на системата за подгряване или от самосебе си с повишаване на минималните температури до +18С и в началото на есента пак ще се появи. Вероятно подгряването въобще не работи при тази грешка, тя колата ти няма как да работи без подгряване при температури около 0С - не знам трябва да се провери веригата на подгревните свещи, управлението им мисля е от компютъра има реле за подгряването, предпазител, провери първо тия работи, откачи акамулатора и след това съединителите на компютъра (макар че едва ли ще е в тях проблема, но все пак), мога да кажа само че проблемът ти ако не е в релето и предпазителя, си за сервиз и тр да си приготвиш повечко пари. При изгоряла подгревна свещ свети чек лампата (колата с керпеденче), но при неработеща подгревна система нямам идея какво свети и дали нещо въобще свети или просто се записва грешка. Като дадеш контакт светва ли ти реотанчето????

Щом поработва 3-4 сек, значи това е - нямаш никакво подгряване, просто на подгревните свещи липсва напрежение и те въобще не греят. Развинти една от свещите и виж, ако е черна и мокра с нафта - проблемът ти е ясен. Оправи подгряването и трябва да се оправи - втората грешка не знам какво е, но е възможно да е резултат на първата.
Отговори

Гено снимка Гено 31 януари 2010 - 09:08

P1635 Неизправност в бордовия компютър
P1660 гориво изключване грешка(клапан)
Мнението беше редактирано от Гено: 31 януари 2010 - 09:13
Отговори

ivailo06 снимка ivailo06 31 януари 2010 - 09:09

Като дам на контакт реотанчето светва след което си изгасва, като запаля (ако запали) поне до момента не е светвал чека. Вчера тествах свещите с един плюс от акумулатора преискряват, но не се сетих да ги развия да ги погледна. Както казваш ще ги развия да погледна ще видя и за предпазителите да не е изгорял някой бушон, като трябва ще си поръчам ново реле ако е проблема наистина там.
Отговори

vdwind снимка vdwind 31 януари 2010 - 09:22

Публикувано изображение

Ей, Гено не го отчайвай човека така - грешката не е проблем с бордовия компютър, а със системата за подгряване.
Ето схемата и въпросния блок, възможно е предпазителя да е изгорял или просто да няма някакво напрежение някъде поради лош контакт. При тия температурни разлики, просто някъде може предпазителя да не прави контакт или да се окислил нещо, разкачи всички предпазители, извади и релетата и ги постави пак, тествай колата след това и пиши какво става, ако няма ефект и ти се занимава, развии поне една подгревна свещ и кажи какво е положението. Може и ново модулче да се наложи да купиш, ще трябва и да ти изтрият грешките. Успех, с друго едва ли мога да помогна.
Мнението беше редактирано от vdwind: 31 януари 2010 - 09:24
Отговори

Гено снимка Гено 31 януари 2010 - 10:05

така е преведена просто, аз само ги потърсих, но бих обърнал повече внимание на втората, нямам такъв личен опит, но съм чел за някакъв клапан на помпата, който ако е заседнал, няма палене
Отговори

ivailo06 снимка ivailo06 31 януари 2010 - 11:33

Ако примерно е заседнал този клапан няма ли да създава проблем като е запалена колата дори.

Проверих всички бушони при двигателя, всичко е ОК. Само свещ не успях да отвия оказа се че е за глухо ключе 11, е нямам такова ;(. По-късно ако намеря да купя ще развия и свещ.
Мнението беше редактирано от ivailo06: 31 януари 2010 - 11:35
Отговори

Гено снимка Гено 31 януари 2010 - 11:36

колега,
ако искаш порови из форума, или изчакай други мнения, аз нямам такъв опит, както казах, само съм чел за такъв проблем. Иначе ако клапана засяда, ще е проблем докато се отвори, после работи и така до следващия път.

п.с.
а свещите може просто да ги премериш, ако имаш мултицет, около 1 Ом е съпротивлението на здрава свещ
Мнението беше редактирано от Гено: 31 януари 2010 - 11:37
Отговори

vdwind снимка vdwind 31 януари 2010 - 11:56

Ивайло, явно контролния блок е прецакан, към него са закачени свещите по двойки нали виждаш долу едни като реотанчета, щом казваш че на тях има напрежение, значи или е прецакан или няма управление (някой кабел е прекъснат или лоша връзка) за съжаление не зная къде се намира тоя ел.блок.
Отговори

ivailo06 снимка ivailo06 31 януари 2010 - 12:00

Предполагам утре на въже и в сервиза на Опел. Друг вариант не виждам.
Отговори

vdwind снимка vdwind 31 януари 2010 - 12:31

После ще разкажеш надълго и нашироко надявам се :))))), това е добре да се знае, не вярвам да е от компютъра, макар че не е съвсем изключено, но все пак колата работи нормално както казваш, така че предполагам компютъра е наред, всичко останало се решава до 500 лева
Отговори

ivailo06 снимка ivailo06 31 януари 2010 - 13:47

Дано, дано. После ще опиша всичко от - до, за да може ако някой изпита подобно затруднение да знае какво да прави. Макар че са възможни n на брой проблема.

Преди малко докато оглеждах отново за теч около дюзите, където тръгват 4-те една до друга, открих една пластмасова прозрачна запушалка даже леко ми бие на силиконова, защото е мека. Някой ако знае дали нейде по помпата има такова нещичко, цялата е в нафта. Беше се заклещила между долните две дюзи. Скоро е попаднала там защото колкото и да е все ще се изтърси от някъде докато съм карал. Може да я щракна и да пусна снимката.
Отговори

ivailo06 снимка ivailo06 31 януари 2010 - 13:56

Все си мисля че отнякъде засмуква въздух, защото реално като престои повече от 6-7 часа, запалва изгасва и след това не желае да запали, стартера върти дори без да се закашля, все едно не може да подкачи нафта.

Бях забравил да кажа че единия ден след първото продухване, отворих филтъра и там имаше нафтица на дъното на филтъра, смених го и долях. Днес не съм го отварял за да проверя пак.
Отговори

vdwind снимка vdwind 31 януари 2010 - 14:52

А, когато е загряла и я оставиш за 10-20 мин после пали ли??? Прекъсва ли пак??? или само когато е напълно студена???
Отговори

ivailo06 снимка ivailo06 31 януари 2010 - 15:13

Горе долу като постои 1 час, пали и гасне и след това с малко повече въртене и тресене на цялата кола запалва (може би и трябват 5-6 оборота на стартера и пали)
Отговори

devil. снимка devil. 31 януари 2010 - 18:48

Колега УСПЕХ :drinkin: утре дано да нее серьозен проблема,а после можем да се чуем!!! :devil-smiley-019:
Отговори

Duke_BG снимка Duke_BG 02 февруари 2010 - 13:07

малко сте сгафили с превода на това :

P1660 (B) Fuel cutoff solenoid circuit high input -
би трябвало да е : ел. клапан за прекъсване на горивото - вискоко напрежение

което по принцип означава ( поне на по-старичките) че е откачен тоя ел клапан
еку-то дава грешка от негова гледна точка
т.е. високо напрежение означава че няма пад във веригата - т.е. няма закачен консъматор
а ниско напрежение означава че има късо във веригата или има консумация по-голяма от нормалното

ако греша поправете ме
Отговори

ivailo06 снимка ivailo06 02 февруари 2010 - 15:46

Привет,

Предполагам този клапан се намира в помпата или съм в грешка.
Днес ми казаха че щом съм я запалил и колата върви, няма проблем в електрониката на помпата. Но утре ще се види най-добре като я закачат на диагностичния интерфейс.
Отговори

KRISS снимка KRISS 02 февруари 2010 - 18:05

Колега казваш, че филтъра ти е празен, помпата цялата в нафта, а се хващаш за електрониката, херметизирай си системата, и ако пак има проблем тогава се задълбавай повече, може и да не ти излезе повече тази грешка. А тази запушалка за която обясняваш на старите дизели имаше такива на последната дюза където няма мъркуче за излищното и се затапваше, да не е сменял накой тройниците за излишното и да е оставил свободен край който да е бил запушен с тази тапа ???
Мнението беше редактирано от KRISS: 02 февруари 2010 - 18:06
Отговори

vdwind снимка vdwind 02 февруари 2010 - 20:33

@ Duke_BG - напълно си прав, грешката означава че има проблем с веригата на клапана за прекъсване на горивото. Какво точно значи high input не се наемам да кажа - възможно е да значи че във веригата има високо входно съпротивление, т.е. може да е прекъсната връзката с клапана или последния да е дефектирал - но нито зная къде е тоя клапан, нито го знам как изглежда, нито знам точно защо трябва да прекъсва горивото. Но това е правилния превод - високо напрежение не бих казал - но под висок вход се разбира липса на товар според мен (демек прекъсната верига) (има напрежение но клапана не цъква)

Кой знае какъв общ захранващ проводник не дава хубав контакт и оттам и подгряването и тоя клапан се е*ават, може и нещо много елементарно да е.
Мнението беше редактирано от vdwind: 02 февруари 2010 - 20:35
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg