Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Въпрос за теч от радиатор

rusin atanasov снимка rusin atanasov 19 октомври 2008 - 23:23

Здравейте,
забелязах че радиатора ми протече на трудно достъпно място и не знам да ли може въобще да се поправи. Хубавото е че е на металната част и в най-лошият случай ще мина само със заваряване. Не знам как е направен самия радиатор, но като гледам мястото предполагам че трудно ще се завари. Вие какво мислите?
Ето снимка:

Публикувано изображение

Къде бихте ми препоръчали заварчик тук в Стара Загора?

С уважение,
Русин Атанасов

P.S. Да не пиша ново мнение:
Май поправих положението ............. за сега. Разгледах мястото на теча и прецених че има метална скоба захващаща часта на радиатора с пласмасовото казанче от страни:

Публикувано изображение

И тези ушички на скобата притиснах с келпеден за да стегнат по-добре:

Публикувано изображение

и карах 30мин. из града и теч за сега няма. Времето ще покаже.

С уважение,
Русин Атанасов
Мнението беше редактирано от rusin atanasov: 20 октомври 2008 - 10:07
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 20 октомври 2008 - 14:42

Правилно си се ориентирал, това е единственото което можеш да направиш. Радиатора е алуминиев (питата) с пластмасови казанчета, като има гумено уплътнение между тях. На ремонт се поддава единствено изолирането на тръба при спукване, но се загрозява ужасно, защото се "разравя" питата. Ако пак протече, направо мисли за нов. Ако се насочиш към втора употреба, търси някой не свален от кола с, антифриза вътре- ако е седял сух дълго време бързо му старее гумата и има голяма вероятност да протече по същия начин.


Поздрави!
Отговори

nbn1 снимка nbn1 20 октомври 2008 - 17:51

Колега, дано да е спряло. Иначе бих ти препоръчал добавка на Valvoline. Не помн



Колега, дано да е спряло. Иначе бих ти препоръчал добавка на Valvoline. Не помня точното име, но беше черна опаковка със синя капачка. Запуши теч от радиаторите на МАН ТГА преди два месеца и засега няма проблеми.
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 20 октомври 2008 - 18:59

Добър вечер,
абе сълзи много малко пущината. Днес покарах повече и видях че не е наред. Уж за по-лесно не свалих радиатора, а на място го притиснах. Ще трябва да го сваля целия и ще притегна хубаво мястото и тогава ако не се оправи - нов или пък стар.
С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 22 октомври 2008 - 21:01

Здравейте,
ще се опитам да разкажа малко повече защото за първи път се сблъсквам с подобен ремонт и ако има нещо, което правя нередно моля, споделете.
До колкото разбирам теча е на лесно място и е точно там където "питата" се съединява с онази част от радиатора, за която се захваща пласмасовото казанче. Не знам как са съединене тези детайли, но най-гората част /П-образна шина мислая че е поставена за устойчивост/ не контактува здраво и от там тече. Тя трудно би се заварила защото от долу много на гъсто са самите тръбички от "питата". Това може би за един добър майстор може да не е чак толкова трудно. Тъй като теча е много малък реших да се опитам да се правя сам. Забелязах че когато мотора загрее теча /по скоро сълзене/ спира. Това си го обяснявам с разширяването на метала.
Пуснах тази тема, и четох в този и другите форуми за да преценя какво да правя. Стигнах до заключението че на пазара има няколко основни съставки за спиране на малки течове, при по-големи нещатата са по-сложни. Тези прахчета /алуминиеви стружки+някакви химий/ се препоръчват и отхвърлят от почти равен брой колеги. Веднъж попаднали в охлаждащата течност те се разширяват и пукнатините се изпълват с тях. Лошото е че и тесни места също са подложени на тяхното действие примерно радиатор на парното и места с малко сечение по мотора. Вероятноста от запушване не само на проблемното място е по-голяма в сравнение с течните химий. Те са малко по-"умни". Когато циркулират в охлаждащата течност те попадат и на местата, от който тя изтича и в допир с въздуха реагират и се превръщат в свързващо вещество. Някой от тези неща както и начина на употреба са написани на опаковкте. Ориентирах се към течна добавка защото теча ми е малък за сега и мога да се опитам да го отстраня сръвнително лесно и евтино и уж надежно. От магазин за части при моя позната си купих "FENOM" за 8лв ето как изглежда:

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Повечето течни добавки са около тази цена приблизително, а прахчетата са много по-евтини около 2-3лв. обаче риска при тях е по-голям.
Загрях мотора до 90-95 гр и сипах част от добавката. Тя беше рядка почти като вода и с разни нейни си работи вътре. Сипах малко защото на шишенцето бе указано че течноста е за 15л а моята в системата е 5-6л. Имах достатъчно място в разширителното казанче и не се притеснявах че ще има в повече. След около минута колата започна да вдига много висока температура и дори се включи перката....това не ми го е правила от лятото. Четсно казано се уплаших да не се е запушило нещо от вътре, но все пак продължих да карам, трябва да се покара не по- малко от 20-30мин. Така е при всички такива добавки , а и това бе написано на етикета на моята. Температурите продължиха да са високи с около 5-10 гр в повече от преди сипването на добавката, абе все едно карам лятото. Включих парното на 2-ра степен и положението малко се подобри. Излязох извън града вече с изключено парно, уж по околовръстния път да "убия" малко от жегата и да облекча топлинния режим на мотора. След около 35-40 минути температурата горе долу започна да заема близки до обичайните си стойности. Покарах още, вече из града по светофарите и положението беше по-добро. Утре като се събудя първо ще проверя какво е станало с теча на антифриза.....или какво е останало от него.

P.S. Днес е 24.10 и теч все още няма :mhihi:
С уважение,
Русин Атанасов
Мнението беше редактирано от rusin atanasov: 24 октомври 2008 - 09:05
Отговори

master6761 снимка master6761 28 април 2015 - 18:16

Колега, тази добавка за течове оправи ли положението, че и аз имам малък теч и се чудя дали да ползвам добавка или да търся нов радиатор. Лошото е че преди три години го смених, но явно толкова им е живота на неоригиналните радиатори. И на мен ми се появи леко сълзене в сглобката алуминий - пластмаса. Радиатора е International Radiators. На предишния радиатор пък се беше спукало пластмасовото ухо горе където влиза маркуча.
Отговори

MONOPOLA снимка MONOPOLA 28 април 2015 - 23:30

Нов само,
С добавки ще запушеш малкия радиатор на парното в купето и тогава ще се облещиш като трябва да го сменяш
Отговори

radotrifo снимка radotrifo 29 април 2015 - 16:57

Колега, имах такъв проблем и го реших. Малка е пипкава работа. Свалих радиатора и внимателно изправих въпросните скобички, като се внимава да не се пречупят. Така се освобождава пластмасовата кутия, която затваря радиатора отстрани. Почистих кутията и самия радиатор, после ги сглобих обратно, като уплътних с червен, маслоустойчив силикон. После скобичките се стягат отново. Мисля, че е по-добър вариант от добавките, чувал съм че създават проблеми със запушване в системата.
Отговори

master6761 снимка master6761 05 май 2015 - 12:19

Така с отварянето на скобичките може и да стане, но аз не мога да го направя. Веднъж пробвах на един радиатор за парно и го отворих без проблем, но после много трудно се затварят скобичките. Така, че няма да си гупя времето, а направо ще взема нов. Само въпроса е каква марка? Че повечето неоригинални части карат по 1, 2 години.
Отговори

Юлиан 1 снимка Юлиан 1 05 май 2015 - 13:43

Здравей колега, моят радиатор също протече откъм пластмасата при закрепването до ухото,аз реших проблема с нов на бер-хела за 128.00лв от магазина на Люлин.Монтирах го и засега съм доволен но докога не знам .Знам, че по-добро от новото няма.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg