Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Важни теми

Автоматици

Cynic снимка Cynic 22 април 2010 - 18:18

Колеги доколкото съм запознат относно включването на "N" в движение за пестене на гориво е пълна глупост както и на ръчните скорости така и на автомата докато се движите със някаква скорост на висока предавка и се спускате наприме над 1500 ( +- 200 ) оборота системата ( най общо казано ) спира подаването на гориво и -така се пести- ако изключите от скорост двигателя работи на празен ход както на място със 500 - да1000об. ( в зависимост от двигателя ) и системата си подава гориво - вярно по малко но горивото се харчи....
Мнението беше редактирано от Cynic: 29 април 2010 - 16:31
Отговори

Blaze 2.0 16V снимка Blaze 2.0 16V 17 май 2010 - 17:04

 Cynic, на 22 Apr 2010, 19:18, каза:

Колеги доколкото съм запознат относно включването на "N" в движение за пестене на гориво е пълна глупост както и на ръчните скорости така и на автомата докато се движите със някаква скорост на висока предавка и се спускате наприме над 1500 ( +- 200 ) оборота системата ( най общо казано ) спира подаването на гориво и -така се пести- ако изключите от скорост двигателя работи на празен ход както на място със 500 - да1000об. ( в зависимост от двигателя ) и системата си подава гориво - вярно по малко но горивото се харчи....


Така е!!!
Колегата е много прав. На моята каляска като дам със 100-110 км/ч на неутрална (правил съм го от любопитство) борда ми показва 1.8-2.0 л/ч, а когато съм си на директна ми занулява разхода.
Даже съм забелязал че и на Тъпото (Типото) на леля ми е така споказателя на разхода. Когато го изкключи от скорост стрелката се вдига на 1-2л. , а когато си пусне на 5-а (примерно) веднага занулява разхода. Може и да харчи (да мирише бензина), но е по-малко харченето отколкото да изключиш от скорост и да пуснеш по инерция, сигурен съм .
Отговори

teodorteo снимка teodorteo 22 май 2010 - 18:18

Здравейте,

Може ли някой да каже с каква скоростна кутия е Астра H Z18XER. Кутията е 4-степенна автоматична.
Интересува ме производител и някакви по-подробни данни
Благодаря предварително!
Отговори

ivo_gf снимка ivo_gf 10 юни 2010 - 06:39

Здравейте, от година вече карам Опел Вектра Б, 2000 кубика, 139 коня, автоматик. Въпроса ми е относно маслото в скоростите, трябва ли да се сменя или не и ако да на колко изминати километри. Питал съм кой ли не и все различни отговори ми дават... И ако трябва да се сменява какви последствия би довело карането с едно и също масло? Предварително се извинявам, ако не съм постнал това в правилния раздел, но тук има хиляди теми и много трудно се ориентирам...
Отговори

georgibakarliev снимка georgibakarliev 10 юни 2010 - 12:17

да колега трябва да сменяш маслото през интервали от40000 км,ако ли не сваляш кутията за резвизия на стойност от около 3000лв така ,че провери с какво масло е кутията ти и бегом към сервиза
Отговори

ДИДО77 снимка ДИДО77 10 юни 2010 - 14:53

Карам същата Вектра,сменяй маслото на 30000-40000км иначе е много скъп ремонта а литър масло е около 15лв.Кутията хваща 3-4литра. :newsm05_41:
Отговори

martyt снимка martyt 10 юни 2010 - 20:43

Привет,

искам да питам Teddy в кой сервиз я кара OMEGA-та, та някой хубав слънчев ден като ми скимне да закарам и ASTRA-та да я видят.
Колегата ivo_gf дето пише че не знае дали тук е мястото на неговия въпрос за маслото -
къде другаде ако не в темета за автоматици,щом си с автоматик(с цялата си скромност искам да покажа малко гордост с темата).
Относно км-те за смяна-40-50000 е нормалното което съм чувал и аз.

Поздрави! :helpsmilie:
Отговори

radex снимка radex 05 юли 2010 - 19:08

 ivo_gf, на 10 Jun 2010, 7:39, каза:

Здравейте, от година вече карам Опел Вектра Б, 2000 кубика, 139 коня, автоматик. Въпроса ми е относно маслото в скоростите, трябва ли да се сменя или не и ако да на колко изминати километри. Питал съм кой ли не и все различни отговори ми дават... И ако трябва да се сменява какви последствия би довело карането с едно и също масло? Предварително се извинявам, ако не съм постнал това в правилния раздел, но тук има хиляди теми и много трудно се ориентирам...

Днес сам си смених маслото на АСК , смяната е елементарна .
Първо караш колата 2-3 километра за да достигне маслото в скоростната кутия работна температура , после я качваш на канал и гасиш двигателя , слизаш долу и развиваш пробката на скоростната кутия (пада се най долу под щеката) с шестограм , като преди това махаш щеката - внимавай маслото изтича бързо и е доста горещо . Почисти пробката с разтворител понеже има магнит за събиране на твърди частици .След като маслото се източи завий пробката и я стегни добре . Следва наливане на новото масло , аз сложих I.G.A.T (похвалиха ми го и заради това сложих него ) покрива DEXRON II и III ,налях 3 литра използвайки фуния (налива се през щеката ) след това палиш двигателя и правиш едно кръгче на квартала като се стремиш да изредиш всички скорости 1,2,3 D,R не форсирай колата ,превключвай на определените обороти ,след това провери маслото в кутията дали е в нормата -ако е под максимума долей малко но по принцип не преливай , гледай да е межу 2-те резки на максимума . Колицата върви много добре сега не придърпва когато превключва ,даже изобщо не се усеща. Филтър не съм сменял просто смених маслото . Надявам се да съм бил полезен :)
Поздрави!
Мнението беше редактирано от radex: 05 юли 2010 - 21:35
Отговори

Spoof снимка Spoof 30 август 2010 - 16:51

Другари, имам един въпрос - преди малко изпаднах в ситуация, в която можеше да се наложи да тегля заседнала кола с автоматик. Размина се, но аз да питам - мога ли да ползвам автоматика за теглене на заседнала кола. Както знаем, това изисква много голямо усилие върху съединителя. С ръчки ясно, но тук дали мога да повредя кутията с това усилие и високи обороти при никакво движение? По-конкретно говоря за Vectra C 2.2 от миналата година, но предполагам е общовалидно за всички автоматици.

Благодаря предварително (;
Отговори

t_g_stoev снимка t_g_stoev 30 август 2010 - 16:55

Колега да ти кажа моето лично мнение .според мен лично можеш но НИКАК не е желателно .защото моята скоросна кутия я хвърлям и припкам да си купя друга но за автоматика е малко по сложно :)
Отговори

bat_MITKO снимка bat_MITKO 12 септември 2010 - 00:12

Здравейте и от мен. Аз също съм с Опел и то с АСК АФ20. До преди две седмици нямах никакъв проблем, но вече се появи. Често ми се случва да се включва и премигва лампичката със знак -s-, и в резултат не ще да върви нормално - подаваш много гас - върви бавно. Започнах да разпитвам за майстори в Сливен, но не намирам такива, та въпроса ми е знае ли някой майстор в околността на Сливен.
Отговори

joyin снимка joyin 21 септември 2010 - 13:35

Колега знака S мига защото колата ти е влязла в авариен режим. При мен го имаше същия проблем, и срещу 300 лева ми смениха някакъв клапан-селеноид и колата заспа. Само да вметна, че проблема се появяваше само при загряла кола. Успех.
Отговори

454 снимка 454 27 септември 2010 - 17:00

Здравейте на всички

От скоро съм горд собственик на Омега А 2.6 '92 автомат и прочетох почти всичко изписано по повод този автомат, но все още ме човъркат няколко въпроса та затова ще питам тук, вместо да отварям нова тема. Ще почна малко по-отдалече за да ми схванете обърканата логика.
Историята му е, че един мой луд приятел го купи от банката в която работеше. Автомобила е бил закупен чисто нов за управителя на клона на съответната банка още през далечната 94-та и е бил пред очите на моя приятел през цялото време. Та след като го купи за смешни пари го пребоядиса и обслужи, след което превзе едни бордюри със около 60-70 км/ч и помля ходовата част. Та така автомобила седя около 2 години без да се кара въобще и накрая го взех аз. Направих му абсолютно пълно обслужване, което включва, нови свещи, палец, капачка, кабели, масло и маслен филтър на двигателя, горивен и въздушен филтър, 4 чисто нови амортисьора, нови биалетки отпред и отзад, нов хебел, нов акумулатор, нови гуми и сега дойде реда да обслужа автомата. Купих масления филтър, гарнитурата на картера и самото масло. Всичко беше старателно избърсано, почистено и т.н. След като налях нужното количество масло запалих мотора да поработи 5 минути, след което изредих скоростите за по 10 секунди всяка. Изкарах я да направя едно кръгче и определено смяната между скоростите беше станала "по-мазна". Да подчертая, че автомобила е на реални 142 хиляди, но седенето му се беше отразило... Та раздвижвам си аз автомобила напред-назад из София и на един светофар едвам потеглих. Забелязах, че ми примигва познатия S на таблото, който до този момент свързвах единствено със спорт-режима. Гасих и палих няколко пъти и ми направи впечатление, че в мига, в който запаля всичко е ОК, но превключа ли на скорост и позволя ли да потегли веднага започва да мига този S. Попрочетох напред-назад какво пише и стигам до извода, че това е един вид помощна програма за ограничаване на приплъзването основно използвана в зимни условия като идеята е, че автомата превключва на по-горна предавка с цел да избегне буксуването. Е така де - ама защо се включва на абсолютно сухо... Мисля-мисля и си викам - това "умниче" взима данни за от датчиците на ABS-a а на мен ми свети самата лампа на ABS-a.... Както и да е - тя и преди си светеше, ама автомата си потегляше перфектно и си сменяше навреме. Значи нещо се е променило... В този момент си припомних, че докато човърках по ходовата част отпред видях едни кабели, които излизат от подкалника. Единия чифт си влиза в датчика за ABS-a, а другия седи свободно. По неясна причина реших да ги погледна по-отблизо и да ги проследя от къде идват и за какво служат. Поглеждам в левия подкалник и виждам буксата... поглеждам в десния - пак виждам буксата само дето виждам един кламер пъхнат в двете контакторни клеми, така че да затвори веригата. Гледах го много тъпо и си помислих, че може и от другата страна да е било окъсено, но докато съм чоплил наоколо да съм го изскубал без да забележа. Веднага набих един нов кламер на същото място. Резултата беше на лице - скоростната ми сменя безупречно и потегля точно както очаквах. Махам кламера - и се активира зимния режим. Та тези дни като ми остане малко време ще проследя накъде водят тези кабели, като също така ще се опитам да разбера къде би трябвало да са включени, защото няма логика да си висят ей така с по един забоден кламер ;)
Мнението беше редактирано от 454: 27 септември 2010 - 23:28
Отговори

Ванко75 снимка Ванко75 03 октомври 2010 - 16:18

Здравейте на всички!
И аз карам автоматик и доиде време да сменя маслото.Реших да го сменям сам.И така някой ако знае как точно става това нека да помогне.Прочетох по горе мненията но не ми стана ясно!Трябва ли да изреждам скоростите при запален двигател след като отворя пробката?
Благодаря предварително!!
Мнението беше редактирано от Ванко75: 03 октомври 2010 - 16:52
Отговори

454 снимка 454 03 октомври 2010 - 22:08

 Ванко75, на 03 Oct 2010, 17:18, каза:

Трябва ли да изреждам скоростите при запален двигател след като отворя пробката?
Благодаря предварително!!



ЧАКАААААЙЙЙЙЙ......... Първо отвиваш пробката - от там изтича някакво количесто "малиново сладко", след което развиваш внимателно всичките болтове по периферията на картера като внимаваш останалото количество масло в него да не ти се излее във врата. Та след като развиеш болтовете леко отделяш картера и го сваляш. Набавяш си нов филтър и нова гарнитура. Изключително старателно измиваш картера с бензин от вътрешната страна, така че да няма и следа от феродо или стружки. Ако оставиш кутията отворена за цяла нощ ще се учудиш колко още масло ще се оттече, което е хубаво защото колкото повече изкараш от старото - толкова повече ново ще побере. След като монтираш новия филтър и се увериш, че гарнитурата прилепва добре - монтираш обратно картера. НИКАКВИ СИЛИКОНИ ПО ГАРНИТУРАТА ДА НЕ СЕ МАЖАТ!!!!!!!

След като си наредил винтчетата ги притягаш (не помня точно с колко има информация навсякъде в нета, или утре след като си погледна довечера книгата в нас) без да се оливаш с напъването, щото като приплескаш много гарнитурата ще протече после. След това наливаш 3-4 литра масло през пръчката за нивото (ползвай фуния, по удобно е) палиш, разхождаш селектора през всички предавки, слагаш го на Р и отиваш да вадиш пръчката за маслото(на работещ мотор). Ако има нужда да се долива до МАХ, доливаш.
После като покараш да загрее мотора до работна температура спираш некъде на равна площадка, пак вадиш пръчката, пак проверяваш и ако се налага пак доливаш. След като покараш добре загрелия ахтомобил е хубаво да се завреш отдолу и да провериш дали не тече некъде от гарнитурата.
Отговори

gufianec снимка gufianec 16 октомври 2010 - 13:44

Здравейте колеги,

Аз имам Вектра 96 г. автоматик Х18ХЕ двигател. Много съм доволен от колата, само дето почна да ми гасне по сфетофари - нещо не си поддаржа оборотите. Ходих днес на диагностика и ми казаха, че излиза грешка на дебитомера. Отидохме до една автоморга и там пробвах 3 дебитомера - никаква променя - пак си гаснеше. Върнахме се при монтьора, той почисти дроселовата клапа, както и стъпковия ... забравих му името. Излезе съмнение, че проблема е възможно да е във въпросния стъпков мотор мисля че му беше името, понеже като му се извади електрониката и се запуши с пръст, колата спира да гасне. Моля ви ако някой е имал подобен проблем да сподели, както е споделила Бу.

Благодаря на отзовалите се.

Поздрави,
Митко
Отговори

spasito снимка spasito 25 октомври 2010 - 14:50

Здравейте имам въпрос за автоматика на омега б 3,0 v6 от снощти колата не вържи на никоя скорост просто седи на едно място та какъв модел е кутията има ли щека за проверка на маслото и възможно ли е да е от него-никакви лампи не светят на таблото.
Отговори

joyin снимка joyin 27 октомври 2010 - 16:47

А като даваш газ колата вдига ли обороти? Ако вдига това е симптом на скъсано каре.
Отговори

spasito снимка spasito 30 октомври 2010 - 08:11

Няма скъсано каре като е студена работи като загрее не-а някой може ли да каже кои пинове на буксата се окъсяват за самодиагностика на скоростите ако има такава буксата е 16 пинова кутията е AR35
Отговори

ina_vectra снимка ina_vectra 31 октомври 2010 - 08:55

Здравеите отскоро имам Вектра Б 1.8 16V кода на двигателя е X18XE,колата по стъкла е 1998г а първа регистрация по талон е  1999г.Колата е АВТОМАТИК.Немога да намеря модела на скоростната кутия,моля някои ако знае моля да ми пише за да мога да си я обслужа подобаващо.Имам и 2-3 въпроса относно автоматичните скорости:

1)Как се включва спортния режим на скоростната кутия(в смисал може ли в движение да се включва този режим) и трябва ли да ми светва лампа някаде по таблото че е включен спортния режим?

2)Какво масло да и сложа на кутията(марка и номер)разбрах от форума че Декстрон 2 или Декстрон 3 но колко литра ще сабере и маха ли се картера на кутията при смяната му?

3)Зимният режим как и при какви условия се ползва?В двийение ли се включва или трябва да си спрял?Останалите предавки 1,2,3 как и кога се използват (сори невежеството но сам на4инаещ и за пръв път карам и притежавам автоматик)

Всяка допълнителна информация за колкретната скоростна кутия ще ми е пт полза(препоръки).

Благодаря ви предварително
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg