Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Бобина за X16XEL 2000г 1.6 16v

MopkoB снимка MopkoB 21 юни 2014 - 12:39

Здравейте колеги. Стигнах до извода ,че бобината не ми работи на трети цилиндър или като изкарахме свещта беше черна. Та майстора ми каза да си взема нова , ама да не е китайска, а оригинална GM ли е ,че нещо не я откривам по оналайн магазините. Какво бихте ми препоръчали , като марки и дали си струва инвестицията в нова бобина. Също така има ли вероятност да има нещо зацапано на самата бобина където дава контакт със свещта ( Струва ми се невъзможно, но все пак да попитам).
Отговори

sathv снимка sathv 21 юни 2014 - 21:47

Тя оригинална GM струва повече от вектрата и не се продава по онлайн магазините по принцип, а в представителствата на Опел. Търси Бош или Беру.
Това, че е черна свеща на някой цилиндър съвсем не значи , че е 100% бобина. Нека майстора да си я търси, пък ако се окаже че не е от нея да си я завре...
Отговори

DHL снимка DHL 22 юни 2014 - 11:10

Колега за двигател Х16ХЕЛ има в Косер за 100 - 115 лв английски !

Имах точно същият проблем !
Отговори

sathv снимка sathv 22 юни 2014 - 12:01

Тия в косер по 100 лева са чисто китайски и то от ниското качество брандирани по "английски".
Отговори

vankis снимка vankis 22 юни 2014 - 16:04

BERU
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 22 юни 2014 - 16:20

Новата която ще купиш автоматично става консуматив нека не се сърдят продавачите на части но 90% от частите в БГ са супер ментета но се продават на сериозни цени.А за истински не може да се мисли защото в повечето случеи струват повече от колата.
Отговори

vankis снимка vankis 22 юни 2014 - 17:32

 mrsch66, на 22 юни 2014 - 16:20, каза:

Новата която ще купиш автоматично става консуматив нека не се сърдят продавачите на части но 90% от частите в БГ са супер ментета но се продават на сериозни цени.А за истински не може да се мисли защото в повечето случеи струват повече от колата.


Прав си колега, но понякога човек няма възможност да обикаля по морги да търси резервни части. Да не говорим,какви са бабаиди са повечето моргаджии...
Бобината по принцип е консуматив и производителят си го описва <200к . Така,че според мен по-добре да се земе нова, продават се и истински части , ако знаеш къде да търсиш. Качествените бобини са с една година гаранция, ако автора на темата има нужда от жокер за магазин, мога да му пиша на лично за да не става реклама
Отговори

MopkoB снимка MopkoB 22 юни 2014 - 18:17

Аз по морги мога да обикалям, тоест имам и друга кола която мога да ползвам без да карам тази, въпреки ,че като изключим ,че няма мощност както преди си върви колата, въпроса е да не прецакам нещо повече ако я карам и то общо взето беше въпроса , ако втора ръка е 50-60 лв , а нова читава марка е 100-120, честно казано предпочитам нова, затова и питам за мнения , кой вариант е по удачен, тъй като 2-ра употреба не се знае и тя колко ще изкара, а иначе като извадя бобината и сложа свещта на корпуса и подам контакт дава искра, но иначе като са сложени свещите и поизвадя бобината сякаш наистина от единия край ( трети цилиндър) сякаш не трака и ми се вижда странно и аз не знам, а бях първо на диагностика , защото ми хълцаше колата изглежда тогава ту е работело ту не работело и на диагностиката казаха че съм 6 , ама след това загуби мощност , и взе да се чува един равномерен шум все едно съм сложил ремус ама от предния край на колата, абе все едно двигателя си мърка, ама не звучи като преди :)
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 22 юни 2014 - 18:41

За 100-тина лева купуваш супер менте но ползваи жокера на колегата може да попаднеш на нещо по качествено.
Отговори

nikiboy снимка nikiboy 22 юни 2014 - 21:02

 mrsch66, на 22 юни 2014 - 18:41, каза:

За 100-тина лева купуваш супер менте но ползваи жокера на колегата може да попаднеш на нещо по качествено.


Аз купувах преди година, редовна цена...нещо от рода на 300 лв, с отстъпката ми дойде около 200-230 лв, не помня точно. Не помня и марката, по спомен в единия край капачето беше жълто на цвят, даже като се замисля марката беше същата като повредената. Имаше някакви бобини от по сто и няколко лева, но без гаранция и ми казаха, че след месец може пак да купувам. Предпочетох тази с гаранцията.
Може би малко се минах, като оставих старата бобина на майстора, казаха ми, че вътре има доста мед.
При мен проблема се появяваше след като загрее колата, започва да придърпва, да прекъсва някак, като я оставя да поизстине, първите 5 минути от карането няма проблем, после пак същото. Ако не се лъжа при закачане на диагностика даваше грешка "ЕГР", при което майстора веднага си каза думата. Първо сложихме нови свещи и нови лули , ама не можахме да минем евтино, и излезе дори по-скъпо :)
Като сложиш диагностика, бобина, нови свещи..... трябва да си сигурен, че проблема е в това.
Мнението беше редактирано от nikiboy: 22 юни 2014 - 21:16
Отговори

MopkoB снимка MopkoB 23 юни 2014 - 13:34

Абе при мен, само аз усещам ,че няма мощност както преди, и че звучи някак си странно, възможно ли е при липса само на трети цилиндър , да си върви гладко колата , просто да има по различен шум и по малко мощност. Да попитам съюо мога ли да прецакам нещо ако я карам така. Иначе свеща като я изкарах си е черна , сега мисля да сменя да сложа друга и да видя дали ще почернее. За момента търся някой със същата бобина да тествам какво ще стане, да съм сигурен ,че е от нея.
Отговори

vankis снимка vankis 23 юни 2014 - 15:40

Колега,

прочети мнението на Ники, описал го е.

Има ли диапазон от обороти , при който почва да се задъхва при натискане на газта под товар? Опиши какво имаш в предвид като различен шум. Опитай се да опишеш малко по детайлно как се държи мотора. Има ли разлика на студена/топла кола? Газова уредба имаш ли , колко бензин гори ?

Няма вариант да върви гладко на 3 цилиндъра,ако перманентно няма искра на 3ти цилиндър. Работата е,че не винаги бобината е тотал щета и при определени обороти може да имаш искра на всичките цилиндри.
Отговори

MopkoB снимка MopkoB 23 юни 2014 - 16:18

Газова уредба има. Проблема започна като колата взе да хълца , тоест като съм под 2000 оборота все едно спира да подава гориво , и все едно натискам спирачка,абе представи си че палиш на скорост нещо подобно, и като се замисля, май само при загряла кола се получаваше, на студено нямаше пробле, както и на бензин(там топла студена нямаше ядове) а иначе след като си дигна скороста и си карам на 4-та 5-та предавка нямаше проблем(и на двете горива). Ходих при газаджията, той каза проблема е от запалителната система, да си сменя свещите и да се надявам да е само от тях да не сменям бобина. Купих нови свещи и ги сложих, в началото сякаш проблема изчезна , но я карах на малки разстояния , но след това пак се появи , ходих на диагностика - там ми казаха ,че на бензин нямам проблем, но така и не се появи хълцането, човека каза, че на гас проблема идва от инжекторите ,че са много затегнати и при загряла кола се разширяват и подават по малко гориво. За момента си оставих проблема така ,че нямах възможност да отида пак при газаджията, да ги регулира. Та след това брат ми ми взе колата и направи един преход от около 500км, върна я като каза ,че е хълцала малко ( на гас), но по някое време на понагорнищата на връщане по магистралата сякаш загубила мощност. Та взимам аз колата тръгвам и аз усещам абе тая кола не върви както преди , не дърпа както и бях свикнал, но мислех ,че е внушение , че карах една астричка ама тя лека и пъргава количка и си мисля че си въобразявам. Та тогава се появи следния проблем на гас на свободна взеха да падат оборотите до около 500 и пак се качват, иначе в движения нямаше проблем, на безин пак падаха ама с около 50-100 почти не се усещаше и само като гледаш стрелката на обортомера. След това взех и да слушам двигателя и усетих ,че не се чува както преди, има едно виене , ли как да го нарека , точно все едно имам проблем някъде с гърнето , но проблема се чува от пред някъде под колата, но гърне не е - ходих на канал и не видях да имам проблем, а и звука не се появява като съм на едно място дори и да форсирам , само като съм в движение ( под движение става въпрос и 2 метра да мина)Та отидох до газаджията пак , да гледа какво става, мери - човърка там компютри, слушане, стиска май маркучите за гаста и каза трети цилиндър, извади свеща тя черна , сменихме я с една от старите проблема си остана. А иначе като прекъсваше притука на гориво, може да се каже , че като стисна 3-тия клапан нищо не се промени в работата. След това на запалена кола и пойзвадена бобина като дигнеш от левия край (1-ви и 2-ри цилиндър) се чува тракането им чуват се и двата от другия край се чува само единия ( сега до колко това е критерии за диагностика е отделен въпрос). След това аз си извадих свещите сам и тествах дали подава искра на трети цилиндър , искра имаше и аз сега седя шах с пешката. Свеща черна искра има , на диагностика да дам пак 20 лв и да ми кажат няма проблеми не ми се занимава. Колата върви без хълцане, оборотите вече не играят, остана само липсата на мощност което е около 30% горе долу и странния шум, а иначе на презех ход, аз лично не мога да преценя дали има проблем или не , а газаджията още като я отвори каза ,че има проблем само визуално и слухово преди да прави каквото и да е. Топла студена газ/бензин върви гладко с намалена мощност и странния шум който си е напълно равномерен с оборотите. Това е ако имате конкретни въпроси и/или идеи казвайте, иначе смятам в събота да поразбитам по моргите и да тествам някоя бобина да видя какво ще стане :)
Мнението беше редактирано от MopkoB: 23 юни 2014 - 16:27
Отговори

vankis снимка vankis 23 юни 2014 - 16:53

Ти на диагностика и да ходиш няма как да се хване бобината дори да е тръгнала. След твоят пост съм почти убеден,че е бобина. Казваш,че проблемът се появава под товар тоест след като си в движение.

Въпреки,че имаш някаква искра това изобщо не значи ,че е достатъчно "силна" и "продължителна" ако мога така да се изразя.

Ти сам каза,че не ти е проблем да пробваш с някоя от морга, ако имаш времето си е вариант след това ти ще се прецениш дали нова или втора ръка.

Дръж ни в течение, ще помагаме с каквото може.
Отговори

MopkoB снимка MopkoB 23 юни 2014 - 17:35

Нова добавка :D пресни тестове от преди 10 мин. Така реших да разменя малко свещи на 2-ри и 3-ти. Това което се случи ,е че при под 2000 оборота почва да тресе и на двете горива, може би като мина във големия кръг, тоест като дигне около 80 градуса мисля че е при моята има леко подобрение, но включа ли климатика почваме пак да вибрираме и общо взето на бензин и с климатик се кротва от време на време, но на гас си се друса. и още една добавка ,на първа с настъпен педал до дупка си тръгвам почти нормално имам предвид не мога да се изстрелям :). И така сега утре сигурно ще отворя пак свещите да видя какво става, може да сложа изцяло старите и ще правя разни врътки докато ми се отвори възможност за бобина така де да се подсигуря ,че тая свещ от трети не е дала вече фира :) Но да щом има вероятност искрата да не е достатъчна като сила и времетраене ще се бръкна за бобина , че се нервирам да мъча орела.
Мнението беше редактирано от MopkoB: 23 юни 2014 - 17:38
Отговори

MopkoB снимка MopkoB 28 юни 2014 - 10:41

Колеги проблема си беше от бобината. Взех от Италианеца, 2-ра употреба , оставиха ме да я тествам, направих едно кръгче с колата , няма го странното виене , колата си има мощност , както на гас така и на бензин, с включен климатик, не се шашкат уборотите, абе върви си и си звучи както преди. Това удоволствие струваше 80лв, сега вече колко ще издържи тази мога само да се надявам да е доста, но не ми се даваха към 200 лв за качествена нова бобина, а пък и нямам възможност в момента и окачване трябва да правя :)
Отговори

vankis снимка vankis 30 юни 2014 - 08:41

Супер 8) Сменяй си свещите на 20хил. и няма да има проблеми
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg