Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Новите Технически Прегледи

beby78 снимка beby78 06 януари 2012 - 15:47

Удариха колите който нямат катализатор. Днес бях в един сервиз, който е оторизиран с камера и компютър свързан с Агенция по Пътищата и пред мен отказаха след като беше направен преглед на една Toyota 2008. Бил и свален катализатора и според компа за замерване на газовете не е "позитивен" и така човека си плати 45лв (вече) и не получи талончето за ГТП! Поговорих си с човека, който прави ГТП и така щяло да бъде занапред. Ако изхвърляш отрова повече от нормата няма талонче с ГТП. Аз се замислих, че почти всичките ми познати нямат катализатор и бълват вредни CO2 и други газове. Дефакто май 50-60% от колите по богатата ни държава попадат в тази категория. Как ще се оправяме нямам думи. Плащаш данъка, купуваш винетка, плащаш гражданска, може и каско и отиваш на технически преглед и там не те пускат да шофираш по "перфектните" ни пътища. :sad-smiley-046:
Мнението беше редактирано от beby78: 06 януари 2012 - 15:50
Отговори

kibo_tom3111 снимка kibo_tom3111 06 януари 2012 - 15:59

Дааааааааа!! Ти остави ами колко многооооооо пари има да даваме за катализатори!!! :wall: :wall: :wall:
Отговори

Hristianp снимка Hristianp 06 януари 2012 - 15:59

Ей ся си е*а майката!!
Отговори

детеборе снимка детеборе 06 януари 2012 - 16:04

Колеги споко за всичко му са намира цаката :):):) И на тоя преглед ще му намерят цаката!
Отговори

баш майстора снимка баш майстора 06 януари 2012 - 16:05

Ами по принцип така и трябва да бъде - щом в талона пише, че имаш катализатор и си еди коя си категория, трябва да отговаряш на съответните стойности за тая категория. То и колите без катализатор пак ще си минават ГТП, но при тях и данъка е друг, т.е. 2 пъти по-висок. Например - данъка на моята астра е около 10 лв. ,а на бащата Москвето е близо 30 лв., ( повече от 2 пъти е, щото и годините на Моско са повече, иначе като конски сили се водят и двете 72 к.с. ), въпреки че е на газ и стойностите му на CO са може би по-ниски от моята астра. Та според мен въпроса е кога най-накрая при определяне на данъка на МПС ще вземат под внимание и на какво гориво караш - защото всички предполагам, че ще съгласите, че пропан бутана или метана са много по-чисти горива?
Отговори

t_g_stoev снимка t_g_stoev 06 януари 2012 - 16:05

А как седи въпроса с автомобили които фабрично нямат катализатори?Колегата по горе е отговорил явно сме писали по едно и също време :)
Мнението беше редактирано от t_g_stoev: 06 януари 2012 - 16:06
Отговори

Hristianp снимка Hristianp 06 януари 2012 - 16:08

То такива не останаха вече...
Отговори

beby78 снимка beby78 06 януари 2012 - 16:14

Не ме притеснява данъка който би скочил ако си махнал катализатора ами без него не минаваш ГТП. А той струва м/у 800 и 5000 лв. После колата на паркинг и мангалите след ден два резнали катализатора и какво пак 800-5000лв за кола която струва 2000лв??? :sad-smiley-046:
Мнението беше редактирано от beby78: 06 януари 2012 - 16:16
Отговори

баш майстора снимка баш майстора 06 януари 2012 - 16:17

А ако сложиш газова уредба, няма ли да излъжеш системата? Аз съм се замислял, ако катализатора почне да ми прави проблеми и реша да го махна, решението няма ли да е монтажа на АГУ?
Мнението беше редактирано от баш майстора: 06 януари 2012 - 16:19
Отговори

Liubeznia снимка Liubeznia 06 януари 2012 - 16:19

Абе хубаво затягат контрола, ама като кара Българина коли на по 10-20 години и си знаеме дереджето... как да купиш нов като цената е една средна работна заплата и то неоригинален?! Няма нужда да се роптае, така е редно да бъде, не е редно да не може нормалния човек да си го позволи...

Ако си го махнал и ще следят строго всеки полу-грамотен чичка на канала ще познае, че ти го няма. Всяко чудо за 3 дни, пак ще се минава по втория начин, примерно с катализатор под наем...
Отговори

t_g_stoev снимка t_g_stoev 06 януари 2012 - 16:30

В интерес на истината съм питал лично за моята кола оргиналдЪ катализатор ми казаха от порядъка на 600лв ,но имало и некви полски до колкото разбрах на цена 100лв+/- 20 с който нямало проблем при ГТП.Смисъл ефтините катализатори си работели според нормите,друг е въпроса колко време ще работят.
Отговори

Setfan снимка Setfan 06 януари 2012 - 18:07

Брей страшна работа! И аз нямам катализатор и ще ви кажа защо го разкарах, защото системета в данъчното не го признава щом колата е на д 100 к.с. - със катализатор, без катализатор данъка все еднакъв. Е тогава за какво ми е за украса? Аз минах преглед преди 2 седмици и нямах проблеми. Ако се наложи ще си купя катализатор от някоя морга...
Отговори

qwer6 снимка qwer6 06 януари 2012 - 19:38

Мисля че идеята е да се наказват онези, които лъжливо са обявили че имат катализатор и си спестяват стотина лева данък годишно. Ако нямате катализатор не е нужно да купувате, просто трябва да направите необходимите промени в кат и общината и да си плащате съответния данък.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 06 януари 2012 - 20:00

На мен пък ми е интересно какво се случва с клите, които имат катализатор, обаче заради (да кажем) 10 - 15 год. служба и вече не върши тая работа, дет по принцип трябва !?
Отговори

boichev снимка boichev 06 януари 2012 - 22:12

Ами на който в талона му не е отбелязано че има катализатор, и дефакто няма, и си плаща 2ния данък ако е под 101 коня, тогава какво правим? Пак ли няма талонче че си минал успешно прегледа? Ами както каза колегата преди мен, ако имаш катализатор а той вече не "действа" ? :25:
Отговори

Brix снимка Brix 09 януари 2012 - 11:35

Няма какво толкова да се вайкаме и тюхкаме. Беше въпрос на време да ни го натътрузят. Караме стари коли с лоши горива, катализаторът става на мармалад, туряхме по една тръба, продавахме катализатора за някой друг лев и се кефихме как се е отпушила колата и сме прецакали данъчното. Да, ама..не. Но както бе постнато по-горе...и на това ще му се намери цаката. Както е казано - 10 души пишат правилата, 100 000 търсят начин да прецакат системата.
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 09 януари 2012 - 12:36

 qwer6, на 06 януари 2012 - 19:38, каза:

Мисля че идеята е да се наказват онези, които лъжливо са обявили че имат катализатор и си спестяват стотина лева данък годишно. Ако нямате катализатор не е нужно да купувате, просто трябва да направите необходимите промени в кат и общината и да си плащате съответния данък.

И как точно се спестяват 100-тина лева годишно, като това с катализатора важи само ако колата е под 100к.с., а в тази група данъкът е подминава 80лв :newsm05_41:
Отговори

kibo_tom3111 снимка kibo_tom3111 09 януари 2012 - 13:34

:unsure: :unsure: :unsure: Трябва да се обвърже законодателно по прецизно наличието на катализатор и данъка на колата. Тези които имат и е годен данъците да са символични, а тези които нямат или не са в нормите да плащат по високи данъци!!!
Така е поне в белите държави!!!!
Стимула е в сметката която ще си направи всеки - дали да плаща по високи данъци или да монтира годен катализатор.
Отговори

Garibaldi снимка Garibaldi 09 януари 2012 - 14:16

Аз пък винаги съм се чудил: предният автомобил- Астра Г 90к.с. 1998г. имаше катализатор. Данъка и беше 65лв. Сегашната Зафира Б дизел, с катализатор и DPF филтър- 200лв данък. Къде е кирията да имаш нова и по- екологична кола- по-малко замърсява околната среда, по малко мазни петна на пътя и ред други.
Поне да имаше облекчение я във винетката, я в данъка, я в ГО....само гледат да те оскубят максимално.
Отговори

F430 снимка F430 09 януари 2012 - 17:55

 Garibaldi, на 09 януари 2012 - 14:16, каза:

Аз пък винаги съм се чудил: предният автомобил- Астра Г 90к.с. 1998г. имаше катализатор. Данъка и беше 65лв. Сегашната Зафира Б дизел, с катализатор и DPF филтър- 200лв данък. Къде е кирията да имаш нова и по- екологична кола- по-малко замърсява околната среда, по малко мазни петна на пътя и ред други.
Поне да имаше облекчение я във винетката, я в данъка, я в ГО....само гледат да те оскубят максимално.

Идеята на държавата е, че щом имаш пари за по-нова кола, ще имаш пари за по-голям данък и други работи :doh: :wall: :col01cop: :drinkin:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg