Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Перка на радиатора степени.

niggaz_nature снимка niggaz_nature 01 май 2010 - 14:01

Почвам отначало като взех колата имаше само една перка на радиатора ( колата е с климатик) . Като сваля маската си има места за две малки перки но такива няма. Както и да е направено е да се включва голямата перка като се включи климатика. Като загрее колата перката се включва на максимална скорост а на някой други коли е 1 бавна и 2 на пълни обороти. От какво зависи перката да работи на две степени . Някакво съпротивление или самото моторче е друго.

Преди един приятел ми сменя температурния датчик на радиатора и сложи някакъв от лада каза че е еднакъв само че не е с две степени като оригиналния на opel .

Та въпроса ми е сега перката ми включва на 86-87 градуса а трябва да държи повече . И искам да ми работи с бавна и бърза скорост перката че да не шуми напразно.

Скъпи ли са перките който са отпред които са предвидени за климатика и дали има смисъл да слагам и тях ?

Ако степента зависи от дачкика на радиатора какъв да търся ?
Ако зависи от перката каква да търся ?

Ако някой може да ми помогне малко и да обясни ще съм благодарен.
Отговори

CH_M снимка CH_M 01 май 2010 - 15:00

Здравей , никакви други перки не са ти необходими . Трябва ти двустепенен включвател \ с три извода е \ и резистора с термозащитата вътре . Идеята е следната - включвателя задейства на по- ниската температура и подава напрежение през резистора - той намаля напрежението с няколко волта по- малко от 12 и така вентилатора върти с ниски обороти . При повишаване на температурата - включва другия контакт - на по-високата степен и тогава вентилатора се захранва директно с 12 волта и върти с макс. обороти . Дано ти стана ясно от това пространно обяснение . Ако има още нещо - питай ....
П.П. Естествено контактите на термовключвателя е желателно да управляват две релета - за двете степени и по този начин пазиш включвателя от претоварване и нагар на контактите му . Силовата част да е през контактите на релетата за двете степени .
Мнението беше редактирано от CH_M: 01 май 2010 - 15:05
Отговори

niggaz_nature снимка niggaz_nature 01 май 2010 - 15:04

"двустепенен включвател"

това температурния датчил ли трябва да е където се завива на самия радиатор. И в него ли се намира съпротивлението. Ако съм разбрал правилно трябва да си купя само това и да го сменя . Така ли се нарича че да знам да потърся сега по каталога за номер че като отида в магазина да не търсят половин час какво ми трябва.
Отговори

CH_M снимка CH_M 01 май 2010 - 15:08

Да включвателя се навива в единия " леген " на радиатора , а термозащитата с резистора се монтира или пред радиатора или на едното рамо на конзолата крепяща двигателя на вентилатора за да има охлаждане , защото при работа на първа степен резистора се загрява доста и е нужно охлаждане .
П.П. Потърси схемата на електрическата част за вентилатора на Вектра Б , а и на доста други модели по подобен начин е изпълнена .....
Мнението беше редактирано от CH_M: 01 май 2010 - 15:10
Отговори

niggaz_nature снимка niggaz_nature 01 май 2010 - 15:11

Гледам в EURO07 продават такива но кое ми трябва на мен . А и тази термозащита къде да я търся.

http://www.euro07.bg/catalog/catalog.php?a...ar&id=10638
Отговори

CH_M снимка CH_M 01 май 2010 - 15:20

Хубаво си дал линк , но от техните снимки и аз не мога да го разбера кой е триизводния включвател - може и да имат . А за резистора със термозащитата и там не съм наясно под кой каталожен номер да се търси . Дано някой колега е сменял или попадал скоро и да каже .
Мнението беше редактирано от CH_M: 01 май 2010 - 15:21
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 02 май 2010 - 12:11

отиди в някой магазин за авточасти и си поискай като за твоята кола триизводен, в текдока има и описания кой извод за какво е, запиши си ги и почвай, за предпочитане е да вземеш една оригинална букса за него от моргата и резистор от там понеже новия мисля че е доста скъп и задължително сложи релета за да не товариш датчика с големия ток на мотора
Отговори

Vankoto снимка Vankoto 02 май 2010 - 13:07

Добре, а аз да попитам... Понеже аз съм с 1,4 (C14SE) и бях с малкия радиатор, но той протече и по-изгодно ми излезе да сложа от Астра ГСи и сега съм с големия радиатор, голяма перка, датчик с 3 крачета, още един датчик (предполагам е за климатик, който аз нямам, така че го изключваме все едно го няма) и едно бяло голямо нещо закачено за едното ребро на перката... В момента като загрее на около 103-104 градуса и се включва директно бърза степен. Общо взето както си беше преди с малкия радиатор. Сега като чета разбирам, че бялото голямо нещо е резистора за бавната степен, ОБАЧЕ аз нямам букса към която да го включа... Интересното е, че като сменях радиатора, самата букса на датчика е с 3 клеми, новия датчик си е с 3 клеми, а стария от малкия радиатор е с 2 клеми, т.е. инсталацията си е готова(или почти) и за двата вида радиатори... Предполагам, че ми липсва реле или поне буксата към която да закача резистора... Интересно ми е също ако е само буксата, как се вързва към инсталацията...някаква схема или нещо подобно, че не мога ад намеря


P.S. И понеже резистора не ми трябва за момента да виси в двигателното, съм го махнал, така, че ми е под ръка и ето му номера

Bosch 3 134 502 024
Мнението беше редактирано от Vankoto: 02 май 2010 - 13:10
Отговори

niggaz_nature снимка niggaz_nature 02 май 2010 - 19:01

Днес смених датчика с новия който е с 3 извода. Предварително го пробвах в нагрята вода кой извод за коя степен отговаря

Прикачен файл  01.jpg (13,97K)
Брой изтегляния: 26

До тук добре. На колата инсталацията е с три жила които стигат до датчика . (един кафяв , кафяв с жълто , кафяв с бяло.) От проби констатирах че главния е Кафяв с бяло на снимката 3 , и като го допра до 1 и до 2 разлика в оборотите на перката няма. След като гледам че си има оригинално релета ме навежда мисълта че нямам датчик който е на перката( така и не успях да разбера как трябва да изглежда това чудо )

Прикачен файл  02.jpg (22,9K)
Брой изтегляния: 28

Така приех днес че няма да имам бърза и бавна степен и сложих три клеми на трите кабела и ги сложих в дачика както трябва да са . Всичко си работи нормално като стигне скороста за бавна скорост релето си включва и се пуща перката но (бавната не е бавна а бърза) . Сглобих всичко и като тръгнах да се прибирам установих че като включа климатика перката тръгва но магнитния съединител на компресора не. Позачудих се малко и рекох да пробвам да вържа кабелите на датчика както си бяха и хоп тръгна.

Датчика стария е от лада и представлява това

Прикачен файл  03.jpg (23,99K)
Брой изтегляния: 34

С два извода е и кабелите са вързани така

кафяв с бяло 3 на единия пин , на другия кафяв съединен с кафяво и жълто и в другата клейма.

Пробвах да разменя местата на бърза бавна скорост на новия датчик но магнитния съединител така и не се включва . Хванах се за главата какви ли инсталации ще са правени на тая кола за климатика след като се ползва само тази перка и няма двете малки отпред.

Сега пред блока си вързах двата кабела заедно и използвам само двете от 3 клеми на новия датчик. Не мога просто без климатик ако ще перката да върти постоянно.

В крайна сметка промяна за сега никаква само където съм с нов датчик за температурата.

Ако някой има представа как трябва да е вързан климатика и перката да работи с бърза и бавна скорост да помогне ще съм благодарен.
Мнението беше редактирано от dvasilev: 28 август 2017 - 23:10
Причина за редактиране:: Качвам снимките директно в темата за да не се загубят :)
Отговори

Vankoto снимка Vankoto 02 май 2010 - 22:38

Чисто кафевия ти е масата, другите два са ти паралелни +-сове...единия е за директно 12 волта от перката, а другия е през резистора за бавната степен....

А за моя въпрос по-нагоре...Открих къде е буксата за резистора, инсталацията си е стандартна и за малък и за голям радиатор, но понеже моята излиза с малък и буксата да не се пречка, беше скатана под шофьорския фар....
Отговори

mill снимка mill 17 май 2010 - 13:58

Да не пускам отделна тема ще попитам тук,надявам се автора няма да се разсърди :devil-smiley-019: :
На Вектра Б от няколко дни перката на охлаждащия радиатор се включва веднага щом завърта ключа на контакт.Рано сутрин дори,явно работи нон стоп.Имате ли идея от какво може да проблема - датчик ли ,нещо друго ...
Отговори

Коцето-Шумен снимка Коцето-Шумен 17 май 2010 - 16:37

когато си включа климатика перката тръгва на бавна степен ,а има един датчик за вдигнато налягане стой на компресора той ми я вклюва на бърза степен , не съм слагал втората перка и очиларката отпред реших че нее нужно :devil-smiley-019:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg