Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Гуми и джанти

Избор на зимни гуми среден клас, сезон 2016-2017

IvailoM снимка IvailoM 23 септември 2016 - 19:35

 Passi, на 23 септември 2016 - 11:09, каза:

За да хвалите зимна Фулда или не сте карали с качествени гуми или не сте я карали зимата. :naughtynono:


Само на плажа я карам зимната Фулда :kinggrin: Господи, слез и си вземи вересиите! :doh:
Отговори

germany снимка germany 23 септември 2016 - 20:59

 Sim, на 20 септември 2016 - 15:02, каза:

Колеги, от казаното до тук и направените прпоръки, списъка с потенциалните гуми середн клас е:
1. Semperit Speed-Grip 2 - НЕ
2. Fulda Kristall Montero 3 - не са лоши
3. GISLAVED EURO*FROST 5 - вършат работа, средна хубост
4. Pirelli Winter 190 SnowControl Serie III - НЕ
5. KLEBER KRISALP HP3 - не видях коментар за тях
6. VREDESTEIN SNOWTRAC 5 - вършат работа, но по-стария модел е по-добър

Ако някой иска да разшири списъка с гуми, е добре дошъл.


Аз имам впечатления от Vredestein st3 /може би и при 5 е същото , както писа колега /- лично на мен не ми харесаха . Купих две дебички и бях взел колата / Фиат / с две нове Vredestein st3 и една зима тествах като ги завъртях съответно предни и задни - с дебичките за предни стигнах там където другите не можаха ! :icon_razz2:

Карал сам преди години / Пежо 205 /и с БФ гудрич - супер зимни гуми но маи вече повечето продавани в БГ са с по различно качество от тогава :moderator:

Преди 3 месеца купих зафирка и мисля да и сложа смело 4 Дебици - карам малко през зимата / 3000-4000 хил / предимно в града и до сега с предишните коли не съм имал проблем !!

Ако ти трябват гуми и си от София мога да ти съдеиствам за намаление -въпреки че в повечето сайтове дават доста добри отстъпки :smile3560:

ПП. Ще купувам гуми за колата от профила ми.
Отговори

Passi снимка Passi 24 септември 2016 - 18:13

 IvailoM, на 23 септември 2016 - 19:35, каза:

Само на плажа я карам зимната Фулда :kinggrin: Господи, слез и си вземи вересиите! :doh:

Тогава явно не си карал с качествени гуми.
Отговори

mistarmi снимка mistarmi 24 септември 2016 - 18:37

 Passi, на 24 септември 2016 - 18:13, каза:

Тогава явно не си карал с качествени гуми.

Колега, темата е за среден клас гуми . На всички ни е ясно , че премиум марките са най-добри ,но и там цените са други.
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 24 септември 2016 - 19:25

 Passi, на 24 септември 2016 - 18:13, каза:

Тогава явно не си карал с качествени гуми.


Ти само висок клас автомобили ли караш? Както казах вече по-важното е, че ми вършат работа и нямам оплаквания! Останалото са просто приказки......
Отговори

Sim снимка Sim 24 септември 2016 - 21:06

Като автор на темата, предлагам на модераторите да изтрият заяжданията в стил "той ще ми каже на мене".

В първият пост споделих, че съм карал с Нокиян - отпред и Кумхо - отзад на Астра Ф 175/60/13.
Карах гумите 2 зими и съм доволен от повдението им на сняг, особено Нокиана. Помня, че Нокиана беше произведен в Русия.
Отговори

boichev снимка boichev 26 септември 2016 - 22:18

Много разбирачи, много нещо се навъдили :mhihi:

Ще дам мнения за няколко марки и модели, с които съм карал. Astra F комби, Vredestein Snowtrac 3, брутално добра гума за парите си, купени чисто нови преди 3-4 години а може би и малко повече, сняг мокро киша кал, доста добро поведение, заслужават си парите. Kumho KW17, карани пак на астрата, купени 2ра ръка със стар ДОТ, и мек грайфер, 3та година татко ще ги кара предни, отново много добра гума, сняг мокро киша кал доста добре поводение, недостатък, мисля че вече ги правят в китай и качеството може да е занижено. Vredestein Hi-Trac 2, отново на астрата, купувани нови, добри гуми, но очаквах малко повече като да не остареят тооолкова бързо, на мокро са добри. Nokian i3, купувани нови лично от мен, пак за астрата, кой не я хареса тая гума? По завои на мокро съм карал със 130-140 км/ч и не мърда. :unsure: Вози адски меко и приятно, добра износоустоичивост за 2 сезона са мръднали малко, на мокро са супер, на загладен асвалт имат доста добро сцепление. И накрая, на моя пасат си взех Nokian D4, четох и слушах добри неща, и най накрая ги взех преди 3-4 дни. Още чакам да се застуди но може и да ги сложа по рано, че моите са трагични. Студент съм в Габрово, пътувам си редовно и живот и здраве като ги изпробвам ще кача някоя снимка и ще споделя отзиви. Гумаджията ми каза и мишелин да вземеш, и гууд иър или нокиан както ти направи, ще останеш повече от доволен. Всички гуми без зимния нокиан съм ги карал не малко, и пробвал доста пъти, най ми допадат vredestein snowtrac 3 и nokian i3. :beer:
Мнението беше редактирано от boichev: 26 септември 2016 - 22:21
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 26 септември 2016 - 22:23

Аз не харесвам и3-то :) За парите си са доста добри но нищо повече. Както казах наследника им и-лайн е много по-добър.
Отговори

boichev снимка boichev 26 септември 2016 - 22:30

 Ne6to Smisleno, на 26 септември 2016 - 22:23, каза:

Аз не харесвам и3-то :) За парите си са доста добри но нищо повече. Както казах наследника им и-лайн е много по-добър.

Силно се надявам да ги пробвам и-лайн-а, не споря че е добър но и и3 не е ниикак лош.

Автора на темата защо не погледне Kumhо и Nexen? Отвори гуми7, имат доста добри цени и голям избор. :icon_wink2:
Мнението беше редактирано от boichev: 26 септември 2016 - 22:31
Отговори

Sim снимка Sim 03 октомври 2016 - 20:47

Колеги, да допълня питането си. Кой размер зимни гуми да взема? 195/60/15 или 195/65/15. Вторите са по-евтини и с по-висок товарен индекс. Разликата в диаметъра е 2 см, но се събират в калника.
Мнението беше редактирано от Sim: 03 октомври 2016 - 20:48
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 04 октомври 2016 - 07:38

Тъста ми кара астрата с 65. Като се понатовари малко повече колата и с над 100 по неравностите почва да опира съвсем леко между задните калници и бронята. Той почти винаги кара сам колата и не му пречи.
Отговори

CuMo снимка CuMo 04 октомври 2016 - 11:19

Така, моя пост ще бъде малко дълъг и объркващ за някой, надявам се да го разберете :) миналата година, когато минах на 15 цола джанти, с препоръчания размер гуми 195/60 моята кола малко се спъна, до тогава я карах на 14-ки. Тогава се загледах по книжката на колата с препоръчаните размери на гумите и те съответно бяха 175/70/14, 185/65/14 и 185/70/14 - за 14 цола и 195/60/15 за 15 цола. Замислих се и реших да ги мина тея размери през някой калкулатор за гума и тогава видях, че обиколката на колелото става най-малка с размер на гумата 185/65/14, когато продължих да "смятам" с изненада установих, че разликата в обиколката между 185/65/14 и 195/60/15 е около 2(!) сантиметра и по калкулатор бяха несъвместими (учудващо, но факт). Пак продължих да смятам и се оказа, че с гума 195/65/15 надвишавам размера на 185/65/14 с цели четири (!!!) сантиметра :) оттам тръгнах надолу и видях, че всъщност размер 185/60/15 е само с милиметър или два разлика със 185/65/14. Махнах тези, които бяха 195/60/15 и сложих 185/60 и колата тръгна наново. Моята е с X16SZR, споделям моето мнение, защото виждам, че автора на темата е също с 1.6, макар и по-мощен, но лично аз смятам, че ако вземе на 65 колата ще се затормози още повече. Въпреки, че 195/65/15 е най-разпространения и евтин размер не го препоръчвам за тези астри. Колкото до разликата в цената на една лятна гума да речем Vredestein между 185/60/15 и 195/65/15 варира около 25-30 лв. на гума, което е страшно много, но с очакваната лекота с която ще се движи колата, смятам, че разликата ще се избие за два-три сезона от горивото :) надявам се да съм бил разбираем и полезен с мнението :)
Отговори

Sim снимка Sim 04 октомври 2016 - 17:54

СиМо, благодаря за споделения опит! Аз също разглеждах калкулатор в сайта: www.wheel-size.com.
Обиколката на 195/65 е с 6см повече от 195/60. За една миля 65 прави 26 оборота по-малко. Затова си прав, че ще се усети разлика във вървежда на колата.
Отговори

N_Mitko снимка N_Mitko 04 октомври 2016 - 20:03

Моята Астра е комби. Зимата я карам с 195/65/15 с оригинални железни джанти (ЕТ49, 6J). Често е с 4 човеци и пълен багажник. Проблем с опиране някъде не съм имал. Разходът се увеличава с 150-200мл/100км поради по-дълго изминатия път спрямо 195/60/15 - летните ми гуми.
Правил съм експеримент с 195/60/15 с 100км/ч на километраж по GPS (от телефон) дава 95км/ч, така че с 195/65/15 донякъде елиминираш грешката в километража.
Отговори

paralesa снимка paralesa 05 октомври 2016 - 12:42

Астра Г със 14 джанти ,ако я спреш до Г с 15-ки ще видите колко смешна е първата. Огромно разстояние в подкалниците и видимо по-ниска. А тук става въпрос за Зафира ,което ще е още по-зле ако и надене 14-ки. Пък и въпроса не беше за размера ,а за избора на гума. Не знам защо битува мнение ,че една и съща марка гума ,но с различен размер ,има различно държание на пътя- нелепо е! Гумата си е гума ,хубава или лоша ,не се определя от размера ,а от качествата и.
МАлко лични разсъждения относно зимните гуми ,които не държа да са меродавни. Зимна гума се избира според много фактори
1. Цена - Ако караш жигула за 500 лв ,няма да и сложиш гуми на обща цена по-висока от тази на колата :) Избираш си първо ценовия диапазон ,в който да е гумата!
2. Съотношение цена/качество - Има гуми от един и същи ценови диапазон ,но с различни свойства и държание на пътя.
3. Къде ще бъде карана предимно тази гума - в града ,на дълъг път ,смесено ,в планината ,на село в калта...
4. Разглеждаш поне 4-5 различни места ,от които да купиш гумата ,защото има какви ли не парадокси. Примерно - Корморан на едно място струваше 80и повече лв ,а за тия пари същите продаваха Нокиан... Е сам се сещаш кои гуми са по-добри в случая. Това се дължи на факта ,че сайтове / гумаджии работят с различни доставчици и при тях цените са различни.
5. Не робуваш на чуждо мнение ,особено на разни форумни разбирачи и отворени гумаджии. Не робуваш и на разни класации на гуми,защото там всичко е бошлав работа и на кое място е гумата в класацията ,зависи колко си платил на изданието . :) Естествено събираш много мнения и преценяваш. Но имай предвид ,че българина има навика да хвали своето- тоест той ако кара с една марка гуми ,задължително за него тя е най-добрата ,може да е китайска ,но тва е! Особено не се доверявай на мнения от типа "Тая гума за нищо не става ,аз не съм карал с такива ,но един приятел така ми каза " :)
6. При избора на гуми се съобразявай какъв пробег годишно им правиш. Ако например за зимния сезон минаваш не повече от 5-6 хил км може да направиш компромис с съотношението цена/качество , но ако минаваш по над 15 -20 хил , задължително избираш здрава гума ,а евтините не са от тях.
7. НА каква кола ще ги монтираш гумите - на малка бензинова малолитражка примерно и трябват гуми ,които да "копаят" както се изразяват тук . НА кола от средния клас обаче ,особено ако е с голям дизелов мотор ,може да си позволиш и гума с не толкова дълбаещ профил и грайфер. Ако колата тежи повече отпред ,силния натиск компенсира не толкова агресивната гума. А по-агресивните за сняг гуми ,по-бързо се износват на топлия асфалт вдигнат ли се температурите.

Общо взето моите наблюдения са следните: През първия сезон ,почти всяка нова гума се държи добре или поне задоволително. Лично аз ,гледайки около кои марки се върти избора ти ,не виждам защо се колебаеш толкова. Всяка една от тези гуми според мен си струва парите. Виж ако избираш между най-евтините ,да се чудиш ,ама тук си изброил гуми , на които спокойно може да се довериш. Аз например между тези гуми ,бих търсил най-добрата цена . Казваш ,че не караш много и предимно в града... Ако улиците където караш се чистят добре и редовно не ти трябва скъпа инвестиция в гуми. А и смея да твърдя ,че от така наречения нисък клас гуми има много добри попадения ,които не отстъпват на най-големите. Моите автомобили ги карам с руската марка гуми Кордиант. Преди две години откриха свое представителство в Г.Оряховица и продават както на едро ,така имат и магазин на дребно и отдел за монтаж. Представител всъщност е българска фирма ,която продава и други гуми ,но поради факта ,че Кордиант-а им идва директно от завода ,са на най-добри цени. За сравнение ще ти кажа ,че размер 185/65/15 в момента е на цена 74 лв. Но след някоя друга седмица ще ги пуснат промоция предполагам (така беше миналата година) и същата гума ще падне 67 лв (толкова ми се струва беше миналата година) . Тук говорим за наистина страхотни гуми за сняг. Много меки , имат три вида шарка ,а едната шарка се предлага с удебелен грайфер 9,5 мм . Зимата на сняг и лед нямат грешка ,на мокър асфалт се справят добре ( за разлика от доста зимни гуми ,които в дъжд създават ядове). Общо взето за цената си са перфектни. Минусите им са - малко шумни са , при висока скорост (над 120) колата става малко нестабилна и люлее. Дължи се именно на много мекия каучук и големия грайфер. Това люлеене се притъпява ,когато се поизноси малко от протектора. За миналата зима съм минал с тях 20 хил км и износването не е голямо ,имат ресурс за поне още 60хил ,преди да се замисля за други. Мен това ,сравнено с ниската цена напълно ме устройва . За съжаление не знам къде може да се намерят тези гуми по-близо до теб.Предполагам ,че ако потърсиш инфо на сайта им http://www.gumi-act.com/ ,ще намериш телефони ,за да попиташ. Зная ,че имат дистрибутори в няколко по-големи градове ,но къде не знам. В сайта им цени няма ,нека не се счита за някаква реклама .

В крайна сметка ако ще избираш от изброените от теб марки , според мен каквото и да вземеш ,все ще ти свърши отлична работа. Карал съм Нокиан , карал съм и Фулда и двете са добри. С фулдите имах проблеми ,но те се дължаха на пикливата китайска кола(Грейт уол) ,а не на самата гума. Същите Фулди на голф тройка дизел зимата качват баирите в балкана без проблем. Успех в избора и да не пропуснеш да се похвалиш какво си взел
Отговори

Sim снимка Sim 05 октомври 2016 - 18:32

Благодаря на paralesa за споделеното. Автомобила, за който ще купувам гуми е Астра Класик 2, този от профила ми. Заводски колата е с гуми 195/60/15, така е излязла от завода в Полша. Нямам намерение да минавам на 14 цола. Колата се кара предимно извънградско, почти всяка седмица Карлово-София по подбалканския път. Въпреки питането за среден клас гуми, възможно е да купя Континентал TS860, 195/60/15 за 123 лв гумата. Въпреки това считам, че темата е полезна.
Отговори

Sim снимка Sim 09 октомври 2016 - 15:13

Колеги, освен марката е важен и размера на гумите. Какво е вашето мнение, зимата с по-тесни гуми ли е по-добре? 195/60/15 или 185/65/15. Разликата в диаметъра е 6-7 мм, което е незначително за поведението на колата.
Моля, споделете мнения!
ПП: 185/65/15 е един от размерите, които се препоръчват за Астра 1.6 XEP.
Мнението беше редактирано от Sim: 09 октомври 2016 - 17:47
Отговори

Коцето снимка Коцето 09 октомври 2016 - 15:51

Ако караш само на сняг по-тесните гуми са предимство, но тук няма все още скандинавски или руски зими.
Отговори

Sim снимка Sim 16 октомври 2016 - 14:13

Колеги, избора е направен - Континентал TS 860, 185/65/15. В петък ги купих, защото не можах да устоя на офертата - 105,6 лв за гума. По-нататък ще споделя впечатления.
Отговори

jorkataaa снимка jorkataaa 22 октомври 2016 - 19:54

Да ползвам темата и да попитам за
Dunlop Winter Sport 5
Pirelli Winter Cinturato
Благодаря .
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg