Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Информация за конкретен модел Опел

Избор на кола, трябва да купя още някой Опел :)

Nerven_Hamster снимка Nerven_Hamster 06 юли 2015 - 21:12

Стискаме палци, моята и навъртях 4000км и още не съм излизал извън градско да я видя как е, иначе в града със повече настъпване ми гори 10- ако я жаля 9.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 10 август 2015 - 09:34

Пак вдигна разхода. В момента е към 12,5 от пълно до пълно или 13 и малко по борд, а в момента карам мнооого внимателно. Едната дюза пак е на границата. Иначе моментния разход все още седи нисък.

ДПФ-добавката не свърши работа. 600/700 км след извънградското всичко беше ок, но после пак почна да се пуска регенерацията.

Маслото пак е над максимума. Сигурно от това може да е и високия разход.

Иначе климатика работи перфектно, както и колата има уникално поведение.

Тия дни пак отива на майстор да я гледат по-обстойно. Ще пиша за резултатите.
Отговори

Nerven_Hamster снимка Nerven_Hamster 11 август 2015 - 20:43

Човече незнам как за тия пари ти оправиха дюзите , аз звънях в ребо и искат по 400лв за дюза за да и се смени всичко. а рециклирана от бош с отстъпката ми идва толкова... дано да не ти е проблема пак в дюзите ама щом казваш че едната е на границата не е добре.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 12 август 2015 - 19:42

 Nerven_Hamster, на 11 август 2015 - 20:43, каза:

Човече незнам как за тия пари ти оправиха дюзите , аз звънях в ребо и искат по 400лв за дюза за да и се смени всичко. а рециклирана от бош с отстъпката ми идва толкова... дано да не ти е проблема пак в дюзите ама щом казваш че едната е на границата не е добре.


Не са ми ги направили и това е проблема :( За тия пари само ги изчистиха и прегледаха и ги сложиха на стенд. Казаха ми че видимо са били добре. Изкарали са си кодове и явно са работили известно време коректно, но с времето първи инжектор е работел некоректно и е скапал схемата. Ето ги в момента:

http://prikachi.com/...05/8295205L.png

Преди 2 седмици беше 1.95. Явно с времето синхрона се скапва все повече и дига разхода. Бях оставил колата да я гледа един опитен майстор. Той каза, че е възможно от некоректната работа на дюзата да прави повече сажди и да прави по-честа регенерация на ДПФ-а.

Някой може ли да ми каже нещо повече за fuel consumption correction? Това е мойта стойност:

http://prikachi.com/...12/8295212t.png

Нормална ли е или? Какво точно прави тази корекция?


Ще я върна при бош-аджиите да си я прегледат пак и работата отива към разпръсквачи поне. Цената ще е поне двойна. Ще видя какви са опциите и ще пиша. И друг път е имало такива случай. Дюзите не пикаят и видимо са здрави, изкарват кодове, но след това никви ги няма.

Ще ъпдейтвам темата като напредна. Знам, че като си вземеш стара кола винаги има поне един подводен камък. Да се надяваме, че ще е само това :)

Поздрави
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 12 август 2015 - 19:43
Отговори

gerov снимка gerov 12 август 2015 - 21:26

"""""""Някой може ли да ми каже нещо повече за fuel consumption correction? Това е мойта стойност:

http://prikachi.com/...12/8295212t.png

Нормална ли е или? Какво точно прави тази корекция?""""""""""
[/quote]

Тази корекция при мен и на двете коли е 0,0 !
Пробвал съм да я променям,но консумацията на гориво си остана същия!
Не съм се интересувал точно за какво се отнася!
Мнението беше редактирано от gerov: 12 август 2015 - 21:27
Отговори

Nerven_Hamster снимка Nerven_Hamster 19 август 2015 - 21:29

fuel consumption corection влияе на алгоритъма по които борд компа пресмята горивото, тоест е корекция на това какво да показва да дисплея в графата разход. Например екуто на мотора изчислява времето и броя впръсквания за 100км и казва тая гори - " 327- на фуел кокешън ако сложиш -28 ще отнеме толкова и ще ти изкара друга стоиност. не влияе на самото гориво.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 20 август 2015 - 07:41

Здравейте,

Вчера взех колата от бош пак. Загадката се задълбочава. Казаха ми, че ми гарантират на 100%, че дюзите са изправни. Нямат идея защо става така. Качили са дюзите на стенда и веднага са изкарали кодове. Сменили са тази на 1-ви цилиндър с тази на 4-ти и веднага са влезли в норма. В момента отново разхода е нисък. В общи линии идеята е такава. Ако пак се появи проблем в 1-ви цилиндер, значи проблема е в него, ако се появи в 4-ти, значи е в дюзата, което те твърдят че нямало да стане. Според тях нещо бърка компа и той не ги управлява както трябва. Възможно е ДПФ.

Диференциалния манометър е работел некоректно и са сменили маркучето към него, защото се било напукало. Това е минималната надежда да е било в него проблема, но ми казаха че по-скоро не е.

Ето как работеха дюзите вчера вечерта след 30 км каране:
http://prikachi.com/...58/8309958Y.png


Смених фуел консумптион коректион както казахте. Сложих го на 0,0, нямаше видима промяна в нищо.

смених и това:
http://prikachi.com/...59/8309959i.png

беше нот презентет и го слоих презентед. Май нямае смисъл да го включвам. Някой знае ли за каква екстра точно е? Причината е, че и свети сервизен интервал в момента, който не мога да го нулирам. Не е този за маслото. Предполагам е за ремъци или нещо такова. Нямам идея как да го ресетна. Само виждам, че е актив в ОП-Кома. Принципно и интервала за маслото нямам право да сменям. Сложен е на 30 к, а аз искам на 10 или 15 да го сложа, но няма такава опция моя китаец.

В момента ако се абстрахираме от възможната грешка на бошаджиите (ако причината е в дюзите демек), остават две неща. ДПФ-а да прави нещо проблеми и маслото което в момента има доста нафта в него да цапа дпф-а и да бърка компа. В крайна сметка тая нафта точно през него излиза.

Ще тествам малко така да видя на къде отиват нещата и ще ви държа в течение.

Поздрави
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 20 август 2015 - 08:48
Отговори

Nerven_Hamster снимка Nerven_Hamster 20 август 2015 - 21:01

Oil switch e един шибан датчик на картера които сигнализира когато маслото ти е ниско и пуска едина жълта масльонка на таблото ако си с табло + дисплей нз точно как да го нарека .

За дюзите - в момента имам едно бмв на което клиента прати дюзите на ремонт (понеже ние работим само с ребо ) на него му се стори скъпо и си ги прави сам незнам къде си. слагам ''новите'' дюзи всичко ток , корекциите в норма пее и скача оня с бавареца. след 5 дни ми идва на въже и не пали. всичките 6 дюзи бяха преебани. сега ходи да се разправя незам къдеси...
Ти сам видя корекцията на първи цилиндър, за мене тая дюза не е наред и ти го казвам с ръка на сърцето и няма стендаджия които да ме обори.

Според мен първата ти дюза е била калпаво ремонтирана и чисто си те баламосват и сега са я оправили като се размириса работата
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 21 август 2015 - 09:49

То и аз имам някви такива съмнения. Дано да си прав. Това ми е надеждата, защото иначе пак ще трябва да се вадят пари, а тая кола ми стъпи като да си бях взел по-хубава вече. Ще мина едно 500/1000 км така и ще видя как ще останат корекциите. Ако всичко е наред, сменям маслото и следя ДПФ-а.

Поздрави
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 17 септември 2015 - 15:46

За сега всичо изглежда наред, но не бързам със заключенията. Имаше няколко излизания извънградско и каране градско. Към 1000+ километра мина и корекциите на дюзите не са мръднали. Разхода е между 9 и 10 градско. Извънградско е под 6.

Пускаше ми няколко пъти регенерацията на дпф-а, но в събота смених маслото (направих принудителна регенерация преди това). Изкарах малко повече от 6 литра при условие, че съм налял 4,5. Тоя път сложих 10/40, щото не ми се даваха пак пари за 5/30 като предния път и да го излея след 2000 км. Другото което направих е, че предния път не сложих добавка за промивка преди смяната и доста бързо изцапа новото масло. Сега сложих и новото е кристално чисто след няколко дни каране. Според мен и това ми беше грешка при първата смяна. Дефакто направих една гъзарска промивка на мотора с 5/30 (щото са съм кисел гъзар от 100 лв разход за нея).

Смених и горивния филтър, което облекчи осезаемо паленето. Все още има малко зачудване, но е доста по-леко. Стария беше почнал да се разпада. Явно му беше време.

За сега съм доволен от колата. Ако закрепи, всичко ще е наред. Ще ви държа в течение.

Все още нямам идея как да намаля сервизния интервал от 30 на 15к. Пробвах всичко.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 17 септември 2015 - 15:49
Отговори

Vectra forever снимка Vectra forever 17 септември 2015 - 20:37

Аз лично никога не бих сложил 10W40 на моята, но ти си знаеш. Опелското въобще не е скъпо.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 18 септември 2015 - 08:03

Колега, на твойто ДВГ във всичките му версии, вграждани във всички марки, щото те са немалко, по спецификация му дават 5W30. Причини за това бол.
А една от тях и ти си забелязал- няколко дни каране с 10W40 (който и да го е произвел това минерално масло) и кристално чисто масло... Ако на мен ми се случи такова нещо веднага ще го източа от картера.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 18 септември 2015 - 08:05
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 18 септември 2015 - 08:54

Ами за момента съм много доволен от поведението на колата. Мърка грациозно. Карам същото на вектрата от години. Пробвах доста марки и за сега съм доволен само от ГМ-ското. Другото я го случиш на истинско я не. То и ГМ има ментаци, но си го взимам от едно място от години и знам че става. Преди намирах един кастрол, дето беше истински, но свърши далаверата. Тубата няма нищо общо с тия дето ги продават тук. Капачката (не е на винт) и въобще няма общо. Обсъждах въпроса с няколко човека и всички бяхме на мнени, че няма причини да не се кара на 10/40. в крайна сметка ако не ми харесва ще го сменя. до момента към 300 км без регенерация и нафта в маслото. Колата бяга здраво и няма чукане и тропане.

Кажете какво ви притеснява? Турбото или ДПФ-а за 10/40?

В крайна сметка трябва да има и експерименти, иначе как ще разберем нещо дали може или не? Правя доста неща в името на науката :)
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 18 септември 2015 - 14:19

Ще изложа само и единствено моето собствено мнение, основаващо се на моя опит от над 10 години и немалък брой опели с дизелови двигатели от двете поколения- това на X/Y20/22DTH/DTR и това на Z19DT/DTH. Не наставлявам и не се опитвам да наставлявам никой с моето лично мнение.
По въпроса за маслата има доста написано къде ли не, включително и в нета. Квинтесенцията от написаното е:
Минерално: добре познато масло, с лоши мазилни качества, лоши миещи и почистващи качества и какво ли още не на много ниско ниво. Преди години си карах жигулите, москвичите и какво ли още не с такива масла. Но никога не съм карал повече от 3-4000 километра от смяна до смяна. И резултатите не закъсняваха- не съм правил основен ремонт, всъщност никога не съм правил основен ремонт (дори и отварял двигател) на нито един двигател при пробег на всеки един от над 100к километра (всъщност нямаше дори и признаци на наближаващ такъв), за разлика от всичките ми приятели и познати, които повече от 80-120к не можеха да изкарат между ремонтите. Освен това отлагания от маслото колкото искаш, че и повече.
Опита ми с по- съвременните двигатели показва повишаващи се изисквания на двигателите по отношение на качествата на маслата. С две думи- това автоматично изхвърля от класацията минералните масла от съвременните двигатели.
Полусинтетика: между 80% и 90% съдържание на минерално масло. 10 до 20% синтетични добавки, основно за подобряване на миещите качества на маслото. Какво ли са в състояние да направят тези 10% до 20% с останалите качества на минералното масло? Ами грамотни хора сме, и отговора е: почти нищо. Всички, които са отваряли двигател, каран с полусинтетика или минерално знаят какви отлагания има вътре. При каране със синтетика обаче това не е така.
Засега ще спра дотук, че нямам повече време...
Мнението беше редактирано от tisho.74: 18 септември 2015 - 18:57
Отговори

gerov снимка gerov 18 септември 2015 - 14:24

Няма значение каква марка масло слагаш, само трябва да покрива изискванията на двигатели с DPF - филтър и специално за Опел като твоя да отговаря на спецификация "dexos2 "!
Смятам ,че производителя щом го изисква,а не го препоръчва значи има защо! В домашни условия единствено можеш да разбереш вискозитета на маслото при минусови градуси визуално кое колко се сгъстява!Примерно за по-добро стартиране на двигателя и по-добра работа на турбото при студено!
Аз пробвах с GM 5w30 dexos2 и Castrol edge 5w40 titanium (което също го дават за дв.с филтър за твърди частици и покрива dexos2 )в камерата на-15°
и определено Castrol -a е по-течно от GM-а !
Castrol -a го дават за двойно по-голям пробег от GM-а и е с 15лв. по-скъпо !
До колкото разбрах за сега нямало още менте масло от серията на "titanium "!

И все пак всеки си решава какво масло да си тури на колата!
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 18 септември 2015 - 16:56

Май трябваше да се допитам преди да действам. Ще снимам и двете туби (5/30 и 10/40, второто май е полусинтетика). Все Пак питах 3-ма човека дето с това си изкарват хляба и ми казаха, че много надценявам мотора и изискванията му. Следващата смяна ще е със 5/30, въпроса е дали ще се наложи предсрочно или ще изкара още една промивка с това :)
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 18 септември 2015 - 18:58

Та да довърша:
Синтетични масла: най- добрите смазочни, миещи, адхезионни, и каквито още се сетите качества. Включително и температурна стабилност на вискозитета, което според мен е от особена важност. От моя опит мога да кажа, че е характерно за добрите синтетични масла, когато се използват в дизелови двигатели, да почерняват много бързо. В общи линии това е добър показател за миещите качества на маслото, каквото и да е то. А едно от предназначенията на маслото е да почиства и разтваря нагар и каквито и да било други „боклуци”, както и да ги задържа в себе си, без да ги отлага на някои места, а да даде възможност да отидат във филтъра.
Та, в общи линии, не са много начините, по които можем да си пазим двигателите, които и без това са на незнаем-какъв-пробег, и карани и поддържани незнаем-как-си. Може би основния от тях е маслото. Ако аз имам възможност да осигуря на моя двигател добро мазане при всякакви работни температури, добро почистване на нагара, неотлагане на разни слоеве на тесни и недотам тесни места по маслените магистрали, то определено бих го направил, и го правя непрекъснато.
Всичките ми съображения са основно от гледна точка на качествата на маслата и не особено от гледна точка на това дали вискозитета да бъде 10В40 или 5В30. Относно вискозитета гледам кой е посочен на първо място в спецификациите на двигателя, и обикновено маслото с такъв вискозитет е синтетично, а на Z19DT… дори си пише синтетично... Та даже дават и 0В30 на първо място...
Мнението беше редактирано от tisho.74: 18 септември 2015 - 19:00
Отговори

CuMo снимка CuMo 18 септември 2015 - 21:58

Само да те питам, колега, както си се изразил за ладите, жигулите и другите неща, за гръмкото изказване за минералното масло и полу-синтетичното такова, нещо случайно в последните 20 години колите да са започнали да ги правят с някви други извънземни сплави, дето ги е нямало преди 50 години в Менделеевата таблица?!?!?! Нещо горивата да са се изменили на 100% и едно време да са карали с нещо друго освен с бензин или нафта?!?!!? Искам да ми кажеш конкретно за моя двигател - X16SZR - 1.6, моноинжекция, 75 коня (щото те гледам, че си навътре с дизелите, ама с бензина не знам как си), чиито блок и глава се използват като разработка още от 60-те години на миналия век и до преди 98-99-та не вярвам да е променяно нещо по тях освен начина и вида на впръскване, аджаба как едно време са го карали с минерално масло, пък сия аз ако го карам с нещо по-малко от полу-синтетика, толкова ще "нагори" отвътре, че чак ще се затлачи?!?!?!?!?!?! Сега ще обърнеш въпроса, че ти говоря за бензиновите двигатели, а при дизелите в последните години всичко се е променило, почти, ама не. Мога да ти гарантирам, че ако те сложат до две коли, с еднакви двигатели, в едната ако е налято хубаво минерално масло, но с нисък вискозитет, а другата пълна синтетика, но с висок вискозитет (искам да подчертая истински масла, а не рециклирани такива или каквито там шитни ни продават тук), че няма да направиш разлика нито в старта, нито в работата след това. Най ме кефят, да не казвам какви хора, дето на хартийка всичко разбират, гледат спецификациите и всичко им е точно, пък всъщност са много далеч от истинските неща от живия живот. Пък в крайна сметка всеки си е башка луд и може да прави каквото си иска, хайде, със здраве ;)

И само да внеса едно пояснение, за хората, на които моето изказване няма да им се хареса - не отричам качествата и предимствата на съвременните ГМС-та, но преди 50-60 години, хората са карали далеч по-малко модерни неща и пак са навъртали милионите си километри, топлата вода не е измислена сега. Просто цялото словоизлияние беше породено от "категоричното" изказване на колегата преди мен.
Мнението беше редактирано от CuMo: 18 септември 2015 - 22:17
Отговори

gerov снимка gerov 19 септември 2015 - 16:51

Колега аз не съм от тези хора които се доверяват на всичко написано на маслата,но все пак на пазара няма масла от 60-те години да ги сравняваме с сегашните!
Аз също имам наблюдение, но около 90-те години и смея да твърдя,че маслата наистина си приличат,но само по външен вид като ги погледнеш от разтояние , а разлика има и то бая!
Много ще се разводни темата ако споделя личен опит,но все едно да сравняваме тоалетната хартия през ония години, която задръстваше канализацията и съвременната която в водата се превръща в каша!
И с двете може да си избършеш дупето,но с тази която си я видял,че става на каша няма да се опасяваш, че ще се задръсти канала!
Отговори

radotrifo снимка radotrifo 21 септември 2015 - 12:06

Да си кажа и аз мнението. Разбира се, че е по-добре да караш с по-хубаво масло, но все пак май най-важно за колата е как я караш. Старата ми Астра 1.8i не е видяла синтетично масло, откакто я взех на 218х. км през 2004. Сега е на 512х., все още от смяна до смяна (10х.км.) ми харчи 500-600гр., а я карам с масло 15W40 от Кауфланд, не му правя реклама:), но не я юркам - то ще е и смешно да се пъча с 90к.с.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg