Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Информация за конкретен модел Опел

Астра G 1.6 16V - как да позная дали гори масло

benzy снимка benzy 09 август 2015 - 19:11

Здравейте момчета,
Извинявам, че пак ви занимавам, но ми предстои избор на нов любимец. По темата с маслото на 1.6 16Vе писанно толкова много, че вече трудно се отсява това, която според мен е най-съществно - изчетох сума публикации в наши и чужди форуми и така и не разбрах как аджеба да позная дали е "масларка" или не.

Доколкото разбрах има доволни от този мотор Х16 ХЕL, на които не им гори масло, има много доволни, на които им гори в рамките на нормалното 0.5-1.0 л на 10 000 км... но има и пркалено много които говорят за 0.5+ л на 1000 км, което си е убийствен разход на масло според мен.
Има ли начин да стана от първия тип собственици или поне от втория :)

Ако в крайна сметка 1.6 16В е твърде рисков 1.4 16V, който от прочетеното изглежда много надежден мотор малък ли идва за купето или е в рамките на приличното. (1.8 и нагоре не ми е много опция, защото малко или много удря повече по джоба - данъци, експлоатационни разходи, а и първоначлно при покупката са с поне едно 500 лв горник спрямо по-малките)

И друго въпросче, която ме човърка е оборотите при различни скорости. Много спънати изглеждат тия Астри... добрата стара Ф-ка при 100 км/ч тъкмо ми е подминала 2000 оборота. За същата скорост като гледам по клипчетата Г е прехвърлило 2500, а на 120 вече гони 3500 - не е ли много шумно и неприятно и не се ли амортизира много мотора? Свикнал съм да карам на по-ниско обороти (нафтата е за аграрната техника :) а V8 е само мечта).

Имено поради тия високи обороти 1.6 моно който слагат и на Астра G не ми се вижа добър избор, нищо че съм с него и знам, че е железен просто на 8 клапановите двигатели мощността им е много по-долу в оборотния регистър и ще го "цедя" излишно с тия спънати скорости...

Основното е само късмета ли ще ми помогне да се спася от масларка ако е 1.6 16V :)
Отговори

k opel e снимка k opel e 09 август 2015 - 19:49

Колега ще ти дам един акъл и много те моля да приемеш това мнение само за лично мое. Дано да не ти разваля темата и да не се появят колеги, които да ми се скарат. Според мен и още веднъж ти казвам това е мое лично мнение, вземи си Y20DTH. Да, дизел с верига с 101 коня и малкия данък. Много евтина поддръжка и добри показаатели. Не гори масло. На 16XEL ще искаш да му сложиш и газова. Ако имаш път към София, чукни на лични и ще ти дам да пробваш Астра с този мотор и коментарите после.
Отговори

benzy снимка benzy 09 август 2015 - 21:00

Оф... много го мислх тоя мотор... ама дизела не е мойто гориво някак - тва тракане все имам чувство, че нещо се е прецакало :)
а и някакви страшни неща четох за маслената помпа дето водели до тоталка за двигателя

вероятно ако не веднага в някакво бъдеще може би ще се газифицира, (намерих странна закономерност, че колко по-добре ставала държават толкоз по не стигат парите) което е по-евтино от дизел

имам 2 коли - една текезесарка на газ и една за дълъг път която си я карам на бензин X16SZR(със зор 5.5 ми прави)
сега текезесарката ще ходи да се види със създателя лъскарката я понижавам в работник и я газифицирам и ще търся нещо за безпроблемен дълъг път при относителен комфорт и разумна динамика.
Отговори

k opel e снимка k opel e 09 август 2015 - 21:39

Не си разбрал добре. Не маслената помпа, а нафтовата помпа модел VP44. Това са градски легенди за тази помпа и може би нарочно в този форум някой ни плаши. С тази помпа карат и БМВ и Ауди и в тяхния форум почти не се говори за това. Не давам акъл, но според мен дизела излиза по евтино отколкото бензин и газ. Като подръжка, гориво и консумативи и най вече ресурс. А за тракането не съм съгласен, защото добрия дизел само мърка приятно. Повози се на 20DTL или 20DTH и коментирай после. Писах ти, че можеш да пробваш и при мен.
Отговори

benzy снимка benzy 09 август 2015 - 22:07

Хвърляш ме пак в размисли тамън бях решил че съм избрал мотора :)
Колко ти гори астрето при около 100тина на извънградско
Отговори

k opel e снимка k opel e 09 август 2015 - 22:15

Пет на сто с климатик. Колеги ще потвърдят.
Отговори

benzy снимка benzy 09 август 2015 - 22:21

1.6 бензин, ако е тоя мотор въобще на газ го смятам 8/100 което е кажи речи с 1/3 по-добре
за една година са си 5-600 лева разлика... сметка без кръчмар да речем ама все пак ми е за дълъг път разхода на бензин няма да е съществена част от картинката
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 17 август 2015 - 23:31

И аз да се включа, за да разводня още повече темата на колегата. До 2000 година мразех дизела, говорех какви ли не небивалици и какво ли още не. Обаче, през 2000 година ми попадна като служебна Y20DTH в купе на почти нова Вектра Б, седан, фейс, ниво на оборудване Комфорт. С този автомобил съм изминал 248к километра за няколко години. През 2003 си купих и първия Y20DTH в купе на Астра седан като личен автомобил. През 2010 си купих поредния X20DTH фейс Вектра Б, през 2011 Y22DTR във Вектра Б комби, малко след това през 2012 отново X20DTH във фейс Вектра Б комби, и още съм с последната. За Астрата Н от профила не пиша, щото няма връзка. И още нещо. Пиша и за Вектра и за Астра въпреки факта, че няма място за сравнение- просто са два различни класа автомобили, с доста сериозни разлики.
Защо пиша това всичкото. Защото този двигател беше нещото, което ми преобърна представите за автомобилните двигатели до такава степен, че се отказах от бензина от 2003 и до сега. Моите впечатления са за здрав, дуракоустойчив, динамичен, с далеч не висок разход на гориво и прост и евтин за поддръжка двигател. А разхода и динамиката след чипосване... има доста колеги от форума, които знаят и могат да напишат за какво става въпрос. Всъщност, не че става кой знае какво, но това просто връща в играта двигател от поколение на почти двадесет години по отношение на разход и на динамика. Неведнъж съм сравнявал X/Y20DTH с бензинови алтернативи по отношение на динамиката (особено в астрата) и единствено двулитровите версии си струват (неслучайно тук пропускам големите бинзинови батковци 2.5 и 2.6 във вектра). Ама на каква цена? Проверявал ли си колко е данъка на 136 коня?
А VP44, ах тая VP44, тя от кашкавал бе, сутрин и вечер я правя по два пъти, и така вече 15 години, и пак такива карам, щот съм мазохист;-). Човече, на всичките тия коли не са пипани помпите, като това важи и за след продажбата от мен. Просто поддържам контакти с хората, на които съм си продал колите и знам какво се случва и след този желан от всеки момент. И доста често им оказвам съдействие при нужда. Тая помпа се монтира при още поне четири марки и доста техни двигатели. Ама защо по техните форуми не се плаче от тия помпи така, както се плаче тук? Просто виж внимателно кои са тези марки и ще ти стане ясно каква е причината. Аз си имам и теория за тези причини, но за да не бъда зверски оплют няма да я излагам тук.
Та ще се присъединя към колегата с предложението за теста на такъв двигател, само че във Вектра Б комби с чипосан X20DTH. Само драсни едно ЛС. А, мога и да ти дам пълен списък с ремонтите и обслужванията с техните цени по тази кола за почти трите години, откакто е моя. А и за нещата, които предишният собственик е правил по нея.
За мен си струва да помислиш...
Мнението беше редактирано от tisho.74: 18 август 2015 - 00:02
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 18 август 2015 - 09:22

 tisho.74, на 17 август 2015 - 23:31, каза:


Та ще се присъединя към колегата с предложението за теста на такъв двигател, само че във Вектра Б комби с чипосан X20DTH. Само драсни едно ЛС. А, мога и да ти дам пълен списък с ремонтите и обслужванията с техните цени по тази кола за почти трите години, откакто е моя. А и за нещата, които предишният собственик е правил по нея.
За мен си струва да помислиш...


Аз съм на същата схема като колегата. Преди 2 години колата ми беше навършила 4 години на служба при мен, като разходите освен за смяна на масло през тея 4 години ми се равняваха на 100 лв за втора ръка воден радиатор, който смених в началото. Та след 4 години и 100 к километри без поддръжка, тръгнах да търся друга кола за 2/3000 лв. В крайн сметка открих, че кола дето да ми дава същото за тия пари няма, а и имах два комплекта нови гуми. Дадох в рамките на една година (по 200/300 на месец) за планово възстановяване на стария дрънгел, както и няколко ъпгрейда за кеф. Просто колата е безалтернативна за парите си.

Баща ми кара астра ф 1,6 x16szr на газ. Мотора е доста хубав и не прави проблеми, но динамика просто няма. И на него му харесва много пвече X20DTH-a.

За бензиновите мотори, мога да те насоча към 1,8 тоя дето е 125 коня. Тъста ми има такава Астра и ми харесва как върви, а и се газифицира добре. Следващото поколение 1,8 дето е 144 коня е още по-приятен, но там цифрата е добра а и са голяма рядкост. Търсих такъв 2 месеца на вектра ц комби, но просто нямаше. От опит казвам, че тук е по-добре бензиновите мотори, комънрейла ме разочарова.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 18 август 2015 - 09:27
Отговори

benzy снимка benzy 22 август 2015 - 17:38

Аааа момчета... много сте лоши :)
Знам че 1.4 и 1.6 са тотално лишени от динамика...
Преди около седмица имаше в мобилето една наистина уникална Астра с пълен Ирмшер екстериорен пакет 2.2 мотора 147 коня, така че знам вече за какви данъци иде реч...

обаче някак си съм крайно предубеден към дизеларките
все пак явно ще трябва да пак да помисля и може би да се възползвам от предложенията ви за тестдрайв :)
Отговори

seimo снимка seimo 22 август 2015 - 18:24

 tisho.74, на 17 август 2015 - 23:31, каза:

И аз да се включа, за да разводня още повече темата на колегата. До 2000 година мразех дизела, говорех какви ли не небивалици и какво ли още не. Обаче, през 2000 година ми попадна като служебна Y20DTH в купе на почти нова Вектра Б, седан, фейс, ниво на оборудване Комфорт. С този автомобил съм изминал 248к километра за няколко години. През 2003 си купих и първия Y20DTH в купе на Астра седан като личен автомобил. През 2010 си купих поредния X20DTH фейс Вектра Б, през 2011 Y22DTR във Вектра Б комби, малко след това през 2012 отново X20DTH във фейс Вектра Б комби, и още съм с последната. За Астрата Н от профила не пиша, щото няма връзка. И още нещо. Пиша и за Вектра и за Астра въпреки факта, че няма място за сравнение- просто са два различни класа автомобили, с доста сериозни разлики.
Защо пиша това всичкото. Защото този двигател беше нещото, което ми преобърна представите за автомобилните двигатели до такава степен, че се отказах от бензина от 2003 и до сега. Моите впечатления са за здрав, дуракоустойчив, динамичен, с далеч не висок разход на гориво и прост и евтин за поддръжка двигател. А разхода и динамиката след чипосване... има доста колеги от форума, които знаят и могат да напишат за какво става въпрос. Всъщност, не че става кой знае какво, но това просто връща в играта двигател от поколение на почти двадесет години по отношение на разход и на динамика. Неведнъж съм сравнявал X/Y20DTH с бензинови алтернативи по отношение на динамиката (особено в астрата) и единствено двулитровите версии си струват (неслучайно тук пропускам големите бинзинови батковци 2.5 и 2.6 във вектра). Ама на каква цена? Проверявал ли си колко е данъка на 136 коня?
А VP44, ах тая VP44, тя от кашкавал бе, сутрин и вечер я правя по два пъти, и така вече 15 години, и пак такива карам, щот съм мазохист;-). Човече, на всичките тия коли не са пипани помпите, като това важи и за след продажбата от мен. Просто поддържам контакти с хората, на които съм си продал колите и знам какво се случва и след този желан от всеки момент. И доста често им оказвам съдействие при нужда. Тая помпа се монтира при още поне четири марки и доста техни двигатели. Ама защо по техните форуми не се плаче от тия помпи така, както се плаче тук? Просто виж внимателно кои са тези марки и ще ти стане ясно каква е причината. Аз си имам и теория за тези причини, но за да не бъда зверски оплют няма да я излагам тук.
Та ще се присъединя към колегата с предложението за теста на такъв двигател, само че във Вектра Б комби с чипосан X20DTH. Само драсни едно ЛС. А, мога и да ти дам пълен списък с ремонтите и обслужванията с техните цени по тази кола за почти трите години, откакто е моя. А и за нещата, които предишният собственик е правил по нея.
За мен си струва да помислиш...


Колега при теб е друга бира понеже доколкото чета ти си взимал тези коли почти нови на много малко километри и предполагам си ги поддържал подобаващо. Сега обаче тези вектри са по на 15 години обикновенно внос от италия с неясна подръжка и карана незнайно от кой пишман състезател. Лично аз толкова стар дизелов автомобил не бих си купил друг е въпроса че и бензиновите екотеци не се славят с голяма издръжливост. За разхода няма как на нафта да ти излезе по-евтино от газ/бензин освен ако не е няква крадена на 1-1.50. Да направим една проста сметка на колегата вектрата гори 5 на 100 по 2.30 стават 11.50лв на 100км. Една вектра 1.8 ше ти гори на дълго около 7-8 на 100 или 8лв. Това за 10000км са 350-450лв разлика.
Отговори

benzy снимка benzy 22 август 2015 - 23:30

seimo браво човече - един поддръжник :)
и аз такива сметки правя без кръчмар :) 8 лева на 100 за бензина и 12 лева на 100 за дизела
На 10 000 км си на печалба 1 минимална заплата, а на 20 000 или грубо година (понякога и по-малко) си избиваш газовата
За градско мисля че дори ще е по-драстична разликата

Е има разлика при вървенето... поне спрямо малките двигатели, към които съм се насочил аз...
но в крайна сметка тия 6500 оборота са да ги поизцеждаш от време на време :)
Отговори

seimo снимка seimo 23 август 2015 - 00:15

Да точно затова и аз харесвам бензинки заради оборотите и звука. Не може да се отрече обаче и приятното чувство да те залепи за седалката на 2000об дизела :biggrin: Нашите сметки обаче са си съвсем верни даже за астра 1.6 ако е в кондиция разхода би трябвало да е още по-малък.
Отговори

vladigbg снимка vladigbg 23 август 2015 - 17:32

Темата (спорът) бензин срещу дизел е от край време и едва ли скоро ще има победител.
Аз карам 1.6 16v. Доволен съм от колата и двигателя. Карам я от 2009 г. и вече съм минал над 70 000 км. Първите 3 години я карах на бензин. Нощно пътуване с един човек и малко багаж за морето с каране 80 - 110 км/ч съм свалял разхода на 5 литра бензин на 100 км., иначе нормално извънграда повече от 6 на 100 не ми е давала, в градски условия 8.5 - 9 л на 100 км. От 3 години я карам с Газов инжекцион. Градски разход 9.5 - 10.5 л/ 100 км.,извънградски 7 - 8 л. на 100 км.Засякал съм че на 1000 км градско на газ ми отиват 10 л. бензин т.е. на всеки 100 км освен 10 л. газ прибавям и 1 л. бензин .Когато я купих беше с хубави гуми и натиснах докарй. По километраж показа 200 км/ч, като до 160 не изпита никакви трудности, после малко по зор, ама стрелката показа 200 км/ч ( незнам колко са били реални, гумите си бяна стандартни т.е. 195/60/15).
Разхода на масло ми беше 2 + л. на 10 000 км. Преди половин година и 5000 км. правих ремонт на главата поради изгорял клапан (шлайф, всички гарнитури. гумички на клапани) и разхода драстично намаля. Незнам точно колко, но определено е много по добре. Освен този ремонт на стпйност 350 лв. за 6 години съм правил 2 пъти алтернатор, 1 шарнир, 2 биалетки и 2 тампона на макферсоните. Всичко друго е консумативи, ако не и да неречем и тези неще дето съм сменял за косумативи.
Баща ми кара Астра G 2.0 DTL ( 82 коня). Разхода му извънграда е 5- 5.5 л./100 км , в града 7.5 л./100 км. Доволен е от вървежа ( не е състезател, но не и пенсия). За поддръжка не мога да ти кажа, но преди месец, запалил да си тръгва от работа, поработила 30 сек. и угаснала. Баща ми работи в сервиз ( не е монтьор) та в сервиза дето работи немогли да я оправят и я задърпали в София Ауто и там се мотаха 4-5 дена ( та седя 10 дни без кола и без да знае какво и е точно), та я оправиха, били бякакви маркучи за обратна нафта ли ( струва му 150 лв, ужким с янакава отстъпка). неразбрах точно. Ама всички си мислиха че е горивната помпа и странно защо пак се споменаваха много големи суми, макар че съм чел във форума че вече не е толкова скъпо за ремонт на тия прослувуи помпи.

След споделения опит, обърни внимание на следните фактори:
- предимно градско ли ще караш
- фен ли си на динамиката т.е. спортното каране
- колко километра на година караш ( ако имаш такива наблюдения)
- колата ще се товари ли, ще се използвали като работно или само ще си возиш дупето.

И двете горива си имат и +ве и -си. Да намериш кое по-добре ти приляга не е лесна задача. Аз съм имал само бензин/газ ( в момента карам 4-ти Опел). Карал съм над 200 000 км VW 1.9 TDI служебен автомобил. Лично аз също като теб съм предубеден към дизела. Да, хубаво е като усетиш турбото от 1800 оборота и се натиснеш в седалката, имат добро доускорение, от 100 км/ч на пета настъпваш и тръгва много добре. Сравнително икономични са. Имат си +ве, никой не отрича. Мен лично не ми харесва, че в дизели има възможност да ти излезе ремонт колкото половината кола. Съединител, дюзи и турбо, горивна помпа, ако искаш качествен ремонт може да говорим за 4-цифрени суми. При ремонта на бащата, дето последните 6-7 години работи в фирми за авточасти и има познати по всякакви сервизи, ако правилно си спомням за горивната помпа му бяха казали 800 лв.

Успех ти желая, дано не съм те объркал.
Отговори

benzy снимка benzy 24 август 2015 - 08:42

Надали има хора дето не са фенове на динамиката, но да кажем, че е умерено, не съм вече луда глава, 1.6 16V ми приляга идеално като мощност единственото което ме притеснява е пустия разход на масло. Затова обмислям и 1.4 16V като вариант, въпреки че май бил леко слабичък за това купе, но няма проблем с маслото.

Дизелите да - тягата е хубаво нещо, но пък когато съм се качвал на приятели по дизеларките при потегляне преди едни 1500/1800 оборота няма никой и е голямо дебнене кога ще захапе и тръгне и тамън тръгне при 2000 и на 3000 вече почва да издиша. Бензина много по-равномерно разгръща мощността.
Най-големият ми проблем с дизела обаче е шума на двигателя, винаги се усеща и в колата е по-шумно.

От друга страна още не мога да измисля като за какво я взимам тая кола - май ще е и градска текезесарка и бегач на дали разстояния, а Ф-ката ще я пазя за иънгтаймер :)(лошото, че кафявата чума почна да я ухажва). Минавам около 20 000 км годишно приблизително по равно градско и извънградско, целта е с новата да запазя километрите и да сваля малко средствата които давам за гориво, което като май само с газ може да стане.

А най-тъпото е, че колкото повече коли гледам - толкова повече се отчайвам. Или на Запад живеят само бабички дето ползват кола веднъж месечно да идат да палнат свещ на гробищата или ни пробитват пробутват пълни кошници на по 300 хил км. Не може 15 годишна кола да е на 130 хил км... още по-малко пък дизел. Не може една дизеларка на 150 хил в Германия да е 2200 евро, а в България дори на по-малко км да е 3000 лева...

Дилемата ми е пълна, но клоня към 1.6 16V караван с 16 цола джанта :D, въпросът е доколко е рисков тоя избор и как да позная дали бара масълцето яко. Старият изпитан метод с бъркане в аспуха ще ме ориентира ли или те не го изхвърлят през аспуха?
Мнението беше редактирано от benzy: 24 август 2015 - 08:45
Отговори

Кинов снимка Кинов 24 август 2015 - 09:32

Здравей колега,

Имаш един глас от мен за бензин/газ :). Това го казвам без да омаловажавам плюсовте на дизеловите двигатели, а по скоро от личен опит. От 3 години и малко имам Астра Г Караван Х18ХЕ1, предлагам ти да извадиш елката и да се поогледаш и за този двигател. Като поддръжка не знам каква би била разликата между него и двигателите които ти искаш, но като данъци е около 70лв. на година. Моята кола е с газов инжекцион, от януари 2014г. си записвам всяко едно зареждане - газ/бензин (без пропуски). От тогава имам изминати 27 хил. км., за които цифрите говорят следното: 9.3/100км. газ (смесено) и 0.85/100км. бензин. Това ти го пиша за да имаш някаква реална представа поне за разхода на гориво. Ако избереш някой от другите по малки бензинови двигатели, вероятно разхода на гориво ще е по малък, но не много.
Между другото наскоро дядото си взе Астра Г 1.6 16V 101к.с., за съжаление нямам много впечатления от нея, тъй като едва ли е изминала и 2хил. км. Единствено ми се струва, че двигателят е по шумен от моя???
Надявам се да съм бил полезен. Един съвет, вземи това което ти е на сърце и душа, защото после все ще те човърка нещо, ако ме разбираш. В крайна сметка всичко е на късмет, какъвто ти пожелавам при избора на автомобил!
Отговори

benzy снимка benzy 24 август 2015 - 15:37

Така като ги гледам запазена 1.8 е с едни 500 лвв по-скъпа а това дет се вика е почти газовата и по дефиниция колите с по-малки двигатели са по-пазени защото ги избират по-спокойни и улегнали хора.
А като сложим разлика в данъка, разлика в застраховката (макар и малка) и разлика в горенето и то на 3-4 години се събира един нов комплект гуми... много ме е яд като видя някой набил голяма джанта ама няма пари да и купи гумите и кара с 10 годишен галош, но иначе тежкар. Най-хубаво на двигателя да пише LET ама джоба ми не е дораснал :)
Мнението беше редактирано от benzy: 24 август 2015 - 15:42
Отговори

benzy снимка benzy 24 август 2015 - 17:19

И малко развитие да вкарам... след още ровене открих един стар пост който гласи следното:

Според немски източници (тестовете на Аутобилд и подобни) първите Екотек двигатели имат тенденция на завишен разход на масло. Става дума за двигатели от 1996, може би и 1997. Проблемът е "бебешка болест" и по-късно е отстранен (макар че май не споменават кога и как). Категорично не е повсеместен, но пък 1,6 е по-вероятно да страда от него спрямо 1,8 например.

В друг един пост се казва, че проблема с маслото на 1.6 16V е решен след 99та

някой има ли инфо дали е така и да взема да скачам вече в дълбокото па дано ми проработи късмета :)
Отговори

benzy снимка benzy 29 август 2015 - 21:59

Бре... Никой ли не е вещ по въпроса?
Че си аресах ей тая кукла http://www.cars.bg/c1246041
и ако не беше, че ме е шубе за пусто масло на 1.6 да съм я отнесъл
Отговори

jokomoro снимка jokomoro 29 август 2015 - 22:35

 benzy, на 29 август 2015 - 21:59, каза:

Бре... Никой ли не е вещ по въпроса?
Че си аресах ей тая кукла http://www.cars.bg/c1246041
и ако не беше, че ме е шубе за пусто масло на 1.6 да съм я отнесъл


Тази не е от маслоядите
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg