Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Гуми и джанти

"Увеличаване" на ЕТ на ляти джанти?

AlexMav снимка AlexMav 06 юли 2009 - 13:44

Здравейте, занимава ме един въпрос: Как мога да намаля изнесеността (ЕТ-то) на лети джанти? Става дума за отнемане на 5-10 мм, но на фреза ли, на струг ли може да стане? :mhihi: - предварително уточнявам, че има такава възможност, без да се отслаби фланеца на джантата. Не познавам в детайли възможностите на металообработващите машини, но искам да съм сигурен, че няма да се получи промяна (наклон) в равнината на главината и да се тресат като дайрета... Ще съм благодарен ако колеги, които работят на такива машини споделят опита си.
Отговори

Емо Ангелийн снимка Емо Ангелийн 06 юли 2009 - 13:51

Да, и мен живо ме интересува тоя въпрос
Отговори

as_vectra снимка as_vectra 06 юли 2009 - 14:16

Колега,горе-долу в тази сфера съм работил и да знаеш,че който ти каже че може да ги направи еднакви лъже +това,след престъргване почти винаги има биене на джантата (поне при мен на ескорта беше така и направо на отпадъци с цел безопасност).
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 06 юли 2009 - 15:27

Въпросът ми е породен точно от такива опасения. Всъщност, промяната в размера не е необходимо да е точна до микрон, но биене :mhihi: От друга страна не е кой знае колко сложна манипулация, а и след като се фрезоват бутала и глави... Ще изчакам да се посъберат мнения...
Мнението беше редактирано от AlexMav: 06 юли 2009 - 15:28
Отговори

doolettle снимка doolettle 08 юли 2009 - 23:26

става но тряа да пипа някой който не му е през х*я какво ще стане! Става и на струг и на фреза но и в двата случая е силнопрепоръчително да се направи подготовка т.е. дорник ако е на струг или да се фрезова подходяща основа в/у масата ако е на фреза. При фрезата в зависимост състоянието и вида на джантите (криви или с няква специфична форма)по-лесно може да се допусне неуспоредност докато пък при струга е важно дорника да е качствен и да може да се събере джантата м/у универсала и паралелите т.е. тряа ти струг не по-малък от Ц11
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 09 юли 2009 - 10:56

Мерси за компетентното мнение. Без да знаеш си уцелил- джантите са със специфична форма, та май варианта с фрезата ще отпадне. За струг ми казаха, че трябвало да бъде с планшайба, каквото и да значи това. Някой да може да препоръча стругар в София?
Отговори

as_vectra снимка as_vectra 09 юли 2009 - 14:51

колега,работил съм стругар преди да стана шлайфист(шлайф машина,не ъглошлайф).особено на план шайба няма да стане нищо,по-добре да ти ги направят на струг и то както е обяснил колегата "doolettle".
+това центроването трябва да е идеално и се прави с ИНДИКАТОР и пак не е сигурно че ще стане. да няма после :flag:
Отговори

fanatic снимка fanatic 09 юли 2009 - 14:59

Тва всичкото е безмислено с оглед на парите за манипулацията и спорния резултат. Знам един си кара мантата с такива джанти- цена.... блавобол...
Отговори

as_vectra снимка as_vectra 09 юли 2009 - 15:04

и аз това искам да му кажа НЯМА СМИСЪЛ,с цел безопастност
Мнението беше редактирано от as_vectra: 09 юли 2009 - 15:05
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 10 юли 2009 - 08:38

Не мисля, че ще пострада безопасността, все пак се произвеждат джанти с различно ет от един модел. А и аз не планирам някакво зловещо отнемане на материал. Fanatic, какви проблеми има твоя приятел с Мантата? Според мен възможността за грешка е не по-голяма от тази, при престъргване на централния отвор.
Отговори

fanatic снимка fanatic 10 юли 2009 - 10:13

 AlexMav, на 10 Jul 2009, 09:38 AM, каза:

Не мисля, че ще пострада безопасността, все пак се произвеждат джанти с различно ет от един модел. А и аз не планирам някакво зловещо отнемане на материал. Fanatic, какви проблеми има твоя приятел с Мантата? Според мен възможността за грешка е не по-голяма от тази, при престъргване на централния отвор.


Финансови главно. Просто си струва пари заради това че е пипкава работа и си иска мерене. В случая говорим за стоманени джанти. При другите май е още по скъпо...

А и честно казано не съм чувал някой да е похвалил майстор който да прави тая процедура. Трябва ти проверен човек с опит в тая врътка. Другото важно, е че ако много изнасяш джантата / не знам какво си намислил/ ще натовариш главини, ще имаш нужда от нови болтове. Не съм сигурен че твоята кола ще издържи натоварването. Доста крехко окачване е... без да се обиждаш почти детско :))
Отговори

Жоро снимка Жоро 10 юли 2009 - 10:42

 fanatic, на 10 Jul 2009, 11:13 AM, каза:

Другото важно, е че ако много изнасяш джантата / не знам какво си намислил/ ще натовариш главини, ще имаш нужда от нови болтове. Не съм сигурен че твоята кола ще издържи натоварването. Доста крехко окачване е... без да се обиждаш почти детско :))

Вики, виж какво пише по-долу! Момчето иска да прибере джантите към колата, т.е. да не подпират в калниците! Иска да отнеме част от фланеца на джантата! За това пише увеличаване на ЕТ. Нали знаеш че ЕТ-то е обратно, с увеличаване се прибира :)

 AlexMav, на 06 Jul 2009, 02:44 PM, каза:

Здравейте, занимава ме един въпрос: Как мога да намаля изнесеността (ЕТ-то) на лети джанти? Става дума за отнемане на 5-10 мм, но на фреза ли, на струг ли може да стане? :flag: - предварително уточнявам, че има такава възможност, без да се отслаби фланеца на джантата.


P.S.1 Моето притеснение е, че джантите на АлексМав, може да отслабнат и в даден момент просто да се спукат. Той казва, че имало заводско еднакви джанти с различно ЕТ, но дали и неговите са такива? - Да не стане да ги престържеш / да речем всичко да мине ОК/ и после на магистралата при по-голямо натоварване да те изпревари некое колело...

P.S.2 По служебни работи търсих стругар в София, половината вопще отказват да се занимават с моето изделие, а др. половина не могат да разберат чертежа и след като им го изясним и си вземем изделието, половината размери са измислени от тях :)
Мнението беше редактирано от Жоро: 10 юли 2009 - 10:51
Отговори

as_vectra снимка as_vectra 10 юли 2009 - 10:56

аааааа чак сега и аз чатнах.а,като се намали стената 10мм няма ли пък вътре да има проблеми (в подкалника) да опира някъде?или има място? :knee: :flag: :flag:
Мнението беше редактирано от as_vectra: 10 юли 2009 - 10:57
Отговори

fanatic снимка fanatic 10 юли 2009 - 11:02

Да знам че са наобратно, но не съм разбрал че няма да обръща джантата. Извинявам се. И все пак тази галимация ми се вижда неоправдана като средства.....
Отговори

Жоро снимка Жоро 10 юли 2009 - 11:23

 as_vectra, на 10 Jul 2009, 11:56 AM, каза:

аааааа чак сега и аз чатнах.а,като се намали стената 10мм няма ли пък вътре да има проблеми (в подкалника) да опира някъде?или има място? :flag: :knee: :flag:

Мисля че Не, но сега се сещам и за 1 друг въпрос! А по-точно НЯМА ЛИ ДА ПОДПРЕ ДЖАНТАТА В СУПОРТА? Защото примерно на Микси джантите се продават умишлено с фланци и без тях просто джантата се стърже в супортите!
Публикувано изображение

 fanatic, на 10 Jul 2009, 12:02 PM, каза:

Да знам че са наобратно, но не съм разбрал че няма да обръща джантата. Извинявам се. И все пак тази галимация ми се вижда неоправдана като средства.....
:flag:
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 10 юли 2009 - 11:24

Сигурно аз не се изразих правилно, съжалявам. Навътре могат да влязат с около сантиметър без да опират, толкова може да понесе и отнемане на фланеца, без да се изтъни при конусите на болтовете (пуснали са доста материал там :)) Аз и не мисля да отнема повече от 6-7 мм. Точно за толкова ми е проблема. Другия вариант е да раздувам калници, но някак не ме влече- ще трябва да мисля как да наглася подкалниците отпред, а и няма да евтино- ще трябва да боядисам кажи речи цялата кола.

Fanatic е прав, че трябва проверен човек, затова е и питането- има доста хора, които са си заварявали джанти някъде, там трябва да са си грамотни, ако може да препоръчате някого.

Жоро, при мен има достатъчно място около спирачните апарати- сложих предни от Вектра, които са по-големи на размер от моите оригинално (256х24 срещу 256х20) и пак изглеждат детски в джантата.
Мнението беше редактирано от AlexMav: 10 юли 2009 - 11:27
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg