Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Стартера върти трудно при топъл двигател ИЛИ НЕ ВЪРТИ !

reload снимка reload 24 октомври 2010 - 20:25

От две седмици не мога да открия проблема, защо се получава така ! Колата е Opel Corsa B 1.7 D 1997 год. Проблема е следния, когато е студена стартера върти и пали веднага, но когато е карана продължително време след спиране стартера не може да превърти дори един оборот и спира, все едно има много голямо предварение. Ако се изчака 10-15 мин завърта и пали. Стартера е HITACHI свалян е и проверяван. Този тип е с с два ролкови лагера и в задния край бронзова втулка. Последната смених с оригинална. Четките са почти нови, сигурно някой преди мен ги е сменял. Колектора и той е почистен. След ,,ремонта,, нищо не се промени ! Акумулатора не е нов, но все още става защото го тестваха. Дори съм го заменял с аку. на др. ми кола и пак няма ефект. Масата(-) към двигателя е добре, почистена е клемата, дори пуснах дублиращ кабел. Това е всичко, ако някой се е сблъсквал с такъв проблем, ще ми е от полза да науча къде бъркам.
Мнението беше редактирано от reload: 28 декември 2010 - 16:02
Отговори

IVAN-72 снимка IVAN-72 24 октомври 2010 - 20:50

Проблема явно не е в стартера от изброеното направено по тего.
Намери си някой който найстина е в час с тези мотори да ти оправи хлабините на клапаните.
Повече от сигурен съм че проблема ти е от там.
Отговори

Александър снимка Александър 24 октомври 2010 - 21:02

И аз имам такъв проблем! Но при мен от както аз съм собственик на колата (Vectra A C18NZ) нищо не е правено по стартера! Нека ако някой знае нещо по-вече да пише!
Отговори

reload снимка reload 24 октомври 2010 - 23:25

 Александър, на 24 Oct 2010, 22:02, каза:

И аз имам такъв проблем! Но при мен от както аз съм собственик на колата (Vectra A C18NZ)

За бензиновия двигател прочетох нещо интересно във форума някъде. Става въпрос за абсолютно същия проблем, колегата беше го открил в датчика за t C на двигателя. От него ЕКУ-то взема информация и при студен двигател променя предварението. Замерил е съпротивлението преди да загрее и след това било едно и също. Сменил датчика и си решил проблема. Нищо не ти струва да си замериш твоя.
Отговори

Александър снимка Александър 25 октомври 2010 - 20:42

Да така е, този датчик е много важен! Моя си беше зле и го смених! Проверено с компютъра сега работи добре, но освен че се върна тягата на колата (което не е малко) друго не се промени. Преди време сменях дистрибуторна кабачка и палец без да имам проблеми ей така щото като ги отворих за почистване не ми харесаха. Сега като сложа старата това прекъсване рано сутрин е по малко, но пък при рязко подаване на газ при над 4000 оборота на ниска предавка забива муцуната. Не знам вече къде е проблема!

Но да се върнем по темата! Така и не е ясно защо при загряла кола стартера едва завърта, все едно е изтощен акумулатора?
Мнението беше редактирано от Александър: 25 октомври 2010 - 20:45
Отговори

ed_hunter снимка ed_hunter 26 октомври 2010 - 14:45

И при мене се е случвало веднага за да се опитам да запаля след като е угаснала и даже и оборот не прави а всички контролни крушки едва светят. Като изчаках малко и завъртя без проблеми. В книжката за астра пише да се изчака малко преди отново да се запали. Според мене е нормално може да се дължи на някаква остатъчна компресия или нещо такова.
Отговори

Silencer снимка Silencer 26 октомври 2010 - 17:28

И аз имам същия проблем,особено лятото като карал много след това като оставя колата и тръгна да запалвам и ако не изчакам на контакт по не 10 сек се появявя този проблем,иначе на студено ДВГ го няма!
Отговори

Kondo снимка Kondo 26 октомври 2010 - 20:00

За бензиновите монота си вижте егр-а.Ако е заседнал отворен точно такива са сиомптомите-пали трудно или изобщо не пали или забива муцуна при подаване на газ.
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 27 октомври 2010 - 02:25

да не би да ти затяга нещо мотора, не би трябвало да не може да върти на загрял двигател, даже напротив на загрял трябва по лесно да върти и да пали
Отговори

Александър снимка Александър 27 октомври 2010 - 06:10

Не вярвам че е възможно този мотор да затегне ( то при тез хлабини след изминати около 400 000 км :love_opel: )! Особено ако са сменяни консумативите редовно, а при мен те са сменяни! За мен проблема е в стартера, но какво трябва да му се направи? Едни четки дали ще свършат работа?
Мнението беше редактирано от Александър: 27 октомври 2010 - 06:12
Отговори

CH_M снимка CH_M 27 октомври 2010 - 07:20

Свали го тоя пусти стартер и го занеси да му направят една пълна ревизия - четки , втулки и т.н. И се надявам че ще ти приключат проблемите с трудното палене при загрял двигател ....
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 27 октомври 2010 - 07:27

ами нали казваш че стартера е ремонтиран, не може поне малка промяна да няма, или поне временно да е бил по-добре и пак да е почнал номерата, според мен причината или не е в него или майстора му не го бива въобще, освен да рискуваш още едно сваляне и ако пак няма подобрение, да търсиш другаде причината
Отговори

CH_M снимка CH_M 27 октомври 2010 - 09:56

[quote name='Александър' date='24 Oct 2010, 22:02' post='864559']
И аз имам такъв проблем! Но при мен от както аз съм собственик на колата (Vectra A C18NZ) нищо не е правено по стартера! Нека ако някой знае нещо по-вече да пише!
[/quo

Виж какво е писал в по преден негов пост !
Отговори

Александър снимка Александър 28 октомври 2010 - 06:09

Аз стартер не съм пипал, както писах по горе! Колегата reload е ремонтирал а пак не е добре колата! Поради тази причина търсим мнения какъв може да е проблема преди да пипаме, защото може причините да са различни!
А нали знаеш като отидеш при "МАЙСТОРА" - "ами то голям е проблема" , "ще трябва да се види тая работа" и т.нат .... дай 100 или 200 лева, а накрая сменил само четките! Това е единствената причина да се опитвам да не ходя по майстори! Така че тез дни ще се сваля стартера и ревизия и само в краен случай на "МАЙСТОР"!
Поздрави!
Отговори

velizaf снимка velizaf 30 октомври 2010 - 22:55

Здравейте колеги! Така както описвате симптомите стигам до извода,че проблема е в т.наречения "шалтер" За да проверите дали стартера работи добре е нужно двете силови клеми да се дадат накъсо - например с отвертка, но не по резбата а по повърхността на гайките като преди това колата не е на скорост и с ключа е подаден контакт. Ако стартера върти значи проблема е в шалтера- прикрепен е към корпуса му. Устройството на шалтера е просто - една бобина, два медни болта с главите навътре , сърцевина към която от едната страна е захваната медна шайба а от другата има вилка която изхвърля "бендикса"-малкото зъбно колело което от своя страна завърта маховика на коляновия вал. При всяко запалване на двигателя през тези два болта и шайба от мед преминава много голям ток - от прорядъка на 250 -350 А. като при дизеловите тока е по-голям от този на бензина. Идва един момент при който шайбата и главите на тези болтове нагарят толкова много , че шайбата неможе да осигури контакта между тях -вначалото рядко в последствие и по-често. При вече загрял двигател от температурното разширение ми се е налагало да чакам доста да поизстине та да запаля. Обикновено шалтерите са капсуловани и не подлежат на ремонт а се сменяват. Желая ви УСПЕХ и мнооооого безаварийни километри! Дано да съм ви помогнал! :love_opel:
Отговори

Rodjero снимка Rodjero 31 октомври 2010 - 20:15

 velizaf, на 30 Oct 2010, 22:55, каза:

Здравейте колеги! Така както описвате симптомите стигам до извода,че проблема е в т.наречения "шалтер" За да проверите дали стартера работи добре е нужно двете силови клеми да се дадат накъсо - например с отвертка, но не по резбата а по повърхността на гайките като преди това колата не е на скорост и с ключа е подаден контакт. Ако стартера върти значи проблема е в шалтера- прикрепен е към корпуса му. Устройството на шалтера е просто - една бобина, два медни болта с главите навътре , сърцевина към която от едната страна е захваната медна шайба а от другата има вилка която изхвърля "бендикса"-малкото зъбно колело което от своя страна завърта маховика на коляновия вал. При всяко запалване на двигателя през тези два болта и шайба от мед преминава много голям ток - от прорядъка на 250 -350 А. като при дизеловите тока е по-голям от този на бензина. Идва един момент при който шайбата и главите на тези болтове нагарят толкова много , че шайбата неможе да осигури контакта между тях -вначалото рядко в последствие и по-често. При вече загрял двигател от температурното разширение ми се е налагало да чакам доста да поизстине та да запаля. Обикновено шалтерите са капсуловани и не подлежат на ремонт а се сменяват. Желая ви УСПЕХ и мнооооого безаварийни километри! Дано да съм ви помогнал! :love_opel:



Ами колега,аз вчера поравях един стартер с точно такъв проблем.Когато е студена не пали,когато се стопли мотора,пали но доста трудно.След смяна на четки,не се оправи проблема.След поставяне и изпробване не стана.След последвало сваляне се оказа,че е шалтера.След разкапсуловане на шалтера и отваряне,обърнах пластината и почистих болтовете и стартера проработи.Аз между другото имам една тема точно за шалтера на стартера как се отваря и се разглобява.Поздрави!!!

ето и линк да погледнеш как става
цък

ето и линк на темата ми за която говоря
http://www.opelclub-bg.com/forum/index.php...c=73414&hl=
Мнението беше редактирано от Rodjero: 31 октомври 2010 - 20:19
Отговори

IVAN-72 снимка IVAN-72 31 октомври 2010 - 22:01

 reload, на 24 Oct 2010, 20:25, каза:

От две седмици не мога да открия проблема, защо се получава така ! Колата е Opel Corsa B 1.7 D 1997 год. Проблема е следния, когато е студена стартера върти и пали веднага, но когато е карана продължително време след спиране стартера не може да превърти дори един оборот и спира, все едно има много голямо предварение. Ако се изчака 10-15 мин завърта и пали. Стартера е HITACHI свалян е и проверяван. Този тип е с с два ролкови лагера и в задния край бронзова втулка. Последната смених с оригинална. Четките са почти нови, сигурно някой преди мен ги е сменял. Колектора и той е почистен. След ,,ремонта,, нищо не се промени ! Акумулатора не е нов, но все още става защото го тестваха. Дори съм го заменял с аку. на др. ми кола и пак няма ефект. Масата(-) към двигателя е добре, почистена е клемата, дори пуснах дублиращ кабел. Това е всичко, ако някой се е сблъсквал с такъв проблем, ще ми е от полза да науча къде бъркам.




Четете бе хора!!!!
Стига с това драскане :love_opel:
Колегата пише, че е направена пълна профилактика на стартера.
Не може и дума да става за сравнение между стартери на "Бош" и стартерите на "Хитачи" поради ред причини...
но както и да е.
Този проблем описан от колегата е специфичен само за дизеловите мотори на "Исузу".
Това което съм написал в темата по-горе е най-възможната пречина но жалко че самия автор не взима участие!?
Отговори

Rodjero снимка Rodjero 31 октомври 2010 - 22:12

 IVAN-72, на 31 Oct 2010, 22:01, каза:

Четете бе хора!!!!
Стига с това драскане :love_opel:
Колегата пише, че е направена пълна профилактика на стартера.
Не може и дума да става за сравнение между стартери на "Бош" и стартерите на "Хитачи" поради ред причини...
но както и да е.
Този проблем описан от колегата е специфичен само за дизеловите мотори на "Исузу".
Това което съм написал в темата по-горе е най-възможната пречина но жалко че самия автор не взима участие!?



Добре но шалтера не работи ли на един и същ принцип?Вчерашния шалтер беше на Valeo и нямаше голяма разлика от Bosch.
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 01 ноември 2010 - 00:17

това което си мисля аз е че може да не са набили правилно втулката или да са я смачкали малко, по принцип винаги като с сменят втулки се райбероват след като се набият за да не затягат ако са се поизкривили или раздули при набиването
Отговори

reload снимка reload 04 ноември 2010 - 02:23

 IVAN-72, на 31 Oct 2010, 23:01, каза:

Колегата пише, че е направена пълна профилактика на стартера.
Не може и дума да става за сравнение между стартери на "Бош" и стартерите на "Хитачи" поради ред причини...
но както и да е.
Този проблем описан от колегата е специфичен само за дизеловите мотори на "Исузу".
Това което съм написал в темата по-горе е най-възможната пречина но жалко че самия автор не взима участие!?

Чаках повече мнения. За мен нещата донякъде се изясниха. Причините са комплексни и не е само един проблема.
Стартера е с постоянни магнити в статора, ротора е малък и е без редуктор. Консумацията на ток е 135-165 А За сравнение Фиат Типо 1.7 дизел е от 162-198 А , а за Астра F 1.7 ТУРБО със същия двигател 4EE1 e от 194 А мин. до 238 А мак. /AutoData/ От тук идват съмненията ми, че е в горните граници на възможностите си и затова всяка причина-четки,втулка,лоши контакти,акумулатор,центровка, лоша маса и др. оказват голямо отражение в/у него. При мен проблема е сигурно акумулатора и центровката малко. Заблудих се от ,,теста ,, който ми направиха. Когато въртя стартера и има включен волтметър на на двете клеми напрежението пада до 8 волта , а ми казаха сега, че ако пада под 10 V акумулатора е тръгнал да свършва. Някой ако знае точно колко трябва да е или натоварваща вилка с какво съпротивление за колко време и какво тр. да показва нека пише. Друго което ме интересува дали може да се сложи от Астра F 1.7 TD стартер на Корса B 1.7 D
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg