Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Важни теми

Ламбда Сонда

Тази тема е заключена

Добрин снимка Добрин 31 август 2006 - 08:58

ДАТЧИК ЗА СЪДЪРЖАНИЕ НА КИСЛОРОД В ИЗГОРЕЛИТЕ ГАЗОВЕ
В съвременните системи за впръскване на гориво едва ли не главна роля изпълнява датчика за съдържание на кислород в изходящите газове (Oxygen Sensor). Обикновено често го наричат ламбда-сонда или О2-датчик.
Както се вижда от наименованието на датчика, неговата задача се състои в това да преобразува информацията за съдържанието на кислород в изходящите/изгорелите/ газове в ел.сигнал, който от своя страна се пресмята в електронният блок за управление на впръскването (ECU).
В съвременните ДВГ за оптимална въздушно – горивна смес се счита смес в съотношение 14.7 части въздух към 1 част гориво.
Съотношението въздух и гориво в състава на горивната смес се определя от ел.блок по получният сигнал от датчика поставен на двигателя, качеството на приготвената смес се проверява от ECU по сигнала въведен в обр. връзка от датчика O2. При излишно обогатена или обеднена горивна смес ел.блок я корегира, отчитайки показанията на ламбда-сондата. Тъй като датчика О2 изпълнява в системата за впръскване на гориво една от основните функции, работата на двигателя много зависи от неговото изправно състояние.
Най-важните условия за работоспособността на датчика за съдържание на кислород в изходящите газове се явяват :
1. Обеспечение на херметичност изпускателният тракт и самото място на монтаж на датчика.
При замяна на излязъл от строя датчика О2 трябва да се смазва неговата резба със специална токопроводяща смазка за предотвратяване на заклинване на резбовото
съединение /резбата/. Не трябва да се използват за това стандартни смазки тъй като те не са проводящи, а участъка с резба на датчика се явява за него ел.контакт. Лошият контакт (или контакт с голямо съпротивление за ел.ток) ще доведе до неправилна работа на лaмбда-сондата.
В някои конструкции е предвидено поставянето на херметизиращи шайби.
Най-често тези шайби са за еднократна употреба и при демонтаж на датчика подлежат на замяна.
2. Недопустимо е попадането върху корпуса на датчика на спирачна или охлаждаща
течност и на други реактиви.
Не трябва да се използват за почистването на повърхността на датчика никакви
разтворители или активни миещи препарати.
3.Поради малките работни токове, трябва да бъдат обезпечени надеждни контактни съединения в куплунзите и проводниците на датчика за О2.
4.Ресурсът на работа на ламбда-сондата се намалява същствено при употребата на бензин със съдържание на олово / етилизиран бенин/.
5.Към повреждане на датчика може да доведе и прегряването на корпуса му. Прегряването може да е от неправилно установен ъгъл на изпреварване на запалването или от силно преобогатена горивна смес. От своя страна горивната смес може да е преобогатена от замърсен въздушен филтър, неисправен регулатор за налягането на горивото в системата, неработещ датчик за температура на охлаждащата течност и др.
Функционално ламбда-сондата работи като преквлючвател и подава напрежение над праговото (0.45V) при ниско съдържание на кислород в изгорелите газове. При високо ниво на кислород датчикът О2 намлява това прагово напрежение към ECU. При това важен параметър се явява скоростта на превключване на датчика. В повечето системи за впръскване на гориво О2-датчик има изходно напрежение от 40-100mВ. до 0.7-1В. Продължителността на фронта не трябва да е по-голяма от
120 mS. Трябва да се отбележи, че много неизправности на ламбда-сондата от контролерите не се фиксират и за неговата изправност може да се съди само след съответна проверка.
Проверката на работоспособността на датчик О2 е най-добре да се извършва с осцилограф.
Правилно работещата ламбда-сонда може много да подскаже на опитният механик за това в какво състояние се намира двигателят и неговата система.На някои автомобили с помощт на датчика може достатъчно точно да се отрегулира съдържанието на СО в изгорелите газове.
Най-често срещаната „болест” на датчиците за съдържание на кислород изгорелите газове се изразява в забавената му реакция. Продължителността на фронта на сигнала (t) значително надвишава 120 mS. Тази неизправност води непременно до повишаване на разхода на гориво и значително намаляване на ускоренеито на автомобила, а системата за самодиагностика не я фиксира, т.к. даденият параметър не се следи от контролера.
Замръзнало О2, неизправността на които не се фиксира от контролерът, т.к. амплитудните стойности на сигналите не излизат от зададеният им диапазон. В повечето системи за впръскване на гориво неизправността на датчика може да бъде зафиксирана само при излизане на сигналът извън този зададен диапазон.
Най- често това е 0-1 V. По този начин еднозначно се фиксира само или пълно отсъствие на сигнала или неговото отрицателно значение, в тези случаи грешката се индицира от лампата "CHECK ENGINE".
Трябва да се отбележи , че в някои ECU е предвидена възможност за диагностика и откриване на неизправности по други признаци ( съотношение на показанието на датчика за скорост на автомобила или датчика за положението на коляновият вал, датчик за положението на дроселовата клапа, разходомера за въздуха и др.). В тези случаи може да се включи индикация "СЕ". При откриване на неизправност на О2-датчика, контролера преминава в режим на управление на впръскването по усреднени параметри и повишава обогатяването на горивната смес в сравнение с обичайният и състав (~1:14.7).
Внимание! Проверката на работата на датчика за съдържанието на кислород в изгорелите газове трябва да се прави на загрят двигател и при честота на въртене на коляновият вал на обороти обикновенноХ.Х.+1200. Сондта на осцилографа трябва да се включи към сигналният проводник на датчика О2 без да се изключва датчика от контролера.
Ресурса на датчика за съдържание на кислород в изгорелите газове е обикновенно от 30 000 до 70 000 км и в значителна степен зависи от условията на експлоатация.
По-дълго служат по принцип датчиците с подгряване. Работната температура за тях обикновенно е 315-320°C. В конструкцията на тези датчици е включен нагряващ елемент,със свои контакти на куплунга.Проверката на работоспособността на нагревателният елемент на тези датчици може да се извърши с обикновен омметър. Съпротивлението им обикновенно е от 3 до 15 Ом.
Демонтажа на неизправна ламбда-сонда трябва да се извършва при температура на двигателя около 50°C, в противен случай, от заклинване е голям рискът да се скъса резбата.
Преди да се пристъпи към демонтаж, е необходимо при изключено запалване да се разедени съединителят на датчика. На някои автомобили, за да се демонтира датчика О2, е необходимо да се демонтира защитният кожух на изпускателният тракт.
Признак за неизправна ламбда-сонда може да служи и повишеният разход на гориво и влошено ускорение на автомобила, при това е възможен и неустойчив ПХ на двигателя.
В повечето случаи, сходните по конструкция датчици са взаимозаменяеми. Възможна е и замяна на датчици без подгрев с такива с подгрев (обратната замяна не се препоръчва).
Но тогава често възниква проблем с несъответствието на съединителите и отсъствието на допълнителни проводници за захранване на нагревателният елемент. При тази замяна може самостоятелно да се поставят допълнителни проводници и да се включи нагревателят към релето за ел.помпа за гориво или към реле подаващо 12V към запалването /да не се бърка с комутатора/. При това трябва да се отчете , че консумацията на ток от нагревателя може да е в рамките до 8-12А. Ако има възможност най-добре е тази верига да се включи през допълнително реле и предпазител както е показано на Рис.9
На Рис.10 е показана схемата на съединителите /куплунзите/, които са на най- разпостранените датчици съдържание на кислород в изгорелите газове.
Цветната маркировка на проводниците, съединителите (тяхната конструкция) може да се различават и зависят от предприятието (фирма) производител на конкретния датчик или автомобил.
Забелязано е обаче, че сигналният проводник О2 най-често е с по–тъмен цвят от този на нагревателят.
Цветната маркировка на проводниците за подгряване на датчика най-често са едноцветни (често бели), но различен цвят от цвета на сигналният проводник.
В заключение искам да отбележа , че датчика за съдържание на кислород в изгорелите газове се монтира като правило в комплект с катализатора. Много собственици на автомобили смятат,че те са функционално взаимно свързани и могат да работят само в комплект.Обаче това не е така.
В повечето автомобили ламбда-сондата е монтирана на изходящият тракт до катализатора. В този случай катализаторът не може да влияе на работата на датчика, въпреки, че има обратна зависимост и тя се заключава в това, че системата за впръскаване на гориво регулира горивната смес така, че да няма преобогатяване и по този начин увеличава срокът на служба на катализаторът. Някои собственици самостоятелно заменят излезлият от строй катализатор с резонатор/гърне/ и изключват ламбда-сондата. В този случай ECU работи по усреднено значение и не може да обеспечи оптимално приготвяне на състава на горивната смес. Освен това да се постигне ниско ниво на съдържание на СО в изходните газове на такива автомобили е много проблематично.
Често в такива случаи след изключване на акумулатора работата на двигателя става неустойчива и не винаги може да се оптимизира дори и след значителен пробег на автомобила, т.к. не във всички ECU има система за корекция на режимите съхранявани в оперативната памет и при изключено захранване ECU загубва тези данни. Възстановяването на тези данни може да е по-скъпо от стойността на нов катализатор заедно с О2.
Липсата на контрол на датчика може да доведе до неговото пълно разрушение, а неговата основа е съставена от керамични пластини.
Най-сериозното последствие от изключена ламбда-сонда може да е излязъл от строя двигател. т.к. на много автомобили от разхлабен ремък на ангренажа (а и не само ) могат да не са затворени изпускателните клапани в началото на обратният ход на буталото. В този момент има много голяма вероятност от попадане на керамика в горивната камера, оттам нататък не е трудно да се досетите какви са последствията.
Ако сте решили да заменяте катализатора с резонатор/гърне/ или просто да го махнете, не трябва да изключвате ламбда-сондата, а ако и тя е излязла от строя, то поставете нов датчик.
В автомобилите където ламбда-сондата е поставена на катализатора, работата става още по-сложна , т.к. О2 контролира вече очистените газове. В този случай , ако е махнат катализатора ( даже ако е запазен О2), да се постигне оптимална работа на двигателя е много трудно, т.к. програмата на ECU може да не е разчетена за по-„замъсени” изходни газове и често ги възприема като неизправност на ламбда-сондата.
Настоятелно препоръчвам да се проверява работата на датчика за съдържание на кислород в изгорелите газове не по-рядко от 1 път на всеки 5000-10000 км. Пробег на автомобила.
Решение на даденият проблем за контрол може да стане –поставен на приборното табло индикатор за работата на ламбда-сондата

П.С. Повече да не съм чул въпроси по тая тема :flag:
Отговори

Спас Славчев снимка Спас Славчев 31 август 2006 - 09:16

Браво колега!
Само ще си позволя да допълня липсващите картинки!
Публикувано изображение

Публикувано изображение

:flag:
Отговори

Спас Славчев снимка Спас Славчев 01 септември 2006 - 11:23

:flag: Да допълня още нещо - "МЕТОД ЗА ЗАМЕРВАНЕ НА ЛАМБДА СОНДИ С ЕДИН КАБЕЛ!"

Не е много показателно, защото истинското замерване става с осцилоскоп, но все пак е един немалак ориентир за работата на сондата! :)

Enjoy!

Публикувано изображение


П.С. Малко кофти се сканира ама тоя "телефонен указател " не мой се сгъне повече.. :c010:
Отговори

StK снимка StK 01 септември 2006 - 20:10

Аз само да добавя, че съм чувал и чел по разни форуми , че ламбда сондите издъхват бързо когато двигателя започне да лапа масло и да отделя много пушеци. Съответно от това издъхва и катализатора.
А махането на катализатора съответно води до промяна в скоростта на изхвърлянето на отработените газаве, съответно което води до промяна в корекността на показанията на ламбда сондата. Т.е без катализатор (не говориме за задръстени) изгорелите газове излизат с по-голяма скорост, което ламбда сондата отчита като бедна смес и дава импулс за такава към ЕКУ-то, в следствие на което сместа е по-богата т.е. и разхода е по-висок.
Изобщо системите са доста свързани една с друга и не е много просто отсраняването на една без това да повлияе на друга, без другата да се пренастрои съответно за новите условия.
Ако бъркам някъде поправете ме, просто се опитвам да обобщя четеното по темата.
Отговори

F-15E снимка F-15E 04 септември 2006 - 22:46

StK, на Sep 1 2006, 06:10 PM, каза:

Аз само да добавя, че съм чувал и чел по разни форуми , че ламбда сондите издъхват бързо когато двигателя започне да лапа масло и да отделя много пушеци. Съответно от това издъхва и катализатора.
А махането на катализатора съответно води до промяна в скоростта на изхвърлянето на отработените газаве, съответно което води до промяна в корекността на показанията на ламбда сондата. Т.е без катализатор (не говориме за задръстени) изгорелите газове излизат с по-голяма скорост, което ламбда сондата отчита като бедна смес и дава импулс за такава към ЕКУ-то, в следствие на което сместа е по-богата т.е. и разхода е по-висок.
Изобщо системите са доста свързани една с друга и не е много просто отсраняването на една без това да повлияе на друга, без другата да се пренастрои съответно за новите условия.
Ако бъркам някъде поправете ме, просто се опитвам да обобщя четеното по темата.
 

Това е валидно за автомобили с Ламбда сонда след катализатора. :)
Отговори

doolettle снимка doolettle 09 февруари 2009 - 00:40

.........................
Според моя учебник ламбдасондата си е точно кислороден датчик в който керамичната част е твърд електролит на базата на Zr, Ce, и Th (за нас интересни са циркониевите сонди). Това са електролити със собствена проводимост която се дължи на ваканции по възлите на кристалната решетка. При въпросните електролити проводимостта възниква при високи температури защото тогава концентрацията на ваканциите се увеличава. Такива кристали имат йонна химична връзка и кислорода е под формата на отрицателен йон. Самата ламбда сонда си е един вид електрохимична помпа. Използвана за сензор при такава помпа токът зависи от ниското налягане и има насищане. При температури от 500+ градуса клетката работи като сензор за кислород и първото насищане по ток е от кислородни йони, а при температура около 950+ градуса водната молекула приема 2 електона и се разпада до водород и кислородни йони. В този интервал клетката е сензор за влажност и втората област на насищане е от водни пари. Тя водата не ни интересува и това според мен е причината за въвеждането на широколентовите сонди но това е друга тема. Та керамичната част на кислородния датчик птедставлява тръбичка от твърд електролит която е затапена в единия край (тоя който се обдухва от газовете) а другия е свързан с атмосферата. Нагревателите които са в сондата (къде един къде повече) поддържат температура от около 700*. Ламбда=въздух/гориво (от където и нарицателното име на датчика) и при богата смес ламбда<1, а при бедна ламбда>1. Оптимално е отношението ламбда=1 при което има строго определен ток на насищане на волтамперната характеристика. Този ток нараства с увеличаване съдържанието на кослорода в горивовъздушната смес. От тоя сензор според тока на насищане се получава информация за ламбда и по електронен път се коригира сместа към мотора. Целта е да се получи пълно изгаряне и от там максимално КПД обаче има редица фактори които допринасят за непълното изгаряне например разпрашаването на дюзите, влажност на въздуха и др. и дори при оптимална смес пак ще има недоизгаряне. Близко е до главата, че всяко възпламеняване и изгаряне на горивовъздушната смес е различно и затова стойностите на сондата скачат но това отново е друга тема.
Отговори

Вымпел снимка Вымпел 31 октомври 2009 - 17:44

здравейте,ето цялата история на моя проблем.

Автомобила е опела астра г -x20xev,имам газов инжекцион,и скро ходих на диагностика,уреда показа че ламба сондата дава ниски стойности 0-3,5 за информация, стойностите трябвало да бъдат от 0 до 1 волт,като е добре да се движи между, 0-8,1в.! аз си тръгнах и не след дълго време ето какво се случи:
завъртам да запаля и виувиу не иска,пробвам, пак не...след 10 сек. пак и тя пали и светва чек енджъна,след като загасхи колата и запалих отново,няма лампа,няма нищо!
викам тука има нещо :newsm05_41:
след 2 дни пак същото, и така това започна да става все по често,един ден както си карам и хоп лампата на мотора пак светна---
отивам в опел,четем грешката-ламба сондаааа..
добре,викам аз колко струва-412лв :bravoo:
тръгвам си и почвам да търся,сонда. и ето най важната информация!
отивам в бош,хората търсят,търсят и накрая излиза че бош НЕ произвежда сонди за x20xev,викам ъъъъ,ок отивам в беру-беру НЕ произвеждат също сонди за x20xev
викам какво стана...влизам в един магазин и веднага ме офертираха сонда да 100лв била универсална...викам ок
звъня на газаджиите,шефчето вика,''ооохооо такива колко съм монтирал'' идвай това е твоята...и аз :newsm05_41: ураааа
отивам аз /за протокола универсалната е без букса снажда се за моята букса/ рязаха оня,търкаха напасваха и ето всичко готово...палим,колата и ето стойности...няма никакво ходене от 0 до...... от 5 започна да сваля надолу,гледам аз викам тука има нещо...сваля тя сваля и стигна 1волт единия''майстор''форсира колата и тя веднага 0-1и пак оп 2 волта :bravoo: седи в стани началника и вика...бе май не требе да е така...аз,май,май грам не тРебе да е така и ''майсторчето'' ееееее екстра е бе глей как волтира вика айде тръгвай,викам ок тръгвам минах 500 метра и колата умря. как се върнах само аз си знам на 1 цилиндър на 1/2 цилиндър леко леко връщам се аз викам:алооооо нали това била сондата бе какво стана?началника вика мми да ти върнем старата,"майсторчетата" еее кво разбирате бе,от ламба сонда не може да прекъсва /ето тук няколко думи за мен,научих се да бъда търпелив от 3 години насам но не много,след като ми дойде малко в повече всичко става лудница!
и от там като полудях с две думи им разказах цялото устройство на сондата и че от сонда не само може да прекъсва а и да не запали /ако е забила/оня ок сега ще я сменим и ще видиш че прекъсва от колата пак полудях,обясних му че колата се гледа,не е като неговата коса и лице който приличат на кайма.смениха сондата и колата хоп всичко ок тръгнах си аз и след много събеседване със инженери ето какво ми беше обяснено---универсалната сонда която съм купил е на NJK тази марка е НЕ съвместима със SIEMENS /апропо аз съм със сименс/както и беру както и бош НЕ са съвместими със сименса! Ето защо - бош,njk,беру, работят от 10 до 100миливолта а сименса до 400миливолта, за да си взема сонда тя трябва да бъде или сименс или хелла, не е за препоръчване други марки!
Речено сторено закупих аз ламба сонда хелла сложих я ,и оооо боже това моята кола ли е супер динамика,стрелката на оборотите върви без да тъпче след 4, 5оборота направо нямам думи, и влияе на автоматичните скорости вече не е нужно да бия кикдаун за да върне предишната скорост, а просто да натисна леко педала :bravoo: дано съм полезен!

закупих я от ауто плюс,от бул черни връх 66 ! 213лв е ако имате познат който ползва отстъпки,цената е 159лв!
Отговори
Тази тема е заключена
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg