Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Важни теми

Профилактика на скоростна кутия F13

lupo13 снимка lupo13 25 юли 2009 - 10:23

за този луфт виновник е един дебел опръстен ... който с годините се разлага от мръсотията и свазката и понякога направо изспада и затова се получава този луфт ..... във всеки специализиран магазин за Опел би трябвало да го има ... но е малко скъпичък ... 8-10лв. Аз като смених моя от който не беше останало почти нищо не можах да си позная колата после ... скоростите толково лесно се включваха и лоста беше толкова стегнат без грам луфт че направо не можах да повярвам :icon_smile2:
Мнението беше редактирано от siegfrid: 25 юли 2009 - 19:52
Причина за редактиране:: Цитат на предхождащо мнение е излишен !
Отговори

Hevy снимка Hevy 25 юли 2009 - 14:19

На кадета не помня вече, отдавна не съм гледал там, но на Астрата не видях никъде канал за О пръстен. Къде се слага?
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 25 юли 2009 - 14:52

Ако лоста ти е с цяла пластмасова ябълка долу където се свързва с лостовата система(там където си намотал ПВЦ)няма о-пръстен.При астра-ф,вектра-а,кадет и корса-б,тази ябълка има канал за о-пръстен.Поздрави :icon_smile2:
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 25 юли 2009 - 14:53
Отговори

sando_astrata снимка sando_astrata 26 юли 2009 - 17:44

Искам да попитам дали ще може да си смажа скоросният лост(долу където при механизма) с ето това проникващо масло Цък

Сори за спама
Мнението беше редактирано от d1lar4e7o: 26 юли 2009 - 17:44
Отговори

Frysco снимка Frysco 29 юли 2009 - 08:23

Принципно продуктите на нефтена основа са агресивни към гума и пластмаса-по добре някакви силиконови смазки.
Отговори

BURNOUT снимка BURNOUT 03 април 2010 - 19:53

Здравейте!
Първо,извинявам се,че вадя темата от прахта,но ми предстои покупка на Опел,който има същия проблем със скоростите,а именно - първа и втора влизат много трудно.Особено трудно и почти невъзможно е нормалното включване на втора от 5,4,3 и т.н.Изчетох темата и доколкото разбрах проблема се свежда до реглаж.Не ми стана ясно само ,каква е ролята на тапата от 6-та и 7-ма снимки.
Благодаря предварително!
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 03 април 2010 - 20:07

Тапата служи за защита на скоростната кутия от попадане на прахоляк в маслото,другото е много добре описано.Заяждането на скоростите може да е от заминал(и)синхронизатор(и)идеята е първо да се установи къде е проблема за да не се набутваш излишно!
Поздрави.
Отговори

BURNOUT снимка BURNOUT 03 април 2010 - 20:23

Мерси за бързия отговор!
Имам основание да смятам,че проблемът не е в синхронизаторите,а именно в регулирането на скоростния лост,особено след като прочетох темата.
П.С. Нали има отделна пробка,от която се проверява нивото на маслото.Защо се вади тази тапа?..или може би от там се долива?
Поздрави!
Мнението беше редактирано от BURNOUT: 03 април 2010 - 20:25
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 03 април 2010 - 20:40

След като разхлабиш болтчето 8мм с гидоре 13, вадиш тапата и в отвора мушкаш свредло 5мм.Държиш натиснато свредлото и раклащаш наляво-надясно лостовата система,в един момент свредлото потъва с около 10мм.Влизаш в колата и наместваш лоста както е описано(кадетите нямат дупчиците на самия лост)застопоряваш го и отиваш отпред пак да завиеш болтчето и си готов.
пп. За процедурата е най добре да сте двама,тегаво е сам.
Отговори

BURNOUT снимка BURNOUT 03 април 2010 - 22:36

Ахаа,ясно. :) Мерси още веднъж! :love_opel: :mhihi:
Мнението беше редактирано от BURNOUT: 03 април 2010 - 22:38
Отговори

Стекер снимка Стекер 01 юли 2010 - 10:13

Колеги моля за помощ,

От известно време (няколко дни) нещо трудно ми включват 1,2 и задна, особено ако колата е в движение 1 и 2 трудно се включват. В един сайт за тест драйв на Вектра прочетох следното:

"Спортните механични кутии се познават лесно по схемата за превключване на предавките, показана на скоростния лост. При тях задна се включва в крайно дясно положение и назад, а не както при обикновените - наляво и напред. Предавателните числа на спортните кутии са по-къси, което позволява по-динамично ускорение, но и налага по-честа смяна на скоростите. И двата вида са еднакво надеждни и практически не се нуждаят от обслужване. Не е предвидена дори пробка за маслото, тъй като то само се долива. След около 150 000 км е възможно предавките да започнат да "влизат" трудно. За да се отстрани тази неизправност, е достатъчна замяна на обикновена пластмасова втулка в механизма за превключване на скоростите, която е съвсем евтина. Съединителят служи над 150 хил. км, което е отличен показател, но смяната му е доста трудоемка."

Някай знае ли ка се казва тази втулка, как се сменя мога ли сам да си я сменя предполагам проблема е в нея ще пробвам първо с нея и без това пише, че е ефтина. Ако може и някая снимка ще е супер. А и още нещо как да си проверя нивото на мслаото в кутията след като пише, че нямало пробка и от къде се долива.

Мерси предварително.
Мнението беше редактирано от Стекер: 01 юли 2010 - 10:14
Отговори

bobi8712 снимка bobi8712 23 февруари 2011 - 23:32

Маслото си е рядко по принцип така че няма място за притеснение.С един реглаш ще решиш проблема според мен.
Отговори

bobi8712 снимка bobi8712 23 февруари 2011 - 23:39

Нивото на маслото го провери с едно шестограмче като сложиш по късата част в отвора и държиш шестограма.Ако не се намокри доливай докато не протече.За коя втулка говориш колега тази на скоростния лост ли?Ако имаш подобрение като я смениш пиши че и при мен е захабена.Успех
Отговори

mishko129 снимка mishko129 19 декември 2013 - 15:26

 Rosen Popov, на 03 април 2010 - 20:40, каза:

След като разхлабиш болтчето 8мм с гидоре 13, вадиш тапата и в отвора мушкаш свредло 5мм.Държиш натиснато свредлото и раклащаш наляво-надясно лостовата система,в един момент свредлото потъва с около 10мм.Влизаш в колата и наместваш лоста както е описано(кадетите нямат дупчиците на самия лост)застопоряваш го и отиваш отпред пак да завиеш болтчето и си готов.
пп. За процедурата е най добре да сте двама,тегаво е сам.

Значи първо развивам болта на скобата на лостовата система разхлабвам го После вадя тапата и пъхам свердлото центрирам го в отвора по навътре После отивам в колата и махам декоративното капаче на ск лост дърпам лоста към мен между 1 и 2 докато опре в ограничителя и там пъхам в дупките друга ос или свредло за центриране и центрирам лоста В това положение затягам болта на скобата на лостовата система ПРАВИЛНО ЛИ СЪМ РАЗБРАЛ Днес ми се наложи този реглаж
Мнението беше редактирано от mishko129: 19 декември 2013 - 15:29
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 20 декември 2013 - 12:27

Да, правилно си разбрал :icon_wink2: На лоста се се поставя картон 3мм за да не опира в ограничителя, но ако имаш отвор в който можеш да се застопори няма нужда от картон.
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 20 декември 2013 - 12:28
Отговори

mishko129 снимка mishko129 20 декември 2013 - 19:45

 Rosen Popov, на 20 декември 2013 - 12:27, каза:

Да, правилно си разбрал :icon_wink2: На лоста се се поставя картон 3мм за да не опира в ограничителя, но ако имаш отвор в който можеш да се застопори няма нужда от картон.

Астрите имат отвори твоита няма ли има ли не знам моита има затова не слагам картони
Отговори

Hristo Mutafov снимка Hristo Mutafov 20 декември 2013 - 19:54

Бре колеги как излиза онази ос която е на задният тампон на двигателя където има едни ушички и се издърпва да се сменят о-пръстенчетата,дърпах като невидял ама не излезе,ако го натопля малко дали няма се отпусне?
Отговори

kalin09 снимка kalin09 20 декември 2013 - 20:06

...
Мнението беше редактирано от kalin09: 30 юли 2017 - 16:21
Отговори

Hristo Mutafov снимка Hristo Mutafov 21 декември 2013 - 11:31

 kalin09, на 20 декември 2013 - 20:06, каза:

Това в повечето случаи излиза като го срежа с флекса и с чука избия парчетата. Но може да си късметлия,пръскаи със спреиове и дърпаи. Нали забеляза щипката отгоре?

Да откопчавам ги тези щипки,мисля леко да го затопля понеже искам да пробвам на място да го изкарам,като погледна отдолу се вижда края на оста да я чукна с нещо отдолу да излезе :)
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg