Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Важни теми

EGR Клапан

Бижо Бижев снимка Бижо Бижев 02 юни 2005 - 16:55

Това е тема, която включва всички аспекти при различните видове EGR клапани. Тук са събрани всички стари теми за този клапан, така, че имате възможност да прочетете доста информация пряко свързана с този клапан - почистване, затапване, симулатори и реални резултати. Ако желаете да пишете за ЕГР, то това е темата в която можете да го направите!
Отговори

1.6D снимка 1.6D 26 септември 2005 - 22:45

Една позната на скоро си купи много добра корсичка. Вече я продава заради некъв си ЕГР вентил (имало го само при версия 1.0) който и се наложи да смени (250лв.) и майсторите и казаха че новият може да изкара 10хил. км. но може и да са само 10км.Та аз ми се ще да разбера какво е това чудо и дали може да се махне по някъв начин за да спасим от продажба кукличката. Много ще съм ви благодарен ако дадете някво инфо по скоро

P.S.каката май е объркала нещо в обявата корсата е версия 1.0, 1200кубика а не 12v

http://www.mobile.bg/cgi-bin/main.cgi?topm...&f1=details
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 26 септември 2005 - 23:13

Не мисля че е объркала, почти съм сигурен че двигателя е 1.0 12клапана и наистина този двигател има ЕГР клапан като неразделна част от системата Екотек :angry: Не знам точно при този мотор какво е положението, но при мен дефолтното положение на клапана е затворено като една пружина го държи затворен. Само при наличие на сигнал от ЕКУ-то и изправни вакумни маркучета и мембрана, клапана се отваря и вкарва отработени газове във входящия колектор. Целта е да се получи устойчива на детонации горивна смес, съответно по малък разход и по-малко вредни емисии. Та при мене този клапан е изолиран и не мога да намеря разлика в каквото и да е отношение... Не мога да разбера що за човек е този който си продава колата при първия дефект :kuku: На всичкото отгоре е супер пренебрежим и дори е оправен вече не с втора употреба а с чисто нов!!! Все едно вие като сте биле малки деца и още при първата настинка да ви пращат за осиновяване в дом за сираци :beer:
Отговори

peponio снимка peponio 28 септември 2005 - 00:10

помагащ, на Sep 28 2005, 12:57 AM, каза:

задавал ли си си въпроса за какво служи ?
и имам личен опит .
<{POST_SNAPBACK}>

единствената му цел е екологията,не случайно се нарича система за рециркулация на изгорелите газове,и май хората които са го затапили(вкл. и аз) наблюдават подобрение а не влошаване на работата на мотора......личен опит :D
Отговори

помагащ снимка помагащ 28 септември 2005 - 06:51

не е само екология . той работи в преходните режими и рязко подаване на газ той връща топли не изгорели газове за дообработка ,а и принудително дообогатяване на гор.смес . това е заложено в софт. в ECU и затова колата се "скопява" . При едно условие всичко казано дотук важи 100% за EKOTEC при по старите не е точно така .
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 28 септември 2005 - 10:35

помагащ, на Sep 27 2005, 11:57 PM, каза:

задавал ли си си въпроса за какво служи ?
и имам личен опит .
<{POST_SNAPBACK}>


Че съм си задавал съпроси - задавал съм си и то много и не само за клапани... Че съм чел за този ЕГР клапан - чел съм и то много... Моят съм го разглобявал, дори и неразглобимите части съм разглобявал и го знам наизуст какво му е устроийстово. Дори ако видиш предишният ми пост по темата ще разбереш че "явно съм си задавал съпроса за какво служи". Проблема е че ЕКУ е програмирано да го ползва.. т.е. в доста случай взместо да се върне искрата още, се отваря клапана и се дообогатява сместа - идеята е да не се работи с много голям аванс. Добре обаче устройството му е страшно скапано... не вярвам да има екотек над 100 000 км с работещ такъв... И не мисля, че ако се изолира колата ще има забележим ефект по отношение на вървенето. Освен това почти навсякуде се среща твърдението (явно има защо) че се покачва мощноста с 5-10 коня ако се изолира. Освен това Клапана е напълно отворен едва във висиките обороти, защото там вредните емисии са най големи. При ниските обороти - 2000-3000 той е едва отворен - 1.Напрежението на бобината е ниско и това я кара да се отваря/затваря бързо и така не пропуска всичкия вакуум 2. самият вакум е сравнително слаб.
За това 'помагащ' е добре да кажеш къде точно греша и защо е добре да си сменим ЕГР клапаните с изправни :angry:
Отговори

помагащ снимка помагащ 28 септември 2005 - 20:08

не се управлава с напрежение а коефициент на запълване и по този начин и го проверява като позиция . а колите с EKOTEC над 100000 км. им работят защото при тях той блокира в отворено положение и няма палене , а и мотора върти като без компресия . за умирането лично съм го експериментирал . жена ми кара такава корса но 2000 г .
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 28 септември 2005 - 21:12

помагащ, на Sep 28 2005, 08:08 PM, каза:

не се управлава с напрежение а коефициент на запълване и по този начин и го проверява като позиция .
<{POST_SNAPBACK}>


т.е. напрежението което съм измерил на бобината са били интегрираните от мултицет-а импулси :angry: Но все пак как така го проверява като позиция? Няма обратна връзка? Значи с подаването на правоъгълни импулси (при подаване на газ) трябва да се чува щракане от ЕГР клапана с честота на "щракане" равна на честотата на импулисте?

помагащ, на Sep 28 2005, 08:08 PM, каза:

а колите с EKOTEC над 100000 км. им работят защото при тях той блокира в отворено положение и няма палене , а и мотора върти като без компресия . за умирането лично съм го експериментирал .
<{POST_SNAPBACK}>


За да блокира в отворено положение трябва да се счупи пружината?!? И как така "колите с EKOTEC над 100000 км. им работят защото при тях той блокира в отворено положение и няма палене" - значи дефакто не работи :kuku:
Отговори

помагащ снимка помагащ 28 септември 2005 - 22:03

доста е сложно да ти обясня принципно какво означава "коеф. на запълване " трябва да се драснат няколко графики , като се видим някой ден ще го обсъдим .
ЕГР блокира не от пружина а от нагара по стержена от лошо гориво или горене на масло .
Отговори

VectraB снимка VectraB 29 септември 2005 - 10:40

:kuku: Чета с интерес тази тема , защото моя двигател е X20XEV. :beer:
И а мен ми стана интересно как чрез коефициента на запълване проверява позицията му. Какво ти пречи да драснеш някои графики. Пък и аз знам доста добре, какво значи коефициент на запълване, може да се разберем. Защото не се знае кога ще се видим, иначе на живо е по-добре, ама... :angry:
Имам и друг въпрос. Ако има механична неизправност (например е блокирал) в ЕГР клапана, ECU-то дава ли някаква грешка.
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 29 септември 2005 - 14:57

помагащ, на Sep 28 2005, 10:03 PM, каза:

доста е сложно да  ти обясня принципно какво означава "коеф. на запълване " <{POST_SNAPBACK}>


Интересно становище... чак пък толкова сложно... Все пак съм инженер, асистент в МЕИ и ако трябва коефициент на запълване да ми обясняваш... Забелязвам, че или не ти се занимава или нямаш знанията за да го обясниш. Извинявай ако греша!

VectraB, на Sep 29 2005, 10:40 AM, каза:

:kuku: Чета с интерес тази тема , защото моя двигател е X20XEV.  :beer:
И а мен ми стана интересно как чрез коефициента на запълване проверява позицията му. 
<{POST_SNAPBACK}>


Именно това е доста неясно как ще се провери позицията на ЕГР клапана, който се отваря с помощта на вакум, който от своя страна се пропуска от клапан управляван от бобина на която се подават правоъгълни импулси и това да стане чрез подаваният към клапана сигнал :angry:

VectraB, на Sep 29 2005, 10:40 AM, каза:

Ако има механична неизправност (например е блокирал) в ЕГР клапана, ECU-то дава ли някаква грешка.
<{POST_SNAPBACK}>


Точно, че чрез напрежението което се подава на бобината няма как да се разбере дали самият ЕГР клапан е блокирал! Просто е невъзможно! ЕКУ-то управлява бобина която пропуска вакум, който отваря ЕГР клапана - е как ще стане чрез това което подаваш на бибината да разбереш че напримерно мембраната на клапана е пробита??! Плюс това съм пробвал да изключа буксата на ЕГР клапана по време на работа и ефект нямаше, лампата на ЕКУ-то не светна...
Сега ще се впусна в малко хипотетични преположения и ще се радвам ако се кометират: Ако ЕГР клапна блокира в затворено положение то все едно не съществува, но ЕКУ-то не знае за липсата му и се опитва да го ползва. В определени обороти - предимно средните от 1500 до към 4500 обаче ако се получават детонации, за които ЕКУ-то рзбира през "knock sensor"-а, вместо да увеличи предварението (което ще доведе до неминуема загуба на мощност) се опитва да отвори ЕГР клапана (като подава импулси примерно 50 на 50 на бобинката на клапана т.е. да пропусне половината вакум) така да до-обогати сместа и да увеличи детонационната и способност за да елеминира детонациите, обаче! Клапана не се отваря и детонации продължава да има. ЕКУ-то подава сигнал на клапана вече с коеф на запълване 100% (т.е. 12 Волта посотоянно напрежение) и бобината изцяло пропуска вакума с цел наистоина да спрат детонациите. Те обаче не спират и ЕКУ-то обвинява "Camshaft sensor"-а че неправилно отчита положението на разпределителните валове и от там възприема че искрата е тотално сбъркана - светва лампата на ЕКУ с грешка "camshaft sensor error". Това обяснява проблемите на много от колегите с X20XEV с този датчик който се обвинява заради неизправен ЕГР клапан! Сега ако имам бин фаила за ЕКУ на Екотек и мога да проседя заложение алгоритъм, лесно ще се види дали това е истина. Ако колегата LET's Fly случайно погледне тази тема и се е ровил из програмите за ЕКУ нека сподели дали има нещо такова!
Сега само трябва да допълня че точно на X20XEV ЕГР-а ако блокита от нагар или мръсотии той ще блокира в затворено положение, защото плунжера влиза в основата в нещо като конус който се стеснява и ако е отворен той няма в какво да задере. Има вероятност обаче да "спрече" в нещо като полуотворено положение. В такива случай колата ще има лоши ниски обороти ако вуобще запали. Всеки може да го провери ако на работещ двигател отвори принудеитело клапана като натисне с отверка мембраната от долната страна (и внимава да не пробие мембраната) Работата на двигателя става доста нестабилна....
Отговори

peponio снимка peponio 01 октомври 2005 - 11:24

ммм той няма ли си система за самодиагностика :angry:
Отговори

помагащ снимка помагащ 01 октомври 2005 - 13:35

за Dj.......... вярно е това което си написал с две уточнения :
- това което си написал е вярно но ЕГР управлени с вакум както е при теб (X20XEV, X18XE c16nz и др.) но ние говориме зя X14XE , X16XEL ,X18XE1 x16ZSZR i всички Z мотори които ел.управление и четене на позиция и още нещо при теб имаш две положения отворено и затворено докато при другите имаш позиция 0-100% през 1% точност .
- за TC ( авар.код) откачи куплунга на клапана който управлява вакума и се поразходи с колата и пак ще говорим а именно TC P0403 ( simtec 56/56.6)
кой какво образувание има е наистина добре да се знае но те убеждавам че там не превъзхождаш , а и с факта асистенството в МЕИ уби всичко детско в мен дано там са се променили нещата .
Отговори

peponio снимка peponio 01 октомври 2005 - 17:40

аде де,няма си ги мерим ся кой какво образование имал,темата е за егр-а и давайте с мнения само по нея :kuku:


айде малко снимки на прословутата операция по затапването на егр-а,и как требе да изглежда новата гарнитурка :angry:


Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение
Отговори

1.6D снимка 1.6D 01 октомври 2005 - 22:39

:angry: ок значи го правим като на снимчиците и губим грижа но все пак някой ще каже ли КАДЕ могат да го направят бързо и качествено някои сервиз или нещо подобно да ми кажете лии поне повече инфо за операцията само гарнитурата ли се сменя или има и друго :kuku: Благодаря
Отговори

peponio снимка peponio 02 октомври 2005 - 11:03

dj_simo ей тази система на егр знаеш ли къде се използва,тя май има система за самодиагностика като се отчита вакума който отваря мембраната....или греша?? :angry:

Публикувано изображение
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 02 октомври 2005 - 18:46

помагащ, на Oct 1 2005, 01:35 PM, каза:

това го пиша специано за лаика bobopich или там на галено както му викат : мисля че този форум заприличва все повече на форума от dir.bg ( или простошките коментари)
за Dj.......... вярно е това което си написал с две уточнения :
- това което си написал е вярно но ЕГР управлени с вакум както е при теб (X20XEV, X18XE c16nz и др.) но ние говориме зя X14XE , X16XEL ,X18XE1 x16ZSZR i всички Z мотори които ел.управление и четене на позиция и още нещо при теб имаш две положения отворено и затворено докато при другите имаш позиция 0-100% през 1% точност .
- за TC ( авар.код) откачи куплунга на клапана който управлява вакума и се поразходи с колата и пак ще говорим а именно TC P0403 ( simtec 56/56.6)
кой какво образувание има е наистина добре да се знае но те убеждавам че там не превъзхождаш , а и с факта асистенството в МЕИ уби всичко детско в мен дано там са се променили нещата .
<{POST_SNAPBACK}>


:angry: Гледай сега, отношението ти беше супер надменно за това трябваше да си изясним кой какъв е, не съм тинейджър на 18 години, че да ми се "правиш" колко много знаеш пък аз колко съм прост (нищо че ника ми е от едно време). А относно коефициента на запълване не смятам, че е нещо сложно и може би съм доста по наясно от тебе Ти не си човека който да ми го обяснява "колко сложно било"... Вместо да казваш "колко сложно било" вземи обясно за какво става въпрос - а именно може ли да се махне ЕГР-а на тази корса, ако се махне какво не е наред и ЗАЩО! Тука има хора, които ще те разберат и ще си полезен или както си се нарекъл "помагащ". Аз споделям това което съм чел и с това с което съм се сблъсквал. Тука спирам с Офф-топика..

Не си прав че при X20XEV клапана е отворен/затворен - той е толкова отворен колкото вакума е по голям. т.е. той е вързан с оборотите. А пропускането на вакума става наистина през ел.клапанче което е с две позиции...
peponio е дал представа на човека какво трябва да направи че да елеминира ЕГР клапана - кажи сега какво ще стане след поставяне на тази гарнитурка и се аргументирай!!!

peponio, на Oct 2 2005, 11:03 AM, каза:

dj_simo ей тази система на егр знаеш ли къде се използва,тя май има система за самодиагностика като се отчита вакума който отваря мембраната....или греша?? :kuku:

Публикувано изображение
<{POST_SNAPBACK}>


Явно нещата при малките двигатели е коренно различна... Това което виждам е доста по различно от клапана при X20XEV, X18XE ... за това нищо не мога да кажа... От схемата не мога да преценя дали има система за самодиагностика...
Айде поскажи де, къде се използва :)
Отговори

peponio снимка peponio 02 октомври 2005 - 19:01

незнам къде се използва...погледни ТУК ,на картинката гледам че има нещо"вакуум диагностик" и затова си мисля така,не може ли да се измери вакума който прави бубината за да отвори егр клапана и оттам да се отчете грешка ако има такава :angry:
Отговори

VectraB снимка VectraB 03 октомври 2005 - 11:41

помагащ, на Oct 1 2005, 02:35 PM, каза:

за Dj.......... вярно е това което си написал с две уточнения :
- това което си написал е вярно но ЕГР управлени с вакум както е при теб (X20XEV, X18XE c16nz и др.) но ние говориме зя X14XE , X16XEL ,X18XE1 x16ZSZR i всички Z мотори които ел.управление и четене на позиция и още нещо при теб имаш две положения отворено и затворено докато при другите имаш позиция 0-100% през 1% точност .
- за TC ( авар.код) откачи куплунга на клапана който управлява вакума и се поразходи с колата и пак ще говорим а именно TC P0403 ( simtec 56/56.6)
кой какво образувание има е наистина добре да се знае но те убеждавам че там не превъзхождаш , а и с факта асистенството в МЕИ уби всичко детско в мен дано там са се променили нещата .
<{POST_SNAPBACK}>

:kuku: Така-аа. Без да имам претенции за добро познаване на системата на ЕГР, мога да кажа че dj_simo_boy е прав. По надолу ще говоря само за ЕГР при X20XEV.
Май че помагащ е нещо в грешка. Да не си мерим ония работи като пуберите. Вярно е че не само образованието е важно, особено в БГ, по важно е какво имаш в глават, също и опита който имаш. Затова призовавам да не се обиждаме и да не се държим надменно.
Клапана при X20XEV се управлява с PWM, т.е. не е вярно че е само включен и изключен.
Освен това грешкa P0403 ( simtec 56/56.6) измерва само напрежението в/у соленоида. ECU- to няма обратна връзка, за положението на самия ЕГР клапан. Това се вижда и от блоковата схема на ECU-то и неговата периферия(изпълнотелни вериги и датчици).
И пак нещо ми убегна отговора на въпроса как "не се управлава с напрежение а коефициент на запълване и по този начин и го проверява като позиция ".
Освен това ако ЕГР е механично нейзправен и ECU-то не дава грешка, мога ли да бъда сигурен че ЕГР работи правилно. От писаното от dj_simo_boy, разбирам че може да даде гршка в "Camshaft sensor"-а. Питам защото имам съмнения че моя е "леко задръстен", но засега нямам грешки.
Имам и още един въпрос. При екотек, поне по описанията в TIS-а има още една система, но тя е във всмукателния колектор, за променлив път на влизащия вуздух.(Switchover valves- Inlet Manifold). Може би е добре да направим в "Технически въпроси" отделен раздел за Екотек, защото за добро или лошо тези двигатели ще бъдат все по-разпространени, а те имат системи които повечето хора не разбират достатъчно, включително и аз.
Айде стига, че много писах, но нищо съществено. :angry:
Отговори

saho снимка saho 04 октомври 2005 - 13:58

:angry: Може би не е съвсем за тази тема, но искам да кажа за колегите със C18NZ и C16NZ, че EGR клапана от DAEWOO е аболютно същият! Това означава, че на цена поне 3 пъти по-ниска човек може да си вземе нов клапан. Естествено в случай, че смята EGR-а за нещо полезно :lol:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg