Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Важни теми

EGR Клапан

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 04 октомври 2005 - 17:36

VectraB, на Oct 3 2005, 11:41 AM, каза:

Освен това ако ЕГР е механично нейзправен и ECU-то не дава грешка, мога ли да бъда сигурен че ЕГР  работи правилно. От писаното от dj_simo_boy, разбирам че може да даде гршка в "Camshaft sensor"-а. Питам защото имам съмнения че моя е "леко задръстен", но засега нямам грешки.
<{POST_SNAPBACK}>


Ами дали всичко е ОК можеш да провериш ако видиш дали мембраната се надига като подаваш газ на място. Тъй като от долната страна има широки отвори и самия клапан е леко наклонен, то ако се наведеш и разбира се има достатъчно светлина ще видиш долната страна на мембратата как се надига леко :kuku: Иначе те съветвам направо да го развиеш и да го почистиш все пак са само 2 болта и не е кой знае какво :D

VectraB, на Oct 3 2005, 11:41 AM, каза:

Имам и още един въпрос. При екотек, поне по описанията в TIS-а има още една система, но тя е във всмукателния колектор, за променлив път на влизащия вуздух.(Switchover valves- Inlet Manifold).
<{POST_SNAPBACK}>


Я дай малко разяснения, аз нямам TIS и не съм я забелязвал тази система? Това да не е още една добавка към Екотек системата :beer: Гледам че преди датчика за измерване на входната температура (преди дебитомера) има един отвор надолу - нещо като "Т" или по скоро "У" - образно съединение което в долния край е затапено :angry: Изообщо този двигател има ли механизъм да 'смуче' топъл въздух, когато е студен двигателя?
Отговори

peponio снимка peponio 05 октомври 2005 - 18:16

при ел управляемите егр-и (може и само на някой да е) вътре има позиционер който отчита във всеки един момент какво е положението на мембраната и ако е блокирала или заседнала веднага ще отчете грешка
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 05 октомври 2005 - 21:31

peponio, на Oct 5 2005, 06:16 PM, каза:

при ел управляемите егр-и (може и само на някой да е) вътре има позиционер който отчита във всеки един момент какво е положението на мембраната и ако е блокирала или заседнала веднага ще отчете грешка
<{POST_SNAPBACK}>


А ето това е отговор най накрая!
В крайна сметка така ги интерпретирам аз нещата:

I. При X20XEV и X18XE няма такъв потенциометър и положението на клапана не може да се отчита - това е :kuku: , а именно:
1. При изполиран изправен клапан се увеличава мощноста във високите обороти но се намаля в средните - мисля по-нагоре го дискутирахме проблема с детонациите и т.н.т.... Срещал съм мнения, че ефекта е само положителен и то доста, но има и други които казват че дори ефекта е негативен - тука не се стремя да изразявам мнение просто споделям какво съм чел
2. При неизправен клапан най често той остава във затворено положение заради пружината и нагара в него при което ефекта е като при изолиран клапан и ЕКУ-то не отчита грешка. Караш и свиркаш :beer:

II. При другите модели (надявам се да изясним кои :cen: ) при неизправен ЕГР клапан ще се отчита грешка от ECU-то и ако влиза в авариен режим - става наистина лошо..... значи не може да се кара с развален ЕГР-клапан :angry: Това е то!
1. Ако се изолира изправен ЕГР-клапан с гарнитурка то ЕКУ-то няма да отчете грешка и автомобила ще върви със съответната загуба на мощност в средните обороти и съмнително увеличение на мощност във високите - както при X20XEV и X18XE
2. Ако се развали клапана вървенето ще е като при изолиран ЕГР, само че ЕКУ-то ще отчете грешка и ако е предвидено да влезне в авариен режим - то значи, че вървенето ще е мноого мнооого по зле надявам се е ясно защо...

Прав ли съм :cen: ?
Отговори

Владо снимка Владо 05 октомври 2005 - 22:01

доста сте задълбали , аз пък не четях нещо тази тема.

Имам доста файлове от Екотеци , но без специален софтуер е трудно да се разчете самия бин (или пък човек трябва да изследва импулсите на дадения датчик с Мултицета и после да търси из файла....)

Ясно е , че има няколо варианта (поколения) ЕГР клапани . По-стария и прост модел на моноинжекциите и първите Екотеци лесно се изолира като му се спрат газовете с гарнитура. Ефекта от опит е доста добър във целия диапазон от обороти , наистина обаче в някои обороти има изчукване на аванс (което не е добре) . по новите Екотеци взимат газове директно от главата и там ако не се лъжа има датчик за тяхното налягане и поток . системата е доста по-сложна и обикновенно ЕКУто веднага отреагирва вкарвайки в авариен режим.

И такааа , продължавайте с дискусията :angry: Търсил съм и по чужди форуми решение на проблема , като че ли по руските сайтове имат някакви решения...
Отговори

sheko снимка sheko 06 октомври 2005 - 01:10

На тиграта често ми светеше лампата на таблото и грешката идваше от ЕГР-а (за съжаление не помня точно каква грешка даваше :angry: ) но не е оказвало влияние на вървежа (добре се справяше) на колата и също така на дълъг път ту светваше ту изгасваше докато градско светне ли докато не загасиш не угасваше. Дали ЕГР-а е седял в затворено положение?? X16XE.
P.S 1 година я карах така и не е имало никакви последствия B)
Въобще доста е мистичен този ЕГР и по-точно какви мизерии всъщност прави :kuku:
Отговори

VectraB снимка VectraB 06 октомври 2005 - 10:06

:angry: Доста кофти че моделите на ЕГР са различни. Сега остава да уточним и класифицираме кой двигател с какъв ЕГР е. Не знам какво има предвид LET's fly: "по новите Екотеци взимат газове директно от главата и там ако не се лъжа има датчик за тяхното налягане и поток . системата е доста по-сложна и обикновенно ЕКУто веднага отреагирва вкарвайки в авариен режим."
Кои двигатели и от коя година.
Дотук знаем със сигурност само за X20XEV и X18XE че нямат никакви датчици за механичната изправност на ЕГР-а. Излиза че са най-тъпо направени.
dj_simo_boy много ме учуди че нямаш ТИС. Не знам как да ти обясня за (Switchover valves- Inlet Manifold), защото и в ТИС-а не е добре обяснено, пък ина мен не ми е много ясно. Затова качвам един pdf с това което намерих в ТИС-а.

Прикачен(и) файл(ове)

Отговори

Владо снимка Владо 06 октомври 2005 - 10:18

ами примерно на въпросната Тигра на Любо , която е Х16ХЕ ЕГР сиситемата няма нищо общо с схемата , която пепонио е показал (която е за по-старите модели - х16SZ ....). Като казвам нищо общо го казвам в директен смисъл . на неговата глава има огромна дупка на 4ти цилиндър (преди изпускателния колектор) откъдето ЕГР черпи газове. Много мислих дали да я запуша с малко аргонова заварка , но после поразгледах и видях , че има доста клапанчета и тем подобни джаджи по веригата . Е не се осмелихме и така си отана
Отговори

VectraB снимка VectraB 06 октомври 2005 - 10:26

Е добре, но на моя X20XEV няма датчик за ЕГР-а, поне по схемата на връзване на Simtec56.5. Сега ще разгледам какво дават за Х16ХЕ. Тия са пълни идиоти с тоя ЕГР, толко ли не можаха да ги унифицират.
А за оная работа от горния ми пост знаеш ли нещо?
P.S. Това последното звучи малко :angry: , ама...
Мнението беше редактирано от VectraB: 06 октомври 2005 - 10:28
Отговори

Владо снимка Владо 06 октомври 2005 - 10:31

мдаа , оная работа - и тя присъстваше на Тигреца (ако не бъркам) .

Въобще самия клапан е доста по-малък и е в черен пластмасов корпус...
Отговори

VectraB снимка VectraB 06 октомври 2005 - 11:18

:D Мисля че може да започнем с класификацията. Общо казано са 3 вида ЕГР-и.

1. Multec SZ e със доста сложна система като на схемата на peponio с отчитане на вакуума:
X12SZ и X16SZ може би и др. Не знам до коя година се произвеждат.

2. Както казва LET's fly по-новите са с ел. управляеми ЕГР-и, без вакуум, и са в един блок. Тези клапани са с куплунг с 5 пера и в тях има потенциометър които дава ОВ на ECU-то за позицията им.
Всички Multec и Multec S са с такива, т.е. двигатели :
X14XE , X14SZ , X16XE , X16XEL , X16SZR, може да има и др.

3. Вакумни клапани без никаква обратна връзка за положението, нито за вакуума :
Simtec56.1 и 56.5 - X18XE и X20XEV , може да има и други.

Ако се сещате още нещо, пишете, може някъде и да греша. Все пак не съм виждал наживо всички модели.
Мнението беше редактирано от VectraB: 07 октомври 2005 - 10:47
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 06 октомври 2005 - 20:02

:kuku: Браво на колегите VectraB и peponio! :beer:
Разнищихме историята с ЕГР-клапана май :D

Само колегата sheko малко ме озадачи с изказването си че е имал светеща лампа на ЕКУ-то заради ЕГР клапана а не се е отразявало на вървежа т.е. ЕКУ-то не е минавало в авариен режим :angry: Странно! А пък ако е е бил в авариен режим и е вървяла добре, си представям без проблем как ще върви :cen:

LET's fly доколкото разбирам не може да се проследи алгоритъма на работа на ЕКУ-то само от съдържанието на бин-файла, който преполагам е труден за разчитане, няма ли нещо като емулатор или някоя подобна програма с която да се задават различни стойности идващи от датчиците и да се гледа поведението? Може да звучи смешно това, но все пак не е невъзможно, знам ли може някой да се е заиграл и преди :cen:

Относно "Switchover valves - Inlet Manifold" мисля, че ще е най добре да отворим нова тема защото аз като видях атачнатия PDF и се хванах за главата - изообщо не знех за съществуването му! Интересно е каква функция изпълнява и как може да се диагностицира.

:sup: Още веднъж Браво колеги :thu:
Сега за колегата 1.6D трябва да разберем кой е неговоя тип ЕГР клапан, но на 1.0 12V си мисля че ще е от по новите с ел. управление и ще е трудно да се кара с повреден такъв :(
Отговори

Бай ти Митьо снимка Бай ти Митьо 06 октомври 2005 - 21:45

dj_simo_boy, на Oct 6 2005, 09:02 PM, каза:

Само колегата sheko малко ме озадачи с изказването си че е имал светеща лампа на ЕКУ-то заради ЕГР клапана а не се е отразявало на вървежа т.е. ЕКУ-то не е минавало в авариен режим :angry:  Странно! А пък ако е е бил в авариен режим и е вървяла добре, си представям без проблем как ще върви :kuku:


Според мен симптомите, които описва колегата Шеко, са на ламбда сонда към края на живота си, повече отколкото на ЕГР. Ако е ЕГР, със сигурност записва грешка в ЕКУ и минава в авариен, а колегата не спомена да е била записвана грешка. Грешките от ламбда не се записват, мисля. Просто като показанията излязат извън нормата, ЕКУто дава сигнал, после съответно като се върнат, гасне. Поправете ме ако греша.
Отговори

Владо снимка Владо 06 октомври 2005 - 23:34

Бай ти Митьо, на Oct 6 2005, 10:45 PM, каза:

dj_simo_boy, на Oct 6 2005, 09:02 PM, каза:

Само колегата sheko малко ме озадачи с изказването си че е имал светеща лампа на ЕКУ-то заради ЕГР клапана а не се е отразявало на вървежа т.е. ЕКУ-то не е минавало в авариен режим :angry:  Странно! А пък ако е е бил в авариен режим и е вървяла добре, си представям без проблем как ще върви :kuku:


Според мен симптомите, които описва колегата Шеко, са на ламбда сонда към края на живота си, повече отколкото на ЕГР. Ако е ЕГР, със сигурност записва грешка в ЕКУ и минава в авариен, а колегата не спомена да е била записвана грешка. Грешките от ламбда не се записват, мисля. Просто като показанията излязат извън нормата, ЕКУто дава сигнал, после съответно като се върнат, гасне. Поправете ме ако греша.
<{POST_SNAPBACK}>



тц,тц - 2 големи грешки дотук :

- Тиграта вървеше перфектно с грешка в ЕГРа (84или82беше) и мачкаше Астри 2000 8 клапана като за закуска , както и ред други коли )))) . Грешката лично аз съм я гледал няколко пъти

- ламбдата винаги , когато е извън позволена стойност записва грешка . Светне ли жълто - има я в паметта
Отговори

sheko снимка sheko 06 октомври 2005 - 23:37

Ами незнам на няколко пъти ходих в Бояна ауто да ми зануляват грешките и още на излизане като покарам 3-5мин (ако не и по-малко) и лампата си светваше но така и не разбрах каква грешка на ЕГР-а дава... колата вървеше добре смея да твърдя :angry: Ако е било ламбда сонда за 1 година все щеше съвсем да здаде багажа а ЕГР-а в крайна сметка се издържливо копеле :kuku:
Отговори

Бай ти Митьо снимка Бай ти Митьо 07 октомври 2005 - 11:13

LET's fly, на Oct 7 2005, 12:34 AM, каза:

- Тиграта вървеше перфектно с грешка в ЕГРа (84или82беше) и мачкаше Астри 2000 8 клапана като за закуска , както и ред други коли )))) . Грешката лично аз съм я гледал няколко пъти


Хм, ЕКУ като мине в авариен не започва ли да подава гориво по твърдо зададени стойности (таблица), което не е съвсем като да спъне колата, а точно обратното - да върви добре, но лапа като ламя?
Отговори

Жоро снимка Жоро 24 октомври 2005 - 08:50

peponio, на Oct 6 2005, 05:53 PM, каза:


А на тази схема номер 16 при при X20XEV какво е???
Отговори

VectraB снимка VectraB 24 октомври 2005 - 09:32

Ако правилно съм разбрал въпроса ти, номер 16 е филтърче.
Отговори

peponio снимка peponio 24 октомври 2005 - 19:50

днес чух че всички електрически егр-и отчитат ако има проблем в тях...и то от неслучаен човек,утре ще се помъча да науча подробности
Отговори

_-^Pampi^-_ снимка _-^Pampi^-_ 22 януари 2006 - 01:14

ако изключа ЕГР клапата и няма да ми вкарва за доизгаряне изгорели газове. Това няма ли да води до по добра работа на ДВГ защото ще си диша само чист въздух? И разхода би трябвало да падни?
Единствения недостатък май ще е по голямото замърсяване на околната среда.
Чел съм в чужди форуми, че доста хора си изключвали егр-а и си го включвали само когато минават преглед, защото им мерят и газовете, пък без егр не влизат в нормите.
Какво ще кажите вие?
Дали ще има полза ако се изключи и дали можи да доведе така до друг проблем?
Отговори

Vassil снимка Vassil 22 януари 2006 - 02:01

Еми има много разисквани теми като тази, надявам се да си ги прочел. Аз също съм го решил за напролет това. Можеш да очаваш 10-15% повече мощност, но според мен разхода няма да е по-малък а напротив. А за прегледа не мисля че ще имаш проблеми, тук при нас и без колата се минава :fire:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg