Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Важни теми

EGR Клапан

_-^Pampi^-_ снимка _-^Pampi^-_ 22 януари 2006 - 13:19

За прегледа няма проблем ама не6то друго по колата да не стани.
Неска го изключих моя, затапих маркуча на егр-а но от време на време ми святка лампата че записва грешка и спира да върви колата. След 2000 оборота изгасва и пак си тръгва. Върви повече ама тая лампа доста често святка, дори и когато се кара с по висока скорост(100км/ч).

едит: Пуснах една търсачка из форума(трябваше по рано да го направя обаче) и видях че е доста обсъждан егр-а. От всичко изчетено от форума разбрах че няма как да елиминирам клапана, защото еку-то веднага засича и минава в авариен режим. Моя екотек е от по сложните и май няма смисъл да му се мъча.
Темата можи да бъде изтрита...
Отговори

Коцето-Шумен снимка Коцето-Шумен 22 януари 2006 - 20:52

само да споделя преди време бях си затапил вентила и разхода ми скочи на бензин сега не ми се опитва на газ .според вас какъв ще е ефекта? при моноинжекциона? като спомена че и катализатора го няма ...
Отговори

peponio снимка peponio 22 януари 2006 - 21:09

аз съм карал със затапен безгрижно и на газ и на бензин и разхода не ми се е вдигал...
Отговори

Оги снимка Оги 23 януари 2006 - 11:47

Слет всичко това изписано тука не мога да коментирам но за едно съм сигурен, определено ДВГ загрява много по-бързо с тая с-ма. Навън е -14,5 и загря на 90градуса за 4мин. чакане и 1 км. :fire:
Отговори

Mahoney снимка Mahoney 23 януари 2006 - 12:26

Myyy, на Jan 23 2006, 02:14 AM, каза:

Все си мисля така като ви чета разсъжденията, че на този ел. ЕГР може да му се направи емулатор и да се изолира. Явно някой трябва да се разръчка по-сериозно с него.
<{POST_SNAPBACK}>


Ема то идеята не е да му се прави емулатор ами явно нещо компютъра като няма топлите газове се бърка! Щото на тая схема дето peponio я е оставил единствената проверка е един нормално отворен ключ който се контролира от вакума и има 2 състояния - само с едно мостче може да се излъже сравнително лесно - с едно реленце - като даде напрежение на соленоида - вместо соленоид - да цъкне едно реле което да имитира работещ ключ за проверка! и това е!
Отговори

Morski снимка Morski 23 януари 2006 - 13:05

Колеги в Каргоекспрес ми откриха че ЕГР клапана ми е сдал фронта.Майстора с нещо като помпа помпи и каза че мембранта е заминала.Когато се движа ЕСU то светва и гасне.Питам колко парици за нов -600 лв защото се продавал с още някакви джаджи с цял блок или нещо такова. Някой може ли да ми каже дали се пордава само клапана без допълнителни неща и каква е цената му.
Отговори

rooz снимка rooz 19 май 2006 - 19:55

В спора се ражда истината!

Много полезна информация има в спора по темата. Всеки може да прецени за себе си кое е вярното, затова е излишно да се правят нападки.

Ето конкретна информация.
- Автомобил Корса' 98г. X10XE , 1.0, 12V.
- Симптомите му бяха: при продължително каране с над 2500 оборота на извънградско или по цариградско светва лампата на ECU. Понякога изгасваше сама (при намаляване на оборотите), но обикновено след рестарт изгасва.

При градско където режима се сменя постоянно лампата не включва.
- Колата работи отлично и не харчи повече от очакваното.

- След диагностика ми смениха ЕРГ клапана. Електрически е (без вакуум). Клапана е блокирал в затворено положение от нагара. Ще покажа и снимка.

- Цена на Axon за смяната без ДДС: диагностика 22.50 лв, клапан 252.00 лв., смяна 15.00 лв.

- Очаквам да се спъне малко, но пък да падне разхода. Ще пиша.
Отговори

se7en снимка se7en 12 юни 2006 - 22:57

При грешка: "Рециркулация на отработените газове", възможно ли е да е въпросния ЕРГ клапан?! Моя го наблюдавахме, при подаване и връщане на газ очевидно работи, но захващането му в долната част нещо не е както трябва и излиза от гнездото си от време на време.
Отговори

instaliro снимка instaliro 25 юли 2006 - 00:13

от доста време не бях следил темата и имам следния въпрос:
на двигател c18хel няма ЕГР,както е видно от снимката
Публикувано изображение

защо тогава се води lowpowered
Отговори

StK снимка StK 26 юли 2006 - 08:26

Четете тук много подробно

Зная, че по темата е писано доста, но така и не е ставало ясно, че EGR клапана е едно от нещата наред с ламбда сондата, дебитомера, кнок сензора, инжекциона, турбото и немного други новоткрития, които прават двигателя който караме да еволира по отношение на първият си протоип, измислен преди доста време и едновременно с това елиминирането на подобни системи връща двигателя ни по-близо до изходната точка.
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 30 юли 2006 - 19:04

ceco, на Jul 27 2006, 12:45 PM, каза:

Сигурни ли сте че има отношение към аванса.  Със сигурност сваля температурата в горивната камера, но да намалява аванса - ще скопява мотора без да има еко ефект.
 


Сам си си отговорил:
сваля температурата -> по малко детонации -> по малък аванс-> повече мощност->по-малък разход-ето ти едната полза от Екотек-а(Екотек идва не само от екологична, но и от икономична технология)

Относно коментара на колегата StK - 100% прав :a049:
Отговори

VanVan снимка VanVan 15 август 2006 - 19:35

StK, на Jul 26 2006, 08:26 AM, каза:

Четете тук много подробно

Зная, че по темата е писано доста, но така и не е ставало ясно, че EGR клапана е едно от нещата наред с ламбда сондата, дебитомера, кнок сензора, инжекциона, турбото и немного други новоткрития, които прават двигателя който караме да еволира по отношение на първият си протоип, измислен преди доста време и едновременно с това елиминирането на подобни системи връща двигателя ни по-близо до изходната точка.
 



dj_simo_boy, на Jul 30 2006, 07:04 PM, каза:

ceco, на Jul 27 2006, 12:45 PM, каза:

Сигурни ли сте че има отношение към аванса.  Със сигурност сваля температурата в горивната камера, но да намалява аванса - ще скопява мотора без да има еко ефект.
 


Сам си си отговорил:
сваля температурата -> по малко детонации -> по малък аванс-> повече мощност->по-малък разход-ето ти едната полза от Екотек-а(Екотек идва не само от екологична, но и от икономична технология)

Относно коментара на колегата StK - 100% прав :devil-smiley-019:
 


Отдавна наблюдавам темата и нарочно не пиша, за да видя до къде ще я докарате.
По едно време напълно се отчаях и бях решил да ви пиша, но StK ме изпревари с въпросния PDF. Когато обаче бях напълно сигурен, че мистерията около EGR е разгадана веднъж за винаги, се появиха постовете на ceco и на dj_simo_boy, които съм цитирал неслучайно.
Да обясня - допускате една фатална грешка! Тя е е свързана с въпросния аванс. Накратко - при намаляне температурата на газовете в камерата, аванса не се намалява (защото от това няма смисъл), а се увеличава, с което се постига едновременно по-пълноценно изгаряне и по-добро усвояване на енергията в горивната смес. И когато това се комбинира с бавнооборотен, дългоходов мотор (като въпросния X16SZ например) се получават доста интересни резултати. Например, какво ще кажете за максималния въртящ момент, който се появява още при 2500 оборота? Някои дизели не могат да се похвалят с такъв параметър. A това, че има положителен ефект след премахването му не е вярно, поне не и за X16SZ, изолирал съм го със стотинка :bishop: но без да се препрограмира самото компютърче не виждам как ще стане...А и като цяло мотора май си е смятан за да бъде с такова нещо, все пак всичките тези системи са зависими една от друга и махането на една от тях води до задължителна промяна и в останалите.

Т'ва е засега! Ако нещо някъде бъркам, аргументирайте :)
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 15 август 2006 - 22:38

Да всъщност си прав! :devil-smiley-019:
Поразрових се относно таймингите и се оказва, че предимството от ЕГР-а наситина идва в ниските обороти от увеличаването на аванса и по пълното изгаряне на сместа при ниска температура при която като няма детонации!!
Ако трябва да променя казаното от мене по-горе то би звучало така:

сваля температурата в горивната камера -> по малко детонации -> по голям аванс -> по пълно изгаряне -> по голям въртящ момент в ниските обороти (по-скоро преместване максимума на въртящия момент към ниските обороти) -> от тук по познатата зависимост - повече мощност -> по-малък разход

Надявам се това кратко обяснение на действието на ЕГР клапана е достатъчно съдържателно и точно вече :bishop: Ако не то поправи ме че да го избистрим тоя ЕГР окончателно :)


p.s. Виждам, че ти е 3-то съобщение и те приветствам във форума - коментара ти е 100% верен, което адски ме радва :) Радвам се, че има такива хора в този форум :first: Евала :a049: Както си забелязал има доста скучни (от техническо естество) теми, но понякога се появява нещо такова. Лошото е че тези които знаят може би ги мързи да пишат или си пазят знанията но темата си върви и докато не се изяснят нещата няма да спре - дори сега поглеждам, че сме вече на 5-та страница :fire:
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 15 август 2006 - 22:46

Ето един много интересен и смислен линк по темата тук

Е става въпрос за Mazda но темата е поскоро принципна и засяга приложението при МХ-5 :devil-smiley-019:

Ето още нещо интересно тук и защо колите през лятото по задръстванията "като че ли" не вървят добре:)
Отговори

Двигателист снимка Двигателист 26 август 2006 - 19:21

Здравейте,
Доста интересна тема сте заформили, но мисля, че относно рециркулацията следвате обратна логика. Системите за рециркулация на отработените газове, които се появяват през 70-те години на миналия век имат една единствена цел – намаляване на количеството азотни окиси в отработените газове, посредством намаляване на температурата на цикъла, а по отношение на мощностно-икономичните показатели - влошаване. Системата работи на всички на режими с изключение на пълно натоварване (поне така беше доскоро, при новите двигатели, например Z, при Опел, това трябва да се провери със включване на ТЕХ или друг подобен тестер и пътна проба). Уредбата дава екологично предимство, но по принцип води до по-ниска мощност, респ. момент на какъвто и да е работен режим на двигателя при отсъствие на детонационно горене. Вярно е, че ъгълът на изпреварване на запалване се увеличава, но това е просто следствие от увеличения коефициент на остатъчните газове (на някои режими се връщат до 10% от отработените газове), по-ниската скорост на горене и по-големият индукционен период на възпламеняване, както и отдалечаване на зоната на детонационно горене което се регистрира от съответния датчик, ако има такъв. Мощността няма как да е по-висока, защото просто количеството прясно работно в-во е по-малко в сравнение със случая когато уредбата е изключена и по-голямото изпреварване не може да компенсира този факт. Реално за детонационното горене грижа има възприемателя за такова, а не системата за рециркулация.
Отговори

Silver снимка Silver 02 септември 2006 - 01:26

sirko, на Aug 23 2006, 05:45 PM, каза:

Абе хора кажете ми как да достигна до тъпия ЕГР за да го сменя, става въпрос за X16XEL на вектра Б
Благодаря Ви!
 

Операцията си изисква доста сръчност!Допускам,че описанието ми може да е неточно,защото колата ми е с десен волан и сигурно има разлики и в двиг отсек...Но все пак:
Намира се зад двигателя.Заставаш до предната лява гума и гледаш там.Вертикален цилиндър,отгоре куплунг с 5 проводника.Хванат е с 2 вертикални болта(вътрешен Torx)Трябва и удължител.Единия с голям зор можеш да го видиш,другия е отзад.
Под клапана има алуминиева гарнитура.За да монтирам обратно я мажа със силикон,залепвам я за клапана...Монтирането е по-трудно от свалянето,защото няма видимост и трудно се улучват отворите на болтовете,гарнит.пада...
Първото сваляне е голямо гъзурчене,но вече го правя за няколко минути.Направил съм си 2 нови болта с дълга глава ,които излизат над клапана ,виждат се и са шестограм(не съм ги сложил още,като се наложи да го свалям)
Отговори

bicubic снимка bicubic 02 септември 2006 - 17:53

трябва ли да се свалят маркучите над клапана и нещо друго или се демонтира само клапана
Отговори

Silver снимка Silver 03 септември 2006 - 01:30

bicubic, на Sep 2 2006, 05:53 PM, каза:

трябва ли да се свалят маркучите над клапана и нещо друго или се демонтира само клапана
 

При мен нищо друго не се сваля,но пак казвам-при кола с ляв волан може да е различно.Нека който го е правил да каже.
Отговори

StK снимка StK 15 септември 2006 - 12:56

Значи, не зная как е при дизеловите двигатели с ЕГР, но при бензиновите просто този клапан няма капацитет да пропусне 10% от отработените газеове. Дебита му е нищожен и по моя преценка при високи обороти, когато ЕГР е почти максимално отворен максимум 2 - 3% ако пропуска пак е много.
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 15 септември 2006 - 13:29

StK, на Sep 15 2006, 12:56 PM, каза:

Значи, не зная как е при дизеловите двигатели с ЕГР, но при бензиновите просто този клапан няма капацитет да пропусне 10% от отработените газеове. Дебита му е нищожен и по моя преценка при високи обороти, когато ЕГР е почти максимално отворен максимум 2 - 3% ако пропуска пак е много.
 


Като казваш високи сигурно имаш в предвид 3-4-5 К оборота защото при 6-7 не знам дали изообщо преминава нещо през него...
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg