Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Важни теми

Всичко за скоростните кутии на Опел

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 23 октомври 2019 - 11:54

Да му го кажем направо така на човека: Кутията ти е съобразена с това, с което разполагаш "под капака". Ако слагаш "по-дълга кутия", ще започнеш да имаш усещането за нямане на мощност.


Тъй че ако имаш мухи в главата да слагаш кутия от дизел(отделен въпрос е дали става/пасва, говорим чисто теоретично), то по-добре си купи направо дизел. Всичко друго е безмислено за тая колосална мощност 60 коня на 1.4 двигател.

С други думи, ако смяташ че случайно са сложили такава кутия (такава имали под ръка в склада), грешиш тотално. А че на теб ти идват "къси", означава че не си за тая кола с тоя двигател и тия скорости. Решението е друга, сядаш мериш, пробваш и казваш "А, ей това е добре".
И само за информация, на слабите бензинови мотори се слагат къси скорости, защото нито мощност като хората, нито въртящ момент като хората. Съвкупността от двете неща го налага, не че така искат.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 23 октомври 2019 - 12:05
Отговори

plamentodorov снимка plamentodorov 23 октомври 2019 - 12:31

благодаря на отзовалите се. Просто със 100 на 3000 оборота наистина ми се вижда високи и исках поне вариант до 2500 да измисля да паднат
Отговори

plamentodorov снимка plamentodorov 23 октомври 2019 - 12:37

Като цяло нямам очаквания за вървене кой знае какво от колата, взел съм я да е икономична, но извънградско ми гори 8,което мисля, че е малко повече отколкото трябва
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 23 октомври 2019 - 12:45

Човече не знам кво очакваш. Служебната корса е 1,0 и гори, и и дават да гори 7,2-7,4/100. Така че с твойта 1,4 не знам как ти се вижда 8/100. А за номера със 100 на 3к оборота зависи и на коя скорост го прайш тоз номер. Май Димов правилно констатира че тая кола не е за теб. Или пък още не си и свикнал да я коткаш.
Мнението беше редактирано от JorkataG: 23 октомври 2019 - 12:49
Отговори

sathv снимка sathv 23 октомври 2019 - 13:09

Със 100 на 3000 оборота е идеален режим за този двигател. Със 100 на 2500 ще стигне минимум 10/100. Отделно динамиката ще умре. Ще изпреварваш на 3-та. То при 2500 оборота този двигател няма и 30 коня.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 23 октомври 2019 - 16:29

 plamentodorov, на 23 октомври 2019 - 12:37, каза:

Като цяло нямам очаквания за вървене кой знае какво от колата, взел съм я да е икономична, но извънградско ми гори 8,което мисля, че е малко повече отколкото трябва


Икономична и на 2500 със 100 , при това маломощен бензин - е няма как да стане. Горе колегата ти е загатнал за режим на двигателя.
Виж горе JorkataG каква му е колата и колко разход има за близо 10к километра. Да не говорим че е комби и с близо 400 кила по-тежка от твоята. Неговата със 100(ако има 6 скорости) ще е на 2000 оборота и ще гори извъградско да кажем 4.5/100. Това, което виждаш, му е смесеният разход.
Само ще кажа че в Corsa C, неговият двигател го има също и е само със 180 кила отгоре твоята, само че е с друга горивна система, която повечето хора не я предпочитат пред БОШ, с каквато е на неговата Астра... което обаче не значи че е някаква мега боклук система.

Същия двигател го има и в Civic VII Fastback , но там вече е БОШ система, даже по-истинска.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 23 октомври 2019 - 17:16
Отговори

IvanPro снимка IvanPro 23 март 2020 - 14:21

Здравейте,
Някой дали знае на скоростните кутии F16/4 и F16/5, щампите до избирача
2-4
R-1-3-5 дали са еднакви. Принципно колата е кадетт Е 1.6д и е с 4ск а на кожуха щампата е до 5та. Едни познати ме уверяват, че на някакви стари опели режели пластмаса до лоста и влизала и 5та скорост, така били фабрично нарочно незнайно защо. Та леко съм скептичен, но си струва да се пита.
Отговори

Коцето снимка Коцето 23 март 2020 - 16:06

Колега освен щампа на кожуха по-важно е да има зъбчатки вътре в кожуха, на F16/4 няма такива за 5-та скорост.
Отговори

IvanPro снимка IvanPro 23 март 2020 - 18:31

 Коцето, на 23 март 2020 - 16:06, каза:

Колега освен щампа на кожуха по-важно е да има зъбчатки вътре в кожуха, на F16/4 няма такива за 5-та скорост.


По кодовете отвън може ли да се разбере или просто да развъртя избирача?
Отговори

Коцето снимка Коцето 24 март 2020 - 11:05

Ще се опитам да обясня основната визуална разлика.
Гледаш капака на кутията който е откъм предно ляво колело, ако капака е равен с главите на болтовете които го държат значи кутията е 4 степенна, ако капака е изпъкнал навън (около 5-7см.) спрямо равнината на която са разположени главите на болтовете които го държат значи кутията е 5 степенна. Или казано още по-просто, в този капак са разположени зъбните колела на 5-та скорост, което значи че ако не е изпъкнал няма зъбни колела под него. Дано да съм го обяснил разбираемо!
Твоята кутия може да е сменяна от предния собственик, може да е сменян само избирача (доколкото си спомням точно на него е щампата) и за това да се получава недоразумението с нарисувани 5 а налични 4 скорости.
Ако ме питаш за конверсията от 4 на 5 не знам дали става точно за F16, правил съм отдавна но с F10 и доколкото си спомням беше безпроблемна на Кадет Е, подробности не помня щото са минали 21-2-3 годинки.
Мнението беше редактирано от Коцето: 24 март 2020 - 11:22
Отговори

IvanPro снимка IvanPro 25 март 2020 - 09:52

 Коцето, на 24 март 2020 - 11:05, каза:

Ще се опитам да обясня основната визуална разлика.
Гледаш капака на кутията който е откъм предно ляво колело, ако капака е равен с главите на болтовете които го държат значи кутията е 4 степенна, ако капака е изпъкнал навън (около 5-7см.) спрямо равнината на която са разположени главите на болтовете които го държат значи кутията е 5 степенна. Или казано още по-просто, в този капак са разположени зъбните колела на 5-та скорост, което значи че ако не е изпъкнал няма зъбни колела под него. Дано да съм го обяснил разбираемо!
Твоята кутия може да е сменяна от предния собственик, може да е сменян само избирача (доколкото си спомням точно на него е щампата) и за това да се получава недоразумението с нарисувани 5 а налични 4 скорости.
Ако ме питаш за конверсията от 4 на 5 не знам дали става точно за F16, правил съм отдавна но с F10 и доколкото си спомням беше безпроблемна на Кадет Е, подробности не помня щото са минали 21-2-3 годинки.


Разбрах те колега, ами май не е пипана кутията, защото колата е при нас от вече 24 години и е купувана от Германия с пълна сервизна история и няма ремонт на скоростите. Това ме озадачи. Бях купувал скорости нямат щампа никаква на тях освен W355 за дифа (май са F15), и те не стават. Освен че не пасва опашката защото е с 14 зъба вместо 24(по спомен бяха там някъде 20 и нещо) и полуоските не стават от там външните карета, главини и става много неща. Та май и няма да стане да се премести карантията в моята си кутия с нейния диф (заради полуоските). Ама нещата вървят към купуване на друга F16. Благодаря колега!
Мнението беше редактирано от IvanPro: 25 март 2020 - 09:58
Отговори

distefano59 снимка distefano59 26 март 2020 - 16:53

Здравейте, колеги!
Има ли начин по VIN номера на автомобила да разбера каква е скоростната кутия?
Благодаря!
Отговори

emoned снимка emoned 26 март 2020 - 19:52

Здравей колега. Пробвай от този сайт. При мен излиза скоростната кутия.
Отговори

Rumbata90 снимка Rumbata90 23 юли 2020 - 13:54

Здравейте колеги.

Имам Astra J 2011 125hp A17DRT двигател и сега се налага да сменя скоростна кутия. Един от лагерите се е счупил и от там зъбните колела са се изяли.
Намерих, че моята кутия е M32-6 WR, и разбрах какъв им е проблема с омасляването на лагера и че от Опел са направили нов капак, който има канал да води масло до лагера. Тази кутия е направена средата на 2012. Търся цял ден по моргите и няма кутии точно от астра. Намерих информация от един сайт (който е даден по напред в тази тема) https://www.opel-inf...triebe/m32.html Виждам, че тази кутия се монтира на доста коли - това означава ли че мога да взема втора употреба от друга кола, а не точно от Астра?
Ще сменям също и ДМФ и съединител(ако намеря скорости).
Отговори

vasiljas снимка vasiljas 07 януари 2021 - 22:41

Не разбрах някой от скоростните кутий дали са взаимозаменяеми.В моя случай на Вектра Ц 1.8 125кс с f17 може ли да се монтира друга,например f16 или f18
Мнението беше редактирано от vasiljas: 07 януари 2021 - 22:42
Отговори

Митрофан снимка Митрофан 13 април 2021 - 10:08

Здравейте колеги!!
Вектра C20NE прихъркваше на 5 ск.
С мой приятел решихме леко да натегнем съединителя. Докато отидох за кафето, човека налял 600- 700мл.диференциално масло в скоростната кутия.
Въпросът- фатално ли е? Трябва ли да се източни? и вечният въпрос има ли проба?
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg