Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Важни теми

Почистване на дроселовата клапа и моторчето за празния ход

Garibaldi снимка Garibaldi 26 октомври 2009 - 15:34

Здравейте,
имам проблеми с моята X14XE сутрин, когато стане по-студено.
Когато запаля колата,на бензин, стига до 1500об, държи ги около 5сек. и започва да падат, даже и под 500-600об, започва да прекъсва, работи неравномерно и иска да гасне- трбва да и подам мъгел с предала на газта. Когато е топло сутрин, не го прави , като днес- закова си 1500об, и след 2-3мин си слезе на 900об и нямаше проблеми.

Сменил съм блок-бобина, свещи, ЕГР-а е раздвижен /в сервиза на ОПЕЛ-Варна/ и се чудя не е ли от гарнитурите на дросела и ЕГР-а- да смуче въздух.

Някой имал ли го е този приблем?
Благодаря.
Отговори

b0dyguard снимка b0dyguard 30 октомври 2009 - 13:56

Моята VectraB също прави проблеми с оборотите независимо дали е студена или топла.След като изключа от скорост започва да дига оборотите стига до 3000 4000 и после пада на 2000 и си стоят там.. :ci: Дали и тя се нуждае от почистване на дросела и степ мотора :3:
Отговори

simbon4o снимка simbon4o 01 ноември 2009 - 02:06

Garibaldi
При твоя мотор е доста различно. В темата обсъждат 2.0 16 моторите които се разболяват различно. Но според мен иди на елконаджия дето си разбира. Имах колега който имаше подобен проблем, освен всичко това и разхода му стана като на мойта 13-14 в града. Не мога да се сетя какво му се оказа проблема, но не беше това което сте пипали. Ще го питам и ще ти кажа на лс.

b0dyguard никога не е излишно да се почистят но на 1.6 екотека е различно от на 2.0 и може да не е от там проблема.
Мнението беше редактирано от simbon4o: 01 ноември 2009 - 02:08
Отговори

tim снимка tim 01 ноември 2009 - 10:00

 b0dyguard, на 30 Oct 2009, 13:56, каза:

Моята VectraB също прави проблеми с оборотите независимо дали е студена или топла.След като изключа от скорост започва да дига оборотите стига до 3000 4000 и после пада на 2000 и си стоят там.. :newsm05_41: Дали и тя се нуждае от почистване на дросела и степ мотора :newsm05_41:

Задължително почитване ,или нов степ мотор
Отговори

b0dyguard снимка b0dyguard 01 ноември 2009 - 18:15

проблемът е решен :bravoo: маншона дето свързва клапата с колектора се беше цепнал.Смених го и проблема изчезна напълно :newsm05_41: :newsm05_41:
Отговори

savski снимка savski 01 ноември 2009 - 19:23

Колеги, нека попитам тук, защото май и аз имам някакви проблеми с дроселовата клапа. Става дума за Вектрата ми - X20XEV - от известно време наблюдавам, че като карам и тръгна да спирам на светофар, изключена от скорост, оборотите се задържат за няколко секунди на 1500 и със спирането падат на 800-900. Миналата седмица като паднаха малко повече температурите обаче сутрин не искаше да пали без газ. Запалва и веднага оборотите падат на 400 за около секунда и загасва. Като я запаля и подам газ се изфорсира и започва да работи нормално. След като вече загрее, си пали без проблем. След това ми направи впечатление, че точно след като я запаля с изфорсиране, като потегля, за секунда-две не реагира като подам газ (все едно не съм натиснал газта) и след това изведнъж дръпва. Смених стъпковото моторче с ново преди няколко дни и нямах проблеми с паленето, но днес сутринта пак имаше малко затруднено палане. Запали, оборотите паднаха на 400 и започна да се тресе, след около 2-3 секунди си подаде газ и застанаха за около минута на 1500, след каето работата на мотора се нормализира. Нито имах проблеми с палене, нито с вървенето.
Това все симптоми на замърсена дроселова клапа ли са?
Благодаря предварително!
Отговори

Agamemnon снимка Agamemnon 01 ноември 2009 - 19:54

Колата ми правеше същите номера като твоята, и днес най-накрая намерих време да я почистя тази клапа и стъпковия мотор, ама този път свалих дросела, а не както преди 6-7 месеца да я чистя на място... направих я като нова, почистих всички маркучета около нея, и навътре във всмукателя докъдето стигнах... и ще пиша за резултата по нататък.. засега колата се държи прекрасно, оборотите заковават на 900-1000. Преди манипулацията беше доста зле, изгасваше ми почти всеки път като се движи по инерция, оборотите често ги държеше на 1500-1700. Дано да е от това.

П.П. Аз лично я чистих с бензин, кореселин(с бояджийска четка и тънка тел за щуцери и 2 малки дупки имаше, от които едната нацяло беше се запушила) и накрая с WD-40 облях всичко.

Изтече малко антифриз също така, не видях някой да е писал. Съжалявам, че не направих снимки.
Също така, при мен ги няма тези алуминиеви или пластмасови втулки , за които говорите. Фактически няма за какво да се внимава, освен за двете хартиени гарнитурки.
Мнението беше редактирано от Agamemnon: 01 ноември 2009 - 20:09
Отговори

feron снимка feron 02 ноември 2009 - 11:43

Здравейте Колеги,

В неделя намерих време и почистих дроселовата клапа. Разглобих я съгласно указанията от форума, смених си гарнитурата и т.н. Използвах спрей за почистване на карбуратори и дроселови клапи и четка за зъби :mhihi: . Предполагам както при всички имаше много нагари. Двигателя е Х18ХЕ1 и при него стъпковото моторче задвижда дроселовата клапа (не го не съм го разглабял). Резултата е много добър, вече по плавно се подава "газ" и колата си я поема доста по добре. Притеснява ме следния ефект, които се получи като "бонус", в движение като изключа от скорост оборотите не падат под 1000, като съм изцяло спрял на място са си около 800-850. Незнам това дали е проблем и имали начин за отстраняване. Ако някой колега се е сблъсквал с подобен проблем нека да сподели.

Благодаря предварително!

П.П. "И при мен изтече малко антифриз от единия маркуч, но бяха няколко капки."
Мнението беше редактирано от feron: 02 ноември 2009 - 11:46
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 02 ноември 2009 - 13:03

feron - Колега не се притеснявай :mhihi: . Точно така трябва да ти работи колата, аз съм със стрария мотор и при мене е същото. Няколко пъти го писах и пак ще се повторя. Оборотите в движение са ти малко по-високи за да може да работят правилно алтернатора, хидравликата, сервото, климатика,....и др. Така е и при други автомобили, ако в един момент всички изброени от мене неща задайстват на 100% има възможност колата да угасне. А когато тя е над 1000 оборота мотора трябва да може да понесе натоварването от тях. :rasp:
Мнението беше редактирано от IvanGrigorov: 02 ноември 2009 - 13:04
Отговори

Mitko83 снимка Mitko83 08 ноември 2009 - 22:28

Здравейте колеги. аз имам същия проблем.. значи като запаля колата и ако не е загряла добре и тръгна и на първия завой като пусна на свободна оборитите падат критично до към 200 и по някой път гасне.. а ако я изчакам да загрее добре не го прави тоя пробле. казаха ми обаче че проблема е в изпарителя на газовата уредба.. дали е от там или е от това което се писали по-горе че трябва дасе почисти :)
Отговори

becinko снимка becinko 08 ноември 2009 - 22:37

Колеги аз съм абсолютен невежа отностно тази клапа,та моята Ц14НЗ има ли такава клапа,и ако има къде е и може ли да се почисти и по какво се познава че тази клапа не работи както трябва ?
Отговори

savski снимка savski 08 ноември 2009 - 22:41

Колега, темата е основно за Екотек двигателите :mhihi:
Отговори

becinko снимка becinko 08 ноември 2009 - 22:43

Колега по-добре глупав пост от колкото глупава тема :)
Та някой може ли да ми отговори така леко :mhihi:
Отговори

Mitko83 снимка Mitko83 09 ноември 2009 - 09:35

Колега becinko тоя номер е само за екотек двигателите :) ако на теб ти прави така и имаш газова уредба на мен ми казаха че е от изпарителя.. някакви гумички или нещо такова трябва да се смени :)
Отговори

Svetoslav снимка Svetoslav 09 ноември 2009 - 22:37

Само да отбележа, колеги, че при мен тая процедура на почистване на дросела и стъпковото моторче не помогна. Правили сме 2 опита досега, никакъв ефект няма. Същите симптоми иначе наблюдавам и при мойта Х20ХЕВ - не поддържа нормални обороти, вдига ги някой път, а пък и гасне някой път (т.е. често!). Явно стъпковото ми моторче вече е за смяна ... и аз не знам, малко съм объркан ...

П.С. ... Иначе сутрин при студен двигател проблеми нямам, оборотите ги държи както е нормално малко високи, обаче като загрее вече, и почва от време на време да прави този номер с нестабилните обороти .... :unsure:
Отговори

simbon4o снимка simbon4o 09 ноември 2009 - 23:13

провери си вакуумите, маркучите и гарнитурите около дросела. Моторчето или работи или не. Няма топло студено. Като се шашка дори на студено се шашка повече. Ако вкараш и климатик и други товарещи мотора системи и съвсем не удържа и може да угасне. При теб по-скоро е нещо друго но не знам какво, предполагам ТПС или нещо друго. може и моторчето да е аут. Единственото прецакващо се по него е пружината старото ми моторче се беше охлабило и не можеше да затваря добре.
ПС напомням че при чистене най-добре и дросела да се изчисти иначе картерните газове пак ще задръстят моторчето. Казаха ми и за чистене с пистолет за боядисване пълнен с бензин - ставало като по WS Teleshop с магия :D.

За хората с други мотор(под 1.8 и 2.0 екотек) и - До колкото знам 1.8 8 2.0 екотеците са с такъв дросел и моторче - процедурата влияе сигурно само на тях.
Мнението беше редактирано от simbon4o: 09 ноември 2009 - 23:16
Отговори

Mitko83 снимка Mitko83 10 ноември 2009 - 08:12

ами мойта пък го прави когато е студена.. :) като загрее се оправя :) дали е от моторчето или от Изпарителя на газовата уредба :)
Отговори

Ecotec_user снимка Ecotec_user 12 ноември 2009 - 20:30

Колеги а тази гарнитурата намира ли се по магазините или използваш старата.
Отговори

simbon4o снимка simbon4o 12 ноември 2009 - 23:12

за гарнитура ползвах картон и веро :3: става и червен силикон. Там температурите не надвишават 100 градуса никога така че не е страшно(ако ще е без гарнитура).
И пак казвам на студено симптомите са една идея по-явни.
Отговори

ivanov_km снимка ivanov_km 18 ноември 2009 - 20:31

След като се почисти моторчето на празен ход със спрей за карбуратори , трябва ли да се смаже с WD40.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg